Zamki na Podkarpaciu - lista najciekawszych zamków

Dumne, mroczne i tajemnicze, pełne legend i fascynujących historii, które nie raz przyprawiają o dreszcze - tak można by w skrócie opisać zabytki o których dzisiaj sobie powiemy. Mowa oczywiście o zamkach znajdujących się w województwie podkarpackim. Podkarpacie pełnie jest zamków! Sprawdźmy zatem listę największych fortyfikacji obronnych i rezydencji zamkowych znajdujących się na terenie województwa podkarpackiego, które z całą pewnością zainteresują każdego pasjonata zabytków.

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie
Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie to jeden z ważniejszych zabytków miasta. Wybudowany został w latach 1902 - 1906 w miejscu gdzie kiedyż znajdował się dawny zamek Lubomirskich. Obecnie w murach zamku mieści się Sąd Okręgowy i nie ma możliwości zwiedzania. Zabytek ulokowany jest przy najbardziej klimatycznej alei w Rzeszowie - Alei Lubomirskich oraz tuż przy kolejnym z ważnych zabytków jakim jest Letni Pałac Lubomirskich.

Lokalizacja: Plac Śreniawitów 3, 35-006 Rzeszów

Zamek Kamieniec

Zamek Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu
Zamek Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu

Zamek Kamieniec w Korczynie - Odrzykoniu, a właściwie ruiny tego zamku znajdują się na pograniczu Korczyny i Odrzykonia około 9 km na północ od Krosna. Obiekt pochodzi z XIV wieku, jego pierwotny styl, to styl gotycki. W późniejszych latach (XVI wiek) rozbudowany został w stylu renesansowym. Istnieje możliwość zwiedzania ruin tego zamku po zakupieniu biletu wstępu. Bilet można nabyć w kasie przed zamkiem. Popularną atrakcją nieopodal zamku Kamieniec jest Rezerwat Prządki, gdzie obserwować można ciekawe formy skalne na terenie ponad 13 hektarów powierzchni.

Lokalizacja: ul. Podzamcze B/N, 38-420 Korczyna

Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie

Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie, to popularny na Podkarpaciu zabytek, w którym obecnie mieści się muzeum, a wokół zamku malowniczy park. Wstęp na teren parku jest darmowy jednak tylko w określonych strefach. Aby zwiedzić cały park oraz muzeum zamkowe należy wykupić bilet. Zamek powstał w 2 poł. XVI wieku, a w kolejnym stuleciu został rozbudowany. Zespół zamkowo-pałacowy w Łańcucie to niezwykle malowniczy kompleks zabytkowo-kulturalny. Pary młode często decydują się na sesje poślubne właśnie na terenie tego parku, gdyż jest tam mnóstwo okazji do uchwycenia wyjątkowych kadrów.

Lokalizacja: ul. Zamkowa 1, 37-100 Łańcut

Ruiny zamku Sobień

Ruiny zamku Sobień
Ruiny zamku Sobień

Zamek Sobień, to średniowieczny zamek zbudowany w 2 połowie XIV wieku. Znajduje się w miejscowości Manasterzec 12 km od Sanoka w rezerwacie Góra Sobień. Wstęp do ruin tego zamku jest całkowicie darmowy i możliwy o każdej porze. Miejsce to jest owiane mrocznymi legendami i ogromem historycznych faktów, z którymi warto wcześniej się zapoznać wybierając się w to miejsce. Największą atrakcją tego obiektu j jest drewniany taras widokowy otoczony fragmentami murów obronnych, z którego obserwować można piękne zakole Sanu z panoramą Leska i Bieszczadów.

Lokalizacja: Rezerwat Góra Sobień, współrzędne: 49.527826, 22.330940

Zamek w Przecławiu

Znajdujący się w Przecławiu zamek uważany przez niektórych za pałac, wybudowany został w połowie XV wieku przez ród Ligęzów nad rzeką Wisłoką. Jest jedną z najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Obiekt znajduje się na wzgórzu, na terenie 10-cio hektarowego parku z XVII wieku, w stylu angielskim. Obecnie mieści się tu hotel z restauracją, a także muzeum. Zwiedzanie możliwe jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 15:00.

Lokalizacja: ul. Podzamcze 8, 39-320 Przecław

Zamek Królewski w Sanoku - renesansowy zamek ze średniowiecza

Zamek w Sanoku
Zamek w Sanoku

Zamek w Sanoku, to kolejny na Podkarpaciu zamek, którego historia rozpoczyna się już w średniowieczu. Najstarsze informacje wskazują, że już w 1150 roku istniał tu gród sanocki. Obecny zamek wzniesiony został w latach 1523 - 1548 na miejscu dawnej wczesnośredniowiecznej fortyfikacji, na wzgórzu o wysokości 317 m n.p.m. Aktualnie w sanockim zamku mieści się Muzeum Historyczne wraz z galerią Zdzisława Beksińskiego, a wokół niego niewielki park.

Lokalizacja: ul. Zamkowa 2, 38-500 Sanok

Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie
Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie to budowla wzniesiona na przełomie XVI i XVII wieku w stylu renesansowo-manierystycznym. Inicjatorem, który zapoczątkował budowę był Stanisław Krasicki. Obiekt posiada cztery wieże: królewską, boską, papieską i szlachecką i znajduje się na terenie jednego z najpiękniejszych Parków Krajobrazowych w Polsce. Znaczną przebudowę przeszedł w latach 1598 - 1633. Wtedy to przekształcono zamek na siedzibę rezydencjonalno-obronną w stylu manierystycznym. Podwyższone zostały baszty i koturny, które przyozdobiono ażurowymi attykami. W celu zwiedzanie zamku jak i parku należy wykupić bilet.

