Czas czytania 3 min
Cergowa

Złota Studzienka Św. Jana z Dukli w drodze na Cergową

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny im. Jana Szafrańskiego w Magurskim Parku Narodowym
Czas czytania 2 min
Krempna

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny im. J. Szafrańskiego w Magurskim Parku Narodowym

Wieża na Desznicy
Czas czytania 2 min
Desznica

Wieża w Desznicy w Beskidzie Niskim

Ścieżka Folusz
Czas czytania 2 min
Folusz

Ścieżka Folusz w Magurskim Parku Narodowym - Beskid Niski

Karpacka Troja - Skansen Archeologiczny
Czas czytania 3 min
Trzcinica

Skansen archeologiczny „Karpacka Troja”

baseny w Krempnej
Czas czytania 3 min
Krempna

Baseny w Krempnej - nowa atrakcja Beskidu Niskiego

Czas czytania 3 min
Wisłoczek

Wisłoczek - Wodospad na Wisłoczku w Beskidzie Niskim k. Rymanowa

Cergowa
Czas czytania 5 min
Cergowa

Cergowa - Wieża widokowa na Cergowej, Złota Studzienka i św. Jan z Dukli

Czas czytania 6 min
Rymanów-Zdrój

Rymanów-Zdrój: atrakcje i ciekawe miejsca podkarpackiego uzdrowiska

przymiarki
Czas czytania 5 min
Przymiarki

Przymiarki w Beskidzie Niskim - góry koło Iwonicza-Zdroju

Krempna zalew
Czas czytania 5 min
Krempna

Zalew w Krempnej - zbiornik wodny na rzece Wisłoka atrakcją miejscowości

Sieniawa zalew
Czas czytania 4 min
Sieniawa

Sieniawa - Zalew z zaporą wodną koło Rymanowa

Żabia Góra
Czas czytania 5 min
Lubatowa

Żabia Góra w Beskidzie Niskim - Trasa z Iwonicza-Zdroju

Iwonicz Zdrój - Stary Pałac
Czas czytania 10 min
Iwonicz-Zdrój

Iwonicz-Zdrój atrakcje turystyczne - Uzdrowiska i ciekawe miejsca w Iwoniczu Zdroju

Wodospad Iwla
Czas czytania 5 min
Iwla

Wodospad w Iwli przy Młynie - Wspaniały wodospad Beskidu Niskiego

Wodospad Magurski
Czas czytania 4 min
Folusz

Wodospad Magurski i Diabli Kamień na ścieżce Folusz - Beskid Niski

wodospad trzy wody
Czas czytania 4 min
Kombornia

Wodospad Trzy Wody - ścieżka przyrodnicza w Komborni

rymanów zdrój ścieżka przyrodnicza
Czas czytania 2 min
Rymanów-Zdrój

Rymanów-Zdrój - Ścieżka przyrodnicza

Gdzie leży Beskid Niski? - Mapa

Beskid Niski, to region w południowej Polsce rozciągający się między Bieszczadami (od wschodu), a Kotliną Sądecką (od zachodu). Region ten położony jest na dzikich i nisko zaludnionych terenach Polski i Słowacji. Najwyższy szczyt Beskidu Niskiego w Polsce to Lackowa (997 m n.p.m.), a po stronie Słowackiej Busov (1002 m).

Granicą oddzielającą Beskid Niski od Bieszczad jest Przełęcz Łupkowska, natomiast zachodnią granicę wyznacza Przełęcz Tylicka. I to tyle jeśli chodzi o lokalizację. Teraz dowiedzmy się jak spędzać czas w Beskidzie Niskim.

Największe atrakcje Beskidu Niskiego - czyli co warto zobaczyć?

para odpoczywa na łonie natury w Beskidzie Niskim
Przymiarki w Beskidzie Niskim

Najdzikszy region Polski pełen urokliwych dolin i nieistniejących już wsi, które same w sobie są już atrakcją, ma też kilka konkretnych miejsc, które z pewnością można zaliczyć do największych atrakcji turystycznych tego regionu.

