Iwonicz-Zdrój atrakcje turystyczne. Uzdrowiska, ciekawe miejsca i atrakcje w Iwoniczu Zdroju - Co warto zobaczyć?

Lubię to
7
Super
1
Wow
image/svg+xml
0
Lubię to
|
8
Like Super!
2
Czas czytania: 10 min
Aktualizacja: 2024-11-23
Iwonicz-Zdrój

Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce. Swój największy rozkwit przeżywał w XIX wieku za sprawą Amelii i Karola Załuskich - ówczesnych właścicieli miasta. Do dziś zachowała się charakterystyczna drewniana zabudowa z przełomu XIX i XX wieku reprezentująca częściowo styl szwajcarski. Jednak to głównie uzdrowiskowe walory lokalnych wód i ciekawe atrakcje sprawiają, że popularne uzdrowisko odwiedzane jest rocznie przez około 50 000 turystów i kuracjuszy.

Iwonicz Zdrój - Stary Pałac fot. rzeszowpodkarpackie.com | materiały własne

Gdzie znajduje się Iwonicz-Zdrój?

Iwonicz-Zdrój to uzdrowiskowe miasto w południowo-zachodniej części województwa podkarpackiego, położone 38 km na zachód od Sanoka i 16 km na południe od Krosna. Pasmo górskie, pod które się zalicza to Beskid Niski, natomiast administracyjnie należy do powiatu krośnieńskiego. Miasto położone jest na wysokości 410 m n.p.m. w dolinie rzeki Iwonki, nazywanej też Iwoniczanką, bądź Iwonickim Potokiem.

Zobacz też: Horyniec-Zdrój - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Iwonicz-Zdrój jest jednym z najstarszych uzdrowisk w Polsce, znane już od 1578 roku, natomiast pierwsza wzmianka o istnieniu w tym mieście wód mineralnych pochodzi z 1413 roku. Dlatego też miasto cieszy się sporym zainteresowaniem wśród kuracjuszy i osób starszych przyjeżdżających tutaj poprawić stan zdrowia.

Iwonicz-Zdrój spacery
Spacery po Iwoniczu-Zdroju

Atrakcje turystyczne w Iwoniczu-Zdroju

Źródło Bełkotka

źródełko Bełkotka w Iwoniczu-Zdroju
Źródełko Bełkotka w Iwoniczu-Zdroju

Bełkotka, to najbardziej znane i jednocześnie najstarsze źródełko wody mineralnej w Iwoniczu-Zdroju. Znajduje się na stoku góry Przedziwnej około 850 metrów na zachód od centrum miasta. Źródełko jest o tyle ciekawe, że z jego dna wydostaje się gaz ziemny - obecnie w mniejszych ilościach. Dawniej kiedy ilość wydostającego się gazu była większa, sporą atrakcją było jego zapalanie. Sprawiało to wrażenie połączenia dwóch żywiołów, ognia i wody. Dziś ilość wydostającego się gazu jest zbyt mała, aby dało się wywołać ogień.

Nazwa źródełka ma również związek z wydostawaniem się gazu, którego efektem jest charakterystyczny bulgot.

Zobacz: Atrakcje Podkarpacia - 15 głównych atrakcji na Podkarpaciu, które warto zobaczyć

Tężnie solankowe

Tężnie solankowe w Iwoniczu-Zdroju widziane z Placu Dietla
Tężnie solankowe w Iwoniczu-Zdroju widziane z Placu Dietla

Po drodze do Źródełka Bełkotki znajdują się 4 drewniane tężnie solankowe o wymiarach podstawy 8 x 1 m każda. Przez iwonickie tężnie przepływa woda lecznicza o nazwie "Elin 7". Jej właściwości zostały potwierdzone medycznym świadectwem dnia 28 lipca 2005 roku i zaliczają się do nich: profilaktyka i leczenie zapalenia zatok, nieżytu górnych dróg oddechowych, rozedmy płuc, alergii i nadciśnienia tętniczego.

