Rymanów-Zdrój: atrakcje i ciekawe miejsca w podkarpackim uzdrowisku i okolicy

Lubię to
3
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
3
1
Czas czytania: 6 min
Aktualizacja: 2024-03-15
Rymanów-Zdrój
fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Rymanów-Zdrój to podgórskie uzdrowisko na Podkarpaciu o umiarkowanie bodźcowym klimacie. Wyróżnia się tym, że posiada rzadkie połączenie cech klimatu górskiego i morskiego. Będąc tutaj oddychamy wilgotnym powietrzem Beskidu Niskiego z jodem i leczniczymi olejkami eterycznymi. Sprawdź co zobaczyć w Rymanowie-Zdroju i jak spędzić tu czas.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Gdzie znajduje się uzdrowisko Rymanów-Zdrój?

Uzdrowisko Rymanów Zdrój
Uzdrowisko Rymanów-Zdrój

Rymanów-Zdrój to niewielka wieś o statucie uzdrowiska. Położona na pograniczu Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego. Umiejscowiona jest 4 km na południe od Rymanowa i 13 km na wschód od Iwonicza-Zdroju (sąsiedniego uzdrowiska), w dolinie rzeki Tabor. Miejscowość otoczona jest Wzgórzami Rymanowskimi, przez które prowadzi kilka ciekawych szlaków, ale o tym nieco później.


Zobacz: Iwonicz-Zdrój atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca


Rymanów-Zdrój mapa

Rymanów Zdrój - leczniczy klimat

Rymanów-Zdrój uzdrowisko
Sanatorium Maria - Rymanów-Zdrój

Źródła mineralne w Rymanowie-Zdroju odkryto 16 sierpnia 1876 r podczas spaceru. Wtedy to syn Anny Potockiej ujrzawszy jedno ze źródeł postanowił się nim dokładniej zainteresować. Rozpoczęto badania lokalnych wód, w których wykryto silne stężenie jodu i żelaza. Był to początek, od którego zaczęła się budowa popularnego uzdrowiska, które już po pięciu latach rozpoczęło swoją oficjalną działalność. Natomiast administracyjnie miejscowość ta powstała dopiero w 1996 roku.

Zobacz też: Horyniec-Zdrój - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Rymanów-Zdrój
Rzeka Tabor w Rymanowie-Zdroju

Ze względu na swoje położenie klimat w Rymanowie-Zdroju jest umiarkowanie, a okresami silnie bodźcowy. Wykazuje wyraźne cechy klimatu górskiego. Powietrze charakteryzuje się wilgotnością oraz sporą zawartością zdrowotnych olejków eterycznych i jodu.

Tutejszy klimat w połączeniu z mineralnymi wodami tworzy idealne warunki uzdrowiskowe. Od początku działalności uzdrowiska działają tu trzy ujęcia wód mineralnych:

  • Tytus - wskazania: choroby układu oddechowego, krążenia, zaburzenia przemiany materii oraz gruczołów wydzielania wewnętrznego
  • Celestyna - wskazania: nieżyt żołądka, jelit, wadliwa przemiana materii, choroby skóry, miażdżyca tętnic, niedomogi gruczołów dokrewnych, zmiany gośćcowe mięśni i nerwów
  • Klaudia - wskazania: choroby skóry, nieżyt żołądka, niedomogi gruczołów dokrewnych, miażdżyca, zmiany gośćcowe nerwów i mięśni

Nazwy wód upamiętniają imiona matek rodu Potockich - ówczesnych właścicieli Rymanowa oraz ojca pierwszej analizy chemicznej - Tytusa Sławika.

Zobacz: Atrakcje Podkarpacia - 15 głównych atrakcji na Podkarpaciu, które warto zobaczyć

Sanatorium Rymanów-Zdrój
Sanatorium uzdrowiskowe Gołąbek-Opatrzność

Popularne sanatoria w Rymanowie-Zdroju

  • Świerkowy Zdrój Medical Spa - opinie 4,4 / 5
  • Sanatorium Uzdrowiskowe ANNA - opinie 4,4 / 5
  • Szpital Uzdrowiskowy Zimowit - opinie 4,3 / 5
  • Sanatorium Maria - opinie 3,2 / 5
  • Szpital Uzdrowiskowy nr 1 Eskulap - opinie 4,3 / 5
  • Sanatorium Uzdrowiskowe Teresa - opinie 3,0 / 5

*opinie z Google na dzień 28 kwietnia 2023

Co warto zobaczyć w Rymanowie-Zdroju? - Ciekawe miejsca i atrakcje

Fontanna w Rymanowie-Zdroju
Fontanna w Rymanowie-Zdroju
Źródełko Naftusia
Źródełko Naftusia
Ścieżki piesze i rowerowe
Ścieżka do źródełka Krokusowego

