Jezioro Tarnobrzeskie - Co robić nad Jeziorem Tarnobrzeskim woj. podkarpackie

Lubię to
9
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
9
2
Czas czytania: 6 min
Aktualizacja: 2023-08-28
Tarnobrzeg
jezioro tarnobrzeskie fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Jezioro Tarnobrzeskie znajduje się w północnej części Podkarpacia, tuż przy granicy z województwem Świętokrzyskim. To drugi pod względem wielkości sztuczny zbiornik wodny na Podkarpaciu. Jego atrakcyjna lokalizacja sprawia, że jest jednym z najpopularniejszych zalewów w tym regionie. Nad brzegiem jeziora Tarnobrzeskiego dostępna jest najdłuższa w Polsce tyrolka, ogromna piaszczysta plaża, czysta woda i przepiękna okolica. Dzięki temu w sezonie letnim stanowi wyjątkową atrakcję województwa podkarpackiego.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Jezioro Tarnobrzeskie - zabawa, szaleństwo, relaks

młodzież bawiąca się nad Jeziorem Tarnobrzeskim
Akrobacje nad Jeziorem w Tarnobrzegu

Jezioro Tarnobrzeskie chętnie odwiedzane jest przez młodzież, która właśnie tutaj daje upust swojej nieposkromionej wyobraźni przyciągając uwagę pozostałych plażowiczów. Dlatego jeśli macie ochotę na tego typu harce koniecznie wpadnijcie do Tarnobrzega. Tutaj nawet jeśli chcielibyście się nudzić, nie będzie na to szans!

Atrakcje na terenie Jeziora Tarnobrzeskiego

Jezioro Tarnobrzeskie, to jedno z najczystszych jezior w Polsce. Posiada wysoką przejrzystość wody i błękitną barwę, a nad jej lustrem wieje stały, silny wiatr. W związku z tym świetnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych tj. jak: nurkowanie, pływanie rowerkami wodnymi czy jachtami. Jest też wiele tras idealnych do nordic walking i jazdy na rowerze.

Jezioro Tarnobrzeskie atrakcje
Zabawa nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Zimą wody Jeziora Tarnobrzeskiego należą do stowarzyszenia Bodymors - najstarszej tarnobrzeskiej grupy pasjonatów zimnych kąpieli, która w każdą niedziele sezonu zimowego zaprasza wszystkich do wspólnego morsowania.

Popularność Jeziora Tarnobrzeskiego nie wzięła się znikąd, liczne atrakcje jakie tu znajdziemy nie pozwolą się tu nikomu nudzić.


Zobacz też: Jeziora podkarpackie - gdzie nad wodę na Podkarpaciu?


Jezioro Tarnobrzeskie - bezpieczne kąpieliska

kąpielisko nad Jeziorem Tarnobrzeskim
Kąpielisko nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Jezioro Tarnobrzeskie to obiekt rekreacyjny strzeżony przez ratowników wodnych, dlatego każdy kto przyjeżdża tu na wypoczynek może czuć się w pełni bezpieczny.

Jezioro w Tarnobrzegu jako największy w Polsce sztuczny akwen, wykorzystywany wyłącznie dla celów turystycznych i rekreacyjnych. Posiada trzy wydzielone strefy do pływania o zróżnicowanej głębokości wody:

  • strefa biała - 0,4 m (dodatkowo ograniczona siatką)
  • strefa czerwona - 1,2 m
  • strefa żółta - do 4 m

Strefa żółta jest tylko dla osób, które umieją pływać.

Warto też pamiętać, że obiekt posiada najdłuższą plażę na Podkarpaciu. 

Jezioro Tarnobrzeskie - najdłuższa tyrolka w kraju

Nad Jeziorem Tarnobrzeskim miłośnicy silnych wrażeń mają do dyspozycji najdłuższą w Polsce kolejkę - tyrolkę. Dzięki odpowiednio dobranej różnicy poziomów (20 cm) tyrolka pozwala rozpędzić się nawet do 60 km/h.

Początek i koniec trasy wytyczony jest na dwóch przeciwnych brzegach jeziora, co sprawia, że podczas zjazdu znajdujemy się bezpośrednio nad lustrem wody. Przejazd nad jeziorem to atrakcja działająca jak magnes na turystów przyjeżdzających tu z różnych stron Polski, zapewnia wspaniałe widoki i niezapomniane przeżycia.

Tyrolka Tarnobrzeg
Tyrolka nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Przejazd tyrolką jest w pełni bezpieczny. Z atrakcji mogą korzystać zarówno dzieci jak i dorośli. Wyspecjalizowana obsługa dba o najmniejsze szczegóły i bezpieczeństwo użytkowników korzystających ze wszystkich atrakcji parku linowego.

Dostępna jest też możliwość przejazdu dwóch osób równolegle obok siebie. Taki przejazd pozwala wspólnie przeżywać moment kiedy jest się nad lustrem wody, a dookoła rozpościerają się przepiękne widoki.


Zobacz też: Tyrolka Tarnobrzeg - najdłuższa w Polsce tyrolka?


Jezioro Tarnobrzeskie - wodny park rozrywki

waterfun nad jeziorem tarnobrzeskim
Wodny plac zabaw

Tuż przy brzegu Jeziora Tarnobrzeskiego działa wodny park rozrywki - Waterfun. To jedyna taka atrakcja na Podkarpaciu. Na tafli wody, w miejscu gdzie jezioro jest bardzo płytkie, zamontowano dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny, huśtawki oraz ścianki wspinaczkowe. Całość składa się na jeden duży tor przeszkód.

Atrakcja przeznaczona jest dla całych rodzin, także dla osób które nie potrafią pływać. Obszar, na którym znajduje się park podzielony jest na dwie strefy, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Tak samo jak jezioro, park strzeżony jest przez ratowników czuwającymi nad bezpieczeństwem korzystających.

Ten kto w wodzie nie czuje się pewnie korzysta z długiej linii brzegowej, na której można też łowić ryby.

Jezioro Tarnobrzeskie wędkarstwo
Wędkarstwo nad Jeziorem Tarnobrzeskim

Jezioro Tarnobrzeskie - festiwal Nowy Brzeg – Nowa Fala

regaty na jeziorze tarnobrzeskim
Jachty na Jeziorze Tarnobrzeskim

Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Nowy Brzeg – Nowa Fala” jest cykliczną imprezą, która odbywa się nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Towarzyszące jej regaty, w tym samorządowe, promują kulturę marynistyczną i żeglarstwo. Pierwszą edycję tego festiwalu zorganizowano w 2008 roku, kiedy akwen był wciąż w strefie górniczej, zamknięty dla mieszkańców Tarnobrzega i turystów. Przez lata impreza przyciągała zespoły, takie jak: Ryczące Dwudziestki, Mechanicy Shanty, EKT-Gdynia, Gdańska Formacja Szantowa, Drake, Atlantyda, Bez Paniki, Prawdziwe Perły, Flesh Creep, a także Andrzeja Koryckiego i Mirka Koval Kowalewskiego. W 2010 roku festiwal otrzymał nagrodę „Błękitny Spinaker” jako najlepsza impreza śródlądowa w kraju.

atrakcje nad Jeziorem Tarnobrzeskim
Port z łodziami przy Jeziorze Tarnobrzeskim

Jezioro Tarnobrzeskie - pozostałe atrakcje

  • Obok Jeziora Tarnobrzeskiego znajdują się też: boiska do gry w siatkówkę, place zabaw i atrakcje dla dzieci, miejsca gdzie rozpalimy grilla oraz punkty gastronomiczne.
  • Mamy tu możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego w kilku wypożyczalniach, które otwarte są w sezonie letnim. Standardowo są to: rowerki wodne, kajaki i deski surfingowe.
  • Każdy kto chce spędzić trochę więcej czasu w tym przepięknym miejscu, w pobliżu Jeziora Tarnobrzeskiego znajdzie pola campingowe i namiotowe oraz domki noclegowe, hotele i pensjonaty.

Dodatkowe atrakcje w Tarnobrzegu

Muzeum historyczne miasta

atrakcje w tarnobrzegu
Muzeum Historyczne Tarnobrzega

Muzeum historyczne miasta Tarnobrzeg umiejscowione jest około 4 kilometry od jeziora w Tarnobrzegu. I jest to główne miejsce, do którego warto się udać zwiedzając to miasto. To wyjątkowe muzeum historyczne posiada też słynne zbiory sztuki wraz z biblioteką zwaną Kolekcją Dzikowską. W mieście mieści się też Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego. Można w nim zobaczyć geologiczne okazy siarki rodzimej jak i części maszyn pracujących kiedyś w wyrobiskach, w miejscu gdzie obecnie jest Jezioro Tarnobrzeskie. 

Zobacz więcej: Tarnobrzeg atrakcje turystyczne, które musisz znać!

Lokalne placki ziemniaczane

Będąc w Tarnobrzegu, po intensywnym czasie spędzonym nad jeziorem, warto spróbować regionalnych przysmaków. W miejscowych restauracjach serwowane są świeżo łowione ryby - karpie, okonie i sandacze. Odwiedzając punkty gastronomiczne nieopodal jeziora możemy liczyć na moc regionalnych dań znajdujących się w ofercie. Należą do nich m.in. proziaki, placki ziemniaczane, tarnobrzeskie kartacze i knysza.

Początki Jeziora Tarnobrzeskiego

Jezioro Tarnobrzeskie
Jezioro Tarnobrzeskie

Jezioro Tarnobrzeskie - kiedyś Zalew Machowski - to zbiornik wodny powstały w 2009 roku w wyniku zalania wodami rzeki Wisły ogromnego wyrobiska górniczego o powierzchni 560 hektarów i głębokiego na 110 metrów (obecnie głębokość jeziora to 42 m). Wyrobisko było pozostałością po funkcjonującej w Tarnobrzegu odkrywkowej kopalni siarki. Początkowo zalew nie posiadał oficjalnie ustalonej nazwy, określano go nazwą Jezioro Machowskie. Dopiero 4 latach od jego zalania nazwa zbiornika została oficjalnie zmieniona na wniosek Rady Miasta Tarnobrzega i od tego momentu posiada urzędową nazwę Jezioro Tarnobrzeskie.

Powodem zmiany nazwy był fakt, że miejscowość Machów po przyłączeniu do Tarnobrzega nie widniała już na mapach, a dla promocji miasta korzystniej było, aby nazwa popularnego zbiornika kojarzona była z Tarnobrzegiem.

Dni Tarnobrzega nad jeziorem

dni tarnobrzega nad jeziorem tarnobrzeskim
Tłumy ludzi nad Jeziorem Tarnobrzeskim
Jezioro tarnobrzeskie dni Tarnobrzega
Dni Tarnobrzega i wesołe miasteczko

Co roku nad Jeziorem Tarnobrzeskim w czasie wakacji organizowane są Dni Tarnobrzega. Oficjalnie święto miasta trwa przez dwa dni, jednak rozmaite uroczystości organizowane są już wcześniej i odbywają się na terenie całego miasta. W programie zawarte są m.in. występy znanych gwiazd i lokalnych zespołów. Nie brakuje również dodatkowych atrakcji jak np. Holi Święto Kolorów czy Luna Park. Na półwyspie Jeziora Tarnobrzeskiego w 2012 roku miasto gościło Lato z Radiem, a całe przedsięwzięcie transmitowane było w telewizji.

Jezioro Tarnobrzeskie na mapie

Komentarze

Krzysiek
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-04-12 16:55
Jeśli chodzi o tyrolkę to faktycznie jest długa, ale tylko częściowo znajduje się nad taflą jeziora. Przez większość trasy zjeżdża się nad krzakami o czym dowiemy się przyjeżdżając na miejsce... Także bardziej bym uznał, że jest ona obok jeziora a nie nad nim. Jezioro Tarnobrzeskie jako całość jest naprawdę piękne i jest tam co robić. Myślę. że nawet ciekawsze niż Solina.
⤷ Odpowiedz
Pawelek
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-08-25 15:47
Super artykuł na temat Jeziora Tarnobrzeskiego. Masa informacji od jego powstania, aż po atrakcje jakie oferuje i możliwości spędzania czasu. Wybieram się się w weekend do Tarnobrzega i zamierzam z rodziną zajrzeć właśnie nad to jezioro, ale teraz widzę że będziemy musieli zarezerwować trochę więcej czasu, bo będzie co robić. Pozdrawiam Paweł.
⤷ Odpowiedz

Dodaj komentarz
Powiązane artykuły