Pijalnia Wód Mineralnych

Iwonicz-Zdrój Pijalnia Wód Mineralnych
Iwonicz-Zdrój Pijalnia Wód Mineralnych

Będąc w Iwoniczu-Zdroju nie można pominąć Pijalni Wód Mineralnych. Jest to miejsce położone w centrum miasta, a jego wnętrze przypomina oranżerię. Oprócz możliwości degustacji wód znajduje się tu galeria sztuki oraz sklep "Iwoniczanka", gdzie zakupimy produkty lecznicze i kosmetyczne na bazie tutejszych wód mineralnych. Wody iwonickie to wody jodkowe, termalne z zawartością dwutlenku węgla oraz wody chlorkowo-węglowodanowo-sodowe. Wykazują działanie przeciwzapalne i osłaniające drogi oddechowe, moczowe i śluzówkę układu pokarmowego.

Park Zdrojowy i Plac Dietla

Iwonicz-Zdrój plac Dietla
Iwonicz-Zdrój plac Dietla

Praktycznie każda polska miejscowość uzdrowiskowa ma swój park zdrojowy, tak też jest i tutaj. Park Zdrojowy w Iwoniczu-Zdroju założony został z inicjatywy Załuskich w 1837 roku dla wypoczynku przebywających w mieście kuracjuszy. Łatwo do niego trafić gdyż znajduje się w centralnej części miasta obok Placu Dietla. Jego powierzchnia zajmuje ponad 4 hektary, a tereny które zajmuje poprzecinane są siecią klimatycznych alejek. Wdychając świeże powietrze można podziwiać zadbaną roślinność przemierzając kolejne ścieżki urokliwych terenów parku. Podczas spaceru znajdziemy tu m.in. zegar słoneczny z 1837 roku zlokalizowany nad placem Dietla, fontannę i klimatyczną altanę Glorietka.

Stary Pałac Załuskich

Stary Pałac Załuskich w Iwoniczu-Zdrój
Stary Pałac Załuskich w Iwoniczu-Zdroju

To zabytkowy obiekt położony w malowniczym miejscu Iwonicza-Zdroju. Zaprojektowany przez architekt Amelię Załuską początkowo pełnił funkcję kwaterunkową i recepcyjną dla przybywających tu kuracjuszy. Dziś jest to budynek administracyjny mieszczący w środku biura należące do uzdrowiska. W związku z ciekawą historią i miejscem w jakim się znajduje, stanowi jedno z ciekawych miejsc odwiedzanych przez turystów. Obiekt można zwiedzać z zewnątrz spacerując spacerując alejkami otaczającego go parku.

Amfiteatr

Amfiteatr w Iwoniczu-Zdroju
Amfiteatr w Iwoniczu-Zdroju

Ciekawym obiektem na mapie Iwonicza-Zdroju jest budynek amfiteatru. Znajduje w południowej części uzdrowiska w tzw. "Dolinie kulturalno-sportowej" i stanowi ważne miejsc, w którym konferencje i różnego rodzaju wydarzenia.

Jego drewniana konstrukcja z dachem, na którym zasadzona została roślinność w ciekawy sposób komponuje się w przyrodniczy krajobraz tej części miasta. W środku znajduje się siedziba Gminnego Ośrodka Kultury, natomiast cały obiekt zaprojektowany został, by pomieścić 7000 osób. W bliskim sąsiedztwie można znaleźć starą skocznie narciarską oraz boiska piłkarskie i tenisowe.

Bazar

Iwonicz-Zdrój, widok na Bazar
Iwonicz-Zdrój - wieża Bazar w jesiennym klimacie

Dlaczego warto zwiedzić "Bazar"? To jeden z najokazalszych zabytków Iwonicza-Zdroju. Tak, jest to budynek, a nie targowisko, jak wskazuje nazwa. Mieści się w centrum uzdrowiska skąd rozpoczyna się główny deptak prowadzący do zabytkowej fontanny. Ciekawostką jest, że wieża zegarowa jaką posiada ten drewniany budynek o pełnych godzinach informuje kurantami. Obecnie tradycja ta jest już rzadkością i w niewielu miejscach się ją praktykuje.

Kino wczasowicz

Kino wczasowicz, to ważny obiekt na mapie turystycznej i kulturalnej uzdrowiska Iwonicz-Zdrój. Znajduje się w centralnej części miasta na Placu Dietla. To tutaj odbywa się najwięcej wydarzeń kulturalnych w mieście. Organizowane są tu koncerty, musicale, spektakle teatralne i wieczory tematyczne. Planując wycieczkę do Iwonicza warto wcześniej sprawdzić planowane na ten czas wydarzenia, by poznać to miasto również od strony kulturalnej.

Nadchodzące wydarzenia można śledzić na stronie Gminy Iwonicz-Zdrój: https://gok.iwonicz-zdroj.pl/imprezy-nadchodzace-2/

Iwonicz-Zdrój szlaki turystyczne

  • Na Górę Przedziwną - Góra Przedziwna (551 m n.p.m.) - zwana też Łysówką bądź Krzemionką, kiedyś uznawana była za "cudowną" z uwagi na właściwości wód źródlanych jakie wypływają u jej podnóża. Na szczyt Przedziwnej prowadzi niebieska ścieżka spacerowa, która rozpoczyna się w centrum. Dystans: 2 km / Kolor szlaku: niebieski

  • Szlak na Górę Cergową - Dlaczego warto wybrać się  na Górę Cergową, ponieważ wędrówka kończy się przy wieży, z której szerokie panoramy sięgają do samiuśkich Tatr! Idąc z centrum miasta mijamy Turówkę, Lubatową i Pański Dział. Mając trochę szczęścia możemy trafić na startujących ze szczytu Cergowej paralotniarzy. Dystans: 9 km / Kolor szlaku: czerwony (Główny Szlak Beskidzki)

  • Szlak do Rymanowa-Zdroju - wybierając ten szlak podziwiać będziemy malownicze łąki i doliny nazywane lokalnie "beskidzkimi połoninami". Trasa zaczyna się przy Placu Dietla i biegnie na południe obok sanatorium Stare Łazienki i centrum rozrywki Krakowiak. Później kierujemy się ul. Leśną wzdłuż potoku Iwonka, aż do Amfiteatru, na przeciwko którego skręcamy w lewo na Szlak Zielony. Dystans: 7 km / Kolor szlaku: zielony

  • Szlak na Żabią Górę - z centrum miasta kierujemy się na południe. Możliwości dotarcia na szczyt jest kilka, cała trasa dokładnie opisana jest w artykule: Żabia Góra. Dystans: około 2.6 km / Kolor szlaku: zielony

  • Do cerkwi w Bałuciance - bardzo przyjemna ścieżka, która prowadzi przez zbocza Góry Borowinowej, Ruskie Pola i Przymiarki. Ścieżka kończy się przy przepięknej drewnianej cerkwi z XVII wieku. Dystans: 5 km / Kolor szlaku: zielono-niebieski

  • Do kościółka w Klimkówce - trasa prowadzi przez las św. Iwona, mijamy stacje drogi krzyżowej, szlaki Hrabiny Załuskiej, dolinę potoku Flora i łączy się z zielonym szlakiem do Rymanowa-Zdroju. Jednak celem w tym przypadku jest kościółek pw. Znalezienia Krzyża Świętego z kamienną rzeźbą i cudowne źródełko. Dystans: 4,5 km / Kolor szlaku: żółty

Iwonicz Zdrój sanatoria i uzdrowiska

Iwonicz-Zdrój to najstarsze i największe uzdrowisko na Podkarpaciu, znane jest nie tylko w całej Polsce, ale też za granicą. Od wieków przyciąga rzesze osób pragnących doświadczyć leczniczych właściwości tutejszych wód. Aktualnie każdego roku uzdrowisko odwiedzane jest przez blisko 50 tys. kuracjuszy i turystów z Polski i zza granicy. Głównie leczy się tu choroby układu trawiennego, narządów ruchu, układu nerwowego i trawiennego, dróg oddechowych, skóry i kości (np. osteoporozę), a także otyłość i choroby kobiece.

uzdrowisko w Iwoniczu-Zdroju

Obecnie działające sanatoria i ośrodki uzdrowiskowe w Iwoniczu Zdroju:

  • Sanatorium „Świerkowy Zdrój Medical Spa”
  • Sanatorium „Stare Łazienki”
  • Sanatorium Uzdrowiskowe Nr IV
  • Szpital Uzdrowiskowy „Excelsior”
  • Sanatorium Górnik
  • Sanatorium „Sanvit”
  • Sanatorium Uzdrowiskowe „Piast”
  • Sanatorium Pod Jodłą
  • Centrum Rehabilitacji Rolników
  • Centrum Lecznictwa Uzdrowiskowego
  • Sanatorium „Biały Orzeł”

Iwonicz-Zdrój dancingi

Iwonicz-Zdrój, piękna panorama
Ballada - miejsce dancingów
restauracja Krakowiak w Iwoniczu Zdroju
Krakowiak - tutaj życie zaczyna się nocą

Nie od dziś wiadomo, że Iwonicz-Zdrój oprócz funkcji uzdrowiskowej pełni też funkcję rozrywkową. Organizowane tu dancingi są tematem wielu ciekawych rozmów i opowieści. Warto rozeznać się gdzie organizowane są najlepsze dancingi. W ogólnym ujęciu zabawy taneczne urządzają takie restauracje jak:

  • Ballada
  • Krakowiak
  • Świtezianka
  • Zielony Domek
  • Zdrojowa

Turystyczne atrakcje w okolicy Iwonicza-Zdroju - co warto zobaczyć?

W pobliżu Iwonicza-Zdroju mieści się kilka naprawdę ciekawych miejsc. Jeśli więc planujemy dłuższy pobyt, warto rozważyć też wizytę w takich miejscach jak:

Iwonicz-Zdrój – atrakcje w okolicy. Mapa ciekawych miejsc

Co zwiedzać z dziećmi w Iwoniczu-Zdroju?

Iwonicz-Zdrój - ścieżka przez park
Ścieżki spacerowe w Iwoniczu-Zdroju

Z dziećmi warto wybrać się na spacer wieloma dostępnymi tu szlakami i ścieżkami spacerowymi. Warto zajrzeć do Pijalni Wód Mineralnych. W zimie można wybrać się na narty do pobliskiej Chyrowa-Ski lub na jedno z wydarzeń organizowanych w

Kinie Wczasowicz. Można też wybrać się na plac zabaw Śliwkowa Kraina w Rymanowie Zdroju. Jest to miejsce stworzone z myślą o dzieciach, znajdą m.in. zjeżdżalnie, plac zabaw z piaskownicą i dmuchany basen z kolorowymi kuleczkami.

Jakie są najciekawsze atrakcje w Iwoniczu-Zdroju i okolicy?

Iwonicz-Zdrój atrakcje
Iwonicz-Zdrój park

Najciekawsze atrakcje w Iwoniczu-Zdroju to:

  • Pijalnia Wód Mineralnych
  • Źródło Bełkotka
  • Park Zdrojowy
  • Ścieżki spacerowe i szlaki: na Górę Przedziwną, na Żabią Górę, na Górę Cergową
  • Ciekawe są również organizowane w mieście wydarzenia

Komentarze

Elżbieta
2023-06-02 22:19
Polecam Iwonicz z całego serca, to moje ulubione uzdrowisko. Tutaj nawet woda smakuje lepiej, zwłaszcza w porównaniu do tej rymanowskiej ... Byliśmy właśnie z mężem na Żabiej Górze szlakiem od źródełka Bełkotki. Pozdrawiam. ?
⤷ Odpowiedz
rzeszowpodkarpackie.com
2023-06-04 09:13
@Elżbieta Serdecznie polecamy także szlak na Przymiarki biegnący z Iwonicza-Zdroju :)

Dodaj komentarz
Powiązane artykuły
× Full Image