Baranów Sandomierski: atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca. Zwiedzamy Baranów Sandomierski i jego okolicę.

Lubię to
3
Super
0
Wow
image/svg+xml
0
Lubię to
|
3
Like Super!
Czas czytania: 6 min
Aktualizacja: 2024-10-19
Baranów Sandomierski

Baranów Sandomierski to urokliwe miasteczko w województwie podkarpackim, słynące z pięknego, renesansowego zamku, nazywanego „małym Wawelem”. Choć niewielkie, przyciąga turystów swoim bogatym dziedzictwem historycznym i malowniczym otoczeniem. W artykule przyjrzymy się historii i atrakcjom tego miasta.

Baranów Sandomierski atrakcje turystyczne fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Gdzie znajduje się Baranów Sandomierski?

Baranów Sandomierski to miasto należące do prowincji Podkarpacie Północne. Położone w Kotlinie Sandomierskiej graniczy przez Wisłę z województwem świętokrzyskim. Dodatkowo przez Baranów płynie Babulówka, stanowiąca prawy dopływ Wisły.

Ciekawostka:

Nazwa Baranów zgodnie z legendą pochodzi od przezwiska miejscowego dzierżawcy sąsiedniej wsi. Był on nazywany baranem, dlatego że ubierał często kożuch z barana.

Co warto zobaczyć w Baranowie Sandomierskim?

Baranów Sandomierski nie jest typowo turystycznym miastem. Jednak jak wszędzie znaleźć tu można kilka naprawdę fajnych miejsc, które warto odwiedzić będąc w okolicy.

Zobacz: Atrakcje Podkarpacia - 15 głównych atrakcji na Podkarpaciu, które warto zobaczyć

Rynek w Baranowie Sandomierskim

Rynek położony jest na prostokątnym placu w centrum miasta. Niewielki, spokojny, z roślinnością i zacisznym miejscem gdzie można odpocząć. Charakterystycznymi elementami tutejszego Rynku są: 

  • Ławka Niepodległości - multimedialny projekt upamiętniający 100 rocznicę odzyskania niepodległości
  • Serce Lasowiackie - zgodnie z legendą pocałunek obok Serca Lasowiackiego skutkuje wieczną miłością i gorącym uczuciem do osoby, której się go podaruje.
  • Pomnik orła piastowskiego - jego celem jest przypominanie o nadanie Baranowi Sandomierskiemu praw miejskich przez króla Kazimierza Wielkiego w 1354 roku.
rynek w Baranowie Sandomierskim
Rynek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Baranowski zamek to z całą pewnością najpopularniejsza atrakcja tego miasta. Nazywany perłą architektury renesansu wzniesiony został na wzór zamku królewskiego w Krakowie pod koniec XVI wieku w miejscu gdzie znajdował się dawniej rycerski dwór obronny. 

zamek w baranowie sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim przyrównywany jest do Wawelu w Krakowie

Wstęp do zamku jak i do ogrodu jest płatny - ceny raczej nie należą do najniższych w porównaniu z innymi zamkami.

Będąc w zamku warto zwrócić uwagę na piękny dziedziniec z krużgankami, do których prowadzą schody wachlarzowe z początku XVII wieku. A także komnaty zamkowe tj. Galeria Tylmanowska i Sala Portretowa. Wartością dodana jest też fakt, zdobienia wnętrz wykonywali tacy artyści jak Jan Chrzciciel Falconi oraz Tylman z Gameren. Swój udział w zdobienie wnętrza zamku miał też Jacek Malczewski. Wykonał on wyjątkowy tryptyk do ołtarza pt.: "Matka Boska Niepokalana".

baranów sandomierski atrakcje
Alejka w ogrodach zamkowych

Zamek na przestrzeni lat był w posiadaniu rodziny Baranowskich (wówczas był to dwór rycerski, zamek wzniesiono później), rodziny Kurozwęckich, rodu Górków, Leszczyńskich, Wiśniowieckich, Lubomirskich, Krasickich i innych.

Zamek w Baranowie Sandomierskim - opinie

Obiekt posiada grubo ponad 3 tys. opinii w wizytówce Google. W zdecydowanej większości są to opinie pozytywne. Wśród pozytywnych rekomendacji odwiedzający wspominają o wyjątkowej historii obiektu, pięknie architekturalnym oraz ciekawych opowieściach przewodnika i braku tłumów.

Wśród minusów pojawiają się opinie o słabej logistyce w kontekście zwiedzania podczas odbywających się wesel, wysokie ceny w porównaniu do innych zamków oraz niezadbany park. 

