Jezioro Tarnobrzeskie - Jeziora Podkarpacie

W Tarnobrzegu oprócz najdłuższej w Polsce tyrolki mieści się też jedno z największych i najczystszych jezior na Podkarpaciu - Jezioro Tarnobrzeskie. Akwen zajmuje powierzchnię 455 ha wody, a przy jego linii brzegowej mieści się najdłuższa plaża Polski południowej.

Zbiornik powstał w miejscu dawnego kopalnianego wyrobiska, które po zakończeniu działalności kopalni zostało zalane wodą o pierwszej klasie czystości. Dla utrzymania pierwotnego efektu krystalicznie czystej wody wiosną każdego roku spuszczanych jest do Wisły blisko 5 mln metrów sześciennych wody.

Jezioro Tarnobrzeskie jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku w okresie wakacyjno-letnim, a jego infrastruktura turystyczna jest mocno rozwinięta, dlatego w sezonie należy spodziewać się tu sporego oblężenia.

Jezioro Solińskie - piękny krajobraz gór

Top of the top podkarpackich jezior i kąpielisk to Jezioro Solińskie. Niesamowita historia i okoliczności w jakich powstawało Jezioro Solińskie wraz z zaporą oraz ściśle turystyczna lokalizacja, sprawiają że wysuwa się na pierwsze miejsce pod wzglądem atrakcyjności pośród wszystkich jezior na Podkarpaciu. "Bieszczadzkie morze" powstało na skutek zalania wielu terenów w Dolinie Sanu. Wysiedlonych zostało przy tym tysiące ludzi z kilku wsi, dlatego mając do wyboru wizytę nad jednym z podkarpackich jezior, z całą pewnością polecamy wybrać Solinę.

Zapora w Solinie to najpotężniejsza tego typu budowla w Polsce, a zespół elektrowni wodnych Solina-Myczkowce to jedna z największych budowli hydrotechnicznych w Europie. Warto też dodać, że solińska tama jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem głębokości i pojemności. Dlatego z całą pewnością warto zobaczyć ten obiekt przynajmniej raz w życiu.

Oprócz największej w Polsce tamy, znaleźć tu można wiele kurortów i zatok z wypożyczalniami sprzętu wodnego i bogatym zapleczem gastronomicznym. Udany wypoczynek nad wodą umożliwiają też piaszczyste plaże nad brzegiem jeziora, malownicze widoki na przepiękne Bieszczady i wiele innych atrakcji o których pisaliśmy w osobnym artykule, do którego odnośnik znajduje się powyżej.

Jeziorka Duszatyńskie - Jeziora Podkarpacie

Jeziorka Duszatyńskie, to naturalne jeziorka powstałe na skutek lokalnego kataklizmu w 1907 roku w Bieszczadach. Po długich ulewach oderwał się wtedy ogromny fragment zachodniego zbocza góry w obecnym dziś rezerwacie Zwiezło. Skutkiem tego na wysokości od 683 do 701 m n.p.m. w gęstym lesie pośród drzew powstały (dziś już dwa) malownicze jeziorka położone 11 km na wschód od Komańczy.

Nie to w żadnym wypadku kąpielisko. Obowiązuje tu bezwzględny zakaz wchodzenia do wody. Jest to natomiast ciekawa i mało jeszcze popularna atrakcja turystyczna, którą warto odwiedzić latem i wczesną jesienią podczas stosunkowo suchych okresów. W innym wypadku podmokłe tereny, przez które biegnie szlak mogą okazać się trudne do pokonania.

Kąpielisko Żwirownia Rzeszów

Rzeszowska Żwirownia, to kąpielisko miejskie, które uruchamia swoją działalność każdego roku w sezonie letnim. Wtedy też nad bezpieczeństwem użytkowników czuwają wykwalifikowani ratownicy wodni, a mała gastronomia podobnie jak plażą zaczyna przeżywać prawdziwe oblężenie. Zalew ten cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Rzeszowa. Latem stanowi rekreacyjne miejsce wypoczynku, zimą zaś akwenem, w którym głodne zimnych bodźców morsy zażywają tu prawdziwej ochłody. Powierzchnia akwenu to 3,5 hektara, przy brzegu znajduje się niewielka piaszczysta plaża z boiskiem do siatkówki. Obok zalewu działa również wypożyczalnia sprzętu wodnego, gdzie dostępne są rowerki wodne i kajaki, a także spory plac zabaw dla dzieci od ul. Kwiatkowskiego.

Żwirownia Rzeszów, to jedyne kąpielisko na terenie Rzeszowa. Stanowi świetne miejsce do rodzinnego wypoczynku nad wodą.

