Wodospad Magurski i Diabli Kamień na ścieżce przyrodniczej Folusz w Magurskim Parku Narodowym

Lubię to
2
Super
1
Wow
1
Lubię to
|
4
Czas czytania: 4 min
Aktualizacja: 2024-01-06
Folusz
Wodospad Magurski fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Na terenie Magurskiego Parku Narodowego w gminie Dębowiec (pow. jasielski) obok miejscowości Folusz znajduje się największy wodospad w Beskidzie Niskim - Wodospad Magurski. Ze względu na łatwy dostęp i dość pokaźne rozmiary jest on często odwiedzaną atrakcją tego regionu.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Wodospad Magurski [WIDEO]

Wodospad Magurski - najważniejsze informacje

  • Wejście na obszar Magurskiego Parku Narodowego w okresie od 1 maja do końca października jest płatne, dlatego za podziwianie wodospadu jak i diablego kamienia w tym okresie będziemy musieli zapłacić.
  • Budki w których można zapłacić znajdują się na początku oraz końcu ścieżki (na wypadek gdybyśmy chcieli rozpocząć od z drugiej strony).
  • Parkingi dostępne z obu stron ścieżki.
  • Czas przejścia całej ścieżki to około 2 godziny (do wodospadu jest o wiele krócej, zwłaszcza gdy rozpoczynamy spod centrum Folusza).

Wodospad Magurski - Beskid Niski

wodospad magurski
Wodospad Magurski

Magurski wodospad położony jest na południe od wsi Folusz, znajduje się na zboczach gór Kosma (675 m n.p.m.) i Kosińska (700 m n.p.m.), z których ciekami wodnymi spływa do swojego koryta. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 490 m n.p.m. i umiejscowiony jest na dawnej drodze leśnej biegnącej w stronę Kosińskiej. Na wodospadzie wyodrębnić można dwie wyraźne kaskady i jedną mniej oczywistą. Składają się one na imponującą skalną ścianę. Dlatego rzeczywiste wymiary wodospadu szacowane są na 7 metrów.

wodspoad magurski i ścieżka folusz
wodospad magurski

Wodospad powstał przez wypłukiwanie drobnych ziarenek gleby jak i tych nieco twardszych, które były nieodporne na niszczenie warstw skalnych łupków występujących tu obficie w podłożu. Niszczejąca działalność wody przyczyniła się do powstania w ten sposób koryta, które w niższych partiach stoku stale się powiększało co skutkowało osuwaniem się gruntu w partiach wyższych. Podczas tego procesu, na przestrzeni lat odkryte zostały twardsze warstwy skalne zwane piaskowcami magurskimi. W ich przypadku woda okazała się bezsilna i nie zdołała ich zniszczyć, żłobiła za to mniej odporne skały, a z odkrytych piaskowców powstawał coraz to wyższy próg skalny.


Zobacz również: Wodospad Trzy Wody


W okolicy Wodospadu Magurskiego przy odrobinie szczęścia możemy spotkać największą wśród polskich płazów ogoniastych - salamandrę plamista. Rozpoznamy ją łatwo po czarno-żółtych barwach. Ponad to na drugiej stronie potoku zobaczyć można małą jaskinię, czy też obejrzeć piękno wychodni piaskowca magurskiego.

Wodospad Magurski
Wodospad Magurski w całej okazałości
Wodospad Magurski

Wodospad Magurski - jak dotrzeć?

trasa do wodospadu magurskiego
Początek trasy do Wodospadu

Do wodospadu prowadzi ścieżka przyrodnicza Folusz. Przy ścieżce znajduje się ławeczka, tablica z opisem wodospadu i 12 przystanków, wodospad obecny jest przy 4 z nich. Aby do niego dotrzeć udajemy się na południowo-zachodnią część województwa podkarpackiego, a dokładniej do miejscowości Folusz w Beskidzie Niskim, skąd rozpoczynamy naszą wyprawę.

Do Folusza możemy dojechać np. drogą wojewódzką 993 na trasie Nowy Żmigród - Gorlice. Z drogi wojewódzkiej (obok cmentarza) wojskowego skręcamy do Folusza w kierunku gór. Dojeżdżamy do skrzyżowania obok przystanku autobusowego, w Foluszu skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez mostek nad potokiem Kłopotnica, za którym drogą asfaltową jedziemy w prawo w stronę doliny potoku Potasówka. Tutaj już tylko kilkaset metrów prostej drogi dzieli nas od parkingu.

Wybierając się do Folusza warto wiedzieć że biegnie stąd ciekawa ścieżka rowerowa do Świątkowej Wielkiej, gdzie zobaczymy cerkiew pw. Św. Michała Archanioła z 1757 roku.

ścieżka rowerowa z folusza do świątkowej
Ścieżka rowerowa z Folusza do Świątkowej Wielkiej

Gdy już zaparkujemy samochód udajemy się do pierwszego przystanku ścieżki znajdującego się tuż obok parkingu. Jest nim oczko wodne.

ścieżka folusz - przystanek 1
Oczko wodne - Pierwszy przystanek na ścieżce Folusz

Dalej zielonym szlakiem PTTK oznaczonym jako ścieżka przyrodnicza Folusz odkrywamy kolejne przystanki ścieżki. Cała ścieżka z dwunastoma przystankami ma długość około 4 km, natomiast do wodospadu (czwarty przystanek) dzieli nas tylko 1 km. Ścieżka początkowo łagodnie się wznosi, przed dotarciem do wodospadu mijamy po drodze kolejne przystanki jakimi są (2) "Drzewa i krzewy" oraz (3) "Dawna granica rolno-leśna".


Zobacz: Wodospad w Iwli przy młynie - Wspaniały wodospad Beskidu Niskiego


ścieżka Folusz
Ścieżka Folusz - droga do Wodospadu Magurskiego

Droga do wodospadu przez Diabli Kamień

diabli kamień
Przystanek 9 - Diabli Kamień

Diabli Kamień to pomnik przyrody zbudowany z grupy skał znajdujących się na obrzeżach Magurskiego Parku Narodowego. Znajduje się przy ścieżce przyrodniczej Folusz i stanowi jeden z przystanków. Prowadzi do niego czarny szlak wzdłuż potoku Kłopotnica. Zbudowany jest z ogromnych głazów gruboziarnistego piaskowca magurskiego. Najwyższy z nich osiąga 10 metrów wysokości. Zespół skał tworzący Diabli Kamień poprzedzielany jest licznymi szczelinami, co dodatkowo nadaje wizualnego charakteru.

Diabli Kamień
Diabli Kamień

Chcąc dotrzeć nad Wodospad Magurski przez Diabli Kamień zaczynamy wyprawę w dolinie rzeki Kłopotnicy, gdzie znajduje się drugi parking. Wybierając ten sposób pokonania ścieżki, idziemy z drugiej strony pokonując poszczególne przystanki od 12-stego do 1-wszego. Dlatego droga do wodospadu, czyli do 4-tego przystanku trochę nam się wydłuży.

Magurski Park Narodowy - ścieżka przyrodnicza Folusz + parking na mapie

Parking znajduje się zarówno w punkcie początkowym ścieżki jak i końcowym. Aby go zobaczyć powiększ mapę.

Ścieżka Folusz to miejsce na Podkarpaciu, które z czysta przyjemnością możemy polecić każdemu. Ogromny wodospad robi spore wrażenie na żywo, a malownicze skałki tylko dodają atrakcyjności całej ścieżce.

Kto z Was był już w tym miejscu?

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły