Gródek nad Dunajcem – atrakcje turystyczne, Jezioro Rożnowskie i wszystko co warto odkryć w gminie Gródek nad Dunajcem
Główną atrakcja działającą jak magnes w okolicy Gródka nad Dunajcem jest Jezioro Rożnowskie. Jednak typowo turystyczna miejscowość w swoich okolicach kryje jeszcze kilka ciekawych miejsc, o których przeczytacie więcej w poniższym artykule.
- Gródek nad Dunajcem - turystyczna miejscowość koło Rożnowa
- Co warto zobaczyć w Gródku nad Dunajcem i okolicach?
- Jezioro Rożnowskie i Małpia Wyspa
- Ruiny zamków
- Skałki Rożnowskie
- Kościół parafialny Świętych Pustelników z XI wieku - pustelnia św. Świerada i Benedykta
- Dąbrowska Góra - Punkt widokowy na najwyższym szczycie Pogórza Rożnowskiego
- Zamek w Nowym Sączu - atrakcja w okolicach
- Skamieniałe miasto - Rezerwat przyrody
- Zamek w Wiśniczu
Gródek nad Dunajcem - turystyczna miejscowość koło Rożnowa
Gródek nad Dunajcem to niewielka miejscowość turystyczna w województwie małopolskim licząca zaledwie 770 mieszkańców, a jej powierzchnia to około 420 hektarów. We wsi funkcjonują jeszcze tzw. przysiółki. Wieś położona jest na Pogórzu Rożnowskim. Powstała w XIV wieku na skutek połączenie dwóch wsi Kobyle i Gródek. Nazwa "Gródek" pochodzi od jednego z zamkowych grodów. Zamki w dolinie Dunajca pełniły funkcje obronne, a ich ruiny są dziś atrakcją turystyczną.
Ruiny jednego z zamków wybudowanego w XIV wieku znajdują się dziś na Małpiej Wyspie otoczone wodami Jeziora Rożnowskiego. Zanim powstało tu jezioro było to wzgórze, a dopiero po utworzeniu jeziora w 1942 roku zmieniło się w wyspę. Jest ona dziś niedostępnym turystycznie obszarem. Znajduje się na niej rezerwat ptactwa wodnego a także archeologiczne stanowisko jeszcze z czasów średniowiecza!
Gródek nad Dunajcem, stanowi dziś centrum gminy oraz jedną z najbardziej turystycznych miejscowości nad zalewem rożnowskim, zwłaszcza w okresie letnim. Turyści przyjeżdżają tu głównie ze względu na atrakcyjność Jeziora Rożnowskiego, przy którym znajdują się liczne atrakcje umożliwiające uprawianie sportów wodnych oraz wypoczynek nad wodą.
Jeśli nie lubicie siedzieć w miejscu, z pewnością ucieszy Was fakt, że w Gródku mają swój początek szlaki turystyczne i rowerowe. Biegną przez obszar całej gminy wzdłuż jego najpiękniejszych terenów. Koniecznie wybierzcie się na przejażdżkę żółtym szlakiem rowerowym, aby poznać lepiej wszystkie walory tej niewielkiej wsi. Miejscowość posiada całkiem dobrze rozwinięta bazę noclegową gdzie w otoczeniu natury i pełnej uroku dolinie Dunajca znajdziecie różnego rodzaju noclegi w pensjonatach i domkach letniskowych.
Co warto zobaczyć w Gródku nad Dunajcem i okolicach?
Grudek nad Dunajcem to mała wieś, zatem nie nastawiajcie się wielkie i popularne atrakcje jak wieża widokowa w Krynicy-Zdroju czy zaplecze gastronomiczne jak w Nowym Sączu. Jest to bardziej cicha i urokliwa miejscowość, gdzie w otoczeniu natury będziecie odkrywać jej ciche skarby. Zatem zamiast siedzieć w miejscu, po przyjeździe warto wyruszyć w zaplanowane wcześniej ciekawe miejsca i poznać nieco okolicę. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji.
Jezioro Rożnowskie i Małpia Wyspa
Jezioro Rożnowskie to zdecydowanie największa atrakcja w całej gminie Gródek nad Dunajcem. Powstało poprzez spiętrzenie wód Dunajca i stworzenie zapory w 1941 roku. Wyznaczone wokół jeziora plaże i miejsca do kąpieli, a także ośrodki turystyczne, w których wypożyczyć można sprzęt wodny cieszą się największą popularnością w czasie letnim.
Turyści chętnie korzystają też z rejsów statkami, podczas których mogą zobaczyć z bliska Małpią Wyspę, gdzie znajdują się tajemnicze ruiny zamku z XIV wieku. Jednak oprócz wypoczynku nad jeziorem jest w okolicy kilka ciekawych miejsc i atrakcji.
Ruiny zamków
Malownicza okolica wzbogacona jest przez ruiny dawnych zamków, które w tym przypadku dostępne są dla wszystkich do zwiedzania.
Ruiny zamku Górnego w pobliskim Rożnowie położone są tuż obok zalewu. Obiekt aktualnie jest w zaawansowanej fazie rozpadu, natomiast trwają starania o dofinansowanie na jego renowacje. Jako ciekawostkę warto dodać, że kiedyś ten zamek należał do bohatera bitwy pod Grunwaldem - Zawiszy Czarnego z Grabowa. Jeśli lubicie historię, to ze względu na ten fakt warto odwiedzić ruiny tego XIV-wiecznego zamku.
