Województwo podkarpackie - lokalizacja i charakterystyka 

Podkarpacie to województwo w południowo-wschodniej Polsce, którego stolicą jest miasto Rzeszów. Od południa graniczy ze Słowacją, a od wschodu z Ukrainą. Od północy do zachodu otaczają go kolejno województwa: lubelskie, świętokrzyskie i małopolskie.

Podkarpacie to jeden z najbardziej malowniczych regionów Polski. Zielone Bieszczady, klimatyczne renesansowe zamki i greckokatolickie cerkwie, których spora część znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNSECO, to tylko mały fragment tego co można zobaczyć na Podkarpaciu. Mieszka tu ponad 2 mln osób, a każdego roku region ten odwiedza około 0,7 - 1,3 mln osób.

atrakcje podkarpacia statystyki
Źródło: Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna -https://podkarpackie.travel/storage/file/core_files/2022/11/3/505988f1b3f0b340737009334df3b32e/PBT_2021_2022_interactive.pdf

Podkarpacka przyroda: Bieszczady

podkarpackie bieszczady
Podkarpackie Bieszczady - zachód słońca na Tarnicy

Bieszczady na Podkarpaciu to atrakcja, którą odwiedza corocznie około 0.5 mln osób. Według wielu statystyk to właśnie z nimi kojarzony jest cały region. Malownicze szlaki na połoniny czy Tarnicę latem wprost tętnią życiem, ale nie tylko latem, gdyż zgodnie z powiedzeniem "jesienią góry są najszczersze" właśnie ta pora roku pokazuje ich najpiękniejsze oblicze. 

Co więcej znajdziemy w Bieszczadach? Rewelacyjne punkty widokowe i górskie panoramy to tylko część tutejszych atrakcji. Dodatkowo na turystów czekają tu przepiękne wodospady, które odkrywać można w najdzikszych zakątkach tego regionu, a także od wielu lat uwielbiana przez młodych turystów Bieszczadzka Kolejka Leśna i klasyk już na mapie Podkarpacia - Jezioro Solińskie, przy którym przejedziemy się koleją gondolową. Bieszczady to również żubry, niedźwiedzie i cała gama różnorodnej fauny oraz klimat, którego na próżno szukać gdzie indziej. 

Podkarpacie: jakie jeszcze atrakcje warto zobaczyć?

Podkarpacie, mimo że kojarzy się wielu osobom z wspomnianymi wcześniej Bieszczadami to tak naprawdę region oferujący prawdziwą eksplozję atrakcji. Całoroczną atrakcję stanowi Szlak Architektury Drewnianej, liczący 1202 km, w skład którego wchodzą obiekty UNESCO, m.in. najstarsza drewniana cerkiew w Polsce - Cerkiew św. Paraskewy w Radrużu. Latem zaś atrakcję regionu stanowią podkarpackie jeziora, przynoszące ulgę podczas gorących wakacji. 

Zobacz: Atrakcje Podkarpacia - 15 głównych atrakcji na Podkarpaciu, które warto zobaczyć

podkarpackie cerkwie
Podkarpackie cerkwie - najstarsza w Polsce cerkiew w Radrużu

Na sporą uwagę zasługuje też wyjątkowy w skali kraju skansen w Sanoku. Pod względem zebranych tu obiektów nie ma sobie równych. A na jego zwiedzanie i spacery malowniczymi ścieżkami pośród zabytkowej drewnianej architektury należy przeznaczyć minimum 2,5 godziny. Wizyta w tym miejscu to przygoda, na którą warto sobie pozwolić.

podkarpacki skansen w Sanoku
Osada Bojków w sanockim skansenie

Czy na Podkarpaciu znajdziemy coś więcej? Oczywiście! Tutaj odkryjemy ruiny średniowiecznych zamków i wielkopańskie rezydencje w stylu renesansowym. Przykładem jest zachwycający Zamek w Krasiczynie, czy w Baranowie Sandomierskim. Oba te obiekty zaliczane są do jednych z piękniejszych w Polsce! 

podkarpackie renesansowe zamki
Zamek w Krasiczynie

Zobacz: Atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu - podkarpacka top lista 11 atrakcji

Kiedy mróz zaczyna skrzypieć pod nogami, a biały puch przykrywa bezlistne gałęzie drzew, na podkarpackie stoki i lodowiska przyjeżdżają amatorzy zimowych szaleństw. A jest w czym wybierać: jest tu blisko 20 obiektów narciarskich wraz z profesjonalnymi wyciągami. Zaś przy dużych mrozach niewielka Rudawka Rymanowska zachwycić nas może unikalnym zjawiskiem tworzenia się ogromnych sopli lodu - zwanych lodospadami. Wtedy też z odległych zakątków Polski przyjeżdżają tu fani tego rodzaju wrażeń, by choć na chwilę zobaczyć ten bajkowy obraz. 

Podkarpacka kultura i wydarzenia

Podkarpacie to przestrzeń tętniąca życiem. Tutaj organizowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych i imprez okolicznościowych. Z całą pewnością nikt w tym województwie nie może narzekać na nudę. Każdego roku początkiem maja w Krośnie organizowane są zawody balonowe, które zrzeszają tysiące fanów tego sportu czekających przez cały rok na to wydarzenie. Bliżej wakacji zaś ma miejsce największa impreza wielbicieli  lotnictwa. Organizowane są wtedy Podkarpackie Pokazy Lotnicze, a wszystkie oczy skierowane są w mieleckie niebo

podkarpackie pokazy lotnicze
Samoloty na Podkarpackich Pokazach Lotniczych
podkarpackie pokazy lotnicze
Akrobacje samolotowe podczas Podkarpackich Pokazów Lotniczych

Rzeszów z kolei, jako stolica województwa organizuje wiele imprez i festiwali, takich jak Europejski Stadion Kultury, Rzeszowskie Juwenalia, Reagge nad Wisłokiem i wiele innych, z których spora część zapisała się już na stałe w rzeszowskim kalendarzu wydarzeń.

Fani słowiańskich obrzędów i nocy świętojańskiej obok Jarosławia w niewielkiej wsi znajdą coś dla siebie. Podczas corocznych Dni Radawy organizowane z wielką pompą jest tu wydarzenie przesilenia letniego, gdzie zgodnie z tradycją kawalerowie wyławiają puszczane przez panny wianki na tutejszym zalewie. 

W podkarpackiej części Roztocza końcem wakacji organizowany jest jeden z najlepszych rockowych festiwali w Polsce - festiwal w Cieszanowie. Zrzesza on największe polskie gwiazdy muzyki rockowej i fanów docierających tu z najdalszych zakątków Polski. 

Podkarpacie - możliwości rozwoju

Rzeszów jako stolica Podkarpacia, to miejsce gdzie nauka i przemysł nadają rytm całej gospodarce regionu. Działają tu dwie duże publiczne uczelnie, kształcące inżynierów przyszłości. Spora część z nich znajduje później zatrudnienie w przemyśle lotniczym, silnie zakorzenionym w Mielcu, Jasionce oraz Rzeszowie, gdzie produkowane są m.in. silniki odrzutowe do samolotów, helikoptery typu Black Hawk i samoloty F-16.  

Podkarpacie to prawdziwa potęga lotnictwa. Na Szybowisku w Bezmiechowej oraz Akademickim Ośrodku Kształcenia Lotniczego w Jasionce szkoleni są przyszli piloci, a podrzeszowska Dolina Lotnicza zapewnia im do tego wyśmienite warunki.

podkarpackie lotnictwo
Aeroklub Rzeszowski - Centrum Badawczo-Rozwojowe

Podział podkarpacia na krainy turystyczne

Podkarpacie to różnorodny region, składający się z kilku turystycznych krain, gdzie każda z nich charakteryzuje się czymś wyjątkowym:

  • Beskid Niski - to kraina łagodnych wzniesień idealna na wypoczynek od zgiełku miasta. Zwana najbardziej dzikim zakątkiem Polski, który pośród zielonych łąk kryje piękno dawnych greckokatolickich cerkwi i wyjątkowych cmentarzy z czasu I wojny światowej. Zaletą Beskidu Niskiego jest mała ilość turystów.
  • Bieszczady - najpopularniejsza kraina Podkarpacia - to za jej przyczyną cały region latem staje się turystyczną mekką dla tysięcy turystów przyjeżdżających tu wypocząć pośród najpiękniejszych w województwie panoram. 
  • Dolina Sanu - to najbardziej różnorodna kraina - rozciąga się przez niemal całą długość województwa. To tutaj przepływa jedna z najpiękniejszych polskich rzek - rzeka San. W jej dolinie znajdziemy takie miasta jak Sanok, Przemyśl, Zagórz, czy Leżajsk.
  • Roztocze - to najmniejsza kraina Podkarpacia. Jej spora część położona jest na terenie województwa lubelskiego. Jednak i tutaj odkryjemy wyjątkowe miejsca. Jednym z nich jest najstarsza drewniana cerkiew w Polsce z XVI wieku ulokowana w Radrużu.
  • Rzeszów i okolice - to obszar, którego centralnym miastem jest stolica województwa. To w tym regionie przemysł, nauka i nowoczesność spotykają się z historią i sztuką, dając mnóstwo powodów do odwiedzin. Zaś klimatyczne alejki i liczne możliwości sprawiają, że wszystkie oczy skierowane są właśnie w to miejsce.