Lokalizacja: Krasiczyn 179, 37-741 

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

Zamek w Przemyślu
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

Zamek w Przemyślu wzniesiony został przez króla Kazimierza Wielkiego po 1340 roku na wzgórzu, z którego oglądać można szeroką panoramę sporej części Przemyśla. Wchodząc na dziedziniec zamkowy obejrzeć można relikty rotundy i palatium - pozostałości po wcześniejszej budowli jaka wzniesiona została w tym miejscu w czasie panowania Bolesława Chrobrego. W murach zamku znajduje się m.in. sala teatralna najstarszego w Polsce teatru amatorskiego. Park zamkowy, w którym znajduje się zamek założony został w 1842 roku i stanowi dodatkową atrakcję w czasie wizyty. Obecnie w zamku mieści się Przemyskie Centrum Kultury i Nauki "ZAMEK". Organizowane są tu często wydarzenia kulturalne jak koncerty i spektakle teatralne. Istnieje również możliwość zwiedzania zamku.

Zobacz więcej: Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

Lokalizacja: Aleje 25 Polskiej Drużyny Strzeleckiej, 37-700 Przemyśl

Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim

Zamek w Baranowie Sandomierskim zwany jest też Małym Wawelem, ze względu na podobieństwo do krakowskiej rezydencji. Wybudowany w latach 1591 - 1606 jako rycerski dwór obronny na placu obecnego dziedzińca, w stylu palazzo in fortezza. Jego najważniejszą atrakcją jest Galeria Tylmanowska i baszta Falconiego.

Ciekawostka: W murach zamku zaobserwować można ciekawe zjawisko akustyczne. Podczas gdy otworzy się okno w komnacie, szum zza okna słyszany jest w przeciwległej ścianie kilkukrotnie razy głośniej. Zjawisko to wykorzystywał zakład Siarkopol (powojenny właściciel) sprowadzając na występy do zamku muzyków i artystów polskich.

Wokół zamku rozpościera się 14-sto hektarowy obszar parku z ogrodami w stylu francuskim, włoskim i angielskim. Zwiedzanie muzeum możliwe jest tylko z przewodnikiem w grupach min. 5 os.

Lokalizacja: ul. Zamkowa 22, 39-450 Baranów Sandomierski

Zamek Fredrów we Fredropolu

Wybudowany przez rodzinę Fredrów na przełomie XVI/XVII wieku zamek we Fredropolu - niewielkiej wsi na Podkarpaciu w powiecie przemyskim. W pierwotnej postaci zamek miał cztery skrzydła z bastejami na rogach. Otoczony był fortyfikacjami ziemnymi z fosą. Do dziś zachował się jedynie fragment zachodniego skrzydła z basteją o średnicy 10 m. Obecnie ruiny zamku są w posiadaniu prywatnego właściciela.

Lokalizacja: Fredropol 37-734, Współrzędne: 49.697050, 22.753065

Zamek Tarnowskich

Zamek w Tarnobrzegu
Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu

Zamek Tarnowskich nazywany też pałacem znajduje się w Dzikowie - dzielnicy Tarnobrzega. Wzniesiony został w XV wieku lub wcześniej, w stylu neogotyckim. Został adoptowany przez rodzinę Tarnowskich i przebudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Dodano wówczas system bastionowych fortyfikacji, a podczas kolejnej przebudowy w 1830 roku modernizacji dokonano zgodnie z projektem Franciszka Marii Lanciego. Zamek Tarnowskich dostępny jest do zwiedzania od wtorku do niedzieli z biletem wstępu, a w poniedziałki bezpłatnie.

Do zwiedzania dostępne są m.in. Kolekcja Dzikowska (zbiory sztuki wraz z biblioteką) oraz geologiczne okazy siarki, części maszyn pracujących kiedyś w odkrywkowych kopalniach siarki.

Lokalizacja: ul. Sandomierska 27, 39-400 Tarnobrzeg

Zamek w Lesku

Zamek w Lesku wybudowano w 1538 roku w Dolinie Sanu, na miejscu dawnego drewnianego zamku, po tym jak Kmici przenieśli się z położonego nieopodal zamku Sobień. Gdy Węgrzy i Włosi doszczętnie niemal zniszczyli dotychczasową siedzibę Kmitów, zbudowali oni 7 km dalej kolejną rezydencję. Pierwszym właścicielem nowopowstałego zamku był Piotr Kmita Sobieski. Aktualnie znajduje się tam kompleks turystyczno-wypoczynkowy.

Lokalizacja: ul. Józefa Piłsudskiego 7, 38-600 Lesko

Pałac Łosiów w Narolu

Nie jest to już zamek, ale w ogólnym zestawieniu warto o nim wspomnieć. Wybudowany w latach 1776 - 1781 przez hr. Antoniego Feliksa Łosia jest budowlą w stylu barokowym. W jego murach działała niegdyś szkoła o profilu dramatyczno-muzycznym edukująca młodzież o predyspozycjach artystycznych.  Pożar w 1944 roku zmienił dostojny pałac w mroczną ruinę. Obecnie pałac jest w rękach prywatnych. Zwiedzać można z zewnątrz za symboliczną cegiełkę 2 zł. Do obejrzenia park, winnica i pałac zewnętrznie.

Lokalizacja: ul. Pałacowa 1/3, 37-610 Narol

Pozostałe dwory, zamki i pałace w województwie podkarpackim

  • zamek w Zawadzie
  • zamek Camelot w Dębicy
  • ruiny zamku w Dąbrówce
  • ruiny zamku w Czudcu
  • ruiny zamku Baszta w Węgierce
  • zamek Krasickich w Dubiecku

Zamki na Podkarpaciu - mapa