NAJCIEKAWSZE ATRAKCJE SANOKA. ZOBACZ CO ZWIEDZAĆ W SANOKU I OKOLICACH. LISTA ATRAKCJI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ I ZWIEDZIĆ

Czas czytania: 10 min
2022-11-02
Sanok
Podoba Ci
się ten artykuł?
0

Sanok,  miasto znane z twórczości Beksińskiego i jednego z największych w Europie skansenów etnograficznych. Miejsce z dusza i klimatem, którego o każdej porze roku dodaje płynący przez miasto San. Sprawdzamy co robić w Sanoku i jak w najbardziej wartościowy sposób spędzić tutaj czas. Zatem rozpocznijmy podróż po najciekawszych atrakcjach turystycznych Sanoka i okolic. 

Gdzie leży miasto Sanok? - planujemy wizytę w Sanoku

top atrakcje SanokaSanok Starówka 

Sanok, to miasto na południu województwa podkarpackiego leżące w dolinie rzeki San w kotlinie sanockiej, w otoczeniu zielonych wzgórz pasma Gór Słonnych i Pogórza Bukowskiego stanowi jeden z ważniejszych przystanków na drodze w Bieszczady.

Pierwsza wzmianka o Sanoku pochodzi z 1150 roku. Wtedy to miejscowość będąca pod władaniem książąt ruskich najechana została przez wojska węgierskie. Miasto lokowane było w roku 1339 przez Jerzego II Trojdenowicza - księcia Rusi Halickiej. Na obszar Polski Sanok przedostał się przez ręce króla Kazimierza Wielkiego, który miasto odziedziczył, a następnie włączył do Polski.

Sanok atrakcjePomnik Beksińskiego na Rynku w Sanoku

Miasto nazywane jest także Skarbcem Bieszczadów, tak więc z pewnością warto zatrzymać się tu jadąc w tamtym kierunku. Sanok ze względu na swoje umiejscowienie, jest idealną bazą wypadową w najatrakcyjniejsze miejsca na Podkarpaciu. Niedaleko stąd w Bieszczady, Beskid Niski, jak i do Rzeszowa.

Do Sanoka dojedziemy Drogą Krajową DK 28 od Przemyśla i Krosna oraz DK 19 z Rzeszowa, którą za Domaradzem zamieniamy na DW 886.

W Sanoku nie trudno znaleźć parking więc bez obawy dojedziecie w każde miejsce samochodem, nawet do centrum miasta. Mieszka tu jedynie 40 tys. osób dlatego sporych tłumów raczej tu nie zastaniecie.

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, czyli sanocki Skansen

Informacje praktyczne:

  • wejście do skansenu jest płatne (ulgowy 15 zł, normalny 25 zł, do 7 lat 0 zł).
  • w poniedziałki w godzinach 9:00 - 12:00 jest wejście darmowe.
  • wejście na Przedpole Skansenu jest zawsze darmowe w godzinach pracy Skansenu.
  • czas zwiedzania "na spokojnie" 2,5 - 3 godz.

Sanok atrakcje turystyczneSkansen - Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Budownictwa w Sanoku, to trzeci pod względem wielkości skansen w Europie i największy w Polsce ze względu na ilość zgromadzonych obiektów. Założony w 1958 roku stanowi dziś cenną atrakcję turystyczną. Skansen w Sanoku odwiedzany jest przez około 140 000 osób rocznie.

W świecie dawnych etnograficznych grup zamieszkujących niegdyś Podkarpacie odnajdziecie liczne wioski/sektory poświęcone konkretnym grupom etnicznym. Zaaranżowane w najbardziej naturalny sposób oddający pierwotny wygląd dawnych wiosek Bojków, Łemków, Pogórzan czy Dolinian.

Sanok atrakcjeWioska Łemków w sanockim Skansenie

Skansen mieści się po prawej stronie Sanu, a więc należy do Karpat Wschodnich, gdyż San stanowi w tym miejscu granicę oddzielającą Karpaty Wschodnie od Karpat Zachodnich.

Atrakcyjna lokalizacja skansenu jeszcze bardziej podnosi jego wartość turystyczną. Znajduje się on pod Białą Górą w dolinie Sanu, w przepięknej okolicy. Jesienią kiedy w przyrodzie dominuje kolor złoty, klimat tego miejsca jest jeszcze bardziej wyjątkowy a 38 hektarów powierzchni do zwiedzania jest atrakcją, która przez kilka godzin będzie raczyć Was swoimi urokami.

sanok atrakcjeWejście do Skansenu - Sanok

Rozpoczynając spacer po skansenie wchodzimy na jego przedpole, a więc zagrodzony plac ze skromną architekturą drewnianą. Jest to tak naprawdę miejsce przejściowe. Warto zwrócić tu uwagę na tablice z planem rozmieszczenia zabytków, tych po przekroczeniu kasy, abyście wiedzieli jak mniej więcej się poruszać i jak biegnie ścieżka.

Przy odrobinie szczęścia spotkacie tu też wygrzewającego się na słońcu kotka.

atrakcje w sanokuKotek spotkany na Przedpolu Skansenu - Sanok

Po przejściu przez budynek kasowy przechodzimy między zabytkowymi budynkami. Podziwiając kunszt z jakim zostały wykonane wchodzimy na dawny Galicyjski Rynek z klimatycznymi latarenkami.

Sanok atrakcje - skansenRynek Galicyjski w sanockim Skansenie

sanok atrakcje - skansen w sanokuWioska Bojków - Skansen w Sanoku 

sanok atrakcje - wnętrze cerkwiWnętrze skansenowskiej cerkwi 

atrakcje sanoka - muzeum budownictwa ludowegoDroga Krzyżowa przy jednej ze skansenowskich alejek 

sanok atrakcjeWioska z kopalnią ropy naftowej

sanok atrakcjeSkansen - Muzeum Budownictwa Ludowego

 

Zamek królewski czyli Muzeum Historyczne w Sanoku

Informacje praktyczne:

  • wejście do zamku jest płatne (ulgowy 15 zł, normalny 22 zł).
  • bilety dostępne wyłącznie na miejscu.
  • wejście na dziedziniec zamku jest darmowe.

Pierwszy zamek w Sanoku powstał po 1341 roku na miejscu dawnego ruskiego grodu i wybudował go król Kazimierz Wielki. Jako ciekawostkę warto tutaj wspomnieć, że w murach sanockiego zamku miało miejsce wesele króla Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską (trzecią żoną). W murach sanockiego zamku odnotowano także obecność takich osób jak: węgierska królowa Izabela (siostra króla Zygmunta Augusta) oraz car Dymitr Samozwaniec.

Zamek w Sanoku w Latach 1523 - 1548 na polecenie królowej Bony został gruntownie przebudowany zgodnie ze stylem renesansowym. Z dawnego zamku do dziś zachowała się jedynie centralna część budowli, którą zabezpieczała głęboka fosa, oddzielając zamek od starówki.

sanockie atrakcjeZdzisław Beksiński - Sanok

Obecnie w zamku mieści się Muzeum Historyczne, które założone w 1934 roku gromadzi dziś najcenniejsze zbiory wybitnego artysty Zdzisława Beksińskiego.

W cennych zbiorach muzeum dostępne do zwiedzania są również eksponaty sztuki sakralnej, wspaniałe ikony cerkiewne, ceramika pokucka, militaria oraz zbiory archeologiczne i wiele innych.

sanockie atrakcjeDziedziniec zamkowy - Sanok atrakcje

Kolejną ciekawostką jest fakt, że mury zamku skrywają pod swoim dziecińcem dwa niemieckie schrony, powstałe w latach 1940 - 1941 i były one częścią tzw. "Pozycji Granicznej - Galicja".

Obok Skansenu, Muzeum Historyczne w sanockim zamku, to miejsce, które z pewnością warto zwiedzić będąc w Sanoku.

sanok atrakcjeAleja przy zamku - Sanok atrakcje

sanok atrakcjeŻołnierze strzegący zamku - Sanok atrakcje

sanok atrakcjeWidok z wieży zamkowej na San i wzgórza wokół Sanoka

sanok atrakcje, które warto zobaczyćWidok z dziedzińca zamku w Sanoku

 

Kościół i Klasztor Franciszkanów w Sanoku - co warto zobaczyć w Sanoku

Kościół wraz z klasztorem OO. Franciszkanów w Sanoku, to często wspominana atrakcja Sanoka.

atrakcje sanokaKościół Franciszkanów w Sanoku - widok z Rynku

Zabytek ten wybudowany został w latach 1632 - 1640 w styku barokowym. We wnętrzach kościoła znajduje się (w głównym ołtarzu) krzyż z XVII wieku. Innym cennym obiektem wewnątrz kościoła jest siedemnastowieczny obraz przedstawiający św. Antoniego. Szukając tego obrazu kierujcie wzrok na prawy boczny ołtarz. Warta uwagi jest również polichromia autorstwa Władysława Lisowskiego, która od lat 30-tych XW-tego wieku zdobi wnętrze kościoła.

Park miejski - Sanok atrakcje

Sanok atrakcje - park miejski

Park Miejski, to kolejna atrakcja Sanoka na naszej liście. Powstał on w 1896 roku na Górze Parkowej. Dlatego też wybierając się w to miejsce należy przygotować się na umiarkowany wysiłek, gdyż trzeba będzie nieco się "powspinać". Jednak są tu ładnie stworzone alejki i brukowe chodniki, którymi bez problemu dotrzemy na szczyt parku, gdzie znajduje się taras widokowy, a obok niego Kopiec Adama Mickiewicza.

park miejski w sanoku, ciekawa atrakcja Taras widokowy w Parku Miejskim w Sanoku

Widoki z tarasu obecnie nieco przysłaniane są przez drzewa. Z pewnością większą widoczność zastaniecie tu wczesną wiosną i późną jesienią, kiedy drzewa nie mają liści.

atrakcja SanokaKopiec Adama Mickiewicza w Sanoku

Kopiec Mickiewicza, to dzieło młodzieży gimnazjalnej z Sanoka, która od 1896 do 1898 roku usypała kopiec własnymi rękami. W ten sposób upamiętniono setną rocznice urodzin Adama Mickiewicza.

Sanockie Błonia - co warto zobaczyć w Sanoku?

atrakcje Sanoka - błonia sanockieBłonia w Sanoku

Błonia w Sanoku, to spory teren zieleni umiejscowiony tuż przy rzece San. Będzie to na pewno spora atrakcja dla osób lubiących kontakt z naturą i wyciszenie. Teren Błoni jest na tyle duży, że z pewnością znajdziecie tu kawałek miejsca tylko dla siebie.

Sanok atrakcjeSan przy sanockich Błoniach

Jeśli lubicie podziwiać piękno górskich rzek oraz odpoczywać na łonie natury, wybierzcie się tu na chwilę zobaczyć jak piękny jest w tym miejscu San i jak czysta woda w nim płynie. Nie bez powodu rzeka San uznawana jest za jedną z atrakcji Sanoka.

Sanok atrakcjeMost na Sanie widziany z Błoni w Sanoku

Obok aktualnego mostu na Sanie widoczne są ruiny dawnego mostu, po którym zostały już tylko wyłącznie fragmenty konstrukcji nośnych wystające z rzeki.

 

Taras widokowy z panoramą rzeki San

Miasto Sanok otoczone jest licznymi wzgórzami i wzniesieniami, które obecne są także na jego terenie. Na jednym z takich wzniesień znajduje się punkt widokowy z tarasem, który położony jest tuż obok wejścia do Skansenu.

Sanok atrakcjeTaras widokowy - atrakcje Sanoka

Z tarasu możemy podziwiać piękno rzeki San, atrakcje zlokalizowane na drugim brzegu rzeki, m.in. strefę relaksu, boiska do gry w piłkę, zewnętrzną siłownię oraz uroczą panoramę Sanoka.

Sanok atrakcje - rzeka sanMost w Sanoku

 

Rynek w Sanoku - zwiedzamy centrum miasta

Starówka w Sanoku położona jest na wzgórzu, z którego zobaczycie spory kawałek miasta. Wystarczy przejść obok pomnika Beksińskiego na boczną część rynku, aby się o tym przekonać.

Sanok atrakcje - rynek Plac za centralną częścią rynku z tarasem widokowym

Korzenie Sanockiego rynku sięgają XVII wieku, a dokładnie roku 1786, bo właśnie wtedy został wytyczony plac pod rynek, przez Austriaków. 

W okresie II wojny światowej, kiedy Niemcy okupywali nasz kraj rynek w Sanoku nazwano Placem Adolfa Hitlera, później na chwilę okrzyknięto go Placem Rewolucji Październikowej, aż w końcu w 1989 roku przyjął chyba najbardziej adekwatną w historii nazwę: "Rynek".

Sanok atrakcje, które warto zobaczyć

Będąc na Rynku w Sanoku zobaczycie XVII-wieczny ratusz, który stworzono na murach znajdującej się tu wcześniej kamienicy.

Ratusz został gruntownie przebudowany w 1892 roku, a 42 lata później ponownie zmodernizowany, gdzie dołączono w jego bryłę kolejną już na Rynku kamienicę.

W latach trzydziestych XX wieku nadano mu dopiero wygląd jaki możemy obserwować dziś. W środkowej części ratusza mieści się zegar stworzony w Pradze, pierwszy raz uruchomiony 01 lutego 1906 roku.

Sanok atrakcje - rynekRatusz w Sanoku

Aktualnie sanocki Rynek, to miejsce gdzie znajdują się ważne dla miasta instytucje takie jak Urząd Stanu Cywilnego, siedziba władz miasta i inne.

Ale przede wszystkim jest to miejsce spotkań, gdzie sanoczanie spędzają wspólnie czas i przy ustawionych wzdłuż Rynku parasolkach relaksują się przy filiżance dobrej kawy i pysznych lodach.

Rynek to miejsce, które z z całą pewnością warto zwiedzić w Sanoku.

 

Pomnik Zdzisława Beksińskiego

Dodatkowo będąc na Rynku w Sanoku nie można pominąć pomnika wielkiego artysty malarza Zdzisława Beksińskiego, który stojąc obok ratusza patrzy na przechodniów i swoją postacią przypomina o tym jak wiele zawdzięcza mu miasto jeśli chodzi o promocję i wartość którą niewątpliwie wniósł w jego mury.

Sanok atrakcje - pomnik BeksińskiegoPomnik Zdzisława Beksińskiego na Rynku w Sanoku

Plac św. Michała w Sanoku

Sanok atrakcje - plac św. MichałaPlac św. Michała w Sanoku

Plac św. Michała, obok Rynku kolejne ciekawe miejsce na mapie Sanoka. Plac ten znajduje się na terenie dawnego cmentarza w Sanoku. Po jego niwelacji został tu utworzony w 1784 roku.

Sanok atrakcje Sanok atrakcje

Odkrycia archeologiczne na placu św. Michała w Sanoku

Plac ten zwany w przeszłości Mansjonarskim po II wojnie światowej pełnił funkcję placu targowego, gdzie rozkładano kolorowe jarmarki oraz postojowym miejscem dla kupców.

W przeszłości plac ten posiadał także inne nazwy, np. Placem Celnym nazywany był do 1919 roku, w czasie II wojny światowej funkcjonowała nawet niebiecka nazwa Danziger Freiheitsplatz, w czasach PRLu był to Plac Pokoju, a od 1989 roku jest to Plac św. Michała. Lokalnie natomiast funkcjonuje nazwa "Mały Rynek w Sanoku".

Cerkiew Świętej Trójcy w Sanoku

Oprócz najpopularniejszych miejsc i atrakcji warto poznać także nieco mniej znane zabytki Sanoka i zagłębić się bardziej w kulturę tego miasta oraz poznać lepiej jego historię.

Sanok atrakcje - zwiedzanie miastaCerkiew po. Świętej Trójcy w Sanoku

W związku z tym udajemy się do oddalonej o około 300 metrów cerkwi pw. Świętej Trójcy, by dokładnie zwiedzić wszystko co oferuje Sanok.

Budynek cerkwi wzniesiony został w 1784 roku i stanowił miejsce i stanowił wówczas ważne miejsce w greko-katolickiej parafii. Jednak nabożeństwa prawosławne odprawiane tu były dopiero od roku 1956, kiedy przyjęty został prawosławny kapłan.

Zwiedzanie atrakcji w SanokuWnętrza cerkwi - Sanok atrakcje

Wnętrze świątyni przyozdabiają barokowe ołtarze z XVII wieku oraz Cudowna Ikona Matki Bożej Sanockiej z XVII wieku.

Kancelaria diecezjalna mieści się w stojącej obok kamienicy zbudowanej w 1908 roku. A tuż obok znajdziecie nieco starszą dzwonnicę z 1827 roku.

W pomieszczeniach tych mieściło się dawne muzeum łemkowskie założone w 1931 roku.

 

Ławeczka dobrego wojaka Szwejka

Przy ulicy 3 Maja w Sanoku, około 160 m od rynku znajdziecie ławeczkę, na której siedzi stary dobry Szwejk wojak. Turyści często tu zaglądają, siadając obok Szwejka robią pamiątkowe zdjęcia.

Zgodnie z głosami jakie krążą po mieście, aby mieć szczęście trzeba usiąść na kolanie wojaka i złapać go za nos.

Popularna w Sanoku atrakcja to pomnik odsłonięty w 2003 roku, którego celem jest upamiętnienie przygód Józefa Szwejka w czasie jego wizyty w Sanoku ( 15. 07. 1915 ).

Bunkier Linii Mołotowa

Bunkry Linii Mołotowa to rosyjskie umocnienia, które powstawały w okresie II wojny światowej w latach 1940 - 1941 przy umownej granicy między III Rzeszą a ZSRR.

Całą linię umocnień projektował inż. Karbyszew, który został złapany przez Niemców i bezskutecznie zmuszany do projektowania dla Rzeszy.

Każdy bunkier ma swoją historię. Zwiedzanie podkarpackiego fragmentu Linii Mołotowa jest możliwe poprzez Podkarpacki Szlak Rowerowy. Szlak ten ma 150 km i rozpoczyna się w Bóbrce k. Soliny, następnie wiedzie przez Lesko, Sanok, Dynów, Bachów i w Krasiczynie kończąc.

 

Atrakcje okolic Sanoka

Kościół Wszystkich świętych w Bliznem

Atrakcje okolic SanokaKościół Wszystkich świętych w Bliznem

W Bliznem nieopodal Domaradza znajduje się prawdziwa perełka polskiej architektury drewnianej. To gotycki kościół wzniesiony jeszcze przed 1470 rokiem. Zabytek ten wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNSECO.

Atrakcje okolic Sanoka - Zabytkowy kościół w BliznemZabytkowy Kościół w Bliznem - Atrakcje okolic Sanoka

Rezerwat Polanki

Sanok atrakcjeMiejsce na ognisko w Rezerwacie Polanki 

Jeśli po całodziennym zwiedzaniu najdzie Was ochota na pieczoną kiełbaskę, możecie udać się do pobliskiego Rezerwatu Polanki. Oprócz atrakcji przyrodniczych takich jak punkt widokowy na San, źródełko i ciekawe informacje przy wytyczonych przystankach, znajdziecie tam miejsce na ognisko. Mieści się ono tuz przy wejściu do rezerwatu przy drewnianej wiacie.

Sanok atrakcjeŚcieżka przyrodnicza - Rezerwat Polanki 

 

Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu

Sanockie okolic SanokaRuiny klasztoru w Zagórzu - Atrakcje w okolicy Sanoka 

Klasztor w Zagórzu, to jedna z największych atrakcji turystycznych na drodze w Bieszczady. Liczne legendy, mroczne historie ciekawe umiejscowienie zabytku sprawia, że jest to ciekawa propozycja dla każdego.

Atrakcje okolic SanokaZagórski Karmel - Atrakcje w okolicy Sanoka 

Na Zagórski Karmel prowadzi malownicza ścieżka z Drogą Krzyżową, a na miejscu oprócz zwiedzania ruin czeka na Was Centrum Kultury Foresterium, gdzie dokładniej poznacie historię tego miejsca.

Zamek Sobień

Atrakcje okolic SanokaAtrakcje w okolicy Sanoka - Zamek Sobień

Kolejna z propozycji zabytkowych atrakcji niedaleko Sanoka, to ruiny zamku Sobień w miejscowości Manasterzec. Ruiny tego zamku pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza i znajdują się w tamtejszym rezerwacie na Górze Sobień.

Sanok atrakcjeWnętrze ruin zamku Sobień - niedaleko Sanoka

Dzięki specjalnej drewnianej platformie, z tajemniczych ruin zobaczycie wspaniały widok na zakole Sanu rozciągający się od południowej strony dawnej fortyfikacji.

 

Sanok – najciekawsze atrakcje turystyczne - wszystko co warto zobaczyć i zwiedzić w Sanoku

Atrakcji w Sanoku spokojnie wystarcza na cały dzień zwiedzania. Właściwie jest to najbardziej optymalny czas, aby zwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje.

Chcąc poznać najciekawsze miejsca w Sanoku, w pierwszej kolejności polecamy się udać do Muzeum Budownictwa Ludowego, następnie do Muzeum Historycznego na zamku w Sanoku oraz zwiedzić sanocką starówkę z widokiem na miasto. Koniecznie przespacerujcie się też wzdłuż Sanu, na Błoniach lub w strefie relaksu na przeciwko Skansenu. A jeżeli jesteście fanami motoryzacji, możecie również zajrzeć do sanockiej fabryki autobusów Autosan.

Podsumowując, Sanok i jego okolice to tereny, które warto odwiedzić. Klimatyczne miasto z duszą w bramie do Bieszczad z pewnością Was nie zawiedzie.

Warto wybrać się do Sanoka.

Komentarze