Wodospad w Iwli przy Młynie - podkarpackie wodospady

Wodospad, przy którym kręcono filmowe sceny, a w 2002 roku uznano go za pomnik przyrody. Jego wysokość to blisko 4 m, a strumień wody jest na tyle duży, że wspaniałe widowisko zapewnia nawet o suchych porach roku. Do wodospadu dotrzeć można ścieżką rowerową jak i asfaltową ulicą z krótkim spacerem.

Zobacz więcej: Wodospad w Iwli przy Młynie

Wodospad Trzy Wody - zobaczysz tylko przy mokrej porze

Wodospad na potoku bez nazwy w miejscowości Kombornia. Przepływa przez ogromną skałę o trzech załamaniach. Aby efekt spadającej wody należy udać się na miejsce po mocnych deszczach lub wiosennych roztopach. W przeciwnym wypadku strumień wody może być ledwo co zauważalny. Do wodospadu prowadzi ścieżka przyrodnicza.

Zobacz więcej: Wodospad Trzy Wody

Wodospad i kaskady wodne w Rudawce Rymanowskiej

Wodospad w Rudawce Rymanowskiej znajduje się po tej samej stronie rzeki co Ściana Olzy, po jej prawej stronie. Zaraz obok tablicy upamiętniającej wizytę Jana Pawła II w tym miejscu. Wodospad ten jest atrakcją drugoplanową, bo docierając na miejsce w oczy rzuca się wyjątkowa, mieniąca się kolorami ściana przedstawiająca najstarsze warstwy geologiczne materiału, z którego zbudowane jest Podkarpacie. Warto zatem pamiętać, że zaraz obok czai się kolejna przyrodnicza atrakcja.

Natomiast kierując się nieco dalej w górę rzeki Wisłok znajduje się miejsce, z którego Rudawka Rymanowska znana jest najbardziej. Jest to Wodospad, który zimą zamienia się w przepiękne lodospady. Zimą do wsi przyjeżdżają tłumy ludzi, by zobaczyć to unikalne zjawisko zamarzającej wody, która przy odpowiednio dużym mrozie tworzy gigantyczne sople lodu.

Wisłoczek - wodospad w okolicy Rymanowa-Zdroju

Wodospad w Wisłoczku to w opinii wielu osób najpiękniejszy wodospad na Podkarpaciu. Jest tak dlatego, że oferuje najbardziej malowniczy opad wody po odsłoniętych w całości warstwach fliszu karpackiego, co dodatkowo wzmacnia jego atrakcyjność wizualną. Podobnie jak progi skalne tuż przed wodospadem. Na miejsce prowadzi oznaczona ścieżka przez teren Bazy Namiotowej SKPB Rzeszów, do której docieramy idąc przez drewniany mostek. Gorąco polecamy wizytę w tym miejscu w słoneczny jesienny dzień, kiedy przyroda mieni się odcieniami złota. Miejsce to wygląda wówczas magicznie.

Zobacz więcej: Wisłoczek - Wodospad na Wisłoczku w Beskidzie Niskim k. Rymanowa

Wodospad Magurski - największy wodospad Beskidu Niskiego

Wodospad Magurski to imponujący wodospad w podkarpackiej części Beskidu Niskiego. Jest jednym i najciekawszym z przystanków przyrodniczej ścieżki Folusz znajdującej się na terenie Magurskiego Parku Narodowego. Dlatego też, aby go zobaczyć w sezonie od początku maja do końca października obowiązują bilety wstępu. Woda spada tu w malowniczym otoczeniu z wysokości kilku metrów (jest znacznie wyższy niż wodospad w Iwli). Na miejscu jest drewniana ławeczka i tablica informacyjna.

Zobacz więcej: Wodospad Magurski

Wodospad w Polance Horynieckiej

Tym razem przenosimy się na Roztocze do wodospadu w Polance Horynieckiej zwanego też wodospadem w Starym Bruśnie. Woda spada tu z wysokości około 2,5 m z progu skalnego, na którym stał niegdyś dawny młyn. Niestety podczas silnej burzy w 1939 tuż przed wojną został on kompletnie zniszczony przez silny nurt rwącej wody. Będąc na Roztoczu w okolicach Horyńca-Zdroju koniecznie warto go odwiedzić.