Przygotujcie się zatem na podróż po zielonych wzgórzach i łagodnych wzniesieniach, szlakami pośród lasów i klimatycznych zabytków otoczonych tajemniczą i często burzliwą historią. Piesze wędrówki jak i przejażdżki rowerowe w tej części Karpat pozwalają zajrzeć w głąb tego regionu, zwiedzać liczne ślady historii i podziwiać nieodkryte jeszcze miejsca.

Magurski Park Narodowy - atrakcje turystyczne

To najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce. Siedziba tego parku mieści się w Krempnej, a jego obszar dzieli się na 3 obszary ścisłej ochrony i są to:

  • Kamień
  • Zimna Woda
  • Magura Wątkowska

Dlatego jeśli lubicie długie spacery po lesie i kontakt z naturą, z pewnością wizyta w Magurskim Parku Narodowym będzie dla Was ciekawym doświadczeniem.

największy wodospad beskidu niskiego
Wodospad Magurski

Jednak największa atrakcją, którą koniecznie trzeba zobaczyć spacerując po magurskich lasach jest Wodospad Magurski - największy wodospad Beskidu Niskiego. Prawie siedmiometrowy wodospad znajduje się przy ścieżce Folusz, na którą wejdziecie Czarnym Szlakiem przez zbocza Góry Kosma, mijając po drodze Diabli Kamień.

Jeśli chcecie pooglądać wspaniałe panoramy Beskidu Niskiego, kawałek dalej, niedaleko Iwonicza-Zdroju czeka na Was wieża widokowa na Cergowej, z której zobaczycie prawdziwe piękno beskidzkich wzniesień.

Oprócz spacerów pośród widowiskowej natury tego regionu zajrzyjcie do Ośrodka Edukacyjnego Magurskiego Parku Narodowego. Znajduje się on niedaleko zalewu w Krempnej. Jest tu sala z wystawą i multimedialnymi atrakcjami, które przedstawiają naturę parku w odcieniach czterech pór roku. Poznacie tu bliżej występujące w parku gatunki roślin oraz zobaczycie jak na przestrzeni lat powstawał powstawał i ewoluował fisz karpacki.

Zobacz: Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Magurskiego Parku Narodowego

Ośrodek muzealny im. Jana Szafrańskiego w Beskidzie Niskim
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny im. Jana Szafrańskiego w Krempnej

Najstarsza kopalnia ropy naftowej

W Bóbrce 8 km od Iwonicza znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego, gdzie funkcjonuje najstarsza kopalnia ropy naftowej na świecie. Jako ciekawostkę warto tutaj wspomnieć, że jest to najprawdopodobniej jedyna taka kopalnia, w której nadal wydobywa się ropę dziewiętnastowiecznymi sposobami spełniając jednocześnie współczesne wymagania i standardy górnictwa naftowego.

To właśnie tutaj znajduje się kolebka światowego przemysłu naftowego. Gdzie ponad 160 lat temu powstała pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej, która do dziś tu funkcjonuje.

Odwiedzając Bóbrkę, oprócz ogromnych konstrukcji i maszyn, które służą do wydobywania tu "czarnego złota", zobaczycie tu dom Ignacego Łukasiewicza, w którym będzie na Was czekał multimedialny pokaz. Będąc w muzeum warto zwrócić uwagę na kopankę Franek oraz kopankę Janina - najstarsze z szybów naftowych.

Podczas odkrywania Beskidu Niskiego gorąco polecamy zwiedzić w to niezwykle ciekawe miejsce.

Czytaj więcej: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej - czyli świat drewnianych cerkwi i przydrożnych krzyży

Beskid niski cerkwie
Cerkiew w Świątkowej Małej

Teren Beskidu Niskiego, to pasmo górskie, na którym Łemkowie mieszkali jeszcze przed II wojną światową. Jednak podczas akcji "Wisła" zostali stąd wysiedleni. Ślady swojej obecności zostawili w postaci kapliczek, cmentarzy i łemkowskich cerkwi, które składają się teraz na Szlak Architektury Drewnianej.

Szlak Architektury Drewnianejwojewództwie podkarpackim to aż 1202 km, w tym 9 wyznaczonych tras i zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na biegnącym przez Beskid Niski Szlaku Architektury Drewnianej znajdziecie między innymi Kościół św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej, zabytkowy Kasztel w Szymbarku oraz kościół w Bliznem - które wpisane są na listę UNESCO.

Uzdrowiska Beskidu Niskiego

uzdrowisko w Beskidzie Niskim - Iwonicz Zdrój
Uzdrowisko Iwonicz-Zdrój w Beskidzie Niskim

 

W Beskidzie Niskim działają 4 uzdrowiska:

  • Iwonicz-Zdrój
  • Rymanów-Zdrój
  • Wysowa-Zdrój
  • Wapienne

Atrakcje na obrzeżach Beskidu Niskiego

Poznajcie miejsca, do których również warto wybrać się na wycieczkę podczas odkrywania ciekawych miejsc w Beskidzie Niskim.

  • Zamek kamieniec i Rezerwat Prządki - Znajdujące się na granicy Odrzykonia i Korczyny mury obronnej warowni, były dla Aleksandra Fredry inspiracją do napisania Zemsty. Dziś możecie ten obiekt zwiedzać mając w pamięci fakt, że mieszkał tam kiedyś sam Aleksander Fredro. Obok ruin zamku, biegnie ścieżka prowadząca do Rezerwatu Prządki, gdzie zobaczycie wyjątkowe formy skalne, między którymi wytyczone są spacerowe ścieżki.

  • Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu - zabytkowy zespół dworsko-pałacowy, miejsce w którym powstała Rota. Tutaj znajdują się największe zbiory i kolekcje związane z wybitną pisarką oraz wnętrza, w których mieszkała.

  • Skansen w Sanoku - czyli Muzeum Budownictwa Ludowego (największe w Polsce pod względem ilości zgromadzonych obiektów). Sanockie muzeum, to jedno z najbardziej znanych w Europie muzeum typu skansenowskiego. Jako pierwsze muzeum w powojennej Polsce zgromadziło ponad 30 000 eksponatów muzealnych i 53 obiekty rozmieszczone na niemal 40 ha. Rocznie sanocki Skansen odwiedza około 100 000 turystów z całej Polski i zagranicy.

  • Lodospady w Rudawce Rymanowskiej - to zimowa atrakcja Podkarpacia, która swoja unikalnością przyciąga do Rudawki w mroźne zimowe dni turystów pragnących zobaczyć to niesamowite zjawisko. Ogromne wiszące sople tworzą się wtedy na wielkiej ścianie skalnej, z której podczas dodatniej temperatury wypływa woda. Do Lodospadów można trafić na dwa sposoby. Warto jednak wcześniej zapoznać się ze lodospadów oznaczonymi na mapce.

Turystyczne miasta Beskidu Niskiego

Krosno - to przede wszystkim Centrum Dziedzictwa Szkła i szklane produkty znane w całym kraju i poza jego granicami. Będziecie tu mogli zobaczyć na żywo jak produkuje się wyroby ze szkła oraz własnoręcznie wybić pamiątkowy medal.

W Krośnie będziecie mieli również okazje odwiedzić Muzeum Podkarpackie, w którym zobaczycie jedną z najcenniejszych w Europie kolekcję lamp naftowych. A w Etnocentrum Ziemi Krośniejskiej poznacie tradycję i kulturę tego regionu.

