Atrakcje Podkarpacia - 15 najciekawszych atrakcji na Podkarpaciu, które warto zobaczyć

Lubię to
3
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
3
2
Czas czytania: 6 min
Aktualizacja: 2024-01-16
Podkarpacie
atrakcje Podkarpacia fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Podkarpacie to region, który coraz mocniej zyskuje na znaczeniu jako kierunek turystycznych wypraw. Mimo, że wciąż mocno kojarzony z Bieszczadami ma do zaoferowania o wiele więcej, niż zielone połoniny i górskie szlaki. Wybieramy najważniejsze miejsca regionu, jakie warto odwiedzić przyjeżdżając na Podkarpacie. Oto 15 obowiązkowych atrakcji, które musicie znać!

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Województwo podkarpackie - przestrzeń, na której odpoczniesz

Podkarpacie to miejsce stworzone do wypoczynku. Tutaj czas płynie inaczej, jakby wolniej. Jednak ma się wrażenie, że można więcej, więcej poczuć..., więcej zobaczyć..., więcej przeżyć... . 

podkarpacie, widok na bieszczady i największe atrakcje
Bieszczady

Oprócz zapierających dech w piersiach widoków i malowniczych bieszczadzkich szlaków oraz kojącej zieleni łagodnych wzniesień Beskidu Niskiego, oferuje moc barwnej tradycji, mnóstwo inspirującej historii i wielu przygód jakie czekają tu na zakochanych, rodziny z dziećmi oraz wszystkich lubiących odkrywać świat w samotności. Takie właśnie jest województwo podkarpackie, do którego odwiedzin serdecznie zapraszamy!

Krasiczyn - Zamek w Krasiczynie 

Wśród atrakcji Podkarpacia znacząco wyróżnia się renesansowy zamek w Krasiczynie. Budowla powstała pod koniec XVI wieku jako obiekt obronny, który nieco później został zmodernizowany na wspaniałą wielkopańską rezydencję. Dziś jest przede wszystkim ciekawą atrakcją Podkarpacia, odwiedzana w sezonie turystycznym przez prawdziwe tłumy.

atrakcje podkarpacia - zamek w krasiczynie
Atrakcje Podkarpacia - zamek w Krasiczynie

Otoczony ogromnym parkiem daje możliwość spaceru i zrelaksowania się w woni kwitnących latem kwiatów i rzadkich gatunków drzew, których tu nie brakuje. Jednak przede wszystkim jest to zamek zachwycający przepiękną architekturą i dekoracjami sgraffitowymi.

Więcej o podkarpackich zamkach: Zamki na Podkarpaciu

Przemyśl - Twierdza, zabytki i Arboretum w Bolestraszycach

atrakcje podkarpacia - przemyśl
Przemyśl
podkarpackie atrakcje - arboretum w bolestraszycach
Arboretum w Bolestraszycach

Podkarpackie miasto Przemyśl to turystyczna destynacja, która można polecić każdemu. Znajdą to coś dla siebie zarówno całe rodziny z dziećmi, jak i pary szukające romantycznych miejsc na weekendowe wypady.

Zobacz: Atrakcje Podkarpacia dla dzieci

Już w samym Przemyślu jest sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Są to m.in. Zamek Kazimierzowski, Twierdza Przemyśl, Bazylika Archikatedralna czy Kopiec na Zniesieniu. A w jego okolicach zwracamy uwagę na wcześniej wspomniany Krasiczyn i wysunięte na północny-wschód Bolestraszyce. Tam zaś spacerować będziemy po przepięknym Arboretum i rozkoszować się zapachem wieloma gatunkami kwiatów i roślin, które kwitną tu o różnych porach roku.

Więcej o Przemyślu i jego atrakcjach: Przemyśl: atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Punkty widokowe / wieże widokowe

Podkarpacie to kraina malowniczych wzniesień i wież widokowych. Sporo z nich znajduje się w Beskidzie Niskim czy Bieszczadach, ale też i w okolicach Rzeszowa czy w północnej części regionu. Jeśli chcesz zatem podziwiać szerokie panoramy i dalekie widoki, a wyjście na wysoką wieżę to dla Ciebie czysta przyjemność,  Podkarpacie to idealny kierunek na wycieczkę.

Zobacz więcej: Punkty widokowe na Podkarpaciu

atrakcje na podkarpaciu - wieża w Desznicy
Wieża w Desznicy
podkarpackie atrakcje - Kalwaria Pacławska
Wieża w Kalwarii Pacławskiej

Jednymi z najbardziej znanych i lubianych wież widokowych są wieża widokowa na Cergowej, Korbani, czy najmłodsza w zestawieniu wieża w Desznicy.

Karpacka Troja - ciekawe miejsca na Podkarpaciu

atrakcje podkarpacia - Karpacka Troja
atrakcje podkarpacia - Karpacka Troja
atrakcje podkarpacia - Karpacka Troja

Atrakcja Podkarpacia jaką jest Karpacka Troja, to prawdziwa perełka na mapie regionu. Jest to skansen założony na terenie najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, których działalność posiada ogromne znaczenie w poznawaniu pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej!

Na 8 ha powierzchni znajduje się zabytkowe grodzisko z rekonstrukcjami dawnych słowiańskich osad, pawilon wystawowy, park archeologiczny tereny eksperymentalne i widokowa wieża.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

atrakcje podkarpacia - Bóbrka
podkarpackie atrakcje - Bóbrka

Podkarpacie to również region, gdzie w 1854 roku w niewielkiej wsi Bóbrka narodził się przemysł naftowy. Wydarzenie to zawdzięczamy Ignacemu Łukasiewiczowi, który wynalazł sposób destylowania ropy naftowej w celu uzyskania nafty. Następstwem tego odkrycia był szybki rozwój przemysłu naftowego na świecie, a pierwsza w historii kopalnia ropy naftowej stoi w Bóbrce do dziś i co ciekawe nadal funkcjonuje. Oprócz niej znajduje się tam również muzeum opowiadające niesamowitą historię dziejów tego miejsca.

Ruiny średniowiecznych zamków - ruiny zamku Sobień

Na Podkarpaciu sporą popularnością cieszą się też ruiny dawnych zamków. Okraszone mrocznymi historiami i legendami przyciągają w swoje mury ciekawych świata odkrywców. Przykładem takiego obiektu są ruiny zamku Sobień we wsi Manasterzec koło Leska. To tutaj  w 1417 roku odbyło się wesele króla Kazimierze Wielkiego z Elżbieta Granowską, podczas gdy zamek ten należał do rodu Kmitów.

podkarpackie atrakcje - zamek Sobień
Ruiny zamku Sobień

Będąc na miejscu, oprócz średniowiecznych murów naszym oczom ukaże się jedno z najpiękniejszych podkarpackich miejsc widokowych na zakole Sanu. Wstęp jak i zwiedzanie obiektu darmowe bez ograniczeń.

Krosno - Centrum Dziedzictwa Szkła, Rezerwat Prządki i Zamek Kamieniec

atrakcje podkarpacia - Krosno
atrakcje podkarpacia Krosno
atrakcje Podkarpacia - Krosno

Mówiąc o największych atrakcjach Podkarpacia trzeba koniecznie wspomnieć o dziedzictwie szkła słynnym na całym świecie, które wytwarzane jest w Krośnie. Na co można liczyć odwiedzając to miejsce? Z pewnością nie jest to zwykłe muzeum z tradycyjnymi ekspozycjami. Tutaj muzealnictwo łączy się z nowoczesnymi technologiami, po to by opowiedzieć historię krośnieńskiego szkła w najciekawszy możliwy sposób.

Ale to nie wszystko. Zwiedzający mogą tu na żywo zobaczyć jak wytwarza się przedmioty szklane i wypala w prawdziwych piecach szklarskich, a nawet brać w nich czynny udział.

