Lista malowniczych punktów widokowych na Podkarpaciu - odkrywamy najlepsze podkarpackie wieże i miejsca widokowe
Malowniczo położone szczyty wzniesień, drewniane wieże w najwyższych punktach urokliwych miejsc i zapierające dech w piersiach widoki, to coś czego możecie spodziewać się po najpiękniejszych punktach widokowych na Podkarpaciu. Oto lista najważniejszych punktów widokowych, które powinny znaleźć się w każdym planie wycieczkowym oprowadzającym po najpiękniejszych miejscach w województwie podkarpackim.
Punkty widokowe Podkarpacie - widok z wieży na Jeleniowatym
Spis treści:
- Artykuły z tej samej kategorii
- Malownicze punkty widokowe na Podkarpaciu - mapa
- Muczne - wieża na Jeleniowatym
- Korbania - wieża widokowa
- Polańczyk - punkt widokowy
- Rzeszów - punkt widokowy
- Malawa - wieża widokowa
- Zagórz - wieża widokowa
- Liwocz - wieża widokowa
- Cergowa - wieża widokowa
Artykuły z tej samej kategorii

PUNKT WIDOKOWY NIECHOBRZ

WIEŻA WIDOKOWA MUCZNE

PUNKT WIDOKOWY MAGDALENKA

Punkt widokowy Rzeszów - Wspaniały widok na całe miasto | Jak dotrzeć na punkt widokowy w Rzeszowie?
Malownicze punkty widokowe na Podkarpaciu - mapa
Muczne - wieża na Jeleniowatym
Zbudowana w 2020 roku wieża widokowa na szczycie Jeleniowatego, to jedna z głównych atrakcji miejscowości Muczne - niewielkiej osady w powiecie bieszczadzkim. Dawniej tu gdzie wieża stał przekaźnik telewizyjny, dziś to miejsce jest głównym celem podróży turystów przyjeżdżających do Mucznego. Wieża znajduje się na ścieżce przyrodniczej Brenzberg, która prowadzi też obok miejsca upamiętniającego wydarzenia z 1944 roku w dawnej leśniczówce. Ścieżka zaczyna się za budynkiem Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.
Aktualnie wieża na Jeleniowatym to największa tego typu konstrukcja w Bieszczadach (stan na 2022 rok) stąd też tak duże zainteresowanie turystów. Z tarasu widokowego wieży zobaczyć można szeroką panoramę najwyższych partii polskich i ukraińskich Bieszczad oraz widok na dolinę górnego Sanu.
Wysokość wieży: 34m
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Wieża widokowa Muczne.
Korbania - wieża widokowa
Kolejna propozycja to wieża widokowa na Korbani. Korbania (894 m n.p.m.) to bieszczadzki szczyt w Paśmie Łopiennika i Durnej położony w Nadleśnictwie Baligród w Bieszczadach Zachodnich. Drewniana wieża widokowa posiada trzy kondygnacje i liczy 8 m wysokości. Obiekt został udostępniony we wrześnie 2014 roku i od razu zdobył uznanie wśród turystów. Z wieży podziwiać można widoki na północną i wschodnią część regionu w tym Solinę i Jezioro Solińskie, pasma połonin i Żukowa. W związku z dużą popularnością obiektu, w Bukowcu pod Korbanią powstała sporej wielkości wiata turystyczna, wytyczono także ścieżki spacerowe - dwie czerwone i jedną zieloną.
Polańczyk - punkt widokowy
Punkt widokowy w Polańczyku to najlepsze miejsce do obserwacji panoramy Jeziora Solińskiego, wraz z zielonymi wzgórzami dookoła jeziora. Miejsce jest łatwo dostępne, gdyż znajduje się niedaleko głównego skrzyżowania. Z parkingu obok skrzyżowania należy przejść około 300 m do góry, a naszym oczom ukaże się szeroka panorama całej okolicy wraz z z największym w Bieszczadach jeziorem. Przy dobrej pogodzie wytężając nieco wzrok zobaczyć też można bieszczadzkie połoniny. Rozpoznawanie szczytów ułatwia znajdująca się na miejscu tablica panoramiczna z oznaczeniami i nazwami wszystkich widocznych stąd szczytów. Szerokość panoramy rozciąga się od Soliny, aż do miejscowości Wołkowyja - z punktu widokowego w Polańczyku jest to prawie 180 stopni. Na miejscu można odpocząć podziwiając widok na Bieszczady z ławeczek piknikowych.
Rzeszów - punkt widokowy
Miejsce z którego podziwiać można widok na Rzeszów znajduje się w dzielnicy miasta o nazwie Matysówka. Mimo że miejsce to nie jest zagospodarowane turystycznie lokalna społeczność doskonale je zna i chętnie odwiedza. Z wysokości 300 m n.p.m. rozciąga się szeroki widok na miasto Rzeszów i okoliczne miejscowości. Dobrze widoczny jest m.in. most im. Tadeusza Mazowieckiego, osiedle Nowe Miasto i wszystkie najwyższe wieżowce Rzeszowa.
Więcej na ten temat w artykule Punkt widokowy Rzeszów.
Malawa - wieża widokowa
W okolicach Rzeszowa znajduje się kolejne ciekawe miejsce, tym razem z wieżą widokową - mowa oczywiście o podrzeszowskiej Malawie. Na wzgórzu Magdalenka (399 m n.p.m.) ulokowany jest punkt widokowy znajdujący się na 15-sto metrowej wieży. Umożliwia ona obserwacje Pogórza Dynowskiego, Łańcuta, a przy dobrej widoczności nawet i Tatr. Obok wieży mieści się plac zabaw dla dzieci oraz ogólnodostępny parking, a kawałek dalej niewielki kościółek pw. św. Marii Magdaleny. Jego historię oraz szczegółowe informacje dot. punktu widokowego znaleźć można w artykule Magdalenka punkt widokowy.
Zagórz - wieża widokowa
Zagórz to miasto między Leskiem a Sanokiem, na trasie Rzeszów - Bieszczady. Główna atrakcją miasta są ruiny klasztoru Karmelitów Bosych znajdujące się na wzgórzu Mariemont, które obecnie zostały już w pełni przygotowane do zwiedzania. Jedną z atrakcji tego miejsca jest punkt widokowy stworzony na jednej z wież klasztoru, z którego oglądać można krajobraz Gór Słonnych wraz z panoramą Pogórza Bukowego i zakola rzeki Osławy. Wejście na wieże jest darmowe. Na jej szczycie znajduje się luneta, z której również skorzystamy bezpłatnie. Pomijając sam punkt widokowy, miejsce to jest bardzo ciekawe i nieco tajemnicze. Więcej można się dowiedzieć z artykułu Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu.
Liwocz - wieża widokowa
Liwocz (562 m n.p.m.) to wzniesienie w zachodniej części województwa podkarpackiego w miejscowości Brzyska - najwyższe na Pogórzu Ciężkowickim. Na jego szczycie znajduje się platforma widokowa udostępniająca widoki na Jasło, dolinę Wisłoka i w dalszej perspektywie Bieszczady, Babią Górę oraz Góry Świętokrzyskie. Wieża widokowa to część Sanktuarium Matki Bożej, do którego prowadzą stacje drogi krzyżowej w Rezerwacie Liwocz. Na szczycie wzniesienia oprócz widokowej platformy i pięknych widoków są też zadaszone altany z ławkami.
Cergowa - wieża widokowa
Wieża widokowa na górze Cergowej, to jedna z popularniejszych wież widokowych w województwie podkarpackim. Znajduje się 23 km na południe od Krosna i tylko 8 km od Iwonicza-Zdroju. Konstrukcja ma wysokość 22 metry, a z platformy widokowej na jej szczycie roztaczają się niebiańskie widoki z piękną panoramą na Bieszczady, Beskid Niski, Pogórze Karpackie, Karpaty Słowackie i Tatry. Wieża stoi na jednym z trzech i za razem najwyższym szczycie masywu Cergowej. Ma on 716 m n.p.m. i oprócz wieży posiada kilka innych atrakcji. Są to m.in. dzikie jaskinie, w których wg. legend ukrywali się zbójnicy, liczne osuwiska, oczko wodne nazywane Morskim Okiem, a także cudowne źródełko o nazwie Złota Studzienka. Wszystko to sprawia, że miejsce jest niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym.
Ciekawostka: Wieża na Cergowej przypomina swoją budową szyb naftowy o stylistyce kanadyjskiej, a tym samym nawiązuje do tradycji wydobywania ropy naftowej w Beskidzie Niskim.