Cudowne źródełko w Zwierzyniu w Bieszczadach
W Zwierzyniu k. Myczkowców, obok najpiękniejszego w Bieszczadach przełomu Sanu jest źródełko, którego woda ma uzdrawiające właściwości. Mieszkańcy każdego dnia gromadzą się, by czerpać z niego wodę, wierząc że ona ich uzdrawia.
- Zamiast wybudować cerkiew klasztorną, wykopali studnię, a miejscowość nazwano "Wozdwyżenje Czestnoho Kresta"
- Do Zwierzynia po wodę z cudownego źródełka
- Jak dojechać do cudownego źródełka w Zwierzyniu?
- Cudowne źródełko w Zwierzyniu - mapa
Zamiast wybudować cerkiew klasztorną, wykopali studnię, a miejscowość nazwano "Wozdwyżenje Czestnoho Kresta"
Dawno temu w Zwierzyniu próbowano zbudować miejscową cerkiew. Jednak było to o tyle trudne, że kamienie zwożone w dzień na miejsce budowy, w nocy w tajemniczych okolicznościach znikały. Miejscowi poruszeni tym faktem postanowili sprawdzić co dzieje się nocą w tym miejscu i ustalić w jakich okolicznościach znika im materiał na budowę cerkwi. To co zobaczyli przekroczyło ich najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że kamienie znikają za sprawą świętych. Uznali, że jest to znak od Boga i zaniechali kolejnych prób budowy. Zamiast piąć się wzwyż, postanowili, że wykopią studnię - jako odwrotność poprzednich działań. Jak postanowili, tak też zrobili - studnia powstała. Jednak i tym razem zauważono coś dziwnego. Pewnego razu, miejscowa kobieta dostrzegła w studni krzyż. Dwukrotnie próbowała go nawet wyjąć, jednak bez skutku - za każdym razem krzyż ukrywał się w wodzie. Udało jej się tego dokonać dopiero gdy zdjęła z głowy chustę i owinęła nią swą dłoń.
Wydarzenia związane z próbami wydobycia z toni krzyża odzwierciedlone są w nazwie miejscowości. Nazwano ją Zdwiży od ruskich słów Wozdwyżenje Czestnoho Kresta, co po polsku oznacza Podwyższenie Krzyża Świętego.
Do Zwierzynia po wodę z cudownego źródełka
Podczas akcji "Wisła" po 1947 roku, mieszkańców Zwierzynia wywieziono, przez co miejsce to jak i legenda zostały zapomniane. Tradycja cudownego źródełka odżyła dopiero w latach 90-tych, dlatego 1994 roku rozpoczęto budowę groty przy źródełku. Została nawet poświęcona rok później przez biskupa Edwarda Białogłowskiego, a obok niej postawiono figurkę Matki Bożej.
Do groty prowadzą stacje Drogi Krzyżowej łącząc cudowne źródełko z miejscowym kościołem. Odbywają się tu nabożeństwa fatimskie, a w święto Podwyższenia Krzyża odpusty (27 września), na których wierni licznie się gromadzą. Wierzą zarówno w siłę modlitwy, jak i w moc wody z cudownego źródełka, twierdzą, że działa uspokajająco i uzdrawiająco oraz, że pomaga zwłaszcza na choroby oczu, dolegliwości trawienne, oddechowe, problemy z krtanią, nerkami i przy reumatyzmie.
W trakcie badań radiestezyjnych wody wykazano, że posiada wyjątkowe właściwości bioenergetyczne i jest to pod tym względem jedna z najbardziej wartościowych wód w całym kraju.
Jak dojechać do cudownego źródełka w Zwierzyniu?
Na trasie Rzeszów - Bieszczady jadąc przez Sanok mijamy Zagórz i klasztor w Zagórzu, następnie Lesko po czym docieramy do miejscowości Uherce Mineralne. Tutaj z Drogi Krajowej (DK84) skręcamy w prawo na Myczkowce. Po około 1,5 km dojeżdżamy do rozwidlenia na którym warto skręcić w prawo, bo w przeciwnym wypadku będziemy musieli przejechać drogę przez którą płynie San. Samochód zostawiamy na parkingu obok kościoła p.w. Św. Jana Chrzciciela i stąd asfaltową alejką ze stacjami Drogi Krzyżowej docieramy do źródełka. Można również podjechać samochodem bezpośrednio do źródełka i zaparkować przy drodze. Ta opcja będzie szczególnie wygodna dla osób chcących nabrać większą ilość wody.
Cudowne źródełko w Zwierzyniu - mapa
Zwierzyń to niewielka wieś nad Sanem niedaleko Myczkowców w powiecie leskim. Zobacz jak dojechać do Zwierzynia.