Rymanów-Zdrój to wieś, której główną funkcją jest funkcja uzdrowiskowa. Po to też przyjeżdżają tu kuracjusze i turyści. Chcą oddychać czystym powietrzem nasyconym korzystnymi dla zdrowia pierwiastkami oraz pić tutejszą wodę. Z całą pewnością nie należy ona do najsmaczniejszych. Jest słona i ma "miedziany" posmak. Jednak jej właściwości prozdrowotne zostały wielokrotnie udowodnione. 

Atrakcje Rymanowa-Zdroju w głównej mierze opierają się o uzdrowiskowe walory miejscowości. Poznajmy je bliżej.

Zabytkowy Park Zdrojowy

tężnia solankowa w Rymanowie-Zdroju
Tężnia solankowa w Rymanowie-Zdroju

Park Zdrojowy im. św. Jana Pawła II stworzony został po obu stronach rzeki Tabor. Na jego terenie przeplatają się liczne alejki spacerowe z mostkami na rzece i fontannami oraz źródełkami wód mineralnych. Warto przejść się każdą z nich, by dokładnie zwiedzić wszystkie i odkryć wszystkie jego zakamarki. A jest ich całkiem sporo. Znajduje się tu m.in. tężnia solankowa, siłownia zewnętrzna i Pijalnia Wód Mineralnych.

Pijalnia Wód Mineralnych | Rymanów-Zdrój – atrakcje

pijalnia wód mineralnych rymanów-zdrój
Pijalnia Wód Mineralnych Rymanowie Zdroju
Rymanów Zdrój pijalnia wód
Pijalnia Wód Mineralnych w Rymanów-Zdrój

Pijalnia Wód Mineralnych to główne miejsce do którego trzeba się udać będąc w jakimkolwiek uzdrowisku. Spróbowanie lokalnych wód to najważniejszy moment, w którym poznajemy rdzenny smak płynący wprost ze źródeł jakie biją na danej ziemi.

Drewniany budynek pijalni znajduje się w centralnej części parku zdrojowego. Swoim kształtem przypomina pierwotny Pawilon nad Źródłami. W środku są stoliki z krzesełkami gdzie na spokojnie można degustować wodę. Jest ona podawana za darmo. Jedyne za co się płaci to plastikowy kubeczek.

Piesze szlaki

Piesze szlaki z Rymanowa-Zdroju
Piesze szlaki z Rymanowa-Zdroju

Z Rymanowa-Zdroju prowadzi też kilka pieszych szlaków, którymi możemy wyruszyć w celu aktywnego wypoczynku na łonie natury i przy okazji zwiedzić najbliższą okolicę.

Główny Szlak Beskidzki - Szlak Czerwony do Iwonicza-Zdroju | Piesze szlaki

Tym szlakiem dotrzemy zarówno do Iwonicza Zdroju jak i nad Wisłoczek - przepiękny wodospad Beskidu Niskiego.

Do Iwonicza-Zdroju przez Przymiarki | Piesze szlaki

Trasa fitness po Rymanowie-Zdroju | Piesze szlaki

Ścieżka przyrodnicza "Rymanów-Zdrój"  | Piesze szlaki

Zobacz więcej: Ścieżka przyrodnicza "Rymanów-Zdrój" 

Rymanów-Zdrój spacery - ścieżka przyrodnicza do źródełka krokusowego

Źródełko Krokusowe

Źródełko Krokusowe to jedno z kilku źródełek w Rymanowie-Zdroju. Wyróżnia się ciekawym umiejscowieniem obok Zbójeckiej Polany, na której znajdują się widowiskowe, drewniane rzeźby. 

Źródełko Krokusowe
Źródełko Krokusowe 

Ciekawostka:
Woda w Źródełku Krokusowym działa leczniczo na choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, nadkwaśne nieżyty żołądka, a także choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy.

Ścieżka przyrodnicza do Źródełka Krokusowego

Rymanów-Zdrój punkt widokowy

Najlepszy punkt widokowy w okolicach Rymanowa-Zdroju mieści się na wzniesieniu o nazwie Przymiarki. Patrząc w stronę północy rozpościera się stąd szeroka panorama na Pogórza Karpackie i Doły Jasielsko-Sanockie. W kierunku zachodnim obserwować można część Beskidu Niskiego oraz Dukielskiego z Cergową. 

Co warto odwiedzić w okolicy Rymanowa-Zdroju? - Ciekawe miejsca TOP lista

Rymanów Zdrój atrakcje
Drewniane rzeźby obok źródełka Krokusowego
Rymanów-Zdrój atrakcje
Drewniane rzeźby obok źródełka Krokusowego

Synagoga w Rymanowie i cmentarz żydowski

Wnętrza obiektu w dalszym ciągu kryją ślady dawnej świetności, których nie zatarła nawet burzliwa historia. Znajduje się w centrum Rymanowa, a obok niej żydowski cmentarz. Liczy on kilkaset nagrobków, a najstarszy z nich ma aż 400 lat!

Ściana Olzy w Rudawce Rymanowskiej

Ściana Olzy, to przepiękna odkrywka fliszu karpackiego. Wiosną, latem i jesienią mieni się szeroką paletą barw, na której obserwować możemy z czego zbudowane jest teren województwa podkarpackiego. Łupki menilitowe widoczne na tym wielkim urwisku tworzyły się tam miliony lat temu, kiedy jeszcze tereny te znajdowały się głęboko pod oceanem Tetyda. 

Tuż obok Ściany Olzy zimą przy długotrwałym mrozie tworzą się widowiskowe lodospady. Przyciągają wówczas w to miejsce sporo turystów.

Zalew w Sieniawie

Zaraz obok Rudawki Rymanowskiej mieści się największy w tej okolicy zalew. Malowniczo położony pośród naturalnych terenów graniczących z Beskidem Niskim latem zachęca do wypoczynku nad jego brzegiem.


Zobacz więcej: Sieniawa - Zalew z zaporą wodną koło Rymanowa


Muzeum i kopalnia ropy naftowej w Bóbrce

Muzeum w Bóbrce to wyjątkowe miejsce na skalę światową. to tutaj narodził się przemysł naftowy i powstała pierwsza w historii kopalnia ropy naftowej. Muzeum mieści się 18 km od Rymanowa-Zdroju i 12 km od Krosna. Jest to miejsce, które przynajmniej raz w życiu warto odwiedzić.

Wieża widokowa na Cergowej

Atrakcja dla osób lubiących piękne widoki połączone z pieszymi wędrówkami pod górę. Wymagana przynajmniej średnia kondycja i dobre buty trekkingowe, gdyż ścieżka prowadzi przez las i sporo nierówności.

Więcej na temat Cergowej: Cergowa - wieża widokowa na górze Cergowej, Złota Studzienka i św. Jan z Dukli

Łemkowskie cerkwie

Na terenie Beskidu Niskiego jest ich naprawdę sporo. W Rymanowie-Zdroju zaś znajduje się miejsce po dawnej cerkwi greckokatolickiej. Znajdowała się w nieistniejącej dziś łemkowskiej wsi - Wołtuszowa. Obiekt przetrwał II wojnę światową, spalenie wsi i wysiedlenia mieszkańców. Rozebrano ją dopiero w 1953 roku zgodnie z rozkazem ówczesnych władz. Jedyne co się zachowało to cerkiewna chrzcielnica.

Stanisław Wyspiański o Rymanowie-Zdroju

W czasie wakacji w 1901 i 1903 roku, przebywał tu Stanisław Wyspiański z rodziną. Zatrzymując się tu pozostawił trwały ślad poprzez napisane wiersze. Oto jeden z nich:

Hej, las rymanowski za mgłą 
a mnie dzisiaj jechać do Krakowa 
czemu mi to oczy zaszły łzą, 
czemuż słońce za chmury się chowa? 
... 
Jeden mi się podobał ten las, jako ściana 
stał przede mną dumny, tajemniczy
była weń uroczystość setletnia chowana, 
milczał, a mnie się zdawało, że pieśnią krzyczy...

Ciekawostka:

W rejestrach gości zapisano nazwiska takich pisarzy jak Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Kornel Makuszyński i Janusz Meissner. W mieście kwitło życie towarzyskie a na rymanowskiej scenie występowali znani artyści:  Hanka Ordonówna, Zula Pogorzelska, Adolf Dymsza, Mieczysław Fogg i inni.

Najważniejsze atrakcje Rymanowa-Zdroju - podsumowanie

Ta niewielka wieś o statusie uzdrowiska to doskonałe miejsce na jednodniowy wypad połączony z aktywnym zwiedzaniem i spacerami. Jeśli wybierzecie się tu na wycieczkę zwróćcie szczególną uwagę na poniższe miejsca:

  • Park zdrojowy
  • Pijalnia Wód Mineralnych
  • Szlak na Przymiarki
  • Ścieżka do źródełka Krokusowego

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły