W poszukiwaniu ciekawych miejsc i atrakcji Roztocza

Roztocze, to kraina przyrodniczej swawoli i urzekających, klimatycznych pól rozciągających się na zielonych wzgórzach. Jadąc na Roztocze możecie być pewni, że zastaniecie tam idealne miejsce, by wypocząć w spokoju, łagodnym otoczeniu nieskażonej natury i pięknych krajobrazów. Zaś małe miasteczka urzekną Was kulturowym bogactwem i otwartością.

Czy potrzeba czegoś więcej do idealnego wypoczynku? Poznajmy więc najpiękniejsze miejsca w podkarpackiej części Roztocza.

Uzdrowisko Horyniec-Zdrój

Pałac Ponińskich w Horyńcu-Zdroju na Roztoczu
Pałac Ponińskich w Horyńcu-Zdroju na Roztoczu

Występują tu siarczkowo-siarkowodorowych wód oraz rewelacyjne złoża borowin (jedne z najlepszych w Europie). Lokalne uzdrowiska tworzą doskonałą bazę zabiegowo-sanatoryjną, w której oprócz kuracji zdrowotnych odnajdziecie niezwykłe fontanny, Pijalnię Wód i piękno natury w pierwotnej postaci.

Czytaj więcej: Atrakcje Horyńca-Zdroju

Zespół cerkiewny Radruż

Jeśli chcecie zobaczyć jedną z najstarszych drewnianych cerkwi obecnych na ziemiach Polski. Musicie koniecznie odwiedzić miejscowość leżącą na Roztoczu o nazwie Radruż. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO cerkiew z pewnością Was zaciekawi. Jej trójdzielna budowa i dach w kształcie namiotu wpisały się już na stałe w roztoczański krajobraz.

Czytaj więcej: Zespół cerkiewny w Radrużu

Roztocze - Zespół Cerkiewny w Radrużu
Roztocze - Zespół Cerkiewny w Radrużu
roztocze atrakcje cerkiew w Radrużu
Zespół cerkiewny w Radrużu wraz z cmentarzem
roztocze atrakcje - cerkiew w Radrużu
Cerkiew w Radrużu na Roztoczu

Kawałek dalej w Radrużu znajduje się także Cerkiew św. Mikołaja. Dlatego będąc na miejscu, warto udać się na południowy zachód, bo tylko 500 m dzieli oba te zabytki.

cerkiew św. Mikołaja w Radrużu na Roztoczu
Roztocze - Cerkiew św. Mikołaja w Radrużu

Lubaczowskie Muzeum Kresów

W poszukiwaniu wielonarodowego klimatu Kresów warto udać się do Lubaczowa. Znajduje się tam muzeum, w którym odkryjecie całą gamę eksponatów związanych z kościołem katolickim, judaizmem czy religią grekokatolicką.

Między innymi zapoznacie się tu z ocalonymi dziełami sztuki dawnej należącymi do Archidiecezji Lwowskiej.

Prócz tego w zabytkowym spichlerzu poznacie nieco kulturę i dzieje Lubaczowa jakie panowały tu 100 lat temu.

Basznia Dolna i Kresowa Osada

Każdy kto choć trochę interesuje się historią będąc na Roztoczu obowiązkowo powinien zajrzeć do Kresowej Osady w Baszni Dolnej. Jest to miejsce, w którym skosztujecie tradycyjnych kresowych dań podawanych w klimatycznej i oryginalnej secesyjnej restauracji, której nie zobaczycie nigdzie indziej. Mieści się tu Galeria Lokalnej Historii z wirtualną przebieralnią pełną strojów z epoki hetmana Sobieskiego wraz z licznymi eksponatami pochodzącymi z dawnej huty kryształowego szkła. Warto? Zdecydowanie Tak!

Cieszanów festiwal

Mówiąc o Roztoczu nie można pominąć tak festiwalowego miasta jak Cieszanów. To tutaj właśnie odbywa się co corocznie festiwal rockowy "CieszFanów Festiwal" wcześniej znany jako "Cieszanów Rock Festiwal" Jest to jedna z największych imprez muzycznych w Polsce.

Będąc w Cieszanowie warto również zwrócić uwagę cerkiew z 1900 roku oraz dziewiętnastowieczną synagogę.

Gorajec i festiwal Folkowisko

Odbywający się w Gorajcu festiwal Folkowisko dwukrotnie wybrany już został do wyróżnionej grupy najlepszych festiwali w Europie. Mnogość koncertów, zabaw i ciekawych warsztatów organizowanych w czasie festiwalu przyciąga w swoje strony rzesze osób szukających istnie roztoczańskiej atmosfery.

Ponadto Gorajec, to również możliwość zwiedzenia starego cmentarza grekokatolickiego i drewnianej cerkwi z 1586 roku.

Wodospad w Starym Bruśnie

Niewielki lecz bardzo klimatyczny wodospad w Starym Bruśnie (2,4 m wysokości) to pozostałość po dawnym młynie, który kiedyś tu funkcjonował. Uległ on poważnym uszkodzeniom podczas jednej z silnych burz. Atrakcja znajduje się w środku lasu a jej niezwykły urok widoczny jest zwłaszcza zimą podczas mrozów, kiedy to spadająca woda zaczyna zamarzać tworząc wielkie sople lodu.

Wskazówki dojazdu:
Do wodospadu dotrzemy jadąc Centralnym Szlakiem Roztocza i około 400 m za stadniną koni po lewej stronie wypatrujemy tabliczki „Wodospad”. Na miejsce doprowadzi nas udreptana ścieżka.

wodospad stare brusno
Wodospad w Starym Bruśnie na Roztoczu

Roztoczański Park Narodowy - co warto zobaczyć

W podkarpackiej części Roztocza pośród pomników przyrody i licznie występujących gatunków zwierząt Waszą ciekawość z pewnością wzbudzi sporej wielkości kamień o tajemniczej nazwie "Świątynia Słońca". Mieści się on niedaleko Nowin Horynieckich. Według podejrzeń był on najprawdopodobniej obiektem kultu pogan.

Spacerując po okolicy zwróćcie uwagę na wszechobecne tu bunkry Linii Mołotowa, które stanowiły niegdyś radzieckie umocnienia przy granicy z III Rzeszą.

Poza województwem Podkarpackim, jedną z najciekawszych atrakcji Roztocza są z pewnością Stawy Echo. Znajdują się one w Roztoczańskim Parku Narodowym i są przez turystów uwielbianym miejscem. W upalne i słoneczne dni z trudem można tu znaleźć choćby kawałek wolnego miejsca przy brzegu, zwłaszcza w weekendy. Na tygodniu jest trochę spokojniej.

Kolejne miejsce, do którego z całą pewnością warto się udać, to Biała Góra. Z wieży widokowej jaka znajduje się na jej szczycie będziecie podziwiać piękną panoramę Roztocza.

Z lokalnych szczytów dostępna jest też ścieżka na Bukową Górę, którą również polecamy.

Będąc w drodze do Stawów Echo udajcie się kawałek dalej do pobliskiej do pobliskiej Florianki. Znajdziecie tu prawdziwy lokalny symbol - Konika Polskiego w pięknej roztoczańskiej scenerii.

Świątynia słońca

Świątynia Słońca w Nowinach Horynieckich to dość tajemnicze miejsce, wokół którego krąży sporo legend i historii mniej lub bardziej wiarygodnych. Podejrzewa się, że było to miejsce kultu pogańskiego, gdzie odbywały się starosłowiańskie obrzędy. Rozłożone kamienie tworzą tu dziwną figurę, a niektórzy wierzą do dziś, że działa w tym miejscu niewytłumaczalna siła.

Rezerwat Źródła Tanwi

Przez teren rezerwatu biegnie jedna z najczystszych polskich rzek - Tanew, a przez najciekawszy fragment rezerwatu prowadzi przyrodniczo-dydaktyczna ścieżka „Kobyle Jezioro”. Jest to doskonała okazja do bliższego obcowania z roztoczańską przyrodą. Ścieżką wokół torfowiska pokonujemy najpiękniejszą część rezerwatu, a dalej udajemy się już na południe Centralnym Szlakiem Roztocza i wracamy do Horyńca-Zdroju.

Cerkiew św. Paraskewy w Nowym Bruśnie

Zabytek ten został włączony do Szlaku Architektury Drewnianej Podkarpacia. Wybudowano go w 1713 r., a dzisiaj możemy zwiedzać odrestaurowany budynek wraz z zabytkowym cmentarzem znajdującym się obok.

cerkiew w Nowym Bruśnie
Cerkiew św. Paraskewy w Nowym Bruśnie

Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach

Obiekt powstał w starej wieży ciśnień i jest jednym z najlepiej wyposażonych obserwatoriów w Polsce. Dzięki doskonałej lokalizacji z dala od miasta pozwala na obserwację nieba bez zanieczyszczeń świetlnych. Obserwatorium oferuje zarówno obserwacje nieba przez teleskopy, zwiedzanie i korzystanie z mini parku astronomicznych doświadczeń, jak i warsztaty czy prelekcje.

Pałac Łosiów w Narolu

Ten barokowy pałac wzniesiony został w latach 1776-1781 przez Feliksa Antoniego Łosia jako element założenia typu entre cour et jardin. Na przełomie XVIII i XIX w. pałac przechowywał bogate zbiory artystyczne i historyczne. Działała tu również szkoła artystyczna dla uzdolnionej młodzieży. Aktualnie obiekt zarządzany jest przez prywatnego właściciela.

Cerkiew w Starym Dzikowie

Jest to murowana cerkiew, która powstała początkiem XIX w. - znana m.in. z filmowego ekranu, gdyż tutaj były kręcone sceny do filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy. Pozostałe fragmenty scenografii do dziś stanowią tu atrakcję turystyczną.

Cerkiew w Gorajcu

Wzniesiona w 1586 roku jest najstarszą zaraz po Radrużu tego typu drewnianą świątynią w Polsce. W jej wnętrzach kryje się XVII-wieczna polichromia, której odkrycie wskazało, że świątynia jest o 200 lat starsza niż zakładano.

Kaplica leśna w Nowinach Horynieckich

Zgodnie z legendą jest to miejsce objawień Matki Bożej. Bije tu cudowne źródełko, które według lokalnych wierzeń ma uzdrawiającą moc. Jest to cel wielu pielgrzymek i turystycznych wycieczek. Świetnie nada się także na fotograficzny plener ze względu na ciekawe umiejscowienie i malowniczy teren.