Rymanów-Zdrój - to uzdrowisko, w którym spotkacie nietypowy klimat łączący cechy morskie jak i górskie. Będąc na miejscu zwróćcie uwagę na tutejszy Park Zdrojowy, który przecina rzeka Tabor z wodospadem i licznymi progami.

W Rymanowie-Zdroju warto odwiedzić: Pijalnię Wód, gdzie będziecie mogli skorzystać z kuracji pitnej wodami leczniczymi; tężnie solankowe, w których odetchniecie nasyconym zdrowotnymi pierwiastkami powietrzem oraz fontannę, która nocą zachwyca kolorami.

Iwonicz-Zdrój - to miast z zabytkową drewnianą architekturą, licznymi pensjonatami i willami budowanymi w stylu szwajcarskim. Ale przede wszystkim jest to miejscowość uzdrowiskowa, gdzie lokalnie występujące wody mineralne dostępne są do spróbowania w miejscowej pijalni. Oprócz tego warto wybrać się na Żabią Górę, a po drodze tutejszych tężni solankowych i odwiedzić źródełko Bełkotka.

Jasło - miasto przez które biegnie Jasielski Szlak Winny. Tutaj zobaczycie jak wygląda uprawa winorośli i w jaki sposób produkuje się wino. Spróbujecie także najlepszych lokalnych trunków. Mapkę winiarską pomocną podczas odwiedzania kolejnych winnic na szlaku.

W charakterystycznym dla Jasła Muzeum Lizaka, spróbujecie nieco słodkości, a przy okazji stworzycie własnoręcznie swojego lizaka. A fani astronomicznych pokazów mogą umówić się na specjalny pokaz w tutejszym obserwatorium działającym przy I LO.

Cmentarze z I wojny światowej

cmentarz z I wojny światowej w Krempnej w Beskidzie Niskim
Cmentarz wojenny nr. 6 w Krempnej - spoczywają tu żołnierze armii Austro-Węgier i Rosji polegli w czasie I Wojny Światowej

Beskid Niski, to region, przez który w 1915 roku przetoczyła się fala wojenna, a skutki bitwy pod Gorlicami widoczne są dziś w postaci wzniosłych cmentarzy. Wyjątkowości tym cmentarzom dodaje fakt, że chowani byli tu wszyscy bez względu na to skąd pochodzili i nie zależnie czy był to "swój" czy wróg.

W celu jak najgodniejszego uczczenia pamięci poległych na wojnie powoływano nawet specjalne oddziały, na których czele stał architekt aranżujący jego wygląd. Do dziś zachowała się ich pierwotna forma, którą możemy obejrzeć na wojennym cmentarzu w Rotundzie.

Turystyka w Beskidzie Niskim - podsumowanie

Beskid Niski - turystyka, ludzie zachwycający się widokami Beskidu Niskiego
Beskid Niski: wzgórza, które zachwycają

Jeśli chcielibyście odetchnąć prawdziwie świeżym powietrzem prosto z najdzikszego zakątka Polski, odpocząć od zgiełku pędzącego miasta w miejscu, gdzie nie znajdziecie zaludnionych szlaków, ani przepełnionych schronisk, a czas wydaje się jakby płynął nieco wolniej, niż gdziekolwiek indziej, to część Beskidu Niskiego znajdująca się na Podkarpaciu jest idealnym do tego miejscem.

Oprócz bogactwa natury i świętego spokoju możecie tu również liczyć na nieco bardziej cywilizowane miejsca, które znajdziecie w małych miastach wspomnianych nieco wcześniej w tym artykule. Słowem podsumowania tylko dodam, że polecaną przez nas formą turystyki jest łączenie różnych atrakcji. Można wtedy poznać lepiej dany region. Dlatego w tym przypadku idealnie byłoby wybrać się zarówno do odległych miejsc gdzie wiatr i szum spadającej z wodospadu wody sprawi, że na chwilę zatrzymamy się w czasie oraz do miast, w których poznamy kulturę i tradycje regionu.