Gdzie znajduje się Tarnobrzeg?

Tarnobrzeg atrakcje

Tarnobrzeg to miasto na Podkarpaciu, położone na prawym brzegu Wisły. Rzeka ta wyznacza granicę z województwem świętokrzyskim i zasila w wodę Jezioro Tarnobrzeskie. Miasto swoją powierzchnię rozpościera na piaszczystych terenach Kotliny Sandomierskiej, przez co posiada dobre warunki do rozwoju turystyki.

Tarnobrzeg mapa

Co warto zobaczyć w Tarnobrzegu?

Największą i najbardziej znaną atrakcją Tarnobrzega jest jezioro utworzone w miejscu dawnej kopalni siarki. Atrakcja przyciąga latem ogromne tłumy plażowiczów z dwóch sąsiadujących ze sobą województw.

Jednak Jezioro Tarnobrzeskie to nie jedyna atrakcja miasta. Wszak jego historia mocno związana jest zarówno z przemysłem siarkowym jak i rodziną Tarnowskich - założycieli Tarnobrzega, z którymi związana jest też nazwa miasta.

Zobacz: Atrakcje Podkarpacia - 15 głównych atrakcji na Podkarpaciu, które warto zobaczyć

Tarnobrzeg Rynek

Dzisiejszy Rynek Tarnobrzega różni się znacząco od tego, który był tu przed I wojną światową. Wtedy było to miejsce handlu i jarmarków, a na Placu Bartosza Głowackiego - jak na rynku z prawdziwego zdarzenia - mieścił się ratusz, pręgierz, a nawet i areszt. 

Dlaczego dziś tarnobrzeski rynek nie ma swojego ratusza? Budynek ratusza wraz z całą drewnianą zabudową spłonął podczas I wojny światowej i do teraz nie zabrano się za jego odbudowę. Jak podaje strona Urzędu Miasta Tarnobrzega - brakło chęci i funduszy, aby to zrobić.

rynek w tarnobrzegu
Rynek w Tarnobrzegu
tarnobrzeg rynek
Rynek w Tarnobrzegu

Zatem co zastaniemy na rynku?

  • Pomnik Bartosza Głowackiego
  • Fontannę w kształcie róży
  • Ławki i drzewa
  • Ogródki piwne i restauracje

Rynek w Tarnobrzegu to wielki plac otoczony dość niską zabudową, w której znajdziemy zarówno całkiem nowe jak i starsze obiekty. Zdecydowanie nie jest to rynek należący do czołówki architektury polskiej ani nawet podkarpackiej. Plusem jest duża przestrzeń i możliwość znalezienia ustronnego "miejsca dla siebie".

atrakcje tarnobrzega

Pałac Tarnowskich w Dzikowie

Pałac Tarnowskich w Dzikowie (dzielnica Tarnobrzega) to rezydencja należąca niegdyś do rodu Tarnowskich. Wzniesiona w XV wieku, a rozbudowywana w wiekach XVII i XVIII, stanowi dziś jeden z najważniejszych ośrodków kolekcjonerskich i muzealniczych w Polsce. 

tarnobrzeg pałac dzikowskich
Pałac Tarnowskich
tarnobrzeg arboretum
Arboretum obok pałacu
tarnobrzeg atrakcje turystyczne
atrakcje tarnobrzega

Do najcenniejszych zbiorów muzeum przed pożarem w 1927 roku należała zgromadzona przez Tarnowskich Kolekcja Dzikowska, w skład której wchodziły:

  • galeria malarstwa europejskiego (XVI - XVIII wiek)
  • archiwum rodowe i biblioteka starodruków
  • ważne pamiątki po ważnych polskich postaciach tj. księciu Józefie Poniatowskim, hetmanie Janie Tarnowskim, cesarzu Napoleonie Bonapartem
  • obrazy Rembrandta, Sustermansa, Van Dycka
  • rękopis "Pana Tadeusza"

Na co aktualnie można liczyć odwiedzając muzeum w Tarnowie? Niestety wiele cennych zbiorów zostało doszczętnie strawionych przez pożar. To co udało się zachować to:

  • rękopis "Zemsty" Aleksandra Fredry
  • dzieła artystów holenderskich: Rembrandta van Rijna, Thomasa van Wijcka, Antona van Dycka
  • malarstwo artystów polskich: Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Wojciecha i Juliusza Kossaków i innych
  • rzadkie rękopisy 

Zabytkowy pałac znajduje się w parku krajobrazowym razem z budynkami wozowni i ujeżdżalni. Całość tworzy swego rodzaju założenie pałacowo-parkowe. W piwnicach pałacu zapoznamy się z jego historią, zobaczymy zrekonstruowane pokoje historyczne oraz pokój myśliwski, salonik i galerię obrazów.

Ciekawostka:

W XVII wieku kaplice zamkową Tarnowskich przyozdabiał obraz Matki Bożej Dzikowskiej, który 11.11.1675 r. ogłoszony został przez biskupa krakowskiego za cudowny. Był to impuls do budowy nowej świątyni, w której do dziś znajduje się ten obraz. Jest nią klasztor Dominikanów.

Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego

Muzeum Siarki, to oddział Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Jego siedzibą jest dziewiętnastowieczny Spichlerz Dworski.

Muzeum przedstawia historię przemysłu siarkowego w Tarnobrzegu i całej Polsce. Na wystawach stałych poznamy górnicze tradycje wraz z historią wydobycia siarki od średniowiecza po okres współczesny.

Kolejna z wystaw prezentuje dzieje tarnobrzeskich kopalń i metody jakimi pozyskiwały siarkę.

Dodatkowo można zobaczyć bryły siarki pozyskane z tutejszych kopalń oraz maszyny, które kiedyś służyły do wydobywania i przetwórstwa siarki w Machowie - największej odkrywkowej kopalni siarki w kraju.

tarnobrzeg atrakcje
Wóz Bojowy 200 - Muzeum Siarki w Tarnobrzegu
muzeum siarki w tarnobrzegu
Muzeum Siarki w Tarnobrzegu

Jezioro Tarnobrzeskie

Zbiornik wodny założony na dawnym wyrobisku siarki o głębokości 110 metrów szczyci się wysoką przejrzystością wody, o którą trudno gdzie indziej. Zalany wodami Wisły już od 2010 roku zapewnia możliwość aktywnego wypoczynku nad wodą.

Jego głębokość to 42 metry, a powierzchnia bliska jest wartości 560 hektarów.

Jezioro Tarnobrzeskie
Jezioro Tarnobrzeskie

Tarnobrzeg atrakcje dla dzieci i młodzieży

Czy Tarnobrzeg posiada atrakcje dla dzieci i młodzieży? Atrakcji tego typu należałoby wyszukiwać nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Odpowiedni dla dzieci może być dmuchany plac zabaw na widzie - Waterall, a młodzieży z pewnością do gustu przypadnie sporej długości tyrolka. Więcej na jej temat pisaliśmy w artykule: Tyrolka Tarnobrzeg - najdłuższa w Polsce Tyrolka?

Obiekty sakralne

zabytki tarnobrzega
Klasztor Dominikanów w Tarnobrzegu

Obiekty sakralne w Tarnobrzegu:

  • Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej - XVII / XVIII wiek
  • Klasztor Dominikanów - koniec XVII wieku 
  • Kościół św. Marii Magdaleny - XV wiek
  • Zespół Klasztorny Dominikanek - XIX wiek
  • Kościół Św. Gertrudy I Michała Archanioła - XIX wiek
tarnobrzeg zabytki
tarnobrzeg zabytki

Baranów Sandomierski

Główną z atrakcji Baranowa Sandomierskiego jest zamek. Prócz tego jest jeszcze kilka miejsc na które można zwrócić uwagę. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Baranów Sandomierski atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Sandomierz

Sandomierz w przeciwieństwie do Baranowa może pochwalić się naprawdę sporą ilością atrakcji, o których nie będziemy rozpisywać się w tym artykule, ponieważ zdominował by całą jego treść. Na temat Sandomierza pisaliśmy tutaj: Sandomierz: atrakcje turystyczne Dodamy tylko, że lista atrakcji jest naprawdę długa.

Tarnobrzeg atrakcje - podsumowanie

Trzeba sobie zdawać sprawę, że Tarnobrzeg nie jest żadną turystyczną mekką. Nie posiada wyjątkowego rynku, wzgórz nad miastem, czy klimatycznych uliczek. Będąc tutaj ma się wrażenie że jest to najzwyklejsze miasto na świecie, typowo robotnicze gdzie życie kręci się wokół szarych budynków z wielkiej płyty. 

tarnobrzeg atrakcje
Plac zabaw obok Pałacu Tarnowskich

Miłośnicy historii z pewnością dostrzegą tu pałac Tarnowskich z resztkami Kolekcji Dzikowskiej jaka zachowała się po pożarze w 1927 roku. Uwagę może zwrócić też muzeum siarki. Jednak mieści się ono w dość pospolitej dzielnicy pośród domków mieszkalnych, a jego najbliższe otoczenie wydaje się być trochę zaniedbane, co psuje całościowy odbiór.

Największą z atrakcji jest tu jezioro wokół którego miasto stara się organizować wszelkie atrakcje. Jest tam sporo ścieżek spacerowo-rowerowych - także będzie gdzie pojeździć na rolkach czy rowerze. W lecie działa tu wspomniana wcześniej tyrolka, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz dość spora plaża z dużym płatnym parkingiem.