Muczne – wieża widokowa na Jeleniowatym w Bieszczadach. Panorama z wysokości 907 m n.p.m.

Lubię to
1
Super
2
Wow
0
Lubię to
|
3
Czas czytania: 5 min
Aktualizacja: 2024-01-06
Muczne
wieża widokowa na jeleniowatym punkt widokowy muczne fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Wieża widokowa na Jeleniowatym w miejscowości Muczne, to jedno z najciekawszych miejsc widokowych w Bieszczadach. pozwala podziwiać najwyższe bieszczadzkie szczyty oraz widok na dolinę górnego Sanu. Obserwowanie wspaniałych widoków umożliwia taras na szczycie drewnianej wieży. Obiekt zaraz po tym jak powstał szybko zaskarbił serca turystów. 

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Wieża widokowa na Jeleniowatym (907 m n.p.m.) - Muczne w Bieszczadach. Co widać z wieży widokowej?

Wieża widokowa na Jeleniowatym, to 34 metrowa konstrukcja wykonana z drewna i stali. Posiada 170 schodów. Wyposażona jest w taras widokowy na samym szczycie, z którego podziwiać można przepiękną panoramę polskich jak i ukraińskich Bieszczadów. Przy dobrej widoczności bystre oko dostrzeże tu nawet - w całości położone na terenie Ukrainy, należące do Beskidów Wschodnich - Gorgany.

Zobacz: 37 atrakcji w Bieszczadach

Jest to najwyższa tego typu budowla w Bieszczadach i powstała z inicjatywy Nadleśnictwa Stuposiany. Jej otwarcie miało miejsce 19 listopada 2020 roku. Wstęp na wieżę jest bezpłatny, jednak obowiązuje tu regulamin, którego zapisy mówią jednoznacznie o tym że:

- na wieży może przebywać maksymalnie 35 osób w tym samym czasie

- osoby wchodzące na wieżę, robią to na własną odpowiedzialność

- oraz, że dzieci do 13 roku życia mogą wejść na wieżę wraz z opiekunem, który bierze na siebie pełną odpowiedzialność za życie i zdrowie swoich podopiecznych.

Zalecane jest również wchodzenie spokojnym tempem bez wyprzedzania zachowując szczególną ostrożność. Obowiązuje tu ruch prawostronny z pierwszeństwem dla osób, które schodzą z wieży.

Miejscowość Muczne, w której mieści się atrakcja, to niewielka osada leśna, w której pomiędzy 1900, a 1934 rokiem przebiegała kolejka wąskotorowa jako połączenie Ustrzyk Górnych z Sokolikami. Osada ta przez wiele lat zarządzana była przez wojsko, przez co niedostępna była dla "zwykłych ludzi". Pełniła w tym czasie funkcję ośrodka rządowego, pozostając pod nadzorem pułkownika Doskoczyńskiego. Obecnie, to ośrodek wypoczynkowy dostępny dla każdego. W okolicy znajdują się też trasy narciarstwa biegowego, Muzeum Wypału Węgla Drzewnego oraz ścieżka turystyczna Brenzberg.

wieża widokowa Muczne
Wieża widokowa w Mucznem ponad koronami drzew

Wejście na wieżę prowadzi przez strome zbocze, na którym przed drugą wojną światową funkcjonowała kolejka wąskotorowa typu bremsberg.

Olbrzymia wieża postawiona została w najwyższym punkcie grzbietu Jeleniowatego (907 m n.p.m.). Dzięki temu po wyjściu na szczyt możemy podziwiać panoramę doliny górnego Sanu oraz ciąg górskich szczytów takich jak: Kopa Bukowska, Halicz, Bukowe Berdo, połonina Caryńska, Wetlińska i Smerek.

Warto też pamiętać, że z Mucznego biegnie wygodny szlak na Bukowe Berdo, którym idąc dalej dotrzemy też na Tarnicę.

Osoby lubiące obserwować rzadkie gatunki roślin, mogą podjechać do pobliskiej Tarnawy Niżnej, by odwiedzić tamtejsze torfowisko. Z punktu widzenia przyrodniczego to znacząca atrakcja w Bieszczadach.

Leśniczówka Brenzberg

Po zejściu z wieży kontynuujemy marsz przechodząc obok miejsca po dawnej leśniczówce. Warto pamiętać, że jest to miejsce w którym Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) bestialsko zamordowała 74 polskich leśników z doliny górnego Sanu, uciekających przed represjami. Schowali się w leśniczówce w nadziei, że znajdą tam schronienie. Wydarzenia te miały miejsce w sierpniu 1944 roku i upamiętnione zostały po przez obelisk z tablicą i drewniany krzyż.

leśniczówka Brenzberg
Miejsce, w którym niegdyś stała leśniczówka Brenzberg
leśniczówka Brenzberg
Tablica pamięci dla ofiar w leśniczówce Brenzberg

Kiedy wejście na wieżę jest zabronione?

Regulamin mówi jasno, wstęp na wieżę jest zabroniony podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, przy gołoledzi, śniegu, opadach deszczu, w czasie burz i silnych wiatrów oraz podczas gęstej mgły. Dostosowywać się do regulaminu jednak warto, ponieważ to co ujrzeć można już na szczycie wynagradza wszelkie trudy poniesione w trakcie wejścia. Przestrzeganie kilku punktów regulaminu służy wspólnemu bezpieczeństwu, a widoki jakie na nas tam czekają, sprawiają, że chce się tu wracać!

Jak dojść do wieży widokowej na Jeleniowatym w Mucznem? - Najkrótszy szlak

Naszą wycieczkę rozpoczynamy obok budynku Centrum Promocji Leśnictwa (CPL) w Mucznem. Prowadzi stąd szlak turystyczny ze ścieżką edukacyjną. Podążając zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez czerwone strzałki wskazujące ścieżkę do wieży widokowej przechodzimy za budynek CPL pokonując drewniany mostek na rzece. Zatem kierujemy się w stronę lasu. Dość stromym zboczem pokonujemy kolejne metry przewyższenia na wyznaczonej ścieżce. Przejście przez las od budynku CPL zajmuje około 30-45 min. Po wejściu na szczyt wzgórza możemy chwilę odpocząć na rozstawionych obok wieży ławeczkach. Jest to dobry moment, aby obejrzeć ją z zewnątrz i zrobić kilka zdjęć. Gdy zdecydujemy się wejść na wieżę warto zapoznać się z panującym tu regulaminem. Zamieszczony jest na tablicy tuż przy bramce wejściowej na wieżę. Kiedy nacieszymy się już pięknymi widokami kierujemy się ścieżką w dół dalej w kierunku lasu do leśniczówki Brenzberg. Stamtąd schodzimy w stronę Mucznego trasą tworzącą pętlę, aby dotrzeć do punktu, skąd wyruszyliśmy.

wejście na ścieżkę do wieży widokowej Muczne
Wejście na ścieżkę do wieży widokowej w Mucznem ponad koronami drzew

Na co zwrócić uwagę w drodze na wieżę widokową?

Jeśli chcemy urozmaicić trasę, w drodze powrotnej warto odwiedzić pokazową zagrodę żubrów. Widok tych potężnych zwierząt z pewnością zrobi wrażenie na niejednym turyście. Kolejną z atrakcji może być wizyta w Plenerowym Muzeum Wypału Węgla Drzewnego, które znajdziemy obok budynku CPL. Dowiemy się tu w jaki sposób dawniej pozyskiwało się węgiel drzewny oraz do czego służyły ziemne kopce.


Zobacz: Muczne żubry - pokazowa zagroda żubrów w Mucznem


Jak dojechać, gdzie zaparkować? - Wskazówki praktyczne

  • Najwygodniej dotrzeć tu własnym samochodem. Znajdują się tu dwa darmowe parkingi z czego jeden mieści się tuż obok budynku Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, przy którym zaczynamy wędrówkę.
  • W czasie niekorzystnej pogody nie warto schodzić tym samym zboczem w kierunku CPL, gdyż najkrótsze zejście z wieży jest dość strome i podczas deszczu może być tam ślisko. Wiosną warto zaopatrzyć się w kijki trekkingowe.
  • W Mucznem znajdziemy bar, w którym możemy uzupełnić zapasy.

Parking + ścieżka wejścia do wieży w Mucznem na mapie

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły