Pokazowa zagroda żubrów w Mucznem - Bieszczady

Lubię to
1
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
1
Czas czytania: 6 min
Aktualizacja: 2024-01-31
Muczne
muczne żubry

Dzisiejsza zagroda żubrów w Mucznem jest kontynuacją hodowli zapoczątkowaną w latach 60-tych. Wówczas pierwszy raz po wielu latach nieobecności Żubry pojawiły się w Dolinie Górnego Sanu. Obecnie w bezpieczny sposób możemy obserwować te wyjątkowe ssaki w ich naturalnym środowisku. Umożliwia nam to Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Żubry w Mucznem

Pokazowa zagroda w Mucznem to miejsce od wielu lat związane z bieszczadzkimi żubrami. To tutaj w początkach XIX wieku miał miejsce intensywny rozwój leśnictwa, eksploatacja i zagospodarowanie leśnych obszarów Doliny Górnego Sanu. Do Mucznego doprowadzono wówczas linię kolei wąskotorowej - wszystko po to by usprawnić transport intensywnie pozyskiwanego z lokalnych lasów drewna.

Kres rozwoju nastąpił w 1975 roku, kiedy Muczne jak i ościenny fragment Doliny Górnego Sanu zostały zamknięte tylko po to, aby utworzyć tam ośrodek łowiecki.

W 2012 roku, w celu ochrony populacji żubrów stworzono w Mucznem pokazową zagrodę tych wyjątkowych ssaków. Miejsce to znajduje się 6,5 km od skrzyżowania w Stuposianach, gdzie z drogi wojewódzkiej numer 896 skręcamy w kierunku Mucznego.

muczne żubry
Muczne żubry - Pokazowa Zagroda Żubrów 

Pokazowa zagroda żubrów znajduje się za rozwidleniem (tuż za kapliczką), na którym skręcamy w prawo. Celem zagrody jest poprawa genetycznej kondycji bieszczadzkich żubrów oraz próba odtworzenia stada żubrów w Dolinie Górnego Sanu. Żubry to zwierzęta podatne na gruźlicę oraz inne choroby. Na gruźlicę właśnie chorowało stado żyjące dawniej w nadleśnictwie Stuposiany.

Przyjeżdżając do Mucznego zobaczymy żubry z Niemiec, Szwajcarii, Francji i Polski - wszystkie są osobnikami linii białowiesko-kaukaskiej.

Więcej na temat żubrów w Bieszczadach i ich historii mówią tablice informacyjne przed wejściem. Warto się z nimi zapoznać, gdyż informują o wielu ciekawostkach związanych z tymi zwierzętami.

Muczne żubry na mapie

Pokazowa zagroda żubrów w Mucznem

Zagroda pokazowa żubrów to jedyne miejsce w Bieszczadach umożliwiające swobodną obserwację tych wyjątkowych zwierząt. Obecna zagroda podzielona jest na dwie strefy. Pierwsza to strefa pokazowa - znajduje się w niej sporo tablic informacyjnych, ławek z tarasami widokowymi i wiat dla turystów. Druga to strefa aklimatyzacyjna, trafiają do niej żubry przywiezione w Bieszczady. Po okresie aklimatyzacji zdrowe żubry wypuszczane są na wolność.

Zagroda ma powierzchnię 7 hektarów i ma na celu zapewnienie żubrom warunków najbardziej zbliżonych do tych panujących w ich naturalnym środowisku. Przez zagrodę przepływa niewielki strumyk dostarczający żubrom wodę, a jej teren porośnięty jest jodłami i świerkami.

Sporą atrakcją są tutaj małe żubrzątka, wspinające się na skały lub tarzające w piasku.

pokazowa zagroda żubrów muczne
Młody żubr - Pokazowa Zagroda Żubrów Muczne

Wchodząc do pokazowej zagrody żubrów należy przestrzegać regulaminu, który jednoznacznie mówi, aby:

  • nie dokarmiać zwierząt
  • nie śmiecić
  • nie hałasować

Zwiedzanie zagrody pokazowej - godziny otwarcia, godziny karmienia, parking

Muczne żubry - godziny otwarcia

Zagrodę żubrów możemy odwiedzać w codziennie od 9.00 do 19.00. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Karmienie żubrów Muczne

Karmienie żubrów w Mucznem odbywa się w godzinach 7.30 do 8.30 i od 13.00 do 14.00.

Muczne żubry parking

Jadąc do żubrów zaparkujemy na darmowym parkingu tuż przy zagrodzie. Parking jest niewielki, jednak zazwyczaj nie ma problemu by znaleźć tu wolne miejsce.

Skąd się wzięły żubry w Bieszczadach?

zagroda żubrów muczne
Muczne żubry - Pokazowa Zagroda Żubrów 

Żubry w Bieszczadach - pierwszy raz po wielu latach nieobecności - pojawiły się w 1963 roku. Reintrodukcji tych zwierząt dokonano ponieważ chciano, aby populacja żubra - tak jak przed wojną - występowała w polskich lasach. Obecna zagroda jest kontynuacją hodowli jaka została zapoczątkowana w latach 60-tych.

Zagroda umożliwia oglądanie tych zwierząt w ich naturalnym środowisku z bliskiej odległości, a podobnych miejsc w Polsce nie ma zbyt wiele. Drugi tego typu obiekt z hodowlą żubra w Polsce znajduje się na śląsku w miejscowości Pszczyna.

Warto również wiedzieć, że w Polsce żyje 2316 osobników żubra z czego w Bieszczadach jest ich 707. Bieszczadzka zagroda jest jedną z większych atrakcji regionu, a jej celem jest także edukacja przyrodnicza.

Co jeszcze warto zobaczyć w bieszczadzkiej miejscowości Muczne?

Jeśli chcemy przyjechać do Mucznego obejrzeć życie żubrów, warto wcześniej przygotować konkretny plan wycieczki. W Mucznem znajduje się jeszcze kilka ciekawych miejsc, które warto odwiedzić i są to m.in.:

Komentarze


Dodaj komentarz