WIEŻA WIDOKOWA MUCZNE NA JELENIOWATYM

Czas czytania: 5 min
2022-06-10
Muczne
Podoba Ci
się ten artykuł?
1

WIEŻA WIDOKOWA W MUCZNEM NA JELENIOWATYM, TO JEDNO Z NAJCIEKAWSZYCH MIEJSC WIDOKOWYCH W TYM REGIONIE. POZWALA PODZIWIAĆ NAJWYŻSZE BIESZCZADZKIE SZCZYTY ORAZ WIDOK NA DOLINĘ GÓRNEGO SANU. PUNKT TEN ZNAJDUJE SIĘ NA WIEŻY WIDOKOWEJ I STANOWI NIEZWYKLE ATRAKCYJNY OBIEKT DO PODZIWIANIA WYJĄTKOWYCH PANORAM W BIESZCZADACH. Z MUCZNEGO PROWADZI RÓWNIEZ JEDEN ZE SZLAKÓW NA TARNICĘ.

Wieża widokowa w Mucznem

34-metrowa konstrukcja wykonana z drewna i stali wyposażona jest w taras widokowy na samym szczycie, z którego podziwiać można przepiękną panoramę polskich jak i ukraińskich Bieszczadów. Przy dobrej widoczności bystre oko dostrzeże tu nawet - w całości położone na terenie Ukrainy - należące do Beskidów Wschodnich Gorgany.

Jest to najwyższy tego typu obiekt w Bieszczadach.

Wstęp na wieżę jest bezpłatny, jednak obowiązuje tu regulamin, którego zapisy mówią jednoznacznie o tym że:

- na wieży może przebywać maksymalnie 35 osób w tym samym czasie

- osoby wchodzące na wieżę, robią to na własną odpowiedzialność

- oraz, że dzieci do 13 roku życia mogą wejść na wieżę wraz z opiekunem, który bierze na siebie pełną odpowiedzialność za życie i zdrowie swoich podopiecznych.

Zalecane jest również wchodzenie spokojnym tempem bez wyprzedzania zachowując szczególną ostrożność. Obowiązuje tu ruch prawostronny z pierwszeństwem dla osób, które schodzą z wieży.

Miejscowość Muczne, w której mieści się atrakcja, to niewielka osada leśna, w której pomiędzy 1900, a 1934 rokiem przebiegała kolejka wąskotorowa jako połączenie Ustrzyk Górnych z Sokolikami. Osada ta przez wiele lat zarządzana była przez wojsko, przez co niedostępna była dla "zwykłych ludzi". Pełniła w tym czasie funkcję ośrodka rządowego, pozostając pod nadzorem pułkownika Doskoczyńskiego. Obecnie, to ośrodek wypoczynkowy dostępny dla każdego. W okolicy znajdują się też trasy narciarstwa biegowego, Muzeum Wypału Węgla Drzewnego oraz ścieżka Brenzberg.

wieża widokowa Muczne
Wieża widokowa w Mucznem ponad koronami drzew. Prawa autorskie należą do serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Wejście na wieżę prowadzi przez strome zbocze, na którym przed drugą wojną światową funkcjonowała kolejka wąskotorowa typu bremsberg.

Olbrzymia wieża postawiona została w najwyższym punkcie grzbietu Jeleniowatego (907 m n.p.m.). Dzięki temu po wyjściu na szczyt możemy podziwiać we wszystkich kierunkach przepiękną panoramę bieszczadzkich szczytów.

