Podkarpackie uzdrowiska i sanatoria - przestrzeń otwarta dla kuracjuszy
Tradycja leczenia uzdrowiskowego na Podkarpaciu sięga wielu pokoleń. W tej części Polski można znaleźć liczne uzdrowiska, które dzięki wyjątkowym walorom przyrodniczym, czystemu powietrzu i bogatym źródłom wód mineralnych, oferują doskonałe warunki do regeneracji i leczenia różnych schorzeń. Od wieków przyciągają one kuracjuszy z całego kraju, szukających ukojenia dla ciała i ducha. W artykule przybliżamy najważniejsze uzdrowiska Podkarpacia, ich unikalne właściwości lecznicze oraz atrakcje, które czynią ten region idealnym miejscem na zdrowotny wypoczynek.
Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój
Iwonicz-Zdrój to jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Pierwsza wzmianka o leczniczych wodach mineralnych występujących na jego terenie pochodzi jeszcze z 1413 r. Uzdrowisko w tym miejscu wspomniane zostało w książce Cieplice - napisanej przez nadwornego medyka Stefana Batorego - w 1578 r. Natomiast już w XVII w. znane były w całym kraju lecznicze właściwości iwonickich wód.
Jednak dopiero w XIX w. uzdrowisko przeżywało swój prawdziwy rozkwit. Wszystko to za sprawą Amelii i Karola Załuskich, którzy budowali pierwsze obiekty kąpielowo-uzdrowiskowe i zajmowali się promocją miasta
Hrabia Załuski zajmował się promocyjną i handlową stroną uzdrowiska, natomiast hrabina realizowała się jako projektant i architekt. Jednym z miejsc jakie stworzyli jest obecny dziś w pobliżu Pijalni Wód Mineralnych Stary Pałac. Mieści się w samym centrum miasta. W tamtych czasach pełnił funkcję
reprezentacyjną, służąc latem jako rezydencja mieszkalna.
Ciekawostka:
Uzdrowisko w Iwoniczu-Zdroju znane było w całej Europie. Odwiedził je nawet Jan Matejko i Eliza Orzeszkowa.
Co warto zobaczyć w Iwoniczu-Zdroju:
- Stary Pałac
- Pijalnia Wód Mineralnych
- Park Zdrojowy
- Tężnie solankowe
- Źródełko Bełkotka
Uwaga: Nie zaleca się przebywania osobom z nadczynnością tarczycy, tuż po zawale serca, z niewydolnością naczyń wieńcowych serca, chorym na nowotwory, osobom z nadwrażliwością na brom, jod oraz nadwrażliwością na inne jony zawarte w solance.
Dlaczego warto spróbować iwonickich wód mineralnych?
Tereny Iwonicza-Zdroju od zawsze bogate były w liczne źródła mineralne, dlatego po dostrzeżeniu leczniczych właściwości zasłynęły na całą Europę w XVII w., a szerzej otworzyły się dla turystów w XIX w. za sprawą działalności promocyjnej hrabiów Załuskich.
Walory lecznicze wód wraz z podaniem wskazań lekarskich zostały opisane już w 1630 r., a trzy lata później biskup przemyski Firlej pisał o źródłach kąpielowych.
Dzisiejsze badania potwierdzają wysoką zawartość minerałów i lecznicze działanie iwonickich wód. Należą one do wód typu chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych, jodkowych i termalnych z zawartością wolnego dwutlenku węgla oraz innych minerałów charakterystycznych dla każdej wody.
Popularne iwonickie wody mineralne:
- Karol 2
- Klimkówka 27
- Iwonicz II
- Elin 7
- Iza 19
- Zofia 6
Iwonickie wody mają działanie przeciwzapalne i osłaniające na śluzówkę układu pokarmowego (Karol 2, Elin 7, Klimkówka 27, Iwonicz II), drogi moczowe (Karol 2, Iza 19) oraz drogi oddechowe (Iza 19).
Uzdrowisko Rymanów-Zdrój
Początki uzdrowiska
Rymanów-Zdrój to uzdrowisko z ponad 135-letnią historią. Źródła mineralne odkryto tu już w 1876 r., a swoją oficjalną działalność leczniczą rozpoczęło 5 lat później. Był to okres silnego rozwoju i popularyzacji nowopowstałego uzdrowiska. Dobrą passę zatrzymała
II wojna światowa, a ponowną działalność wznowiono 2 lata po jej zakończeniu.
Obecnie wizytówką miasta jest przepiękny Park Zdrojowy wraz z drewnianą Pijalnią Wód Mineralnych i zabytkową architekturą otaczającą cały kompleks.
Znajduje się tu sporo zielonego terenu z alejkami spacerowo-wypoczynkowymi. Jest to ulubione miejsce mieszkańców i przebywających tu turystów.
Atrakcje Rymanowa-Zdroju:
- Park Zdrojowy im. Jana Pawła II
- Tężnia solankowa
- Pijalnia Wód Mineralnych
- Źródła wód mineralnych Staś, Marysieńka i inne
- Amfiteatr
- Fontanna
- Siłownia zewnętrzna
Uzdrowiskowy mikroklimat
Uzdrowisko Rymanów-Zdrój wykorzystując potencjał lokalnych wód mineralnych oraz nasycenie powietrza cennymi minerałami wspiera przede wszystkim profilaktykę i leczenie chorób układu oddechowego, zapalenia zatok, płuc i oskrzeli, a także gardła i migdałków.
Uzdrowisko Horyniec-Zdrój
Atrakcje Horyńca-Zdroju:
- Ścieżka Zdrowia (tężnie solankowe, siłownia plenerowa, fontanny)
- Park Zdrojowy (Plac Zdrojowy z fontanną, amfiteatr z widownią, skatepark, plac zabaw dla dzieci i labirynt)
- Pijalnia Wody Mineralnej
- Zalew horyniecki
- Pałan Ponińskich
Czytaj więcej: Atrakcje Horyńca-Zdroju