BUKOWE BERDO

Czas czytania: 6 min
2022-06-30
Bieszczady
Podoba Ci
się ten artykuł?
0

BUKOWE BERDO (1312 m n.p.m.), TO SZCZYT KTÓRY ZE WZGLĘDU NA SWOJE UMIEJSCOWIENIE W BIESZCZADACH, NIE JEST NAJPOPULARNIEJSZYM SZCZYTEM GÓRSKIM. JEDNAK DO ZALET BUKOWEGO BERDA Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ MOŻEMY ZALICZYĆ ŁATWĄ ŚCIEŻKĘ Z MUCZNEGO, WSPANIAŁE WIDOKI ROZCIĄGAJĄCE SIĘ Z JEGO GRANI ORAZ BLISKIE SĄSIEDZTWO DO NAJPOPULARNIEJSZYCH SZCZYTÓW JAK TARNICA, HALICZ CZY SZEROKI WIERCH. DOWIEDZMY SIĘ ZATEM W JAKI SPOSÓB NAJWYGODNIEJ BĘDZIE DOTRZEĆ NA SZCZYT BUKOWEGO BERDA ORAZ Z JAKICH SZLAKÓW TURYSTYCZNYCH WARTO W TYM CELU SKORZYSTAĆ.

Bukowe Bedro inaczej Połonina Dźwiniacka

W opisie Bukowego Berda, warto wspomnieć o Połoninie Dźwiniackiej, która częściej nazywana jest Bukowym Berdem. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Bieszczadach Wysokich. Dzięki swojemu położeniu, spacer grzbietem Bukowego Berda dostarcza potężną dawkę niesamowitych widoków na najpopularniejsze szczyty w Bieszczadach.

Najwyższa kulminacja Bukowego Berda (1312 m n.p.m.) znajduje się obok Krzemienia i współtworzy z nim podwójny szczyt, często spotykany w Bieszczadach. Kolejna z kulminacji znajduje się na wysokości 1231 m n.p.m. i jest nią Połonina Dźwiniacka. Ostatnia, najniższa kulminacja Bukowego Berda nazywana jest Szołynią, a jej wysokość, to 1201 m n.p.m.


Zobacz również: Smerek - mapa szlaków, noclegi


Muczne jako bieszczadzka baza wypadowa

Muczne, to niewielka wieś zlokalizowana w dolinie potoku Muczny, w gminie Lutowiska, założona w 1590 roku. To właśnie z tej niewielkiej osady w głębi Bieszczad warto zacząć swoja wyprawę na Bukowe Berdo. Dlaczego? Przede wszystkim szlak z Mucznego jest najkrótszy ze wszystkich szlaków, którymi moglobyśmy sie dostać na jego szczyt. Druga sprawa, to jego łagodne nachylenie, 630 m przewyższeń jakie mamy do pokonania wychodząc z Mucznego, to przy niespełna 6 km trasie "wyzwanie", któremu z całą pewnością podoła każdy, nawet najmniej wysportowany turysta.

Do Mucznego warto zajrzeć również z innych względów. Oprócz szlaku na Bukowe Berdo znajdziemy tu wieżę widokową na Jeleniowatym oraz Leśniczówkę Bernzberg - miejsce okrutnego mordu, jakiego dokonała Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) na 74 Polakach w 1944 roku.

Szlak z Mucznego na Bukowe Berdo, to jeden z najłatwiejszych bieszczadzkich szlaków oferujący zdecydowanie więcej niż wymaga od tych, którzy zdobywają jego grań. Dla wszystkich lubiących długie marsze po górach będzie to idealna baza wypadowa na Tarnicę, Kopę Bukowską, Halicz czy Szeroki Wierch.

Bukowe Berdo z Mucznego szlakiem żółtym + niebieski szlak

Początek żółtego szlaku, z którego należy rozpocząć marsz znajduje się w Mucznem, na przeciwko Centrum Promocji Leśnictwa (CPL). Na miejscu jest oznakowanie zarówno szlaku jak i okolicznych ciekawych miejsc (tablica informacyjna przy CPL). Rozpoczynając wędrówkę mijamy kilka budynków wraz z niewielkim sklepikiem i wchodzimy na widoczną ścieżkę leśną. Przy ścieżce znajduje się informacyjno-kasowy punkt Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym zakupujemy bilety wstępu na szlak i kierujemy się dalej w stronę Bukowego Berda.


Zobacz również: Muczne żubry - Pokazowa zagroda żubrów w Mucznem 


Po lewej stronie budki kasowej jest parking, jednak nie znajduje się on bezpośrednio przy drodze głównej biegnącej przez Muczne tylko przy szlaku i nie jest przez to widoczny. Dlatego większość turystów parkuje przy Centrum Promocji Leśnictwa.

Kontynuując marsz przechodzimy obok dawnego krzyża i tablicy opisującej ścieżkę przyrodniczą "Bukowe Berdo". Jest ona podzielona na dwa fragmenty, jednak jej bieg spójny jest z przebiegiem szlaku na Bukowe Berdo z Mucznego. Jedna część ścieżki przyrodniczej biegnie z Pszczelin (przystanki od 1 do 10) i na przełęczy spotyka się z fragmentem ścieżki biegnącym z Mucznego, której przystanki oznaczono od 1A do 6A. Na przełęczy (miejsce gdzie kończy się żółty szlak) ścieżka przyrodnicza prowadzi już tylko szlakiem niebieskim biegnącym prosto na szczyt Bukowego Berda, a jej przystanki od 11 do 18 towarzyszą nam podczas wędrówki.

Po wejściu do lasu zaczynamy nieco wspinać się w górę, szlak po chwili zwęża się zmieniając się w wąską ścieżkę, która momentami zmusza nas do nieco większego wysiłku.

Po chwili zbliżamy się do granicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego (miejsce w którym stoi słupek). W BdPN należy poruszać się wyłącznie oznaczonymi szlakami, dlatego od tego miejsca pamiętamy, aby nie zbaczać ze szlaku.

Kiedy ścieżka zaczyna się piąć nieco mocniej w górę, to znak że do grani Połoniny Dźwieniackiej zostało już niewiele drogi. Do przełęczy, w której kończy się żółty szlak docieramy w około 75 minut. Dalsza część drogi z wejściem na szczyt powinna zająć mniej więcej 45 minut.


Informacja dodatkowa:
Szlakiem żółtym docieramy do grani Bukowego Berda, dlatego zbliżając się do końca żółtego szlaku zobaczymy tabliczkę z napisem "Bukowe Berdo". Może to być myląca informacja, zwłaszcza dla mniej doświadczonych turystów. Będzie to dopiero początek grzbietu Bukowego Berda, a nie jego szczyt, na który dopiero zmierzamy.


Przekraczając granicę lasu wchodzimy na strome dość zbocze Bukowego Berda wspinając się na jego grzbiet. Po jego osiągnięciu żółty szlak zostaje zastąpiony niebieskim, jednak widoków za naszymi plecami nic nie zastąpi dlatego oglądamy się i podziwiamy wspaniałą panoramę na Muczne, Połoninę Caryńską, po lewej Bukowe Berdo i Kopę Bukowską.

Od tego miejsca pozostała część trasy to uroczy i bardzo widokowy fragment szlaku uznawany przez niektórych za najpiękniejszy w całych Bieszczadach. Po 20 minutach marszu granią Bukowego Berda zobaczymy Krzemień (1335 m n.p.m.) oraz Tarnicę (1346 m n.p.m.), a po prawej od Tarnicy Szeroki Wierch.

Przy dobrej pogodzie idąc dalej w kierunku Bukowego Berda widoczne będą przepiękne widoki na Muczne, Lutowiska, Kopę Bukowską, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec, dolinę Terebowca i Szeroki Wierch oraz Połoniny i Rawki.

Obecne na grani Połoniny Dźwieniackiej wychodnie skalne dodają uroku i niezwykłości temu miejscu. Powrót ze szczytu Bukowego Berda dostarczy nam jeszcze więcej wrażeń, ponieważ wszystkie najwspanialsze widoki będziemy mieć bezpośrednio przed sobą.

Wracając jeszcze na moment do wychodni skalnych obecnych wzdłuż masywu Bukowego Berda... Na jednej ze skał wystających z ziemi zamieszczona jest tablica poświęcona Marianowi Hadło, który przez wiele lat był prezesem Bieszczadzkiej Grupy GOPR. Zmarł 12 sierpnia 2007 roku. Jednak od 2014 roku trasa szlaku została zmieniona i nie biegnie już obok tablicy. Bieg trasy zmieniono na długości 500 m i poprowadzono stokiem północnym poniżej grzbietu.

Po wejściu na wierzchołek Bukowego Berda warto chwilę przysiąść by nacieszyć się widokami jakie oferuje szczyt. Mając do dyspozycji jeszcze kilka godzin czasu można udać się jeszcze na przynajmniej jedno ciekawe miejsce w okolicy Bukowego Berda. Przykładowo trasa na Krzemień zajmie około 30 min, a widoki jakie z stamtąd zobaczymy z pewnością nas miło zaskoczą.

Chcąc dotrzeć na szczyt Tarnicy z Bukowego Berda przechodzimy przez Krzemień i dalej do Przełęczy Goprowskiej, z której schodami trafimy najpierw na przełęcz pod Tarnicą i następnie na jej szczyt.

Najpiękniejsze walory wizualne na Bukowym Berdzie zastaniemy jesienią. Wtedy gęsty bukowy las mieni się wszystkimi odcieniami złota, a widoki z grzbietu Połoniny Dźwieniackiej dostarczają dodatkowych wrażeń, których trudno szukać gdzie indziej.

Bukowe Berdo pozostaje w dalszym ciągu w cieniu turystycznego zainteresowania. Warto wykorzystać ten fakt, gdyż w sezonie turystycznym większość popularne szlaki w Bieszczadach są zatłoczone, a i o miejsce parkingowe w takich miejscach trudniej. Zdobywanie Bukowego Berda nie jest niczym nadzwyczajnym, a widoki jakie oferuje ten szczyt nieodbiegają atrakcyjnością od innych dobrze znanych bieszczadzkich szczytów.

Ile się idzie na Bukowe Berdo żółtym szlakiem?

Wyruszając żółtym szlakiem z Mucznego na Bukowe Berdo jesteśmy w stanie dotrzeć na jego szczyt w około 2,5 godziny przy umiarkowanym tempie marszu.


Zobacz również: Bieszczady szlaki - najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach


Czy można dotrzeć na Bukowe Berdo przez Szeroki Wierch?

Wybierając szlak czerwony z Ustrzyk Górnych idąc przez Szeroki Wierch, przełęcz pod Tarnicą i Krzemień, możemy dojść na Bukowe Berdo. Jednak trasa z Ustrzyk Górnych jest długa i wymagająca. Liczy dokładnie 10 km oraz 900 m przewyższeń do pokonania. Jest to raczej trasa dla osób lubiących dłuższe marsze po górach. Czas przejścia w jedną stronę to minimum 4 godziny drogi.

Mapa szlaku na Bukowe Berdo

bukowe berdo
Szlak z Mucznego na Bukowe Berdo

Komentarze