Zalew w Krempnej - zbiornik wodny na rzece Wisłoka atrakcją miejscowości

Lubię to
5
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
5
Czas czytania: 5 min
Aktualizacja: 2023-08-23
Krempna
Krempna zalew fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Krempna to niewielka miejscowość w sercu Beskidu Niskiego położona nad Wisłoką. To tutaj znajdziecie przyrodnicze atrakcje Magurskiego Parku Narodowego, sporo ścieżek rowerowych i dawne grekokatolickie cerkwie. Jednak główną atrakcją, dla której latem przybywa tu najwięcej osób jest malowniczy zalew.

Krempna - wieś nad zalewem na Wisłoce

Krempna w Beskidzie Niskim
Krempna w Beskidzie Niskim - basen przy zalewie

Krempna to wieś w północno-zachodniej części Podkarpacia. Liczy zaledwie około 500 osób. Mimo tego jest jest dobrze rozwinięta. Stanowi świetną bazę wypadową do pieszych wędrówek jak i na rower. Prowadzi stąd szlak żółty do Świątkowej Wielkiej oraz szlak zielony w kierunku Ożennej. Ze względu na atrakcyjne położenie jest uznawana za miejscowość turystyczno-wypoczynkową.

Zobacz: Baseny w Krempnej - nowa atrakcja Beskidu Niskiego

Krempna na mapie

Klimat w Krempnej

Miejscowość wykazuje cechy górskiego klimatu. Lata są tu dość krótkie z gorącymi dniami i chłodnymi nocami. Jesienie są pogodne i ciepłe. A wiosny przychodzą nieco później niż na obszarach podgórskich. Średnia temperatura w styczniu to -5 st. C, a w lipcu 17 st. C.

Cechy klimatu jakie wykazuje Krempna korzystne są dla turystyki. Zimą świetnie nadaje się do uprawiania narciarstwa, a latem korzystać tu można z kąpieli, wypoczynku nad wodą i wędkowania. Jesień z kolei obfituje w bogactwo grzybów, orzechów laskowych i jeżyn.

Zobacz też: Jeziora podkarpackie - gdzie wypocząć nad wodą na Podkarpaciu?

Historia Krempnej

most w krempnej
Most w Krempnej

Na początku XV wieku wieś Krempna została założona przez Mikołaja Stadnickiego, kasztelana przemyskiego, który wraz z rodziną rządził tu przez ponad dwieście lat. Później władzę objęli kolejno inni znani rody, takie jak Wiśniowieccy, Radziwiłłowie i kilka mniej znanych.

Niestety, w ciągu wieków wieś doświadczyła tragicznych wydarzeń. W 1457, 1657 i 1915 roku wojska węgierskie spowodowały zniszczenia wsi i wypędzenie jej mieszkańców. Dodatkowo, wzajemna niechęć między ludnością polską a ukraińską pogłębiła się po tym, gdy tutejsi Ukraińcy i Łemkowie okazywali swoje poparcie dla hitlerowców w 1939 roku.

Podczas II wojny światowej, żołnierze Armii Krajowej prowadzili działania na terenie Krempnej, a po 1944 roku byli tu mocno prześladowani. W 1946 roku miał tu miejsce ostatni napad nacjonalistycznej ukraińskiej bandy UPA. W wyniku operacji „Wisła” Łemkowie i Ukraińcy zostali wysiedleni z Krempnej jako kara za popieranie Niemców.

W roku 1974 Krempna stała się siedzibą gminy.

Krempna zalew - malowniczy zbiornik wodny z zaporą

Krempna zalew
Krempna zalew

Zbiornik wodny w Krempnej to idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz dla tych, którzy szukają ukojenia wśród pięknej natury. Historia tego miejsca sięga lat 60. XX wieku, kiedy to rozpoczęto budowę zapory na rzece Wisłoce. Po trzech latach pracy zbiornik został oddany do użytku i od tamtego czasu stanowi nieodłączną część krajobrazu tej okolicy. Choć nie jest już tak popularny jak kiedyś ze względu na zamulającą się wodę, nadal przyciąga do Krempnej turystów.

Pełni on głównie rolę małej retencji, piętrząc wodę dla celów rekreacyjnych i przeciwpowodziowych.  Zapora ziemna ma 60 metrów długości i 5 metrów szerokości w koronie.

Zapora w Krempnej
Zapora w Krempnej

Zalew otoczony jest pięknymi górskimi krajobrazami, malowniczymi ścieżkami rowerowymi i turystycznymi szlakami, które umożliwiają aktywne spędzanie czasu na łonie natury.

Krempna atrakcje - co jeszcze zobaczyć w Krempnej?

biwak w Krempnej przy zalewie
Biwak przy zalewie
  • Drewniana cerkiew z XVIII wieku - cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana wzniesiona w 1782 roku w miejscu gdzie stała już wcześniej dawna świątynia. Poprzedni obiekt przetrwał w tym miejscu 275 lat.
  • Basen - basen w Krempnej to nowopowstała atrakcja. Usytuowany tuż przy zalewie stanowi uzupełnienie zalewu, gdyż o ile można w nim pływać kajakami i rowerkami wodnymi, obowiązuje zakaz kąpieli.
  • Muzeum w Krempnej - w tutejszym Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym poznamy bogactwo przyrody Magurskiego Parku Narodowego. Liczne prezentacje i pokazy multimedialne sprawią, że nie tylko dowiemy się więcej ale też spędzimy też miło czas.
  • Cmentarz wojenny - w Krempnej jak i pozostałych częściach Beskidu Niskiego znajdziemy cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej. Spoczywają tu żołnierze walczący zimą 1914 roku w bitwie nad Wisłoką. Cmentarz został zaprojektowany przez słowackiego architekta Dusana Jurkowica.

Na terenie Krempnej znajdują się też ośrodki wypoczynkowe i sporo obiektów noclegowych. W ofercie znaleźć można domki letniskowe, pokoje i pensjonaty.

krempna rowerki wodne
Rowerki wodne

 

Krempna - ciekawe miejsca w okolicy

Chcąc zwiedzić gminę Krempna warto zwrócić uwagę na atrakcje w najbliższej okolicy. Należą do nich:

Karpacki Szlak Świątyń Drewnianych 

Cerkwie w okolicach Krempnej:

  • Kotań - cerkiew z XVIII wieku, obecnie kościół rzymskokatolicki
  • Polany - cerkiew z 1894 roku pw. św. Jana Złotoustego 
  • Świątkowa Mała - cerkiew z 1762 roku pw. św. Michała Archanioła 
  • Świątkowa Wielka - cerkiew z 1757 roku pw. św. Michała Archanioła 
  • Krempna - cerkiew z 1782 roku pw. św. Kosmy i Damiana 

Wyciąg narciarski w Świątkowej Wielkiej

Wyciąg Mareszka dysponuje wyciągiem o dł. 700 m typu orczykowego oraz trzema trasami zjazdu o długości od 700 do 850 m. Są także trasy zjazdowe.

Punkt widokowy Wysokie 

Przy szlaku pieszym zielonym pomiędzy Żydowskim, a Ożenną roztacza się piękny widok z wysokości 657 m n.p.m.

Ciechania

Dawna łemkowska wieś, która obecnie objęta jest ścisłą ochroną na terenie 840 ha. Jest to doskonałe miejsce na rowerowy wypad pośród dzikich łąk i zielonych pagórków.  Docierając na punkt widokowy w Ciechani zobaczymy okolicę w przepięknej panoramie.

Trasa rowerowa z Krempnej do Ciechani:

Wieża widokowa w Desznicy

Kolejną okazją do podziwiania dalekich widoków w okolicach Krempnej jest powstały początkiem 2023 roku obiekt w Desznicy. Jest to wieża widokowa o wysokości 25 metrów. Obecnie jest to najlepszy punkt widokowy na tych terenach. Obiekt od samego początku budzi ogromne zainteresowanie wśród turystów.

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły