Krosno - miasto szkła | Gdzie leży Krosno?

Krosno to największe miasto w południowej części województwa podkarpackiego. Położone w południowo-wschodniej Polsce na terenie Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej. Miasto nazywane także małym Krakowem

Krosno – atrakcje. Co warto zobaczyć w Krośnie?

Ulice Krosna
atrakcje krosna
krosno atrakcje

Największą atrakcją Krosna, do której przybywa blisko 50 tys. turystów z całej Polski jest Centrum Dziedzictwa Szkła. Natomiast imprezą gromadzącą największą ilość osób są organizowane początkiem maja każdego roku zawody balonowe. To właśnie wtedy miasto wprost tętni życiem! Jednak Krosno istnieje przynajmniej kilka dodatkowych powodów, dla których warto odwiedzić to miasto. Poniżej przedstawiamy listę atrakcji turystycznych Krosna, jak i ciekawe miejsca w jego sąsiedztwie.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

krosno szkło
Szkło ozdobne
krosno centrum dziedzictwa szkła
Sklepik z ozdobnym szkłem

Dziedzictwo krośnieńskiego szkła znanego w Polsce i na całym świecie w wyjątkowej formie prezentowane jest tworząc wspaniałe widowisko. Przepiękne eksponaty prezentowane są w piwnicach jak i sali wystaw. Pokazują zarówno szkło artystyczne jak i użytkowe. Każde z nich przedstawia wysoki kunszt wzornictwa najlepszych polskich twórców.

Największą jednak atrakcją centrum są pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których widzowie mogą aktywnie uczestniczyć i samemu doświadczyć w jaki sposób produkowano tu dawniej szklane wyroby.

Zobacz: Atrakcje Podkarpacia - 15 głównych atrakcji na Podkarpaciu, które warto zobaczyć

produkcja szkła w krośnie
Proces produkcji szkła

Muzeum Podkarpackie w Krośnie

atrakcje krosna
Kość mamuta z około 250 000 - 12 000 tys. lat temu
krosno atrakcje
Obraz przedstawiający dawny proces formowania szkła

Muzeum Podkarpackie to przede wszystkim eksponaty związane z historią oświetlenia oraz bogata kolekcja lamp naftowych, ale nie tylko... Znajdziemy tu również:

  • szkło podkarpackich hut
  • broń wraz ze sztuką Japonii
  • eksponaty związane z dziejami Krosna i okolic
  • galerię sztuki

Zabytkowy budynek w którym znajduje się muzeum to dawny pałac biskupów przemyskich. Przed wiekami to właśnie Krosno stanowiło jedną z ich siedzib. Historia tego budynku posiada dzieje zakorzenione już w XIV wieku. A więc pamięta początki miasta Krosna.

Rynek Starego Miasta w Krośnie - Zwiedzamy Mały Kraków

krosno rynek
Fontanna na Rynku
krosno atrakcje
Wieża Farna w Krośnie

Krośnieński rynek, to okazja do spacerów pośród stylowych latarni i klimatycznych kamienic z odnowionymi fasadami. Oczywiście jak na prawdziwy rynek przystało nie brakuje też kawiarenek i restauracji z ogródkami i parasolkami w okresie letnim.

Kamienice dookoła Rynku pochodzą z różnych epok. Jednak najbardziej charakterystyczne dla krośnieńskiego rynku są renesansowe podcienia arkadowe. Przez co nabiera charakteru rodem z włoskich città.

Elementy te powstały podczas gdy drewniana zabudowa wymieniana była na okazałe murowane kamienice. Wtedy też miasto zyskało miano małego Krakowa. Był to okres silnego rozwoju miasta.

Najstarsza z kamienic, to kamienica wójtowska. Pochodzi z XV wieku i znajdziemy ją pod numerem Rynek 7. Wyróżnia ją wczesnorenesansowy portal kamienny z podcieniami opartymi na kolumnach odzwierciedlających styl joński. W ramach ciekawostki warto zaznaczyć, że właśnie ten obiekt jest najstarszą kamienicą mieszczańską na Podkarpaciu.

Muzeum rzemiosła w Krośnie

krosno atrkacje
Sala ślusarstwa

Muzeum związane z krośnieńskimi tradycjami rzemiosła znajduje się w budynku zwanym dom z zegarem. Tutaj w 1901 - 1938 roku znajdowała się Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych w Krośnie. Można tu zobaczyć wyroby i narzędzia rzemiosła użytkowego z XIX i XX wieku używane na terenie Krosna i okolic. Jak i poznać tajniki ówczesnych rzemieślników. Ekspozycja podzielona jest na kilkanaście pracowni rzemieślniczych z zakresu: tkactwa, krawiectwa, stolarstwa, szewstwa, rymarstwa, odlewnictwa, bednarstwa, snycerstwa, zegarmistrzostwa, kowalstwa, ślusarstwa, pszczelarstwa, modniarstwa i rzemiosła spożywczego.

atrakcje krosna
Zegar wieżowy
muzeum rzemiosła w krośnie
przekładnia kątowa

Istnieje możliwość bezpośredniego kontaktu z eksponatami!