Plac zabaw i wieża widokowa

baranów sandomierski atrakcyjny plac zabaw
Plac zabaw

Niedaleko zamku, obok rzeki Babukówki znajdziemy interesujący plac zabaw. Atrakcjami tego miejsca są: ścianka wspinaczkowa, zjeżdżalnie, karuzela, piaskownica, dwumetrowa smoczyca i huśtawki. W związku z tym że baranowski zamek nazywany jest Małym Wawelem, smok w okolicach zamku ma nawiązywać do tego ziejącego ogniem z Krakowa.

Kawałek dalej mieści się dość charakterystyczny obiekt w postaci pomostu i wieży widokowej. Obejrzycie stąd całą okolicę.

Baranów Sandomierski wieża widokowa
Wieża widokowa

Nadwiślański szlak rowerowy

Przez Baranów Sandomierski wiedzie nadwiślański szlak rowerowy. Poniższy przebieg szlaku łączy zamek z kopcem w Dymitrowie Dużym. Po drodze przejeżdżamy przez małpi gaj, tereny nadwiślańskie oraz obok kompleksu Trzy Stawy.

Baranów Sandomierski atrakcje w okolicy

Kopiec w Dymitrowie Dużym

Wysoki na 10 m kopiec w Dymitrowie Dużym znajduje się zaledwie 4 km od Rynku w Baranowie. Jest to dobry punkt widokowy, dlatego jeśli lubicie oglądać panoramy ze wzniesień nad miastem, będzie to ciekawy punkt wycieczki. Można go też włączyć do wycieczki rowerowej po okolicach Baranowa.

Stawy Krasiczyńskie i Puszcza Sandomierska

Stawy Krasiczyńskie to obszar stawów zajmujący powierzchnię 152,13 ha. Kompleks znajduje się w miejscowości Durdy i jest to teren Puszczy Sandomierskiej, gdzie spotykają się rzeki Wisła i San. Część tego obszaru jest objęta programem Natura 2000, który ma na celu ochronę przyrody.

W przeszłości, na przełomie XIX i XX wieku, gospodarka rybacka rozwinęła się na tym terenie, a głównymi działającymi rodzinami były rodziny Dolańskich i Tarnowskich.

Teren hodowli stawowej przyciąga ponad 170 gatunków ptaków, wielu z nich to rzadkie gatunki. Można tam spotkać takie ptaki jak kraska, bocian czarny, orzeł bielik, orzeł przedni, czapla purpurowa, czapla siwa oraz perkoz. 

Sandomierz

Rozmawiając o Baranowie Sandomierskim nie można by nie wspomnieć o Sandomierzu, mieście wypełnionym wieloma atrakcjami. Do najważniejszych z nich zaliczamy:

  • Bazylikę Katedralną - gotycka budowla z XIV wieku
  • Podziemną Trasę Turystyczną - dawne piwnice i składy kupieckie, dł. prawie 0,5 km
  • Ratusz - piękny renesansowy jeden z najpiękniejszych w Polsce, wybudowany w XIV wieku jako wieża
  • Brama Opatowska - jedna z czterech bram Sandomierza, wzniesiona w okresie XIV - XVI w. Obok zabytkowej bramy malowniczy deptak.

... i wiele więcej. Więcej o atrakcjach Sandomierza pisaliśmy w osobnym artykule.

Tarnobrzeg

Najbardziej znaną atrakcją Tarnobrzega jest oczywiście Jezioro Tarnobrzeskie. Jednak warto sobie zdawać sprawę, że Tarnobrzeg to przede wszystkim miasto siarki, gdyż przez wiele lat wydobywano właśnie ten surowiec. Dziś na dawnym wyrobisku pokopalnianym jest już piękny zalew, a maszyny i sprzęt wydobywczy oglądać możemy w Muzeum Siarki.

Zobacz też: Tyrolka w Tarnobrzegu - najdłuższa tyrolka w Polsce?

Co jeszcze znajdziemy w Tarnobrzegu?

Znajdziemy też zabytkową Kolekcję Dzikowską w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega i nie tylko. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Tarnobrzeg: atrakcje turystyczne, które musisz znać!

Kilka słów podsumowania o Baranowie Sandomierskim

Turystyka w Baranowie Sandomierskim skupiona jest głównie wokół zamku, na którym zamówimy nocleg, urządzimy wesele jak i zwiedzimy jego wnętrza czy ogród.

Dla wielbicieli zamków polecamy jego odwiedziny podczas przejazdu np. do Sandomierza. Będzie wówczas świetnym uzupełnieniem wycieczki.  Ostatecznie w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie zwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca na mapie Baranowa Sandomierskiego.

Komentarze


Dodaj komentarz
× Full Image