Malownicze punkty widokowe na Podkarpaciu - mapa

Muczne - wieża na Jeleniowatym

wieża widokowa na Jeleniowatym
Panorama z wieży widokowej na Jeleniowatym

Zbudowana w 2020 roku wieża widokowa na szczycie Jeleniowatego, to jedna z kilku atrakcji miejscowości Muczne - niewielkiej osady w powiecie bieszczadzkim. Dawniej tu gdzie stoi dziś wieża stał przekaźnik telewizyjny. Obecnie miejsce to jest głównym celem podróży turystów przyjeżdżających do Mucznego. Wieża znajduje się na ścieżce przyrodniczej Brenzberg, która przebiega obok miejsca upamiętniającego wydarzenia z 1944 roku w dawnej leśniczówce. Ścieżka zaczyna się za budynkiem Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem.

Aktualnie wieża na Jeleniowatym to największa tego typu konstrukcja w Bieszczadach (stan na 2022 rok) stąd też nikogo nie dziwi tak duże zainteresowanie turystów. Z tarasu widokowego zobaczymy można szeroką panoramę najwyższych partii polskich i ukraińskich Bieszczadów oraz widok na dolinę górnego Sanu.

Wysokość wieży: 34m

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Wieża widokowa Muczne.

Korbania - wieża widokowa

Kolejna propozycja to wieża widokowa na Korbani. Korbania (894 m n.p.m.) to bieszczadzki szczyt w Paśmie Łopiennika i Durnej położony w Nadleśnictwie Baligród w Bieszczadach Zachodnich. Drewniana wieża widokowa posiada trzy kondygnacje i liczy 8 m wysokości. Obiekt został udostępniony we wrześnie 2014 roku i od razu zdobył uznanie wśród turystów. Z wieży podziwiać można widoki na północną i wschodnią część regionu w tym Solinę i Jezioro Solińskie, pasma połonin i Żukowa. W związku z dużą popularnością obiektu, w Bukowcu pod Korbanią powstała sporej wielkości wiata turystyczna, wytyczono także ścieżki spacerowe - dwie czerwone i jedną zieloną.

Polańczyk - punkt widokowy

Punkt widokowy w Polańczyku na Podkarpaciu
Punkt widokowy w Polańczyku

Punkt widokowy w Polańczyku to najlepsze miejsce do obserwacji panoramy Jeziora Solińskiego, wraz z zielonymi wzgórzami dookoła jeziora. Miejsce jest łatwo dostępne, gdyż znajduje się niedaleko głównego skrzyżowania. Z parkingu obok skrzyżowania należy przejść około 300 m do góry, a naszym oczom ukaże się szeroka panorama całej okolicy wraz z z największym w Bieszczadach jeziorem. Przy dobrej pogodzie wytężając nieco wzrok zobaczyć też można bieszczadzkie połoniny. Rozpoznawanie szczytów ułatwia znajdująca się na miejscu tablica panoramiczna z oznaczeniami i nazwami wszystkich widocznych stąd szczytów. Szerokość panoramy rozciąga się od Soliny, aż do miejscowości Wołkowyja - z punktu widokowego w Polańczyku jest to prawie 180 stopni. Na miejscu można odpocząć podziwiając widok na Bieszczady z ławeczek piknikowych.

Rzeszów - punkt widokowy

punkt widokowy na Matysówce w Rzeszowie
Zachód słońca ze Wzgórza Matysa w Rzeszowie

Miejsce z którego podziwiać można widok na Rzeszów znajduje się w dzielnicy miasta o nazwie Matysówka. Mimo że miejsce to nie jest zagospodarowane turystycznie lokalna społeczność doskonale je zna i chętnie odwiedza. Z wysokości 300 m n.p.m. rozciąga się szeroki widok na miasto Rzeszów i okoliczne miejscowości. Dobrze widoczny jest m.in. most im. Tadeusza Mazowieckiego, osiedle Nowe Miasto i wszystkie najwyższe wieżowce Rzeszowa.

Więcej na ten temat w artykule Punkt widokowy Rzeszów.

Malawa - wieża widokowa

widok ze wzgórza Magdalenka
Farma wiatrowa w Soninie widziana z wieży widokowej w Malawie

W okolicach Rzeszowa znajduje się kolejne ciekawe miejsce, tym razem z wieżą widokową - mowa oczywiście o podrzeszowskiej Malawie. Na wzgórzu Magdalenka (399 m n.p.m.) ulokowany jest punkt widokowy znajdujący się na 15-sto metrowej wieży. Umożliwia ona obserwacje Pogórza Dynowskiego, Łańcuta, a przy dobrej widoczności nawet i Tatr. Obok wieży mieści się plac zabaw dla dzieci oraz ogólnodostępny parking, a kawałek dalej niewielki kościółek pw. św. Marii Magdaleny. Jego historię oraz szczegółowe informacje dot. punktu widokowego znaleźć można w artykule Magdalenka punkt widokowy.

Zagórz - wieża widokowa

punkt widokowy na wieży klasztoru w Zagórzu
Punkt widokowy na wieży klasztoru w Zagórzu

Zagórz to miasto między Leskiem a Sanokiem, na trasie Rzeszów - Bieszczady. Główna atrakcją miasta są ruiny klasztoru Karmelitów Bosych znajdujące się na wzgórzu Mariemont, które obecnie zostały już w pełni przygotowane do zwiedzania. Jedną z atrakcji tego miejsca jest punkt widokowy stworzony na jednej z wież klasztoru, z którego oglądać można krajobraz Gór Słonnych wraz z panoramą Pogórza Bukowego i zakola rzeki Osławy. Wejście na wieże od pewnego czasu jest płatne. Pomijając sam punkt widokowy, miejsce to jest nieco tajemnicze, gdyż ciągnie się za nim mroczna historia i wiele ciekawych. Więcej można się dowiedzieć z artykułu Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu.

Liwocz - wieża widokowa

Liwocz (562 m n.p.m.) to wzniesienie w zachodniej części województwa podkarpackiego w miejscowości Brzyska - najwyższe na Pogórzu Ciężkowickim. Na jego szczycie znajduje się platforma widokowa udostępniająca widoki na Jasło, dolinę Wisłoka i w dalszej perspektywie Bieszczady, Babią Górę oraz Góry Świętokrzyskie. Wieża widokowa to część Sanktuarium Matki Bożej, do którego prowadzą stacje drogi krzyżowej w Rezerwacie Liwocz. Na szczycie wzniesienia oprócz widokowej platformy i pięknych widoków są też zadaszone altany z ławkami.

Cergowa - wieża widokowa

wieża na Cergowej
Widoki z wieży na Cergowej

Wieża widokowa na górze Cergowej, to jedna z popularniejszych wież widokowych w województwie podkarpackim. Znajduje się 23 km na południe od Krosna i tylko 8 km od Iwonicza-Zdroju. Konstrukcja ma wysokość 22 metry, a z platformy widokowej na jej szczycie roztaczają się niebiańskie widoki z piękną panoramą na Bieszczady, Beskid Niski, Pogórze Karpackie, Karpaty Słowackie i Tatry. Wieża stoi na jednym z trzech i za razem najwyższym szczycie masywu Cergowej. Ma on 716 m n.p.m. i oprócz wieży posiada kilka innych atrakcji. Są to m.in. dzikie jaskinie, w których wg. legend ukrywali się zbójnicy, liczne osuwiska, oczko wodne nazywane Morskim Okiem, a także cudowne źródełko o nazwie Złota Studzienka. Wszystko to sprawia, że miejsce jest niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym.

Ciekawostka: Wieża na Cergowej przypomina swoją budową szyb naftowy o stylistyce kanadyjskiej, a tym samym nawiązuje do tradycji wydobywania ropy naftowej w Beskidzie Niskim.

Skąd jeszcze podziwiać piękne widoki?

Na uwagę zasługuje oddana do użytku w 2023 roku wieża widokowa w Desznicy, z której rozpościera się szeroka panorama 360 st. na niemalże cały Beskid Niski. Drewniana budowla ma wysokość 25 m, a bezpośrednio do niej prowadzi specjalnie przygotowana ścieżka. Ogromnym plusem jest też wygodny parking położony kilkaset metrów od wieży. Mając nieco więcej czasu polecamy odwiedzić też wieżę na Górze Grzywackiej mieszczącą się nieopodal.

Czytaj więcej: Wieża widokowa w Desznicy