Więcej o Krośnie: Krosno dla zwiedzających. Atrakcje na weekend i ciekawe miejsca w Krośnie

Sanok - Beksiński i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku  (największy skansen w Polsce)

podkarpackie atrakcje - Sanok
podkarpackie atrakcje - Sanok
atrakcje podkarpacia - Sanok

Niewątpliwie największą atrakcją Sanoka, godną polecenia nawet najbardziej wymagającym turystom jest Muzeum Budownictwa Ludowego. Prezentowane są tu wioski należące do 5 różnych grup etnicznych oraz budynki spoza tych sektorów. Na 38 ha znajduje się około 150 obiektów, których czas zwiedzania to około 2,5 - 3 godz. Skansen czynny jest cały rok, aczkolwiek porą roku która najbardziej oddaje ducha tego miejsca jest jesień. Na pokrytych złotymi kolorami alejkach spotkamy tu wówczas sporo par przychodzących na sesje zdjęciowe w najbardziej klimatycznym miejscu Sanoka.

Więcej o Sanoku i jego atrakcjach: Sanok: atrakcje turystyczne

Łańcut - Zamek w Łańcucie

Łańcut to kolejne miasto na drodze to poznania wszystkich najważniejszych atrakcji Podkarpacia. Znajduje się tu Zamek Lubomirskich i Potockich, czyli dawna magnacka rezydencja otoczona pięknym parkiem zamkowym. Stanowił on scenerię do nie jednej już sesji ślubnej czy narzeczeńskiej, a wiosną, latem i jesienią jest ulubionym miejscem spacerów każdego kto przyjeżdża do Łańcuta.

atrakcje na podkarpaciu - Łańcut
Zamek w Łańcucie

Do zwiedzania:

 • Wnętrza zamku (m.in. Sala Balowa, Sala Kolumnowa, Wielka Jadalnia, Teatr Dworski, Chińskie Pokoje i Galeria Rzeźb)
 • Storczykarnia
 • Stajnie i Wozownia
 • Park Zamkowy

Zabytkowe podkarpackie cerkwie - co warto zobaczyć na Podkarpaciu?

Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej to ponad 1200 km, na których wytyczono aż 9 osobnych tras łączących blisko 130 zabytkowych obiektów. Należą do nich cerkwie, kościoły, zespoły zabudowy uzdrowiskowej i małomiasteczkowej, a także skanseny. Część z tych zabytków wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

kościół w Bliznem
Kościół w Bliznem
cerkiew w Radrużu
Cerkiew w Radrużu
Cerkiew w Nowym Bruśnie
Cerkiew w Nowym Bruśnie

Najciekawsze obiekty UNSECO:

 • Cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu - najstarsza cerkiew w Polsce
 • Gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem
 • Gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie
 • Cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu.
 • Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Smolniku
 • Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku

Zamek w Baranowie Sandomierskim - najpiękniejsze atrakcje turystyczne Podkarpacia

atrakcje podkarpacia zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim

Kolejny z podkarpackich zamków zasługujący na szczególną uwagę to zamek w Baranowie Sandomierskim. Nazywany też "Małym Wawelem",  uważany jest przez niektórych za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce.

To późnorenesansowa budowla wybudowana zgodnie z projektem Santi Gucciego w latach 1591 - 1606 w miejscu gdzie już wcześniej obronna twierdza.

Dlaczego jest to wyjątkowy zamek? Przede wszystkim jest to jeden z najlepiej zachowanych renesansowych zamków w Europie. Tutaj też można odkryć największe w Europie czółno wydrążone z drewnianego pnia.

Zobacz też: Baranów Sandomierski: atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Podkarpackie uzdrowiska

Na Podkarpaciu mieści się kilka dużych miast uzdrowiskowych. Są to m.in. :

atrakcje podkarpacia uzdrowiska
Horyniec-Zdrój uzdrowisko "Bajka"
atrakcje podkarpacia Rymanow Zdrój
Rymanów-Zdrój
Iwonicz Zdrój
Pijalnia Wód Mineralnych w Iwoniczu-Zdroju

Najstarsze z nich wśród podkarpackich uzdrowisk to Iwonicz-Zdrój. Posiada 400 letnia tradycję i wyjątkową miejską architekturę, którą z przyjemnością się zwiedza. Samo miasto jest wyjątkowo zadbane i dobrze zagospodarowane. W pobliżu znajdują się ciekawe szlaki piesze m.in. na Przymiarki i Żabią Górę. A najważniejszym z punktów na mapie tego miasta jest Pijalnia Wód Mineralnych.

