zalew w Kamionce na Podkarpaciu
Czas czytania 3 min
Kamionka

Zalew w Kamionce na rzece Tuszymka w Podkarpackiem - plaża, biwak, wędkarstwo

Zaklików zalew
Czas czytania 5 min
Zaklików

Zalew w Zaklikowie - plażowanie, wypoczynek, wędkarstwo

Czarna Sędziszowska - zalew "Lazurowe Wybrzeże"
Czas czytania 3 min
Czarna Sędziszowska

Kąpielisko Lazurowe Wybrzeże w Czarnej Sędziszowskiej

zalew podwolina w nisku
Czas czytania 4 min
Nisko

Zalew Podwolina w Nisku - Sprawdzamy co robić na Podwolinie

Brzóza Królewska Zalew
Czas czytania 2 min
Brzóza Królewska

Brzóza Królewska: Zalew w Brzózie Królewskiej - Turystyczna mapa atrakcji

Radymno Zalew ZEK
Czas czytania 3 min
Radymno

ZEK Radymno Zalew - Co robić nad zbiornikiem wodnym ZEK?

Krempna zalew
Czas czytania 5 min
Krempna

Zalew w Krempnej - zbiornik wodny na rzece Wisłoka atrakcją miejscowości

Kamionka zalew
Czas czytania 7 min
Suchedniów

Zalew Kamionka w Suchedniowie

Sieniawa zalew
Czas czytania 4 min
Sieniawa

Sieniawa - Zalew z zaporą wodną koło Rymanowa

zalew w Radawie - ośrodek GOWiR
Czas czytania 5 min
Radawa

Zalew w Radawie GOWiR. Wakacyjny kompleks turystyczny koło Jarosławia

jeziorka duszatyńskie
Czas czytania 10 min
Duszatyn

Jeziorka Duszatyńskie - tajemnicze jeziorka w Bieszczadach

Jezioro solińskie
Czas czytania 8 min
Solina

Jezioro Solińskie i zapora w Solinie - atrakcje turystyczne nad Soliną

Zalew Czyste
Czas czytania 3 min
Grodzisko Dolne

Zalew Czyste w Grodzisku Dolnym - Polodowcowy zbiornik wodny

jezioro tarnobrzeskie - młodzież gra w siatkówkę nad jeziorem
Czas czytania 6 min
Tarnobrzeg

Jezioro Tarnobrzeskie - Co robić nad Jeziorem Tarnobrzeskim woj. podkarpackie

Czas czytania 3 min
Ożanna

Zalew Ożanna - Co robić w niewielkiej turystycznej wsi?

Czas czytania 3 min
Rzeszów

Miejskie kąpielisko Żwirownia Rzeszów - rzeszowski sposób na upały

Bratkowice zalew
Czas czytania 3 min
Bratkowice

Zalew w Bratkowicach k. Rzeszowa - woda, plaża, miejsce na ognisko

wilcza wola, jezioro maziarnia
Czas czytania 5 min
Wilcza Wola

Wilcza Wola zalew - Co robić w Wilczej Woli?

Jezioro Tarnobrzeskie - Jeziora Podkarpacie

W Tarnobrzegu oprócz najdłuższej w Polsce tyrolki mieści się też jedno z największych i najczystszych jezior na Podkarpaciu - Jezioro Tarnobrzeskie. Akwen zajmuje powierzchnię 455 ha wody, a przy jego linii brzegowej mieści się najdłuższa plaża Polski południowej. 

Zobacz również: Lubelskie jeziora i zalewy

jezioro tarnobrzeskie
Jezioro Tarnobrzeskie

Zbiornik powstał w miejscu dawnego kopalnianego wyrobiska, które po zakończeniu działalności kopalni zostało zalane wodą o pierwszej klasie czystości. Dla utrzymania pierwotnego efektu krystalicznie czystej wody wiosną każdego roku spuszczanych jest do Wisły blisko 5 mln metrów sześciennych wody.

Jezioro Tarnobrzeskie jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku w okresie wakacyjno-letnim, a jego infrastruktura turystyczna jest mocno rozwinięta, dlatego w sezonie należy spodziewać się tu sporego oblężenia.

Zalew Czyste - Jeziora Podkarpacie

Zalew Czyste położony jest w Grodzisku Dolnym 45 km od Rzeszowa. Jego niezwykłość polega na tym, że jest to największy polodowcowy zalew, który powstał na tym terenie.

zalew czyste
Zalew Czyste w Grodzisku Dolnym

Dziś wykorzystywany jest do celów rekreacyjnych, gdyż idealnie się do tego nadaje. Czysta woda, piaszczysta plaża oraz infrastruktura wypoczynkowa jak np. miejsca do grillowania i biwakowania, boisko do siatkówki czy place zabaw dla dzieci sprawiają, że okoliczni mieszkańcy chętnie tu wypoczywają. Obiekt przyciąga także wędkarzy i przyjazne jest dla rowerzystów, którzy obok zalewy mają 28 kilometrowy szlak rowerowy.

Jezioro Solińskie - piękny krajobraz gór

Top of the top podkarpackich jezior i kąpielisk to Jezioro Solińskie. Niesamowita historia i okoliczności w jakich powstawało Jezioro Solińskie wraz z zaporą oraz ściśle turystyczna lokalizacja, sprawiają że wysuwa się na pierwsze miejsce pod wzglądem atrakcyjności pośród wszystkich jezior na Podkarpaciu. "Bieszczadzkie morze" powstało na skutek zalania wielu terenów w Dolinie Sanu. Wysiedlonych zostało przy tym tysiące ludzi z kilku wsi, dlatego mając do wyboru wizytę nad jednym z podkarpackich jezior, z całą pewnością polecamy wybrać Solinę.

podkarpackie jezioro w Solinie
Jezioro Solińskie

Zapora w Solinie to najpotężniejsza tego typu budowla w Polsce, a zespół elektrowni wodnych Solina-Myczkowce to jedna z największych budowli hydrotechnicznych w Europie. Warto też dodać, że solińska tama jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem głębokości i pojemności. Dlatego z całą pewnością warto zobaczyć ten obiekt przynajmniej raz w życiu.

Kurort wodny nad Soliną

Oprócz największej w Polsce tamy, znaleźć tu można wiele kurortów i zatok z wypożyczalniami sprzętu wodnego i bogatym zapleczem gastronomicznym. Udany wypoczynek nad wodą umożliwiają też piaszczyste plaże nad brzegiem jeziora, malownicze widoki na przepiękne Bieszczady i wiele innych atrakcji o których pisaliśmy w osobnym artykule, do którego odnośnik znajduje się powyżej.

Jeziorka Duszatyńskie - Jeziora Podkarpacie

Jeziorka Duszatyńskie, to naturalne jeziorka powstałe na skutek lokalnego kataklizmu w 1907 roku w Bieszczadach. Po długich ulewach oderwał się wtedy ogromny fragment zachodniego zbocza góry w obecnym dziś rezerwacie Zwiezło. Skutkiem tego na wysokości od 683 do 701 m n.p.m. w gęstym lesie pośród drzew powstały (dziś już dwa) malownicze jeziorka położone 11 km na wschód od Komańczy.

jeziorka duszatyńskie
Jeziorka Duszatyńskie

Nie jest to w żadnym wypadku kąpielisko. Obowiązuje tu bezwzględny zakaz wchodzenia do wody. Jest to natomiast ciekawa i mało jeszcze popularna atrakcja turystyczna, którą warto odwiedzić latem i wczesną jesienią podczas stosunkowo suchych okresów. W innym wypadku podmokłe tereny, przez które biegnie szlak mogą okazać się trudne do pokonania.

Kąpielisko Żwirownia Rzeszów

kąpielisko żwirownia rzeszów
Kąpielisko Żwirownia Rzeszów

Rzeszowska Żwirownia, to kąpielisko miejskie, które uruchamia swoją działalność każdego roku w sezonie letnim. Wtedy też nad bezpieczeństwem użytkowników czuwają wykwalifikowani ratownicy wodni, a mała gastronomia podobnie jak plażą zaczyna przeżywać prawdziwe oblężenie. Zalew ten cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Rzeszowa. Latem stanowi rekreacyjne miejsce wypoczynku, zimą zaś zbiornik, w którym głodne zimnych bodźców morsy zażywają prawdziwej ochłody.

Powierzchnia akwenu to 3,5 hektara, przy brzegu znajduje się niewielka piaszczysta plaża z boiskiem do siatkówki. Obok zalewu działa również wypożyczalnia sprzętu wodnego, gdzie dostępne są rowerki wodne i kajaki, a także spory plac zabaw dla dzieci od ul. Kwiatkowskiego. Żwirownia Rzeszów, to jedyne kąpielisko na terenie Rzeszowa. Stanowi świetne miejsce do rodzinnego wypoczynku nad wodą.

Zbiornik GOWiR Radawa - Jeziora Podkarpacie

Radawa to niewielka miejscowość w województwie podkarpackim położona 17 km na północ od Jarosławia. Znana jest głównie z ośrodka wypoczynkowego, przy którym znajduje się niewielki zalew. Wypoczywając nad wodą można tu rozpalić ognisko, pływać wypożyczoną łódką jak również rozbić namiot. Tutaj też odbywają się wszelkie imprezy jak np. dni Radawy, gminne dożynki czy Wieczór Cygański. Turystyczny charakter, swoisty makroklimat i organizowane tu imprezy sprawiają, że miejscowość chętnie odwiedzana jest każdego roku przez spora grupę turystów.

Zobacz więcej: Radawa zalew - Co robić nad zalewem w Radawie?

Ożanna Zalew - Jeziora Podkarpacie

zalew Ożanna
zalew Ożanna

Niewielka Ożanna to wieś położona w północnej części województwa podkarpackiego, w powiecie leżajskim, znajduje się tu zalew o takiej samej nazwie. Ulokowany jest na rzece o nazwie Złota.

Marząc o wypoczynku z dala od zgiełku miasta można tu odnaleźć prawdziwy spokój. Co prawda sam zalew jest atrakcją wśród mieszkańców okolicznych miejscowości jednak trudno byłoby nazwać to miejsce jako szczególnie oblegane. Przy zalewie znajdują się pola namiotowe, punkty gastronomiczne oraz domki letniskowe.

Zalew w Bratkowicach - Jeziora Podkarpacie

zalew Bratkowice
Zalew w Bratkowicach

Zalew w Bratkowicach to niewielkie kąpielisko położone kilkanaście kilometrów od Rzeszowa. Stworzony początkowo jako zbiornik retencyjny, po latach stał się atrakcją. Podczas wakacji wszyscy użytkownicy zalewu są tutaj pod stała opieką ratowników WOPR. a więc miejsce to jest w pełni bezpieczne. Obok zalewu legalnie rozpalimy ognisko i zagramy w siatkówkę plażową. Do ciekawych atrakcji w pobliżu należy ścieżka przyrodnicza z krzyżem milenijnym prowadząca przez pobliski las.

 

Zalew Podwolina w Nisku

zalew Podwolina w Nisku
Zalew Podwolina w Nisku

Podwolina to przepiękny zalew z ogromną ilością miejsca zarówno na plaży jak i w nieco ustronniejszych miejscach z przeciwnej strony oraz na wyspach. Duża ilość rozmaitej infrastruktury i możliwości do aktywnego wypoczynku sprawia, że Podwolina w Nisku plasuje się jako jeden z najlepszych zalewów na Podkarpaciu.

ratownicy wodni nad zalewem Podwolina
Ratownik wodny z Podwoliny zamieniający się w supermena ;)

Zalew w Nisku to nowoczesny kompleks wypoczynkowy. Jego budowa rozpoczęła się w 2010 roku i zgodnie z planami miał to być jedynie zbiornik retencyjny.

Dziś zalew Podwolina to rewelacyjne miejsce z dwoma wyspami, wieżą widokową, molo i klimatycznym mostkiem. Przy brzegu znaleźć można sporo dodatkowych atrakcji, jak ścieżka rowerowa, miejsce na ognisko oraz park linowy.

wypoczynek nad zalewem Podwolina
Plaża na Podwolinie
Plażowicze wypoczywają naz zalewem w Podwolinie
Wypoczynek nad wodą w Nisku

Jezioro Maziarnia - zalew w Wilczej Woli

spacer nad zalewem w Wilczej Woli
Spacery nad zalewem w Wilczej Woli

Dla osób szukających wypoczynku w nieco spokojniejszych miejscach idealną lokalizacją będzie zalew w Wilczej Woli. To oddalony 40 km na północ od Rzeszowa akwen wodny położony w gminie Dzikowiec, na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Sporej wielkości sztuczny zalew jest urokliwym miejscem, gdzie można m.in. plażować, wędkować, biwakować, czy też uprawiać sporty wodne jak np. żeglarstwo. Wokół zalewu biegnie przyrodniczo-historyczna ścieżka edukacyjna, gdzie jednym z przystanków jest pole biwakowe z kilkoma miejscami na ognisko. 

pływanie na zalewie w wilczej woli
Kitesurfing w Wilczej Woli
surfing na zalewie Maziarnia
Relaks i Jezioro Maziarnia

Wilcza Wola, to idealne miejsce na odpoczynek pośród dzikiej przyrody. Nad widokowym jeziorem otoczonym lasami zapaleni wędkarze rozkładają się na swoich stanowiskach, amatorzy sportów wodnych łapią wiatr w żagle, a miłośnicy błogiego lenistwa kąpią się w promieniach gorącego słońca i przyjemnie chłodnej wodzie. Przy zalewie znajduje się bezpłatny parking.

Pozostałe rzeki i jeziora na Podkarpaciu, które warto odwiedzić

Oprócz najpopularniejszych zalewów i jezior, na Podkarpaciu mamy jeszcze kilka mniejszych obiektów rekreacyjnych, chętnie odwiedzanych w sezonie:

Mapa jezior i zalewów w województwie podkarpackim