Ścieżka Folusz w Magurskim Parku Narodowym
Ścieżka Folusz w Beskidzie Niskim składa się z dwunastu przystanków, z których dokładnie dwa są prawdziwym ewenementem przyrody. Zobaczymy tu między innymi wyjątkowe osobliwości skalne, a także wiele gatunków roślin i zwierząt. Wciąż zastanawiacie się, czy warto tu zajrzeć? Przekonajcie się sami!
Ścieżka przyrodnicza Folusz
Ścieżka „Folusz” to jedna z piękniejszych ścieżek Magurskiego Parku Narodowego (środkowa część Beskidu Niskiego). Długość ścieżki to 4 km, a jej przejście w obie strony zajmuje około 2 godziny. Ścieżka pnie się po niewielkim nachyleniu, co widać na profilu wysokościowym:
Wejście do Magurskiego Parku Narodowego jest płatne od 1 maja do 31 października w kasach przed wejściem na szlak. Aktualne informacje i cennik: http://www.magurskipn.pl/
Ścieżka Folusz - trasa
Na początku ścieżki czeka na nas miejsce na ognisko. Jeśli zatem zapragniemy urządzić sobie biwak w sercu Beskidu Niskiego, będzie to idealne miejsce.
Pierwszy punkt ścieżki to „Oczko wodne”. Jest ono zlokalizowane obok wiat. Następnie ścieżka wraca na ulicę i prowadzi wzdłuż szlaku rowerowego, by po niecałych 100 metrach skręcić w prawo w las, skąd docieramy do kolejnych punktów.
Na całej trasie znajduje się 12 przystanków, a najciekawsze z nich to:
- Wodospad Magurski - największy wodospad Beskidu Niskiego. Jego wysokość szacowana jest na 7 m.
- Diabli Kamień - pomnik przyrody - grupa malowniczych skał z gruboziarnistego piaskowca magurskiego. Najwyższa z nich przekracza 10 m.