Wodospad w Iwli - Zobacz najpiękniejsze oblicze popularnego wodospadu Przy Młynie

Lubię to
1
Super
1
Wow
0
Lubię to
|
2
Czas czytania: 5 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Iwla
Wodospad Iwla fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Wodospad w Iwli - piękny i sławny pomnik przyrody, w którym kręcono zmysłowe sceny "Wina Truskawkowego" - dziś zachwyca nie tylko w zdjęciowych kadrach. Zobacz jak dotrzeć do najpiękniejszego wodospadu w Beskidzie Niskim i co zobaczyć w okolicy.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Spis treści
  1. Wodospad w Iwli - opis atrakcji
  2. Historia młyna przy wodospadzie Iwla
  3. Jak trafić do wodospadu w Iwli?

Wodospad w Iwli - opis atrakcji

Ten niezwykły wodospad znajduje się w powiecie krośnieńskim w gminie Dukla w niewielkiej wiosce - Iwla - należącej do Beskidu Niskiego. Jako jeden z niewielu wodospadów na Podkarpaciu zapewnia spore prawdopodobieństwo strumienia wody bez względu na porę roku. Oczywiście w okresach suchych wody jest mniej, ale dzięki rwącemu potokowi Iwielka możemy być pewni, że przyjeżdżając latem nie zastaniemy tu suchej skały, tak jak w przypadku Wodospadu Trzy Wody.

Piękno i niezwykłość wodospadu Iwla została w 2002 roku dostrzeżona przez wojewodę podkarpackiego. Uznany wówczas został za pomnik przyrody.

Wodospad w Iwli
Kocioł eworsyjny wodospadu

Wodospad ma około 4 metry wysokości, jego majestatyczny obraz dopełnia znajdująca się poniżej kaskada, która wraz z głównym wodospadem tworzy doskonałą kompozycje przyrodniczą idealnie prezentującą się w fotograficznych kadrach.

Wycieczka nad wodospad w Iwli to okazja nie tylko do podziwiania pięknego zjawiska spadającej wody, jest to też doskonała sposobność do zobaczenia z czego zbudowany jest Beskid Niski i poznania bogatej roślinności tego regionu.

wodospad w Iwli piękno przyrody
Przyroda otaczająca Wodospad
wodospad w Iwli kaskady na potoku
Kaskada przed wodospadem

Zgodnie z obecną wiedzą uważa się, że wodospad na potoku Iwielka w Iwli, to efekt serii uskoków, które można zaobserwować na progach potoku jak i jego zboczach. Doskonałe odsłonięcie płaszczyzn uskokowych umożliwia zobaczenie z czego w dużej mierze składa się Beskid Niski. Na obszarach fliszu karpackiego jest to jedno z niewielu tak tak dobrze prezentujących odsłonięć, gdzie zobaczymy bezwapniaste łupki czarne, wiśniowe i brunatne.

Wodospad w Iwli przy młynie
Odsłonięcie fliszu karpackiego przy spadającej wodzie

Zobacz również: Największy wodospad w Beskidzie Niskim - Wodospad Magurski


Ciekawostka: Popularny dziś wodospad Iwla swoją sławę zawdzięcza głównie kręconemu nad jego wodami w 2008 roku filmowi pt. Wino Truskawkowe w reżyserii Andrzeja Stasiuka. To właśnie w wodach Iwielki kąpała się słowacka piękność Zuzana Fialová, podczas gdy spotkał ją Andrzej - główny bohater filmu - odgrywając z nią zmysłową scenę w przepięknym otoczeniu.

Historia młyna przy wodospadzie Iwla

Na prawym brzegu potoku tuż obok wodospadu znajdują się ruiny z fragmentami fundamentów dawnego młyna wodnego. Jego budowa została rozpoczęta przed wybuchem II wojny światowej i nigdy nie została dokończona. W 1944 r to co wybudowano zostało doszczętnie zniszczone podczas walk na tych ziemiach w czasie tzw. operacji dukielskiej. Oglądając ruiny młyna należy robić to z bezpiecznej odległości. Obiekt ten jest niezabezpieczony, a wewnątrz niego spory otwór.

Jak trafić do wodospadu w Iwli?

Wodospad jak już wiadomo znajduje się w miejscowości Iwla, w dolinie zwanej "Doliną Śmierci" Nietypowa nazwa związana jest z wydarzeniami w 1944 roku. Dotrzeć tam można z trzech stron: od Chyrowej, z Nowego Żmigrodu i z Dukli.

Najprościej będzie tu dotrzeć wjeżdżając bezpośrednio do wsi i z drogi głównej asfaltowej z punktu START na mapie kierować się dróżką między domostwami.

Jest też możliwość dotarcia szlakiem rowerowym zostawiając samochód bliżej centrum wsi.

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły