Przemyśl: atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w dawnej siedzibie króla Kazimierza? Podpowiadamy jak zwiedzać Przemyśl!
Przemyśl, jedno z najstarszych miast w Polsce, położony malowniczo nad Sanem, to prawdziwa perła Podkarpacia. Jego bogata, sięgająca ponad tysiąc lat historia oraz wyjątkowe położenie na pograniczu kultur sprawiają, że miasto oferuje liczne atrakcje zarówno dla miłośników historii, jak i dla osób szukających urokliwych zakątków do zwiedzania. Wąskie, klimatyczne uliczki, imponujące fortyfikacje, a także liczne zabytki sakralne tworzą niepowtarzalny charakter Przemyśla. W artykule przybliżymy najważniejsze atrakcje Przemyśla, które warto odkryć, aby poznać jego dziedzictwo.
- Gdzie znajduje się Przemyśl?
- Co warto zobaczyć w Przemyślu? - Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Przemyśla i okolic
- Zamek Kazimierzowski - najważniejsze zabytki
- Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu
- Rynek Starego Miasta w Przemyślu oraz fontanna z niedźwiedzicą i niedźwiadkami - symbol Przemyśla
- Pomnik Wojaka Szwejka
- Muzeum historii miasta Przemyśla - Poznaj historię Przemyśla
- Twierdza Przemyśl - militarne atrakcje Przemyśla
- Muzeum dzwonów i fajek oraz wieża zegarowa
- Przemyskie podziemia - co zwiedzić w Przemyślu?
- Kopiec tatarski - punkt widokowy na Przemyśl
- Wzgórze Trzech Krzyży
- Przemyśl Główny i zabytkowy dworzec PKP
- Atrakcje w okolicy Przemyśla, które warto zwiedzić
- Gdzie zjeść w Przemyślu?
- Podsumowanie atrakcji w Przemyślu
Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemyślu
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu - Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
POSIR sztuczne lodowisko Przemyśl [SPRAWDŹ]
Gdzie znajduje się Przemyśl?
Przemyśl to dawne obronne miasto w województwie podkarpackim położone nad rzeką San. Znajduje się zaledwie ok. 10 km od granicy z Ukrainą i ok. 90 km od Rzeszowa. Jego symbolem jest niedźwiedź brunatny. Zwierzę to występuje zarówno w herbie miasta jak i w formie odlewanego pomnika wewnątrz fontanny na Rynku.
Zobacz: Atrakcje Podkarpacia - 15 głównych atrakcji na Podkarpaciu, które warto zobaczyć
Co warto zobaczyć w Przemyślu? - Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Przemyśla i okolic
W tym artykule przeczytasz o wszystkich atrakcjach turystycznych Przemyśla. Zaplanuj wycieczkę z najlepszym zestawieniem tego co najlepsze i warte zwiedzania. Poniżej pełna lista atrakcji, a na samym końcu krótkie podsumowanie ze wskazaniem na najciekawsze miejsca i atrakcje.
Zamek Kazimierzowski - najważniejsze zabytki
Zamek w Przemyślu zwany też zamkiem Kazimierzowskim wzniesiony został po 1340 roku - jak sama nazwa wskazuje - przez króla Kazimierza Wielkiego. Budowla została wzniesiona na wzgórzu, które było miejscem dawnego grodu. Dziś jest to wzgórze zamkowe z piękną panoramą na miasto.
Do zwiedzenia:
- Dziedziniec zamkowy z reliktami palatium i rotundy (budowle z czasów panowania Bolesława Chrobrego)
- Sala teatralna
- Piwnice z których zobaczyć można m.in. narzędzia tortur
- Dwie wieże zamkowe, na które można wyjść
- W otoczeniu zamku park zamkowy z 1842 roku
Sam zamek nie jest przesadnie rozbudowany. Można powiedzieć, że jest dość skromny. Także w środku nie posiada wielu eksponatów. Są to głównie obrazy i repliki odtworzone na podstawie zebranej wiedzy. Dlatego dla wielu osób najciekawszym miejscem zamku są wieże, z których zobaczyć można cały Przemyśl jak na dłoni.
Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela w Przemyślu
To najważniejsza budowla sakralna w Przemyślu i jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Kościół piękny jest nie tylko z zewnątrz. Jego wnętrza są zdobione wieloma wspaniałymi rzeźbami i obrazami. Na największą uwagę zasługuje figurka Matki Boskiej Jackowej z XIII wieku, pochodząca z Kijowa. Cenny jest także ołtarz z 1610 roku pw. św. Stanisława wykonany z czarnego marmuru.
Zwiedzając archikatedrę warto zajrzeć też do jej podziemi. W krypcie katedry kryją się pozostałości rotundy romańskiej z 1215 roku! Był to budynek, który został później zastąpiony znajdującą się tu dziś świątynią.
Budowę dzisiejszej bazyliki rozpoczęto w 1452 roku. Następnie w XVI wieku została ufortyfikowana w celu umocnienia przed ewentualnymi atakami Włochów i Tatarów. Kościół otoczono murem i wyposażono w armaty. Pełnił on wówczas funkcję obronną.
Na skutek późniejszych remontów i modyfikacji u schyłku XVII wieku świątynia stała się budowlą barokową. Dopiero pod koniec wieku XIX obiekt powrócił częściowo do stylu gotyckiego.
Dowiedz się więcej: Bazylika Archikatedralna w Przemyślu
Wieża z zegarem stojąca obok katedry również dostępna jest do zwiedzania.
Rynek Starego Miasta w Przemyślu oraz fontanna z niedźwiedzicą i niedźwiadkami - symbol Przemyśla
Plac rynkowy w Przemyślu - podobnie z resztą jak spora część miasta - położony jest na terenie pochyłym. Powstał w momencie lokacji Przemyśla, a więc w XIV wieku. Charakterystycznym elementem Rynku jest fontanna z niedźwiedziami. W jego dolnej części znajduje się deptak, nieco wyżej ławeczki z terenem zielonym. Rynek w Przemyślu jest dość duży, dlatego znajdziemy tu sporo miejsca i ławeczek, gdzie można usiąść, by odetchnąć chwilę przed dalszym zwiedzaniem. Trzeba jednak pamiętać, że jedna z ławek jest tu ciągle zajęta, gdyż siedzi na niej ważna postać...
Pomnik Wojaka Szwejka
Ławeczka Dobrego Wojaka Szwejka na przemyskim Rynku upamiętnia sławną już postać Józefa Szwejka z powieści pt. Przygody dobrego wojaka Szwejka, autorstwa Jaroslava Haška. Podobna z rzeźb znajduje się w Sanoku. Tę w Przemyślu odlewano z brązu w Krakowie i ustawiono na Rynku w 2008 roku.
Muzeum historii miasta Przemyśla - Poznaj historię Przemyśla
Dla fanów historii i wszystkich, którzy pragną nieco dokładniej poznać dzieje Przemyśla polecamy Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Oddział Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej przy ul. Rynek 9. Muzeum mieści się w kamienicy z XVI wieku zwanej Brzykowską od nazwiska pierwszych właścicieli.
W muzeum znajdziemy m.in. :
- rekonstrukcję pieca barokowego
- fragmenty polichromii z XVI wieku
- sporo fotografii dawnego Przemyśla
- odtworzone pomieszczenia dawnego przemyskiego mieszkania i elementy wystroju dawnych wnętrz
Ciekawą ekspozycję przedstawia studio fotograficzne sprzed 100 lat. Można tu zobaczyć dawne aparaty, ciemnię, przyrządy, szafki i uwaga... prawdziwą fontannę, która była wykorzystywana jako tło do zdjęć na specjalne okazje.
Inne z wystaw prezentują dzieje Przemyśla i zabytki archeologiczne oraz ekspozycje przedstawiającą okres II wojny światowej.
Twierdza Przemyśl - militarne atrakcje Przemyśla
Twierdza Przemyśl to obiekty obronne wokół Przemyśla rozmieszczone w odległości 1 - 12 km od centrum miasta. Wybudowane zostały w połowie XIX wieku i składały się z dwóch pierścieni fortów, jednego pierścienia fortyfikacji polowych i linii wspierającej.
Każdy z punktów oporu należący do twierdzy posiada tzw. przedpole. Jest to przygotowany teren budujący forteczny krajobraz. A ten został tu niezmieniony już od 100 lat, a więc czasów I wojny światowej. Dlatego osoby interesujące się militariami z łatwością dostrzegą tu pozostałości licznych okopów, systemy maskowania zielenią czy przebieg dróg fortecznych.
Dobrze zachowane forty Twierdzy Przemyśl zostały zagospodarowane, by służyć służyć i przypominać turystom o dawnej strategicznej funkcji tego miasta. Są to np.: Fort VIII Łętownia czy Fort XII Werner.
Muzeum dzwonów i fajek oraz wieża zegarowa
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie na Podkarpaciu znajduje się stolica polskiego fajkarstwa i ludwisarstwa. Jest nią oczywiście Przemyśl, to tutaj podczas prac nad budową Twierdzy Przemyśl tworzono różnego rodzaju fajki z drewna, gliny, porcelany czy sepiolitu. Dziś w muzeum na 38 metrowej wieży zegarowej znajdziecie ekspozycję liczącą ponad 1600 sztuk fajek nie tylko z Przemyśla, ale i z całej Europy.
Wyższe piętra wieży poświęcono ludwisarstwu. Na początku zwiedzania ekspozycji dzwonów zobaczymy prezentację wytwarzania dzwonów, która pozostała niezmienna od czasów średniowiecza. Następnie zobaczymy ponad 70 dużych egzemplarzy dzwonów kościelnych, ratuszowych i okrętowych.
Ciekawostka: na wieży zegarowej czas odmierza zegar zbudowany w 1820 roku, który nieprzerwanie po do dziś działa z dużą dokładnością.
Na koniec zwiedzania wychodzimy na taras widokowy z rewelacyjną Panoramą na całe miasto i okolice.
Przemyskie podziemia - co zwiedzić w Przemyślu?
Podziemna Trasa Turystyczna prowadzi przez kilkanaście piwnic pod przemyskim ratuszem, przechodzi się przez zabytkowy kolektor sanitarny i podziemny łącznik do piwnic Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Na trasie do zwiedzenia mamy ponad 30 pomieszczeń, których układ przybliżony jest do topograficznego obrazu miasta z XVI wieku.
Pomieszczenia piwnic zaaranżowane są tak, aby poznać najważniejsze miejsca historyczne miasta oraz jego kulturę. Dowiemy się m.in. jak wyglądały dawne jadłospisy mieszczan, poznamy historię piekarnictwa oraz przekonamy się że kuchnia to nie tylko miejsce spożywania posiłków. Wiele z ekspozycji przedstawianych jest w formie multimedialnej, a nawet 3D, które ogląda się z pomocą wirtualnych gogli.
To wszystko i wiele więcej czekać będzie podziemiach, ko których wejdziecie przy ul. Rynek 1.
Kopiec tatarski - punkt widokowy na Przemyśl
Kopiec Tatarski to najbardziej znany punkt na wzgórzu znanym pod nazwą Zniesienie. Dlaczego Zniesienie? Bo właśnie w tym miejscu pokonani a więc "zniesieni" zostali Tatarzy, a nazwa wzgórza ma upamiętniać to wydarzenie.
Ciekawostka: Kopiec, którego wysokość to 352 m n.p.m. zgodnie z legendą usypany został przez Tatarów na mogiłę zabitego w walce chana.
W systemie obronnym Ziemi Przemyskiej kopiec ten stanowił ważny punkt obserwacyjny. Rozciąga się z niego szeroka panorama na Pogórze Przemyskie, Góry Sanocko-Turczańskie i Kotlinę Sandomierską.
Na Zniesienie spokojnie dojedziemy samochodem (przynajmniej w lecie, bo ulica prowadzi przez 13 - 15 % nachylenie). Na górze mieści się dość duży parking z wolnymi miejscami nawet turystyczne dni. Dotrzeć tu możemy też pieszo idąc z Zamku Kazimierzowskiego przez wzgórze Trzech Krzyży.
Wzgórze Trzech Krzyży
Na Wzgórze Trzech Krzyży prowadzi ścieżka przyrodnicza spod zamku. Wzgórze samo w sobie nie jest specjalnie atrakcyjne, jest w większości zasłonięte drzewami i brakuje mu jakiegokolwiek zagospodarowania. Ciekawe jest natomiast pod względem historycznym. Zapiski podają, że prawdopodobnie w czasach piastowskich, a więc we wczesnym średniowieczu założony został tu drewniany gród, który istniał do XIV wieku.
Przemyśl Główny i zabytkowy dworzec PKP
Przemyśl Główny zapisał się pośród polskich dworców kolejowych jako jeden z bardziej reprezentacyjnych. Wybudowany w latach 1859 - 1860 zachwyca dziś wszystkich fanów architektury dworcowo-kolejowej. Nie jest to miejsce do którego koniecznie trzeba dotrzeć będąc w tym mieście, jednak przechodząc obok warto zwrócić uwagę na jego budynek przypominający niewielki pałacyk. W jego wnętrzu charakterystyczny jest duży żyrandol i bogate zdobienia.
Atrakcje w okolicy Przemyśla, które warto zwiedzić
Gdzie zjeść w Przemyślu?
Oto kilka polecanych restauracji z najlepszymi opiniami:
- Restauracja Cuda Wianki (kuchnia polska) - ul. Rynek 5
- Restauracja Dominikańska (kuchnia polska) - plac Dominikański 3
- Prosto z Malty (kuchnia egzotyczna) - ul. Franciszkańska 1
- Restauracja Willa Anna (kuchnia polska) - ul. Stefana Okrzei 1
- La Costa (kuchnia włoska)- ul. Piłsudskiego 19
Podsumowanie atrakcji w Przemyślu
Przemyśl to miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić. To co polecamy szczególnie to bazylika archikatedralna, Zamek Kazimierzowski oraz Rynek i Stare Miasto (zwłaszcza jeśli chcemy zatrzymać się, by coś zjeść). Do listy ciekawych miejsc w Przemyślu dodajemy także Kopiec Tatarski i całe wzgórze Zniesienie, ze względu na rewelacyjne widoki na miasto.
W okolicach warto zajrzeć do Bolestraszyc i Arboretum oraz do zamku w Krasiczynie, z pewnością wizyty w tych miejscach nie pożałujecie.