Skansen archeologiczny „Karpacka Troja”
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja to miejsce, w którym poczujesz ducha dawnych Słowian i odkryjesz życie jakie wiedli. To wyjątkowe miejsce o ważnym znaczeniu poznania Europy Środkowo-Wschodniej znajduje się w Trzcinicy nieopodal Jasła i funkcjonuje jako oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
Skansen archeologiczny „Karpacka Troja”
Karpacka Troja to archeologiczny skansen niedaleko Jasła. Należy on do najważniejszych stanowisk archeologicznych w całym kraju! Tutaj poznawane są pradzieje całej Europy Środkowo-Wschodniej. Tutaj też odkryto najstarsze osady obronne z poznanych dotychczas w Polsce.
Znajdujące się tu słowiańskie grodzisko „Wały Królewskie” datowane jest na lata 770 - 1031 n.e. Jego powierzchnia to prawie 3,5 ha, a obronne wały do dnia dzisiejszego osiągają miejscami wysokość nawet i 10 m.
Mieści się tu również nowoczesne muzeum, w którym znajdziemy m.in. brązowe miecze z okresu 1200 - 1500 roku p.n.e. znalezione w okolicach Nowego Żmigrodu oraz złote bransolety pochodzące z epoki brązu znalezione w Dębowcu podczas prac polowych. Pochodzą prawdopodobnie z Kotliny Karpackiej.
Natomiast w parku archeologicznym warto zwrócić uwagę na rekonstrukcję osady kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3500 lat. Była to zakarpacka społeczność o bardzo wysokim poziomie cywilizacyjnym.
Na cały kompleks składają się:
- zabytkowe grodzisko
- park archeologiczny
- nowoczesny pawilon wystawowy
- sektor hodowlany
- sektor badań eksperymentalnych
- platforma widokowa