Atrakcje Podkarpacia - 15 najciekawszych atrakcji na Podkarpaciu, które warto zobaczyć

Lubię to
3
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
3
2
Czas czytania: 6 min
Aktualizacja: 2024-01-16
Podkarpacie
atrakcje Podkarpacia fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Podkarpacie to region, który coraz mocniej zyskuje na znaczeniu jako kierunek turystycznych wypraw. Mimo, że wciąż mocno kojarzony z Bieszczadami ma do zaoferowania o wiele więcej, niż zielone połoniny i górskie szlaki. Wybieramy najważniejsze miejsca regionu, jakie warto odwiedzić przyjeżdżając na Podkarpacie. Oto 15 obowiązkowych atrakcji, które musicie znać!

Województwo podkarpackie - przestrzeń, na której odpoczniesz

Podkarpacie to miejsce stworzone do wypoczynku. Tutaj czas płynie inaczej, jakby wolniej. Jednak ma się wrażenie, że można więcej, więcej poczuć..., więcej zobaczyć..., więcej przeżyć... . 

podkarpacie, widok na bieszczady i największe atrakcje
Bieszczady

Oprócz zapierających dech w piersiach widoków i malowniczych bieszczadzkich szlaków oraz kojącej zieleni łagodnych wzniesień Beskidu Niskiego, oferuje moc barwnej tradycji, mnóstwo inspirującej historii i wielu przygód jakie czekają tu na zakochanych, rodziny z dziećmi oraz wszystkich lubiących odkrywać świat w samotności. Takie właśnie jest województwo podkarpackie, do którego odwiedzin serdecznie zapraszamy!

Krasiczyn - Zamek w Krasiczynie 

Wśród atrakcji Podkarpacia znacząco wyróżnia się renesansowy zamek w Krasiczynie. Budowla powstała pod koniec XVI wieku jako obiekt obronny, który nieco później został zmodernizowany na wspaniałą wielkopańską rezydencję. Dziś jest przede wszystkim ciekawą atrakcją Podkarpacia, odwiedzana w sezonie turystycznym przez prawdziwe tłumy.

atrakcje podkarpacia - zamek w krasiczynie
Atrakcje Podkarpacia - zamek w Krasiczynie

Otoczony ogromnym parkiem daje możliwość spaceru i zrelaksowania się w woni kwitnących latem kwiatów i rzadkich gatunków drzew, których tu nie brakuje. Jednak przede wszystkim jest to zamek zachwycający przepiękną architekturą i dekoracjami sgraffitowymi.

Więcej o podkarpackich zamkach: Zamki na Podkarpaciu

Przemyśl - Twierdza, zabytki i Arboretum w Bolestraszycach

atrakcje podkarpacia - przemyśl
Przemyśl
podkarpackie atrakcje - arboretum w bolestraszycach
Arboretum w Bolestraszycach

Podkarpackie miasto Przemyśl to turystyczna destynacja, która można polecić każdemu. Znajdą to coś dla siebie zarówno całe rodziny z dziećmi, jak i pary szukające romantycznych miejsc na weekendowe wypady.

Zobacz: Atrakcje Podkarpacia dla dzieci

Już w samym Przemyślu jest sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia. Są to m.in. Zamek Kazimierzowski, Twierdza Przemyśl, Bazylika Archikatedralna czy Kopiec na Zniesieniu. A w jego okolicach zwracamy uwagę na wcześniej wspomniany Krasiczyn i wysunięte na północny-wschód Bolestraszyce. Tam zaś spacerować będziemy po przepięknym Arboretum i rozkoszować się zapachem wieloma gatunkami kwiatów i roślin, które kwitną tu o różnych porach roku.

Więcej o Przemyślu i jego atrakcjach: Przemyśl: atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Punkty widokowe / wieże widokowe

Podkarpacie to kraina malowniczych wzniesień i wież widokowych. Sporo z nich znajduje się w Beskidzie Niskim czy Bieszczadach, ale też i w okolicach Rzeszowa czy w północnej części regionu. Jeśli chcesz zatem podziwiać szerokie panoramy i dalekie widoki, a wyjście na wysoką wieżę to dla Ciebie czysta przyjemność,  Podkarpacie to idealny kierunek na wycieczkę.

Zobacz więcej: Punkty widokowe na Podkarpaciu

atrakcje na podkarpaciu - wieża w Desznicy
Wieża w Desznicy
podkarpackie atrakcje - Kalwaria Pacławska
Wieża w Kalwarii Pacławskiej

Jednymi z najbardziej znanych i lubianych wież widokowych są wieża widokowa na Cergowej, Korbani, czy najmłodsza w zestawieniu wieża w Desznicy.

Karpacka Troja - ciekawe miejsca na Podkarpaciu

atrakcje podkarpacia - Karpacka Troja
atrakcje podkarpacia - Karpacka Troja
atrakcje podkarpacia - Karpacka Troja

Atrakcja Podkarpacia jaką jest Karpacka Troja, to prawdziwa perełka na mapie regionu. Jest to skansen założony na terenie najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, których działalność posiada ogromne znaczenie w poznawaniu pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej!

Na 8 ha powierzchni znajduje się zabytkowe grodzisko z rekonstrukcjami dawnych słowiańskich osad, pawilon wystawowy, park archeologiczny tereny eksperymentalne i widokowa wieża.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

atrakcje podkarpacia - Bóbrka
podkarpackie atrakcje - Bóbrka

Podkarpacie to również region, gdzie w 1854 roku w niewielkiej wsi Bóbrka narodził się przemysł naftowy. Wydarzenie to zawdzięczamy Ignacemu Łukasiewiczowi, który wynalazł sposób destylowania ropy naftowej w celu uzyskania nafty. Następstwem tego odkrycia był szybki rozwój przemysłu naftowego na świecie, a pierwsza w historii kopalnia ropy naftowej stoi w Bóbrce do dziś i co ciekawe nadal funkcjonuje. Oprócz niej znajduje się tam również muzeum opowiadające niesamowitą historię dziejów tego miejsca.

Ruiny średniowiecznych zamków - ruiny zamku Sobień

Na Podkarpaciu sporą popularnością cieszą się też ruiny dawnych zamków. Okraszone mrocznymi historiami i legendami przyciągają w swoje mury ciekawych świata odkrywców. Przykładem takiego obiektu są ruiny zamku Sobień we wsi Manasterzec koło Leska. To tutaj  w 1417 roku odbyło się wesele króla Kazimierze Wielkiego z Elżbieta Granowską, podczas gdy zamek ten należał do rodu Kmitów.

podkarpackie atrakcje - zamek Sobień
Ruiny zamku Sobień

Będąc na miejscu, oprócz średniowiecznych murów naszym oczom ukaże się jedno z najpiękniejszych podkarpackich miejsc widokowych na zakole Sanu. Wstęp jak i zwiedzanie obiektu darmowe bez ograniczeń.

Krosno - Centrum Dziedzictwa Szkła, Rezerwat Prządki i Zamek Kamieniec

atrakcje podkarpacia - Krosno
atrakcje podkarpacia Krosno
atrakcje Podkarpacia - Krosno

Mówiąc o największych atrakcjach Podkarpacia trzeba koniecznie wspomnieć o dziedzictwie szkła słynnym na całym świecie, które wytwarzane jest w Krośnie. Na co można liczyć odwiedzając to miejsce? Z pewnością nie jest to zwykłe muzeum z tradycyjnymi ekspozycjami. Tutaj muzealnictwo łączy się z nowoczesnymi technologiami, po to by opowiedzieć historię krośnieńskiego szkła w najciekawszy możliwy sposób.

Ale to nie wszystko. Zwiedzający mogą tu na żywo zobaczyć jak wytwarza się przedmioty szklane i wypala w prawdziwych piecach szklarskich, a nawet brać w nich czynny udział.

Więcej o Krośnie: Krosno dla zwiedzających. Atrakcje na weekend i ciekawe miejsca w Krośnie

Sanok - Beksiński i Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku  (największy skansen w Polsce)

podkarpackie atrakcje - Sanok
podkarpackie atrakcje - Sanok
atrakcje podkarpacia - Sanok

Niewątpliwie największą atrakcją Sanoka, godną polecenia nawet najbardziej wymagającym turystom jest Muzeum Budownictwa Ludowego. Prezentowane są tu wioski należące do 5 różnych grup etnicznych oraz budynki spoza tych sektorów. Na 38 ha znajduje się około 150 obiektów, których czas zwiedzania to około 2,5 - 3 godz. Skansen czynny jest cały rok, aczkolwiek porą roku która najbardziej oddaje ducha tego miejsca jest jesień. Na pokrytych złotymi kolorami alejkach spotkamy tu wówczas sporo par przychodzących na sesje zdjęciowe w najbardziej klimatycznym miejscu Sanoka.

Więcej o Sanoku i jego atrakcjach: Sanok: atrakcje turystyczne

Łańcut - Zamek w Łańcucie

Łańcut to kolejne miasto na drodze to poznania wszystkich najważniejszych atrakcji Podkarpacia. Znajduje się tu Zamek Lubomirskich i Potockich, czyli dawna magnacka rezydencja otoczona pięknym parkiem zamkowym. Stanowił on scenerię do nie jednej już sesji ślubnej czy narzeczeńskiej, a wiosną, latem i jesienią jest ulubionym miejscem spacerów każdego kto przyjeżdża do Łańcuta.

atrakcje na podkarpaciu - Łańcut
Zamek w Łańcucie

Do zwiedzania:

 • Wnętrza zamku (m.in. Sala Balowa, Sala Kolumnowa, Wielka Jadalnia, Teatr Dworski, Chińskie Pokoje i Galeria Rzeźb)
 • Storczykarnia
 • Stajnie i Wozownia
 • Park Zamkowy

Zabytkowe podkarpackie cerkwie - co warto zobaczyć na Podkarpaciu?

Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej to ponad 1200 km, na których wytyczono aż 9 osobnych tras łączących blisko 130 zabytkowych obiektów. Należą do nich cerkwie, kościoły, zespoły zabudowy uzdrowiskowej i małomiasteczkowej, a także skanseny. Część z tych zabytków wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

kościół w Bliznem
Kościół w Bliznem
cerkiew w Radrużu
Cerkiew w Radrużu
Cerkiew w Nowym Bruśnie
Cerkiew w Nowym Bruśnie

Najciekawsze obiekty UNSECO:

 • Cerkiew pw. św. Paraskewy w Radrużu - najstarsza cerkiew w Polsce
 • Gotycki kościół pw. Wszystkich Świętych w Bliznem
 • Gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła w Haczowie
 • Cerkiew pw. Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy w Chotyńcu.
 • Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Smolniku
 • Cerkiew pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku

Zamek w Baranowie Sandomierskim - najpiękniejsze atrakcje turystyczne Podkarpacia

atrakcje podkarpacia zamek w Baranowie Sandomierskim
Zamek w Baranowie Sandomierskim

Kolejny z podkarpackich zamków zasługujący na szczególną uwagę to zamek w Baranowie Sandomierskim. Nazywany też "Małym Wawelem",  uważany jest przez niektórych za jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce.

To późnorenesansowa budowla wybudowana zgodnie z projektem Santi Gucciego w latach 1591 - 1606 w miejscu gdzie już wcześniej obronna twierdza.

Dlaczego jest to wyjątkowy zamek? Przede wszystkim jest to jeden z najlepiej zachowanych renesansowych zamków w Europie. Tutaj też można odkryć największe w Europie czółno wydrążone z drewnianego pnia.

Zobacz też: Baranów Sandomierski: atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Podkarpackie uzdrowiska

Na Podkarpaciu mieści się kilka dużych miast uzdrowiskowych. Są to m.in. :

atrakcje podkarpacia uzdrowiska
Horyniec-Zdrój uzdrowisko "Bajka"
atrakcje podkarpacia Rymanow Zdrój
Rymanów-Zdrój
Iwonicz Zdrój
Pijalnia Wód Mineralnych w Iwoniczu-Zdroju

Najstarsze z nich wśród podkarpackich uzdrowisk to Iwonicz-Zdrój. Posiada 400 letnia tradycję i wyjątkową miejską architekturę, którą z przyjemnością się zwiedza. Samo miasto jest wyjątkowo zadbane i dobrze zagospodarowane. W pobliżu znajdują się ciekawe szlaki piesze m.in. na Przymiarki i Żabią Górę. A najważniejszym z punktów na mapie tego miasta jest Pijalnia Wód Mineralnych.

Beskid Niski i Magurski Park Narodowy - atrakcje Podkarpacia

Podkarpacka część Beskidu Niskiego to prawdziwa oaza spokoju i dzikiej natury. Kraina ta szczególnie rekomendowana jest osobom pragnącym odpocząć od zgiełku miasta w otoczeniu kojącej natury. 

atrakcje Beskidu Niskiego na Podkarpaciu
Wodospad Magurski
atrakcje Beskidu Niskiego na Podkarpaciu
Diabli Kamień

Wyjątkowym bogactwem przyrody uraczy nas wizyta w Magurskim Parku Narodowym. Jednym z polecanych miejsc na tym niezwykłym terenie jest ścieżka Folusz. Tutaj w sercu Beskidu Niskiego płynie najpiękniejszy i największy wodospad w całej tej krainie - Wodospad Magurski. Tuż za nim spotykamy tajemniczą formację skalną o nazwie Diabli Kamień, która oprócz mrocznych legend skrywa też majestatyczne piękno.

Więcej o Beskidzie Niskim: Beskid Niski: atrakcje turystyczne najdzikszego regionu

Jezioro Solińskie i zapora w Solinie - Bieszczady

atrakcje na Podkarpaciu, Solina, i Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie

Jezioro Solińskie i zapora w Solinie to chyba najbardziej znane atrakcje turystyczne na całym Podkarpaciu. Trudno zatem, aby zabrakło ich w naszym zestawieniu najważniejszych podkarpackich atrakcji. Te dwa obiekty świetnie się ze sobą uzupełniają i uatrakcyjniają. Zapora to największa budowla hydrotechniczna w Polsce a jezioro to największy sztuczny zbiornik wodny, również w skali kraju. Zatem ich połączenie to obowiązkowy punkt odwiedzin podczas wycieczki po Podkarpaciu.

Zobacz: Jeziora podkarpackie - Gdzie wypocząć nad wodą na Podkarpaciu?

Jakie atrakcje czekają tu na odwiedzających?

 • zwiedzania wnętrza zapory
 • kolejka gondolowa z widokiem na jezioro
 • punkt widokowy
 • plaża
 • mnóstwo sprzętu wodnego (rowerki, łodzie jachty)

Bieszczadzkie szlaki

bieszczadzki szlak na Tarnicę
Szlak czerwony na Tarnicę - widok z Halicza na Rozsypaniec

Bieszczady to kraina, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Tutaj czas biegnie na swoich zasadach, a wschody i zachody słońca przyprawiają o niezapomniane dreszcze. Nic zatem dziwnego, że bieszczadzkie szlaki cieszą się tak dużym zainteresowaniem w okresie letnim, a nawet zimą.

Do jednego z najpiękniejszych szlaków w Bieszczadach zaliczamy szlak na Tarnicę przez Bukowe Berdo z Mucznego - mnóstwo pięknych widoków i w miarę łatwych podejść.

Podsumowanie najciekawszych atrakcji Podkarpacia

Podkarpacie to region, którego atrakcje trudno byłoby zamknąć w jednym artykule. Skupiliśmy się zatem na przestawieniu głównych i najważniejszych atrakcji, których nie warto pomijać chcąc zwiedzić i poznać to malownicze województwo. 

W tym podsumowaniu jednak postaramy się wymienić trzy najlepsze atrakcje z tego zestawienia. Mimo, że wybór nie był prosty do topowej trójki włączamy:

 • Zamek w Krasiczynie
 • Skansen w Sanoku 
 • Bieszczadzkie szlaki

Komentarze

Karolina
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-12-26 12:44
Wow, prawdziwa eksplozja atrakcji! Kto by pomyślał, że na Podkarpaciu jest tyle do zwiedzania... W dalszym ciągu krąży gdzie nie gdzie przekonanie, że Podkarpacie to tylko Bieszczady. Tutaj można przekonać się jak jest naprawde.Dobrze że pokazujecie wszystkie jego najpiękniejsze zakątki.
⤷ Odpowiedz
Mariusz P.
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-12-29 09:57
Bardzo konkretny artykuł. W końcu można zobaczyć jakie są naprawdę atrakcje na Podkarpaciu, które realnie warto zobaczyć. Wszystko rzeczowo i przystępnie pokazane.
⤷ Odpowiedz

Dodaj komentarz