W poszukiwaniu ciekawych miejsc i atrakcji Roztocza

Roztocze, to kraina przyrodniczej swawoli i urzekających, klimatycznych pól rozciągających się na zielonych wzgórzach. Jadąc na Roztocze możecie być pewni, że zastaniecie tam idealne miejsce, by wypocząć w spokoju, łagodnym otoczeniu nieskażonej natury i pięknych krajobrazów. Zaś małe miasteczka urzekną Was kulturowym bogactwem i otwartością.

Czy potrzeba czegoś więcej do idealnego wypoczynku? Poznajmy więc najpiękniejsze miejsca w podkarpackiej części Roztocza.

Uzdrowisko Horyniec-Zdrój

Występują tu siarczkowo-siarkowodorowych wód oraz rewelacyjne złoża borowin (jedne z najlepszych w Europie). Lokalne uzdrowiska tworzą doskonałą bazę zabiegowo-sanatoryjną, w której oprócz kuracji zdrowotnych odnajdziecie niezwykłe fontanny, Pijalnię Wód i piękno natury w pierwotnej postaci.

Zespół cerkiewny Radruż

Jeśli chcecie zobaczyć jedną z najstarszych drewnianych cerkwi obecnych na ziemiach Polski. Musicie koniecznie odwiedzić miejscowość leżącą na Roztoczu o nazwie Radruż. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO cerkiew z pewnością Was zaciekawi. Jej trójdzielna budowa i dach w kształcie namiotu wpisały się już na stałe w roztoczański krajobraz.

Lubaczowskie Muzeum Kresów

W poszukiwaniu wielonarodowego klimatu Kresów warto udać się do Lubaczowa. Znajduje się tam muzeum, w którym odkryjecie całą gamę eksponatów związanych z kościołem katolickim, judaizmem czy religią grekokatolicką.

Między innymi zapoznacie się tu z ocalonymi dziełami sztuki dawnej należącymi do Archidiecezji Lwowskiej.

Prócz tego w zabytkowym spichlerzu poznacie nieco kulturę i dzieje Lubaczowa jakie panowały tu 100 lat temu.

Basznia Dolna i Kresowa Osada

Każdy kto choć trochę interesuje się historią będąc na Roztoczu obowiązkowo powinien zajrzeć do Kresowej Osady w Baszni Dolnej. Jest to miejsce, w którym skosztujecie tradycyjnych kresowych dań podawanych w klimatycznej i oryginalnej secesyjnej restauracji, której nie zobaczycie nigdzie indziej. Mieści się tu Galeria Lokalnej Historii , w której czeka na Was wirtualna przebieralnia pełna strojów z epoki hetmana Sobieskiego oraz liczne eksponaty pochodzące z dawnej huty kryształowego szkła. Warto? Zdecydowanie Tak!

Cieszanów festiwal

Mówiąc o Roztoczu nie można pominąć tak festiwalowego miasta jak Cieszanów. To tutaj właśnie odbywa się co corocznie festiwal rockowy "CieszFanów Festiwal" wcześniej znany jako "Cieszanów Rock Festiwal" Jest to jedna z największych imprez muzycznych w Polsce.

Będąc w Cieszanowie warto również zwrócić uwagę cerkiew z 1900 roku oraz dziewiętnastowieczną synagogę.

Gorajec i festiwal Folkowisko

Odbywający się w Gorajcu festiwal Folkowisko dwukrotnie wybrany już został do wyróżnionej grupy najlepszych festiwali w Europie. Mnogość koncertów, zabaw i ciekawych warsztatów organizowanych w czasie festiwalu przyciąga w swoje strony rzesze osób szukających istnie roztoczańskiej atmosfery.

Ponadto Gorajec, to również możliwość zwiedzenia starego cmentarza grekokatolickiego i drewnianej cerkwi z 1586 roku.

Wodospad w Polance Horynieckiej

Niewielki lecz bardzo klimatyczny i wodospad w Polance Horynieckiej (2,4 m wysokości) to pozostałość po starym młynie, który kiedyś tu funkcjonował. Uległ on poważnym uszkodzeniom podczas jednej z silnych burz. Atrakcja znajduje się w środku lasu a jej niezwykły urok widoczny jest zwłaszcza zimą podczas mrozów, kiedy to spadająca woda zaczyna zamarzać tworząc wielkie sople lodu.

Roztoczański Park Narodowy - co warto zobaczyć

W podkarpackiej części Roztocza pośród pomników przyrody i licznie występujących gatunków zwierząt Waszą ciekawość z pewnością wzbudzi sporej wielkości kamień o tajemniczej nazwie "Świątynia Słońca". Mieści się on niedaleko Nowin Horynieckich. Według podejrzeń był on najprawdopodobniej obiektem kultu pogan.

Spacerując po okolicy zwróćcie uwagę na wszechobecne tu bunkry Linii Mołotowa, które stanowiły niegdyś radzieckie umocnienia przy granicy z III Rzeszą.

Poza województwem Podkarpackim, jedną z najciekawszych atrakcji Roztocza są z pewnością Stawy Echo. Znajdują się one w Roztoczańskim Parku Narodowym i są przez turystów uwielbianym miejscem. W upalne i słoneczne dni z trudem można tu znaleźć choćby kawałek wolnego miejsca przy brzegu, zwłaszcza w weekendy. Na tygodniu jest trochę spokojniej.

Kolejne miejsce, do którego z całą pewnością warto się udać, to Biała Góra. Z wieży widokowej jaka znajduje się na jej szczycie będziecie podziwiać piękną panoramę Roztocza.

Z lokalnych szczytów dostępna jest też ścieżka na Bukową Górę, którą również polecamy.

Będąc w drodze do Stawów Echo udajcie się kawałek dalej do pobliskiej do pobliskiej Florianki. Znajdziecie tu prawdziwy lokalny symbol - Konika Polskiego w pięknej roztoczańskiej scenerii.