Jezioro Maziarnia - zalew w Wilczej Woli

Dla osób szukających wypoczynku w nieco spokojniejszych miejscach idealną lokalizacją będzie zalew w Wilczej Woli. To oddalony 40 km na północ od Rzeszowa akwen wodny położony w gminie Dzikowiec, na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Sporej wielkości sztuczny zalew jest urokliwym miejscem, gdzie można m.in. plażować, wędkować, biwakować, czy też uprawiać sporty wodne jak np. żeglarstwo. Wokół zalewu biegnie przyrodniczo-historyczna ścieżka edukacyjna, gdzie jednym z przystanków jest pole biwakowe z kilkoma miejscami na ognisko. Wilcza Wola zalew, to idealne miejsce na odpoczynek pośród dzikiej przyrody. Nad widokowym jeziorem otoczonym lasami zapaleni wędkarze rozkładają się na swoich stanowiskach, amatorzy sportów wodnych łapią wiatr w żagle, a miłośnicy błogiego lenistwa kąpią się w promieniach gorącego słońca i przyjemnie chłodnej wodzie. Przy zalewie znajduje się bezpłatny parking.

Zbiornik GOWiR Radawa - Jeziora Podkarpacie

Radawa to niewielka miejscowość w województwie podkarpackim położona 17 km na północ od Jarosławia. Znana jest głównie z ośrodka wypoczynkowego, przy którym znajduje się niewielki zalew. Wypoczywając nad wodą można tu rozpalić ognisko, pływać wypożyczoną łódką jak również rozbić namiot. Tutaj też odbywają się wszelkie imprezy jak np. dni Radawy, gminne dożynki czy Wieczór Cygański. Turystyczny charakter, swoisty makroklimat i organizowane tu imprezy sprawiają, że miejscowość chętnie odwiedzana jest każdego roku przez spora grupę turystów. Więcej na ten temat w artykule: Radawa zalew - Co robić nad zalewem w Radawie? 

Ożanna Zalew - Jeziora Podkarpacie

Niewielka Ożanna to wieś położona w północnej części województwa podkarpackiego, w powiecie leżajskim, znajduje się tu zalew o takiej samej nazwie. Ulokowany jest na rzece o nazwie Złota. Marząc o wypoczynku z dala od zgiełku miasta można się tu odnaleźć prawdziwy spokój. Co prawda sam zalew jest atrakcją wśród mieszkańców okolicznych miejscowości jednak trudno byłoby nazwać to miejsce jako szczególnie oblegane. Przy zalewie znajdują się pola namiotowe, punkty gastronomiczne oraz domki letniskowe.

Zalew w Bratkowicach - Jeziora Podkarpacie

Zalew Bratkowice to niewielkie kąpielisko położone kilkanaście kilometrów od Rzeszowa. Stworzony początkowo jako zbiornik retencyjny, po latach stał się atrakcją. Podczas wakacji wszyscy użytkownicy zalewu są tutaj pod stała opieką ratowników WOPR. a więc miejsce to jest w pełni bezpieczne. Obok zalewu legalnie rozpalimy ognisko i zagramy w siatkówkę plażową. Do ciekawych atrakcji w pobliżu należy ścieżka przyrodnicza z krzyżem milenijnym prowadząca przez pobliski las.

Zalew Czyste - Jeziora Podkarpacie

Położony w Grodzisku Dolnym 45 km od Rzeszowa Zalew Czyste Jego niezwykłość polega na tym, że jest to największy polodowcowy zalew, który powstał na tym terenie. Dziś wykorzystywany jest do celów rekreacyjnych, gdyż idealnie się do tego nadaje. Czysta woda, piaszczysta plaża oraz infrastruktura wypoczynkowa jak np. miejsca do grillowania i biwakowania, boisko do siatkówki czy place zabaw dla dzieci sprawiają, że okoliczni mieszkańcy chętnie tu wypoczywają. Obiekt przyciąga także wędkarzy i przyjazne jest dla rowerzystów, którzy obok zalewy mają 28 kilometrowy szlak rowerowy.

Pozostałe rzeki i jeziora na Podkarpaciu, które warto odwiedzić

Oprócz najpopularniejszych zalewów i jezior, na Podkarpaciu mamy jeszcze kilka mniejszych obiektów rekreacyjnych, chętnie odwiedzanych w sezonie:

  • zalew Tuszymka w Kamionce
  • plaża Ostrów Żwirownia
  • Jezioro Sieniawskie w Sieniawie
  • kąpielisko Tropicana (Żwirownia) w Mielcu
  • zalew Żwirki w Borku Małym

Mapa jezior i zalewów w województwie podkarpackim