Leśniczówka Brenzberg

Po zejściu z wieży kontynuujemy marsz przechodząc obok miejsca po dawnej leśniczówce. Warto pamiętać, że jest to miejsce w którym Ukraińska Powstańcza Armia bestialsko zamordowała 74 polskich leśników z Doliny Górnego Sanu, uciekających przed represjami. Schowali się oni w leśniczówce w nadziei, że znajdą tam schronienie. Wydarzenia te miały miejsce w sierpniu 1944 roku i upamiętnione zostały po przez obelisk z tablicą i drewniany krzyż.

leśniczówka Brenzberg
Miejsce, w którym niegdyś stała leśniczówka Brenzberg. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com
leśniczówka Brenzberg
Tablica pamięci dla ofiar w leśniczówce Brenzberg. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Kiedy wejście na wieżę jest zabronione?

Regulamin mówi jasno, wstęp na wieżę jest zabroniony podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, przy gołoledzi, śniegu, deszczu, w czasie burz i silnych wiatrów oraz podczas gęstej mgły. Dostosowywać się do regulaminu jednak warto, ponieważ to co ujrzeć można już na szczycie wynagradza wszelkie trudy poniesione w trakcie wejścia. Przestrzeganie kilku punktów regulaminu służy wspólnemu bezpieczeństwu, a widoki jakie na nas tam czekają, sprawiają, że chce się tu wracać!

Jak dojść na wieżę widokową w Mucznem?

Naszą wycieczkę rozpoczynamy obok budynku Centrum Promocji Leśnictwa (CPL) w Mucznem, podążając zgodnie z kierunkiem wyznaczonym przez czerwone strzałki wskazujące ścieżkę do wieży widokowej. Przechodzimy za budynek CPL pokonując drewniany mostek na rzece, kierujemy się w stronę lasu. Dość stromym zboczem pokonujemy kolejne metry przewyższenia na wyznaczonej ścieżce. Przejście przez las od budynku CPL zajmuje około 30-45 min. Po wejściu na szczyt wzgórza możemy chwilę odpocząć na rozstawionych obok wieży ławeczkach. Jest to dobry moment, aby obejrzeć ją z zewnątrz i zrobić jej kilka zdjęć. Gdy zdecydujemy się wejść na wieżę warto zapoznać się z panującym tu regulaminem. Zamieszczony jest na tablicy tuż przy bramce wejściowej na wieżę. Kiedy nacieszymy się już pięknymi widokami kierujemy się ścieżką w dół dalej w kierunku lasu do leśniczówki Brenzberg. Stamtąd schodzimy w stronę Mucznego trasą tworzącą pętlę, aby dotrzeć do punktu, skąd wyruszyliśmy.

wejście na ścieżkę do wieży widokowej Muczne
Wejście na ścieżkę do wieży widokowej w Mucznem ponad koronami drzew. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Na co zwrócić uwagę w drodze na wieżę widokową?

Jeśli chcemy urozmaicić trasę, w drodze powrotnej warto odwiedzić pokazową zagrodę żubrów. Widok tych potężnych zwierząt z pewnością zrobi wrażenie na niejednym turyście. Kolejną z atrakcji może być wizyta w Plenerowym Muzeum Wypału Węgla Drzewnego, które znajdziemy obok budynku CPL. Dowiemy się tu w jaki sposób dawniej pozyskiwało się węgiel drzewny oraz do czego służyły ziemne kopce.


Zobacz: Muczne żubry - pokazowa zagroda żubrów w Mucznem


Pozostałe wskazówki

- W czasie niekorzystnej pogody warto zejść tą samą drogą, gdyż najkrótsze zejście z wieży jest dość strome i podczas deszczu może być tam ślisko. Wiosną warto zaopatrzyć się w kijki trekkingowe.

- Najwygodniej dotrzeć tu własnym samochodem. Znajdują się tu dwa darmowe parkingi z czego jeden mieści się tuż obok budynku CPL, przy którym zaczynamy wejście.

W Mucznem znajdziemy bar, w którym możemy uzupełnić zapasy.

Ścieżka wejścia do wieży w Mucznem na mapie

trasa do wieży Bieszczady Muczne
Wieża widokowa Muczne Bieszczady. Źródło: stworzono w oparciu o mapa-turystyczna.pl

Komentarze