Dolina Górnego Sanu - czyli jak trafi do źródeł Sanu

U Źródeł Sanu znajduje się początek malowniczej krainy, której główną atrakcją jest jedna z najpiękniejszych rzek w Polsce. Tutaj w najbardziej dzikim i odległym terenie Bieszczad, przy którym Wetlina i Ustrzyki Górne to prawdziwe metropolie, znajdują się Źródła Sanu. Jednak aby do nich dotrzeć musimy udać się w podróż do najdalej wysuniętego na południe miejsca na mapie Polski. Oczywiście po drodze będzie jeszcze kilka ciekawych miejsc, które uprzyjemnią Wam wędrówkę.

Naszą podróż zaczynamy w nieistniejącej już wsi Bukowiec. Do Źródeł Sanu prowadzi stąd ścieżka przyrodniczo-historyczna "W dolinie górnego Sanu". Znajduje się tu parking z punktem kasowym, gdzie zostawicie samochód i opłacicie wejście na szlak. Stąd już pozostaje udać się drogą szutrową przez pola Beniowej, aż do Sianek - jednego z najrzadziej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach. Będzie to obszar graniczny z Ukrainą, a więc trzymamy się szlaku. Możecie tu dojechać rowerem jak i dojść na nogach tą samą drogą. Ścieżka Przyrodniczo-historyczna "W Dolinie Górnego Sanu" stanowi jednocześnie szlak rowerowy i można nią dojechać, aż do wiaty, gdyż ścieżka rowerowa koło cmentarza w Beniowej skręca na zachód. Dlatego koło wiaty przypinamy rower i kontynuujemy wycieczkę pieszo.

Na szlaku zobaczycie między innymi:

  • Grób Hrabiny - w którym pochowana jest Klara Stroińska z rodu Kalinowskich, drugi grób należy do jej męża Franciszka Stroińskiego

  • Ruiny dworu Stroińskich - ostatnich właścicieli dawnych Sianek

  • Stary cmentarz - obok którego znajduje się tablica informacyjna, gdzie przeczytacie o istniejącej tu przed wojną wsi.

  • Górskie szczyty - takie jak Halicz, Rozsypaniec, Kopę Bukowską i Bukowe Berdo.

  • Wiatę turystyczną - tutaj chwilkę odpoczniecie

  • Źródła Sanu - tuż przy granicy z Ukrainą mieści się jeden z dopływów Sanu. Symbolem będą słupy graniczne i obelisk

Parking w Bukowcu - mapa

Z parkingu w Beniowej rozpoczyna się szlak i trasa rowerowa do Źródeł Sanu. Parking jest płatny i wejście na ścieżkę również. Obok parkingu jest też miejsce na ognisko. 

Formalności załatwiamy w punkcie kasowym BdPN i ruszamy do źródełka.

Atrakcje Doliny Sanu, w których można się zakochać

Spływy kajakowe w Dolinie Sanu

spływ kajakowy Doliną Sanu
Spływ kajakowy Doliną Sanu

Piękno rzeki San, to walor z którego zdali sobie sprawę już dawno wszyscy fani kajakarstwa na Podkarpaciu. Dolina Sanu, to prawdziwe eldorado dla fanów kajakarstwa. Liczne meandry i zakola, bogactwo natury i niezwykłe miejsca, obok których płynie San sprawiają, że spływy kajakowe tutaj, to niezapomniana przygoda, o którą trudno gdziekolwiek indziej.

Zamek w Dubiecku

Dolina Sanu, to również zabytki takie jak zamki, klasztory, cerkwie. Jednym z zabytków zasługujących na uwagę jest zamek w Dubiecku - miejsce, w którym narodził się Ignacy Krasicki, wielki polski poeta.

Będąc w Dubiecku zajrzyjcie do przyzamkowego parku, aby pospacerować klimatycznymi alejkami obok zabytkowej budowli, której historia sięga XVIII wieku. Oprócz 70 pomników przyrody, gdzie najstarszy liczy sobie aż 300 lat, znajdziecie dęby, amerykańskie tulipanowce i lipy.

Zamek w Krasiczynie

zabytki w dolinie sanu
Zabytki w Dolinie Sanu - Zamek w Krasiczynie

Kolejnym wspaniałym zabytkiem znajdującym się w okolicach Sanu, jest zamek w Krasiczynie. Budowla wystawiona w historii na liczne ataki przetrwała niemal w identycznym stanie nie tracąc swoich szczegółów architektonicznych.

XVII wieczny zamek mieści się w zespole pałacowo-zamkowym na terenie jednego z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Wewnątrz parku znajdziecie rozplanowany układ roślin, a ogrody nazywane Zwierzyńcem od strony wschodniej zamku mają już swoje korzenie w XVII wieku.

Jeśli już zwiedzicie wszystkie zakamarki parku zamkowego udajcie się koniecznie w fascynująca podróż po komnatach zamku. Znajdziecie tam cenny element architektury wnętrza zamku - kaplicę.

Kunszt artystyczny z jakim została wykonana sprawia, że porównywana jest do Kaplicy Zygmuntowskiej na zamku w Wawelu.

zabytki w dolinie sanu
dolina sanu zabytki

Arboretum Bolestraszyce

dolina sanu atrakcje
Arboretum w Bolestraszycach wiosenną porą

Tuż obok Przemyśla mieści się prawdziwy majestat przyrody - Arboretum Bolestraszyce. Przepiękne miejsce, gdzie rośnie ponad 3 tys. gatunków roślin i 40 gatunków ptaków.

Ze względu na wspaniały klimat jaki tu panuje oraz bogactwo flory jest to nie tylko idealne miejsce na randkę, ale również dobry sposób na przeprowadzenie ciekawej lekcji przyrody, która z pewnością pozostanie na długo w pamięci.

Spacerując po alejkach arboretum, w niektórych miejscach widoczne są forty Twierdzy Przemyśl, a więc warto mieć tu oczy dookoła głowy.

Gdyby było Wam mało podziwiania roślin, możecie wybrać się jeszcze do Ogrodu Sensualnego i przyrodniczego muzeum, z pewnością nie wyjdziecie zawiedzeni.

dolina sanu atrakcje
Pomost na wodzie - Arboretum Bolestraszyce

Wyjątkowe miasta Doliny Sanu

Przemyśl - Strategiczne położenie miasta wymusiło potrzebę jego obwarowania. Dlatego pierwsze fortyfikacje obronne budowane były od 1854 roku i rozbudowywano je do wybuchu I wojny światowej. Podczas wizyty w Przemyślu z pewnością dostrzeżecie jego obronne cechy. Mówi się, że Przemyśl to miasto twierdza. Nic w tym dziwnego, obronne budowle miały za zadanie powstrzymanie rosyjskich ataków na miasto.

Gdy już co nieco poznacie historię miasta udajcie się na przemyską starówkę, gdzie czekają na Was liczne zabytki sakralne oraz muzea, np. Muzeum Dzwonów i Fajek czy Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, w którym poznacie lepiej ten wyjątkowy region.

Po całodziennym zwiedzaniu idealnym zakończeniem dnia będzie podziwianie panoramy Przemyśla z Kopca Tatarskiego, podczas zachodzącego słońca.

Jarosław - W Jarosławiu polecamy skupić się najbardziej na starym mieście. Mieszczą się tu unikalny ratusz wraz z późnorenesansową kamienicą Orsettich, a także kolegiata Bożego Ciała. Jej historia rozpoczyna się już w XVI wieku.

Leżajsk - Historia tego miasta silnie zakorzeniona jest w religii żydowskiej. Obiektem, na który warto zwrócić uwagę jest żydowski cmentarz z ohelem Elimelecha - ważnego przedstawiciela chasydyzmu. Miejsce to jest celem pielgrzymek żydów z całego świata.

Oprócz tego leżajskim rynku możecie zwiedzić okazały ratusz i klasztorny zespół Bernardynów.

Chotyniec - tutaj warto przyjechać ze względu na zabytkową cerkiew znajdującą sie na Liście Światowego Dziedzictwa UESCO.

Rudnik nad Sanem - kolebka polskiego wikliniarstwa. Każdy kto kocha wyroby z wikliny znajdzie tu coś dla siebie.

Ulanów - miasto dla każdego kto chce dowiedzieć się nieco więcej na temat polskiego flisactwa.

Baranów Sandomierski - Zamek w Baranowie Sandomierskim wybudowany został w 1606 roku i ma sporo wspólnych cech z krakowskim zamkiem na Wawelu. Otoczony jest pięknymi ogrodami w stylu angielskim, francuskim i włoskim stanowi sporą atrakcję miasta.

Tarnobrzeg - Najbardziej znaną atrakcja Tarnobrzega jest Jezioro Tarnobrzeskie. Gdy tylko zawitają wakacje zapełnia się ono sporą ilością turystów, którzy przyjeżdżają tu z różnych zakątków Polski. Inna atrakcją w okolicy jest zamek Tarnowskich w Dzikowie czy Muzeum Przemysłu Siarkowego w Polsce.

Ciekawe punkty widokowe w Dolinie Sanu