Beskid Niski i Magurski Park Narodowy - atrakcje Podkarpacia

Podkarpacka część Beskidu Niskiego to prawdziwa oaza spokoju i dzikiej natury. Kraina ta szczególnie rekomendowana jest osobom pragnącym odpocząć od zgiełku miasta w otoczeniu kojącej natury. 

atrakcje Beskidu Niskiego na Podkarpaciu
Wodospad Magurski
atrakcje Beskidu Niskiego na Podkarpaciu
Diabli Kamień

Wyjątkowym bogactwem przyrody uraczy nas wizyta w Magurskim Parku Narodowym. Jednym z polecanych miejsc na tym niezwykłym terenie jest ścieżka Folusz. Tutaj w sercu Beskidu Niskiego płynie najpiękniejszy i największy wodospad w całej tej krainie - Wodospad Magurski. Tuż za nim spotykamy tajemniczą formację skalną o nazwie Diabli Kamień, która oprócz mrocznych legend skrywa też majestatyczne piękno.

Więcej o Beskidzie Niskim: Beskid Niski: atrakcje turystyczne najdzikszego regionu

Jezioro Solińskie i zapora w Solinie - Bieszczady

atrakcje na Podkarpaciu, Solina, i Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie i zapora w Solinie to chyba najbardziej znane atrakcje turystyczne na całym Podkarpaciu. Trudno zatem, aby zabrakło ich w naszym zestawieniu najważniejszych podkarpackich atrakcji. Te dwa obiekty świetnie się ze sobą uzupełniają i uatrakcyjniają. Zapora to największa budowla hydrotechniczna w Polsce a jezioro to największy sztuczny zbiornik wodny, również w skali kraju. Zatem ich połączenie to obowiązkowy punkt odwiedzin podczas wycieczki po Podkarpaciu.

Zobacz: Jeziora podkarpackie - Gdzie wypocząć nad wodą na Podkarpaciu?

Jakie atrakcje czekają tu na odwiedzających?

 • zwiedzania wnętrza zapory
 • kolejka gondolowa z widokiem na jezioro
 • punkt widokowy
 • plaża
 • mnóstwo sprzętu wodnego (rowerki, łodzie jachty)

Bieszczadzkie szlaki

bieszczadzki szlak na Tarnicę
Szlak czerwony na Tarnicę - widok z Halicza na Rozsypaniec

Bieszczady to kraina, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Tutaj czas biegnie na swoich zasadach, a wschody i zachody słońca przyprawiają o niezapomniane dreszcze. Nic zatem dziwnego, że bieszczadzkie szlaki cieszą się tak dużym zainteresowaniem w okresie letnim, a nawet zimą.

Do jednego z najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach zaliczamy szlak na Tarnicę przez Bukowe Berdo z Mucznego - mnóstwo pięknych widoków i w miarę łatwych podejść.

Podsumowanie najciekawszych atrakcji Podkarpacia

Podkarpacie to region, którego atrakcje trudno byłoby zamknąć w jednym artykule. Skupiliśmy się zatem na przestawieniu głównych i najważniejszych atrakcji, których nie warto pomijać chcąc zwiedzić i poznać to malownicze województwo. 

W tym podsumowaniu jednak postaramy się wymienić trzy najlepsze atrakcje z tego zestawienia. Mimo, że wybór nie był prosty do topowej trójki włączamy:

 • Zamek w Krasiczynie
 • Skansen w Sanoku 
 • Bieszczadzkie szlaki

Komentarze

Karolina
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-12-26 12:44
Wow, prawdziwa eksplozja atrakcji! Kto by pomyślał, że na Podkarpaciu jest tyle do zwiedzania... W dalszym ciągu krąży gdzie nie gdzie przekonanie, że Podkarpacie to tylko Bieszczady. Tutaj można przekonać się jak jest naprawde.Dobrze że pokazujecie wszystkie jego najpiękniejsze zakątki.
⤷ Odpowiedz
Mariusz P.
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-12-29 09:57
Bardzo konkretny artykuł. W końcu można zobaczyć jakie są naprawdę atrakcje na Podkarpaciu, które realnie warto zobaczyć. Wszystko rzeczowo i przystępnie pokazane.
⤷ Odpowiedz

Dodaj komentarz