Dodatkowo zwiedzić tu można Wieżę Farną oraz Piwnicę Pod Cieniami.

Park Jordanowski

Park Jordanowski to dla mieszkańców Krosna jedno z miejsc do aktywnego spędzania czasu. Zielony kompleks posiada rozbudowaną architekturę sportowo-rekreacyjną, w skład której wchodzą: zjeżdżalnie dla dzieci, huśtawki, karuzele i drabinki. Na starszych czekają profesjonalne stoły do gry w szachy. A dla fanów sportu - boiska do siatkówki i koszykówki. Na terenie parku działa również klimatyczna kawiarenka.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Zwiedzanie Etnocentrum to okazja do poznania życia codziennego dawnych mieszkańców ziemi krośnieńskiej poprzez nowoczesne formy przekazu. Posłuchacie tu dawnych pieśni, obejrzycie stare zdjęcia, a na tropie dawnych legend usłyszycie jedną z wielu opowieści w animowanej formie. W sali gier zobaczycie jak dawnie robiono chleb, a w wirtualnej przymierzalni zobaczycie się w stroju Krakowiaka, Łemkini, czy Pogórzanki.

Co zobaczyć w okolicach Krosna? - atrakcje Krosna i okolic

Planując wycieczkę do Krosna koniecznie warto wziąć pod uwagę ciekawe miejsca i atrakcje zlokalizowane w pobliżu. W bliskiej okolicy znajdziemy kilka naprawdę ciekawych miejsc kulturalno-edukacyjnych jak i przyrodniczych perełek. 

Rezerwat Prządki - perełka województwa podkarpackiego

rezerwat prządki
Rezerwat Prządki koło Krosna

Rezerwat przyrody Prządki położony jest 10 km na północ od Krosna. To to najbardziej znany i najczęściej odwiedzany rezerwat przyrody na Podkarpaciu. Jego celem jest ochrona unikalnych form skalnych powstałych wiele milionów lat temu z piaskowca ciężkowickiego i miękkich łupków eoceńskich. Jest tu około 1,5 km ścieżka pośród wysokich skał, o których krążą w okolicy mroczne legendy.

Zamek Kamieniec

zamek kamieniec koło krosna
Zamek Kamieniec

Zamek Kamieniec połączony jest z Prządkami ścieżką edukacyjno-przyrodniczą. Dlatego warto zatrzymać się tu na chwile i zwiedzić oba te miejsca na raz. Średniowieczny zamek ulokowany na pograniczu Korczyny i Odrzykonia dostępny jest do zwiedzania od kwietnia do października. Wewnątrz na zwiedzających czekają: muzeum zamkowe, interaktywna sala tortur, pracownia ceramiki zamkowej, pomnik Tadeusza Kościuszki.

Muzeum Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce

muzeum w bóbrce
Szyb naftowy
atrakcje okolic krosna
Muzeum w Bóbrce

Bóbrka to niewielka miejscowość znana w całej Polsce i na świecie. To właśnie tutaj w 1854 roku powstała pierwsza w historii dziejów kopalnia ropy naftowej. Jednym z założycieli był Ignacy Łukasiewicz. Jemu też zostało poświęcone muzeum w Bóbrce, dostępne dziś do zwiedzania. Bóbrka położona jest 11 km na południe od Krosna. Ze względu na wyjątkowość historyczną w skali całego świata jest obowiązkowy punkt odwiedzin.

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu
Muzeum Marii konopnickiej w Żarnowcu

Miejsce niezwykłe, klimatyczne i ciekawe. To tutaj powstała m.in. Rota, a jej autorka - Maria Konopnicka, mieszkała przez 7 ostatnich lat swojego życia wraz ze swoją przyjaciółką Marią Dulębianką. Dworek w Żarnowcu otoczony jest pięknym zabytkowym parkiem o powierzchni 3,5 ha ze ścieżkami spacerowymi i ławkami.

Zobacz więcej: Muzeum Marii konopnickiej w Żarnowcu

Podsumowanie atrakcji w Krośnie i okolicach? Co najciekawszego zwiedzić?

Podsumowując wspomniane wcześniej atrakcje warto wymienić te najważniejsze i najciekawsze, aby podczas planowania wycieczki zwrócić na nie szczególną uwagę.

Pierwszym i najważniejszym miejscem w Krośnie jest Centrum Dziedzictwa Szkła. To miasto po prostu z tego słynie i nie odwiedzić tego miejsca, to tak jakby pojechać do Rzymu i nie zobaczyć koloseum.

Drugie miejsce to oczywiście Rynek. Warto zajrzeć choć na chwilę i zobaczyć charakterystyczne podcienia, fontanny i zabytkowe kamieniczki.

W okolicach Krosna absolutnym must have, są Muzeum w Bóbrce oraz Rezerwat Prządki z Zamkiem Kamieniec, dla chętnych klimatyczne muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu z pięknym ogrodem.

Planując wycieczkę do Krosna i okolic z pewnością ciekawych miejsc wystarczy na jeden obfity dzień zwiedzania. Dla osób planujących na dokładną eksploracje również tych mniej popularnych miejsc idealnie będzie zarezerwować 2-3 dni.