Rynek pracy w Rzeszowie - analiza sytuacji na rynku pracy
Poszukiwanie pracy w Rzeszowie może być wyzwaniem, szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających swoją karierę zawodową. Warto zastanowić się, gdzie aplikować i gdzie szukać ofert zatrudnienia w tym regionie. Odpowiednie kanały komunikacji mogą okazać się kluczem do znalezienia wymarzonej posady. Jak wygląda rynek pracy w Rzeszowie?
Spis treści:
- Rynek pracy w Rzeszowie - Produkcja przemysłowa siłą napędową regionu
- Co wyróżnia rzeszowski rynek pracy?
- Nie tylko lotnictwo - branża automotive, farmacja i przemysł spożywczy również zatrudnia
- Sektor handlu i usług
- Praca w IT - zatrudnienie dla najlepszych
- Stopa bezrobocia w stolicy województwa podkarpackiego
- Sytuacja na rynku pracy - kto ma najtrudniej o zatrudnienie, a kto sobie poradzi?
- Ile wynoszą średnie zarobki w Rzeszowie i na Podkarpaciu? - Porównanie wynagrodzenia
Rynek pracy w Rzeszowie - Produkcja przemysłowa siłą napędową regionu
Rzeszów jako stolica województwa podkarpackiego to najlepiej rozwinięte miasto w Polsce południowo-wschodniej. Tutaj przyjeżdżają osoby z całego województwa w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy i perspektyw rozwoju zawodowego. Jednak w porównaniu do aglomeracji takich jak Kraków, Wrocław czy Warszawa - Rzeszów wciąż pozostaje na szarym końcu listy najbardziej perspektywicznych lokalizacji. Czy zatem warto pracować w Rzeszowie? Jakie perspektywy rozwoju daje największe miasto na Podkarpaciu oraz kogo poszukują tu pracodawcy?
W pierwszej kolejności należałoby przyjrzeć się lokalnej gospodarce i temu jak wygląda rynek pracy w Rzeszowie.
Co wyróżnia rzeszowski rynek pracy?
Przemysł lotniczy
Zgodnie z danymi publikowanymi regularnie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, produkcja i przemysł - od wielu lat - zapewnia tu blisko 30% wszystkich miejsc pracy. Zatem jego udział na lokalnym rynku pracy pełni rolę koła zamachowego tutejszej gospodarki.
Przede wszystkim w mieście znajduje się sporo wysoko rozwiniętych przedsiębiorstw z przemysłu lotniczego. Co daje to ogromne możliwości rozwoju dla przedstawicieli branży inżynierskiej - konstruktorów, mechaników, operatorów maszyn CNC, technologów czy pracowników produkcji.
W samej firmie Pratt & Whitney w Rzeszowie pracuje około 3000 osób. Amerykańskie przedsiębiorstwo produkuje tu m.in. silniki odrzutowe do najnowocześniejszych samolotów na świecie. W związku z czym potrzebna jest wysoko wykwalifikowana kadra inżynierska. Zapotrzebowanie to zapewnia w dużym stopniu Politechnika Rzeszowska, kształcąca inżynierów na wielu kierunkach, dedykowanych pod lokalny przemysł.
W firmach o profilu lotniczym poszukiwani są przedstawiciele takich zawodów jak:
- Operator obrabiarek konwencjonalnych
- Kontroler jakości
- Technolog wsparcia produkcji
- Specjalista ds. BHP
- Operator urządzeń specjalnych
- Ślusarz
- Specjalista ds. zarządzania dostawcami
- Manager / Lider projektu
- Konstruktor ds. analiz wytrzymałościowych
- Konstruktor napędów lotniczych
Dodatkowo w bliskich okolicach Rzeszowa, na pograniczu Tajęciny i Jasionki prężnie rozwija się Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis. Na jego terenie część firm należy do Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, co znacząco podnosi renomę tej części regionu.
Kto ma największe szanse na karierę w przemyśle lotniczym? Najbardziej atrakcyjną grupą kandydatów są z pewnością absolwenci kierunków technicznych Politechniki Rzeszowskiej. Zwłaszcza ci którzy ukończyli takie kierunki jak Lotnictwo i kosmonautyka, Mechanika i budowa maszyn czy Inżynieria materiałowa.
