Kąpieliska podkarpackie ⛱️ - Gdzie wypocząć nad wodą na Podkarpaciu? ⛵ 🌊 Sprawdzamy dostępne kąpieliska, jeziora i zalewy w regionie ☀️
Jeziora podkarpackie to jedne z najczystszych i najbardziej spokojnych jezior w Polsce. W niektórych lokalizacjach można wręcz znaleźć miejsce na plaży tylko dla siebie. Wachlarz propozycji jest naprawdę spory. Od dużych zbiorników wodnych położonych w centrum turystycznych kompleksów, przez kameralne kąpieliska, aż po najbardziej dzikie i odosobnione akweny wodne. Zobacz gdzie wybrać się nad wodę na Podkarpaciu.
Spis treści
- Strzeżone kąpieliska podkarpackie w sezonie 2024
- Jezioro Tarnobrzeskie - Kąpieliska na Podkarpaciu
- Zalew Czyste - Jeziora Podkarpacie
- Jezioro Solińskie - piękny krajobraz gór
- Kąpielisko Żwirownia w Rzeszowie
- Zbiornik GOWiR Radawa - Kąpieliska na Podkarpaciu
- Ożanna Zalew - Odkrywamy podkarpackie kąpieliska
- Zalew w Bratkowicach - Kąpieliska podkarpackie
- Zalew Podwolina w Nisku
- Jezioro Maziarnia - zalew w Wilczej Woli
- Pozostałe rzeki i jeziora na Podkarpaciu, które warto odwiedzić
- Mapa jezior i zalewów w województwie podkarpackim
Jeziora i kąpieliska na Podkarpaciu
Jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk - Przewodnik dla plażowiczów
Zalew w Kamionce na rzece Tuszymka w Podkarpackiem ⛱️ Plaża, biwak, wędkarstwo 🎣
Zalew w Zaklikowie ⛱️ Plażowanie, wypoczynek, wędkarstwo ☀️
Lazurowe Wybrzeże w Czarnej Sędziszowskiej 🏖️
Zalew Podwolina w Nisku ⛵ Sprawdzamy co robić na Podwolinie ☀️
Brzóza Królewska: Zalew w Brzózie Królewskiej 🏖️💦 Turystyczna mapa atrakcji ✨
Radymno Zalew 🌅 Co robić nad zbiornikiem wodnym ZEK? ⛱️
Zalew w Krempnej 🏖️ zbiornik wodny na rzece Wisłoka atrakcją miejscowości ✨
Zalew Kamionka w Suchedniowie 🏖️💦
Sieniawa 🌊 Zalew z zaporą wodną koło Rymanowa ☀️
Radawa Zalew 🏊🏼 - Co robić nad zalewem w Radawie koło Jarosławia? 🏖️
Jeziorka Duszatyńskie 🚵♂️ Tajemnicze jeziorka w Bieszczadach ✨
Jezioro Solińskie i zapora w Solinie ☀️ Atrakcje turystyczne nad Soliną
Zalew Czyste w Grodzisku Dolnym 🌅 Polodowcowy zbiornik wodny 🎣
Jezioro Tarnobrzeskie ☀️ Co robić nad Jeziorem Tarnobrzeskim woj. podkarpackie ⛵
Zalew Ożanna ☀️ Co robić w niewielkiej turystycznej wsi?
Miejskie kąpielisko Żwirownia Rzeszów 🏝️ rzeszowski sposób na upały 🤽♀️
Zalew w Bratkowicach k. Rzeszowa 🤽🏼 woda, plaża, miejsce na ognisko 🏕️🌭
Wilcza Wola zalew ⛵ Co robić w Wilczej Woli? 🏕️ 🌭
Strzeżone kąpieliska podkarpackie w sezonie 2024
Pamiętajcie o bezpiecznym wypoczynku i o tym, aby korzystać z wody wyłącznie w miejscach strzeżonych. Poniżej przedstawiamy aktualnie uruchomione kąpieliska podkarpackie w sezonie 2024:
- Kąpielisko Podwolina w Nisku
- Kąpielisko Czarna Sędziszowska
- Kąpielisko Patelnia w Polańczyku
- Kąpielisko Biała Flota nad Soliną
- Kąpielisko Radawa
- Kąpielisko ZEK Radymno
- Kąpielisko Ostrów
- Kąpielisko Łopuszka Mała
- Kąpielisko w Grodzisku Dolnym nad Zalewem Czyste
- Kąpielisko Miejskie Żwirownia przy ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie
Miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli
- Brzóza Królewska
- Zalew Zaklików
- Bratkowice
- Cypel
- Nasze Piaski
- Wilcza Wola
- Rybakówka
- Zielona Plaża Zawóz
Przed wybraniem się nad jezioro, warto też sprawdzać aktualne komunikaty dotyczące jakości wody w podkarpackich kąpieliskach na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie https://www.gov.pl/web/wsse-rzeszow oraz w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego https://sk.gis.gov.pl/.
Przestrzegaj zasad bezpiecznego wypoczynku
- Kąp się tylko w miejscach do tego wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników WOPR.
- Do wody wchodź, widząc białą flagę na maszcie. Czerwona oznacza zakaz kąpieli.
- Nie pływaj daleko od brzegu.
- Nie wchodź do wody po wypiciu alkoholu.
- Nie skacz do wody na główkę, nie znając dna zbiornika.
- Nie pływaj na czczo ani tuż po jedzeniu - aktywna przemiana materii osłabia organizm.
- Do wody wchodź z drugą osobą i pozostań z nią w stałym kontakcie wzrokowym.
- Nie zanieczyszczaj wody.
Czytaj więcej: Jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk?
Jezioro Tarnobrzeskie - Kąpieliska na Podkarpaciu
W Tarnobrzegu oprócz najdłuższej w Polsce tyrolki mieści się też jedno z największych i najczystszych jezior na Podkarpaciu - Jezioro Tarnobrzeskie. Akwen zajmuje powierzchnię 455 ha wody, a przy jego linii brzegowej mieści się najdłuższa plaża Polski południowej.
Zobacz również: Lubelskie jeziora i zalewy
Zbiornik powstał w miejscu dawnego kopalnianego wyrobiska, które po zakończeniu działalności kopalni zostało zalane wodą o pierwszej klasie czystości. Dla utrzymania pierwotnego efektu krystalicznie czystej wody wiosną każdego roku spuszczanych jest do Wisły blisko 5 mln metrów sześciennych wody.
Jezioro Tarnobrzeskie jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku w okresie wakacyjno-letnim, a jego infrastruktura turystyczna jest mocno rozwinięta, dlatego w sezonie należy spodziewać się tu sporego oblężenia.
Zalew Czyste - Jeziora podkarpackie
Zalew Czyste położony jest w Grodzisku Dolnym 45 km od Rzeszowa. Jego niezwykłość polega na tym, że jest to największy polodowcowy zalew, który powstał na tym terenie.
Dziś wykorzystywany jest do celów rekreacyjnych, gdyż idealnie się do tego nadaje. Czysta woda, piaszczysta plaża oraz infrastruktura wypoczynkowa jak np. miejsca do grillowania i biwakowania, boisko do siatkówki czy place zabaw dla dzieci sprawiają, że okoliczni mieszkańcy chętnie tu wypoczywają. Obiekt przyciąga także wędkarzy i przyjazne jest dla rowerzystów, którzy obok zalewy mają 28 kilometrowy szlak rowerowy.
Jezioro Solińskie - podziwiaj piękny krajobraz gór
Top of the top podkarpackich jezior i kąpielisk to Jezioro Solińskie. Niesamowita historia i okoliczności w jakich powstawało Jezioro Solińskie wraz z zaporą oraz ściśle turystyczna lokalizacja, sprawiają że wysuwa się na pierwsze miejsce pod względem atrakcyjności pośród wszystkich jezior na Podkarpaciu. "Bieszczadzkie morze" powstało na skutek zalania wielu terenów w Dolinie Sanu. Wysiedlonych zostało przy tym tysiące ludzi z kilku wsi, dlatego mając do wyboru wizytę nad jednym z podkarpackich jezior, z całą pewnością polecamy wybrać Solinę.
Zapora w Solinie to najpotężniejsza tego typu budowla w Polsce, a zespół elektrowni wodnych Solina-Myczkowce to jedna z największych budowli hydrotechnicznych w Europie. Warto też dodać, że solińska tama jest na pierwszym miejscu w Polsce pod względem głębokości i pojemności. Dlatego z całą pewnością warto zobaczyć ten obiekt przynajmniej raz w życiu.
Oprócz największej w Polsce tamy, znaleźć tu można wiele kurortów i zatok z wypożyczalniami sprzętu wodnego i bogatym zapleczem gastronomicznym. Udany wypoczynek nad wodą umożliwiają też piaszczyste plaże nad brzegiem jeziora, malownicze widoki na przepiękne Bieszczady i wiele innych atrakcji o których pisaliśmy w osobnym artykule, do którego odnośnik znajduje się powyżej.
Kąpielisko Żwirownia w Rzeszowie
Rzeszowska Żwirownia, to kąpielisko miejskie, które uruchamia swoją działalność każdego roku w sezonie letnim. Wtedy też nad bezpieczeństwem użytkowników czuwają wykwalifikowani ratownicy wodni, a mała gastronomia podobnie jak plażą zaczyna przeżywać prawdziwe oblężenie. Zalew ten cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców Rzeszowa. Latem stanowi rekreacyjne miejsce wypoczynku, zimą zaś zbiornik, w którym głodne zimnych bodźców morsy zażywają prawdziwej ochłody.
Powierzchnia akwenu to 3,5 hektara, przy brzegu znajduje się niewielka piaszczysta plaża z boiskiem do siatkówki. Obok zalewu działa również wypożyczalnia sprzętu wodnego, gdzie dostępne są rowerki wodne i kajaki, a także spory plac zabaw dla dzieci od ul. Kwiatkowskiego. Żwirownia Rzeszów, to jedyne kąpielisko na terenie Rzeszowa. Stanowi świetne miejsce do rodzinnego wypoczynku nad wodą.
Zbiornik GOWiR Radawa - kąpieliska na Podkarpaciu
Radawa to niewielka miejscowość w województwie podkarpackim położona 17 km na północ od Jarosławia. Znana jest głównie z ośrodka wypoczynkowego, przy którym znajduje się niewielki zalew z kąpieliskiem. Wypoczywając nad wodą można tu rozpalić ognisko, pływać wypożyczoną łódką jak również rozbić namiot. Tutaj też odbywają się wszelkie imprezy jak np. dni Radawy, gminne dożynki czy Wieczór Cygański. Turystyczny charakter, swoisty makroklimat i organizowane tu imprezy sprawiają, że miejscowość chętnie odwiedzana jest każdego roku przez spora grupę turystów.
Zobacz więcej: Radawa zalew - Co robić nad zalewem w Radawie?
Ożanna Zalew - odkrywamy podkarpackie kąpieliska
Niewielka Ożanna to wieś położona w północnej części województwa podkarpackiego, w powiecie leżajskim, znajduje się tu zalew z kąpieliskiem o takiej samej nazwie. Ulokowany jest na rzece o nazwie Złota.
Marząc o wypoczynku z dala od zgiełku miasta można tu odnaleźć prawdziwy spokój. Co prawda sam zalew jest atrakcją wśród mieszkańców okolicznych miejscowości jednak trudno byłoby nazwać to miejsce jako szczególnie oblegane. Przy zalewie znajdują się pola namiotowe, punkty gastronomiczne oraz domki letniskowe.
Zalew w Bratkowicach - Kąpieliska podkarpackie
Zalew w Bratkowicach to niewielkie kąpielisko położone kilkanaście kilometrów od Rzeszowa. Stworzony początkowo jako zbiornik retencyjny, po latach stał się atrakcją. Podczas wakacji wszyscy użytkownicy zalewu są tutaj pod stała opieką ratowników WOPR. a więc miejsce to jest w pełni bezpieczne. Obok zalewu legalnie rozpalimy ognisko i zagramy w siatkówkę plażową. Do ciekawych atrakcji w pobliżu należy ścieżka przyrodnicza z krzyżem milenijnym prowadząca przez pobliski las.
Zalew Podwolina w Nisku
Podwolina to przepiękny zalew z ogromną ilością miejsca na plaży jak i po przeciwnej stronie na zielonym brzegu i na wyspach. Duża ilość rozmaitej infrastruktury i możliwości do aktywnego wypoczynku sprawia, że Podwolina w Nisku plasuje się jako jeden z najlepszych zalewów na Podkarpaciu.
Zalew w Nisku to nowoczesny kompleks wypoczynkowy. Jego budowa rozpoczęła się w 2010 roku i zgodnie z planami miał to być jedynie zbiornik retencyjny.
Dziś zalew Podwolina to rewelacyjne miejsce z dwoma wyspami, wieżą widokową, molo i klimatycznym mostkiem. Przy brzegu znaleźć można sporo dodatkowych atrakcji, jak ścieżka rowerowa, miejsce na ognisko oraz park linowy.
Jezioro Maziarnia - zalew w Wilczej Woli
Dla osób szukających wypoczynku w nieco spokojniejszych miejscach idealną lokalizacją będzie zalew w Wilczej Woli. To oddalony 40 km na północ od Rzeszowa akwen wodny położony w gminie Dzikowiec, na terenach dawnej Puszczy Sandomierskiej. Sporej wielkości sztuczny zalew jest urokliwym miejscem, gdzie można m.in. plażować, wędkować, biwakować, czy też uprawiać sporty wodne jak np. żeglarstwo. Wokół zalewu biegnie przyrodniczo-historyczna ścieżka edukacyjna, gdzie jednym z przystanków jest pole biwakowe z kilkoma miejscami na ognisko.
Wilcza Wola, to idealne miejsce na odpoczynek pośród dzikiej przyrody. Nad widokowym jeziorem otoczonym lasami zapaleni wędkarze rozkładają się na swoich stanowiskach, amatorzy sportów wodnych łapią wiatr w żagle, a miłośnicy błogiego lenistwa kąpią się w promieniach gorącego słońca i przyjemnie chłodnej wodzie. Przy zalewie znajduje się bezpłatny parking.
Pozostałe rzeki i jeziora na Podkarpaciu, które warto odwiedzić
Oprócz najpopularniejszych zalewów i jezior, na Podkarpaciu mamy jeszcze kilka mniejszych obiektów rekreacyjnych, chętnie odwiedzanych w sezonie:
- Czarna Sędziszowska zalew "Lazurowe Wybrzeże"
- Zalew w Kamionce
- Zalew w Krempnej
- Plaża Ostrów Żwirownia
- Jezioro Sieniawskie w Sieniawie
- Kąpielisko Tropicana (Żwirownia) w Mielcu
- Zalew w Brzózie Królewskiej
- Zalew Żwirki w Borku Małym
- ZEK Radymno zalew
- Zalew Horyniec-Zdrój
- Jezioro w Mokrzcu
- Zalew w Zaklikowie