Atrakcje Podkarpacia - 15 najciekawszych atrakcji na Podkarpaciu, które warto zobaczyć
Podkarpacie to region, który coraz mocniej zyskuje na znaczeniu jako kierunek turystycznych wypraw. Mimo, że wciąż mocno kojarzony z Bieszczadami ma do zaoferowania o wiele więcej, niż zielone połoniny i górskie szlaki. Wybieramy najważniejsze miejsca regionu, jakie warto odwiedzić przyjeżdżając na Podkarpacie. Oto 15 obowiązkowych atrakcji, które musicie znać!
- Województwo podkarpackie - przestrzeń, na której odpoczniesz
- Krasiczyn - Zamek w Krasiczynie
- Przemyśl - Twierdza, zabytki i Arboretum w Bolestraszycach
- Punkty widokowe / wieże widokowe
- Karpacka Troja - ciekawe miejsca na Podkarpaciu
- Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
- Ruiny średniowiecznych zamków - ruiny zamku Sobień
- Krosno - Centrum Dziedzictwa Szkła, Rezerwat Prządki i Zamek Kamieniec
- Sanok - Beksiński i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (największy skansen w Polsce)
- Łańcut - Zamek w Łańcucie
- Zabytkowe podkarpackie cerkwie - co warto zobaczyć na Podkarpaciu?
- Zamek w Baranowie Sandomierskim - najpiękniejsze atrakcje turystyczne Podkarpacia
- Podkarpackie uzdrowiska
- Beskid Niski i Magurski Park Narodowy - atrakcje Podkarpacia
- Jezioro Solińskie i zapora w Solinie - Bieszczady
- Bieszczadzkie szlaki
- Podsumowanie najciekawszych atrakcji Podkarpacia
Województwo podkarpackie - przestrzeń, na której odpoczniesz
Podkarpacie to miejsce stworzone do wypoczynku. Tutaj czas płynie inaczej, jakby wolniej. Jednak ma się wrażenie, że można więcej, więcej poczuć..., więcej zobaczyć..., więcej przeżyć... .
Oprócz zapierających dech w piersiach widoków i malowniczych bieszczadzkich szlaków oraz kojącej zieleni łagodnych wzniesień Beskidu Niskiego, oferuje moc barwnej tradycji, mnóstwo inspirującej historii i wielu przygód jakie czekają tu na zakochanych, rodziny z dziećmi oraz wszystkich lubiących odkrywać świat w samotności. Takie właśnie jest województwo podkarpackie, do którego odwiedzin serdecznie zapraszamy!
Krasiczyn - Zamek w Krasiczynie
Wśród atrakcji Podkarpacia znacząco wyróżnia się renesansowy zamek w Krasiczynie. Budowla powstała pod koniec XVI wieku jako obiekt obronny, który nieco później został zmodernizowany na wspaniałą wielkopańską rezydencję. Dziś jest przede wszystkim ciekawą atrakcją Podkarpacia, odwiedzana w sezonie turystycznym przez prawdziwe tłumy.
Otoczony ogromnym parkiem daje możliwość spaceru i zrelaksowania się w woni kwitnących latem kwiatów i rzadkich gatunków drzew, których tu nie brakuje. Jednak przede wszystkim jest to zamek zachwycający przepiękną architekturą i dekoracjami sgraffitowymi.
Więcej o podkarpackich zamkach: Zamki na Podkarpaciu
Przemyśl - Twierdza, zabytki i Arboretum w Bolestraszycach
Podkarpackie miasto Przemyśl to turystyczna destynacja, która można polecić każdemu. Znajdą to coś dla siebie zarówno całe rodziny z dziećmi, jak i pary szukające romantycznych miejsc na weekendowe wypady.
Zobacz: Atrakcje Podkarpacia dla dzieci
Już w samym Przemyślu jest sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Są to m.in. Zamek Kazimierzowski, Twierdza Przemyśl, Bazylika Archikatedralna czy Kopiec na Zniesieniu. A w jego okolicach zwracamy uwagę na wcześniej wspomniany Krasiczyn i wysunięte na północny-wschód Bolestraszyce. Tam zaś spacerować będziemy po przepięknym Arboretum i rozkoszować się zapachem wieloma gatunkami kwiatów i roślin, które kwitną tu o różnych porach roku.
Więcej o Przemyślu i jego atrakcjach: Przemyśl: atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca
Punkty widokowe / wieże widokowe
Podkarpacie to kraina malowniczych wzniesień i wież widokowych. Sporo z nich znajduje się w Beskidzie Niskim czy Bieszczadach, ale też i w okolicach Rzeszowa czy w północnej części regionu. Jeśli chcesz zatem podziwiać szerokie panoramy i dalekie widoki, a wyjście na wysoką wieżę to dla Ciebie czysta przyjemność, Podkarpacie to idealny kierunek na wycieczkę.
Zobacz więcej: Punkty widokowe na Podkarpaciu
Jednymi z najbardziej znanych i lubianych wież widokowych są wieża widokowa na Cergowej, Korbani, czy najmłodsza w zestawieniu wieża w Desznicy.
Karpacka Troja - ciekawe miejsca na Podkarpaciu
Atrakcja Podkarpacia jaką jest Karpacka Troja, to prawdziwa perełka na mapie regionu. Jest to skansen założony na terenie najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, których działalność posiada ogromne znaczenie w poznawaniu pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej!
Na 8 ha powierzchni znajduje się zabytkowe grodzisko z rekonstrukcjami dawnych słowiańskich osad, pawilon wystawowy, park archeologiczny tereny eksperymentalne i widokowa wieża.
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
Podkarpacie to również region, gdzie w 1854 roku w niewielkiej wsi Bóbrka narodził się przemysł naftowy. Wydarzenie to zawdzięczamy Ignacemu Łukasiewiczowi, który wynalazł sposób destylowania ropy naftowej w celu uzyskania nafty. Następstwem tego odkrycia był szybki rozwój przemysłu naftowego na świecie, a pierwsza w historii kopalnia ropy naftowej stoi w Bóbrce do dziś i co ciekawe nadal funkcjonuje. Oprócz niej znajduje się tam również muzeum opowiadające niesamowitą historię dziejów tego miejsca.
Ruiny średniowiecznych zamków - ruiny zamku Sobień
Na Podkarpaciu sporą popularnością cieszą się też ruiny dawnych zamków. Okraszone mrocznymi historiami i legendami przyciągają w swoje mury ciekawych świata odkrywców. Przykładem takiego obiektu są ruiny zamku Sobień we wsi Manasterzec koło Leska. To tutaj w 1417 roku odbyło się wesele króla Kazimierze Wielkiego z Elżbieta Granowską, podczas gdy zamek ten należał do rodu Kmitów.
Będąc na miejscu, oprócz średniowiecznych murów naszym oczom ukaże się jedno z najpiękniejszych podkarpackich miejsc widokowych na zakole Sanu. Wstęp jak i zwiedzanie obiektu darmowe bez ograniczeń.
Krosno - Centrum Dziedzictwa Szkła, Rezerwat Prządki i Zamek Kamieniec
Mówiąc o największych atrakcjach Podkarpacia trzeba koniecznie wspomnieć o dziedzictwie szkła słynnym na całym świecie, które wytwarzane jest w Krośnie. Na co można liczyć odwiedzając to miejsce? Z pewnością nie jest to zwykłe muzeum z tradycyjnymi ekspozycjami. Tutaj muzealnictwo łączy się z nowoczesnymi technologiami, po to by opowiedzieć historię krośnieńskiego szkła w najciekawszy możliwy sposób.
Ale to nie wszystko. Zwiedzający mogą tu na żywo zobaczyć jak wytwarza się przedmioty szklane i wypala w prawdziwych piecach szklarskich, a nawet brać w nich czynny udział.
Więcej o Krośnie: Krosno dla zwiedzających. Atrakcje na weekend i ciekawe miejsca w Krośnie
Sanok - Beksiński i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (największy skansen w Polsce)
Niewątpliwie największą atrakcją Sanoka, godną polecenia nawet najbardziej wymagającym turystom jest Muzeum Budownictwa Ludowego. Prezentowane są tu wioski należące do 5 różnych grup etnicznych oraz budynki spoza tych sektorów. Na 38 ha znajduje się około 150 obiektów, których czas zwiedzania to około 2,5 - 3 godz. Skansen czynny jest cały rok, aczkolwiek porą roku która najbardziej oddaje ducha tego miejsca jest jesień. Na pokrytych złotymi kolorami alejkach spotkamy tu wówczas sporo par przychodzących na sesje zdjęciowe w najbardziej klimatycznym miejscu Sanoka.
Więcej o Sanoku i jego atrakcjach: Sanok: atrakcje turystyczne
Łańcut - Zamek w Łańcucie
Łańcut to kolejne miasto na drodze to poznania wszystkich najważniejszych atrakcji Podkarpacia. Znajduje się tu Zamek Lubomirskich i Potockich, czyli dawna magnacka rezydencja otoczona pięknym parkiem zamkowym. Stanowił on scenerię do nie jednej już sesji ślubnej czy narzeczeńskiej, a wiosną, latem i jesienią jest ulubionym miejscem spacerów każdego kto przyjeżdża do Łańcuta.
Do zwiedzania:
- Wnętrza zamku (m.in. Sala Balowa, Sala Kolumnowa, Wielka Jadalnia, Teatr Dworski, Chińskie Pokoje i Galeria Rzeźb)
- Storczykarnia
- Stajnie i Wozownia
- Park Zamkowy
Zabytkowe podkarpackie cerkwie - co warto zobaczyć na Podkarpaciu?
Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej to ponad 1200 km, na których wytyczono aż 9 osobnych tras łączących blisko 130 zabytkowych obiektów. Należą do nich cerkwie, kościoły, zespoły zabudowy uzdrowiskowej i małomiasteczkowej, a także skanseny. Część z tych zabytków wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Najciekawsze obiekty UNSECO:
- Cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu - najstarsza cerkiew w Polsce
- Gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem
- Gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie
- Cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu.
- Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Smolniku
- Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku
Zamek w Baranowie Sandomierskim - najpiękniejsze atrakcje turystyczne Podkarpacia
Kolejny z podkarpackich zamków zasługujący na szczególną uwagę to zamek w Baranowie Sandomierskim. Nazywany też "Małym Wawelem", uważany jest przez niektórych za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce.
To późnorenesansowa budowla wybudowana zgodnie z projektem Santi Gucciego w latach 1591 - 1606 w miejscu gdzie już wcześniej obronna twierdza.
Dlaczego jest to wyjątkowy zamek? Przede wszystkim jest to jeden z najlepiej zachowanych renesansowych zamków w Europie. Tutaj też można odkryć największe w Europie czółno wydrążone z drewnianego pnia.
Zobacz też: Baranów Sandomierski: atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca
Podkarpackie uzdrowiska
Na Podkarpaciu mieści się kilka dużych miast uzdrowiskowych. Są to m.in. :
- Iwonicz-Zdrój
- Rymanów-Zdrój
- Horyniec-Zdrój
- Latoszyn-Zdrój
- Polańczyk
Najstarsze z nich wśród podkarpackich uzdrowisk to Iwonicz-Zdrój. Posiada 400 letnia tradycję i wyjątkową miejską architekturę, którą z przyjemnością się zwiedza. Samo miasto jest wyjątkowo zadbane i dobrze zagospodarowane. W pobliżu znajdują się ciekawe szlaki piesze m.in. na Przymiarki i Żabią Górę. A najważniejszym z punktów na mapie tego miasta jest Pijalnia Wód Mineralnych.
Beskid Niski i Magurski Park Narodowy - atrakcje Podkarpacia
Podkarpacka część Beskidu Niskiego to prawdziwa oaza spokoju i dzikiej natury. Kraina ta szczególnie rekomendowana jest osobom pragnącym odpocząć od zgiełku miasta w otoczeniu kojącej natury.
Wyjątkowym bogactwem przyrody uraczy nas wizyta w Magurskim Parku Narodowym. Jednym z polecanych miejsc na tym niezwykłym terenie jest ścieżka Folusz. Tutaj w sercu Beskidu Niskiego płynie najpiękniejszy i największy wodospad w całej tej krainie - Wodospad Magurski. Tuż za nim spotykamy tajemniczą formację skalną o nazwie Diabli Kamień, która oprócz mrocznych legend skrywa też majestatyczne piękno.
Więcej o Beskidzie Niskim: Beskid Niski: atrakcje turystyczne najdzikszego regionu
Jezioro Solińskie i zapora w Solinie - Bieszczady
Jezioro Solińskie i zapora w Solinie to chyba najbardziej znane atrakcje turystyczne na całym Podkarpaciu. Trudno zatem, aby zabrakło ich w naszym zestawieniu najważniejszych podkarpackich atrakcji. Te dwa obiekty świetnie się ze sobą uzupełniają i uatrakcyjniają. Zapora to największa budowla hydrotechniczna w Polsce a jezioro to największy sztuczny zbiornik wodny, również w skali kraju. Zatem ich połączenie to obowiązkowy punkt odwiedzin podczas wycieczki po Podkarpaciu.
Zobacz: Jeziora podkarpackie - Gdzie wypocząć nad wodą na Podkarpaciu?
Jakie atrakcje czekają tu na odwiedzających?
- zwiedzania wnętrza zapory
- kolejka gondolowa z widokiem na jezioro
- punkt widokowy
- plaża
- mnóstwo sprzętu wodnego (rowerki, łodzie jachty)
Bieszczadzkie szlaki
Bieszczady to kraina, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Tutaj czas biegnie na swoich zasadach, a wschody i zachody słońca przyprawiają o niezapomniane dreszcze. Nic zatem dziwnego, że bieszczadzkie szlaki cieszą się tak dużym zainteresowaniem w okresie letnim, a nawet zimą.
Do jednego z najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach zaliczamy szlak na Tarnicę przez Bukowe Berdo z Mucznego - mnóstwo pięknych widoków i w miarę łatwych podejść.
Podsumowanie najciekawszych atrakcji Podkarpacia
Podkarpacie to region, którego atrakcje trudno byłoby zamknąć w jednym artykule. Skupiliśmy się zatem na przestawieniu głównych i najważniejszych atrakcji, których nie warto pomijać chcąc zwiedzić i poznać to malownicze województwo.
W tym podsumowaniu jednak postaramy się wymienić trzy najlepsze atrakcje z tego zestawienia. Mimo, że wybór nie był prosty do topowej trójki włączamy:
- Zamek w Krasiczynie
- Skansen w Sanoku
- Bieszczadzkie szlaki