Przeanalizowaliśmy pojawiające się ogłoszenia z firm o profilu lotniczym, aby dowiedzieć się jakie wymogi stawiane są obecnie kandydatom. Okazało się, że pracodawcy najczęściej wymagają od kandydatów:
- Dobrej znajomości języków obcych.
- Specjalistycznej wiedzy związanej ze stanowiskiem (techniki wytwarzania i produkcji, wiedza z materiałoznawstwa i badań materiałów, znajomość mechaniki, termodynamiki i wytrzymałości materiałów)
- Umiejętności obsługi programów do projektowania maszyn CAD, projektowania obróbki CAM, obliczeń wytrzymałościowych MES.
- Dyplomu ukończenia studiów technicznych.
- Certyfikatów potwierdzających posiadane umiejętności.
Bezcenne okazuje się także doświadczenie branżowe zdobyte w pracy, stażach, praktykach i działalności ponadprogramowej podczas studiów.
Natomiast przy zatrudnieniu na stanowiska produkcyjne liczy się przede wszystkim chęć do pracy, sumienność, zdolności techniczne, umiejętność czytania rysunku technicznego i obsługi narzędzi kontrolno-pomiarowych oraz niekiedy chęci do pracy w systemie 3-zmianowym.
Nie tylko lotnictwo - branża auvomotive, farmacja i przemysł spożywczy również zatrudnia
Nie samym lotnictwem Rzeszów żyje. Na terenie miasta prężenie działają też nowoczesne zakłady produkcyjne z branży motoryzacyjnej, farmaceutycznej i spożywczej. Są to przede wszystkim:
- Teknia Rzeszów - ul. Przemysłowa 4, Rzeszów.
- Bury Technologies - ul. Wspólna 2, Rzeszów.
- BorgWarner - Jasionka 950.
- Sanofi - ul. Lubelska 52, Rzeszów.
- ICN Polfa Rzeszów - ul. Przemysłowa 2, Rzeszów.
- Alima Gerber - ul. Maczka 1, Rzeszów.
- Makarony Polskie - ul. Podkarpacka 15 A, Rzeszów.
- Koral - ul. Trembeckiego 9, Rzeszów.
Warto też wspomnieć, że w północno-wschodniej części Rzeszowa działa Park Naukowo-Technologiczny "Rzeszów – Dworzysko" zrzeszający wiele nowoczesnych przedsiębiorstw z różnych gałęzi przemysłu. Firmy te oferują zatrudnienie tysiącom osób z Rzeszowa i regionu.
Do rzeszowskich firm produkcyjnych poszukiwane są najczęściej osoby na takie stanowiska jak:
- pracownik utrzymania ruchu
- monter, spawacz, ustawiacz maszyn
- specjalista ds. marketingu i reklamy
- mechanik / pracownik serwisu
- magazynier / operator wózka widłowego
- operator maszyn
- elektryk
- przedstawiciel handlowy
Sektor handlu i usług
Drugie miejsce pod względem oferowanych miejsc pracy w Rzeszowie zajmuje handel. Jego dynamiczny rozwój rozpoczął się już na przełomie XX / XXI wieku. Wtedy to budowano pierwsze galerie handlowe, a nieco później hipermarkety. W kolejnych latach jak grzyby po deszczu wyrastały też wszelkiego rodzaju hurtownie i sklepy.
Obecnie na terenie miasta znajduje się cała sieć galerii i kompleksów handlowych, sklepów budowlanych, AGD i RTV, meblowych, spożywczych i innych. W każdym z nich potrzebni są pracownicy obsługi klienta, doradcy klienta, a niekiedy też przedstawiciele handlowi. Osoby lubiące kontakt z klientem, posiadające wysokie zdolności komunikacyjne, znające techniki sprzedaży - świetnie odnajdą się na tutejszym rynku. Zapotrzebowanie na pracowników wyższego i niższego szczebla w branży handlowej jest naprawdę spore.
Praca w IT - zatrudnienie dla najlepszych
Rzeszów co prawda nie jest i raczej nigdy nie będzie drugą Doliną Krzemową, jednak ilość firm informatycznych działających na tutejszym rynku pozwala na pracę i rozwój kariery m.in. w takich obszarach jak projektowanie architektury systemów i aplikacji, tworzenie i testowanie oprogramowania, UX/UI Design, rozwiązania chmurowe, DevOps Engineering czy tworzenie stron www. Największe szanse na pracę w IT mają w Rzeszowie osoby z wykształceniem kierunkowym, które zdobyły już pewne doświadczenie. Rynek w pewnym stopniu został już nasycony, a liczba kandydatów starających się aktualnie o wejście to branży IT wciąż rośnie, podobnie zresztą jak oczekiwania co do ich umiejętności. I wygląda na to, że czasy w których wystarczyło mieć chęci do nauki i smykałkę do komputerów, by otrzymać pierwszą pracę w IT - bezpowrotnie minęły.
Natomiast rynek IT będzie się ciągle rozwijał, zwłaszcza w zakresie nowych rozwiązań i technologii, które zastępować będą stopniowo starsze narzędzia i języki. Warto też dodać, iż rzeszowskie firmy działające w branży informatycznej wspierane są przez Klaster IT, przy Stowarzyszeniu Informatyka Podkarpacka. Uczestnicy klastra korzystają z wielu benefitów rozwojowych, jak chociażby profesjonalne wsparcie marketingowe czy sieć wspólnych kontaktów biznesowych.
Stopa bezrobocia w stolicy województwa podkarpackiego
Główny Urząd Statystyczny w Rzeszowie opublikował dane, z których wynika, na koniec grudnia 2023 roku bezrobocie kształtowało się następująco:
- Stopa bezrobocia w Rzeszowie: 4,1%
- oraz 8,6% - w całym województwie podkarpackim.
Dla porównania warto zerknąć na całościowy wykres bezrobocia w Polsce zarejestrowanego w latach od 1990 do 2023, aby porównać lokalny poziom osób pozostających bez pracy do skali ogólnopolskiej.
Sytuacja na rynku pracy - kto ma najtrudniej o zatrudnienie, a kto sobie poradzi?
Zgodnie z prognozami opublikowanymi przez "Barometr Zawodów", w stolicy Podkarpacia najgorzej mają się przedstawiciele nauk humanistycznych. Są to przede wszystkim: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy, kulturoznawcy i socjolodzy, a także technolodzy żywności i żywienia.
Problemem jest zbyt duża ilość wykształconych na tych kierunkach osób, w porównaniu do znikomej ilości stanowisk pracy dla niektórych z nich, a nawet całkowitym ich braku.
W jakich zawodach zatem warto szukać zatrudnienia? Jak wskazują specjaliści rynku pracy dzielący się swoją opinia na stronie barometrzawodow.pl, kandydatów wciąż będzie brakować w branży transportowej, spedycji, logistyce, budownictwie, inżynierii i produkcji oraz w sektorze opiekuńczo-medycznym. Jako główne powody niedoboru odpowiednich kandydatów, wskazują m.in. na brak wymaganych kwalifikacji, brak doświadczenia oraz trudne warunki pracy, które nie odpowiadają kandydatom.
Według dalszych prognoz deficyt osób do pracy w mieście Rzeszów, będzie dotyczył takich branż i zawodów jak:
Budownictwo:
- Betoniarze, zbrojarze, brukarze
- Cieśle, stolarze
- Pracownicy wykończeniowi
- Monterzy, murarze tynkarze
- Elektrycy
- Inżynierowie budowy
Transport i logistyka:
- Kierowcy autobusów samochodów ciężarowych
- Elektromechanicy
- Magazynierzy
Przemysł i produkcja
- Inżynierowie mechanicy
- Operatorzy maszyn skrawających
- Spawacze
- Ślusarze
Ochrona zdrowia:
- Lekarze
- Fizjoterapeuci
- Pielęgniarki, położne
Pozostałe:
- Pracownicy księgowości i rachunkowości
- Specjaliści HR
✅ Ciekawostka:
W 2023 roku najwięcej pracy w województwie podkarpackim odnotowała branża kasjerów i sprzedawców. Urząd Pracy zarejestrował dla nich aż 3879 ofert, jednak chętnych do pracy jeszcze więcej niż ofert.
Ile wynoszą średnie zarobki w Rzeszowie i na Podkarpaciu? - Porównanie wynagrodzenia
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w 2023 roku – 7864,77 zł brutto.
Natomiast w województwie podkarpackim przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw było w tym samym roku niższe aż o 1286,19 zł i wyniosło - 6578,58 zł.