Pierwsze ślady osadnictwa w Radawie

Najwcześniejsze ślady cywilizacji w Radawie pochodzą z czasów przed naszą erą z okresu rzymskiego z wczesnej epoki żelaza. Potwierdzają to odkrycia archeologiczne dowodzące istnienia cmentarzysk kultury pomorskiej z czasów IX w. p.n.e. - IV w. p.n.e. oraz cmentarzysk całopalnych z młodszej epoki żelaza (IV w. p.n.e. - II w. n.e.). 

Pierwsze udokumentowane wzmianki na temat Radawy pochodzą z 1387 r. i świadczy o tym dokument podpisany przez królową Jadwigę, a w roku 1393 potwierdzony przez Władysława Jagiełłę. W kolejnych wiekach Radawa była kilkukrotnie niszczona i odbudowywana podczas najazdów wroga. 

Od lat 70 XX w. zaczęła się rozwijać w miejscowości turystyka, wybudowano zaporę na rzece Lubaczówka oraz zalew z kąpieliskiem. Spowodowało to, że domki letniskowe zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu, a turyści coraz liczniej przybywali w to miejsce, dostrzegając walory turystyczne i wypoczynkowy klimat Radawy.

Radawa - miejsce uzdrowiskowe

Radawa może poszczycić się niezwykle czystym powietrzem i z tego powodu do miejscowości przybywa wielu kuracjuszy. Szukają tu ratunku dla swoich schorzeń i wypoczynku w prozdrowotnym otoczeniu lasów. Jod zawarty w powietrzu działa leczniczo zwłaszcza dla osób z niedoczynnością tarczycy i wspierająco dla kobiet w ciąży. W lokalnym Ośrodku Profilaktyczno-Rehabilitacyjnym im. Ojca Pio leczy się zapalenia stawów, otyłość, alergie i inne schorzenia.

Ścieżka przyrodnicza z miejscem na biwak oraz pozostałe atrakcje Radawy

Ścieżka przyrodnicza Radawa ma 3,8 km i prowadzi głównie przez tereny leśne. Można ją przebyć pieszo, bądź rowerem. Jednym z punktów ścieżki jest wiata turystyczna z miejscem na biwak i ognisko (Przystanek 4). Warto zatem przygotować się wcześniej i zadbać o odpowiedni prowiant, jeśli chcielibyśmy zorganizować w tym miejscu piknik.

Przejście ścieżką, to też okazja, aby poczuć specyficzny mikroklimat tutejszych lasów nasycających powietrze dużą ilością jodu i prozdrowotnymi olejkami eterycznymi.