Około 1,5 km na północny-wschód od wspomnianych wyżej ruin znajdują się kolejne pozostałości dawnego zamku. Mowa oczywiście o ruinach zamku Jana Amora Tarnowskiego. Ten obiekt jest już lepiej zachowany. Budowa tej fortyfikacji rozpoczęła się w 1568 roku, jednak nigdy nie została skończona. Celem wzniesienia tej budowli było stworzenie złożonej fortyfikacji obronnej blokującej dolinę Sanu przed wrogiem. Sporą ciekawostką jest fakt, że była to jedna z pierwszych bastionowych budowli w Polsce.
Kolejna ciekawa fortyfikacja, (tym razem nieco oddalona na północny-zachód od Gródka) to zamek w Tropsztynie. Jest to rekonstrukcja obronnej budowli postawionej na stromym zboczu, gdzie z trzech stron oblana jest wodami Dunajca. Zamek ten czynny jest dla zwiedzających jedynie w lipcu i sierpniu. Według dostępnych danych przypuszcza się, że obiekt powstał w pierwszej połowie XIII wieku wzniesiony przez ród Ośmiorogów.
Jeśli zwiedzanie zamkowych ruin to Wasza pasja, polecamy jeszcze odwiedzić zamek w Czchowie (XIII/XIV wiek) i zamek w Melsztynie (XIV wiek) oraz w Nowym Sączu (XIV wiek).
Skałki Rożnowskie
Niedaleko Gródka nad Dunajcem tuż nad brzegiem Jeziora Rożnowskiego znajdują się skałki zbudowane z piaskowca ciężkowickiego. Najwyższe z nich osiągają wysokość do 30 m. Skąd wzięły się w tym miejscu skałki? Jest to teren byłego kamieniołomu, który obecnie wykorzystywany fanów wspinaczki. Stąd też rozlega się ciekawa panorama na jezioro i okolicę. Jednak teren, na którym mieszczą się skałki jest prywatny, dlatego najprawdopodobniej aby z niego korzystać będziecie potrzebowali zgodę właściciela. Czy jest to warte zachodu? Oceńcie sami.
Kościół parafialny Świętych Pustelników z XI wieku - pustelnia św. Świerada i Benedykta
Kościół Świętych Pustelników, a więc Andrzeja Świerada i Benedykta w Tropiu (12 km na północ od Gródka) to jeden z najstarszych kościołów w Małopolsce. Ten romański kościółek wybudowany z piaskowca na wysokiej kilkunastometrowej skale nad Jeziorem Czchowskim pochodzi (uwaga!) z przełomu XI/XII wieku!
Zgodnie z tradycją budynek wzniesiono w miejscu dawnej pustelni (św. Świerada - żyjącego na przełomie X/XI wieku) i powstał on około roku 1045 ufundowany przez Kazimierza Odnowiciela, a poświęcał go 28 lat później św. Stanisław męczennik. Pierwotna budowla nie przetrwała jednak próby czasu, zostały po niej jedynie fragmenty zachodniej i północnej ściany oraz mury prezbiterium. Dla wielbicieli zabytków i osób, które choć trochę interesują się historią odwiedzenie tego miejsca będzie wyjątkowym doświadczeniem.
Dąbrowska Góra - Punkt widokowy na najwyższym szczycie Pogórza Rożnowskiego
Kolejna z atrakcji niedaleko Gródka znajduje się na szczycie Pogórza Rożnowskiego na wysokości 583 m n.p.m. i jest to Dąbrowska Góra. Znajduje się na niej punkt widokowy, na który dotrzecie pieszo, jak i samochodem, gdyż na sam szczyt prowadzi utwardzona betonowa droga. Co zobaczycie na szczycie? Szeroka panoramę z widokiem na Jezioro Rożnowskie, Beskid Wyspowy, Beskid Niski, Beskid Sądecki oraz Tatry. Niecodzienne widoki obserwować tu można w trakcje tzw. złotej godziny, a więc godzinę po wschodzie i godzinę przed zachodem słońca. Cienie jakie padają wtedy na górzyste obszary uwidaczniają jeszcze dokładniej każde pojedyncze wzgórze przez co panorama wygląda bardziej widowiskowo.
Zamek w Nowym Sączu - atrakcja w okolicach
Gródek nad Dunajcem to miejscowość, wokół której licznie rozmieszczone są ruiny średniowiecznych zamków. Kolejna z propozycji zamkowych znajduje się w powiecie nowosądeckim, 20 kilometrów na południe od Gródka i jest to Zamek Królewski w Nowym Sączu wybudowany w latach 1250 - 1360.
Obiekt - podobnie jak wiele tego typu fortyfikacji - nie przetrwał próby czasu. Do dziś zachowały się fragmenty murów i rekonstrukcja Baszty Kowalskiej. Położony w miejskim parku nad Sanem stanowi jedną z największych atrakcji Nowego Sącza. W parku przy ruinach zamku rozmieszczone są ławki przy zadbanych alejkach. Zwłaszcza latem można tu spotkać wypoczywające osoby jak i spacerujących po ścieżkach przy Sanie. Obiekt doskonale komponuje się z atrakcyjną lokalizacją w Dolinie Sanu.
Zobacz też: Nowy Sącz: atrakcje które trzeba zobaczyć
Skamieniałe miasto - Rezerwat przyrody
Skamieniałe miasto w Ciężkowicach położone jest około 30 km na wschód od Gródka nad Dunajcem. Jest to atrakcja, na którą warto zwrócić uwagę, planując dłuższy pobyt w okolicach rożnowskiego jeziora. Rezerwat przyrody nieożywionej położony jest niecały kilometr od centrum miasta, a jego powierzchnia to około 15 hektarów. Znajdziecie tu jeden z najgłębszych w Polsce wąwóz - Wąwóz Ciężkowicki, który sam w sobie jest już sporą atrakcją turystyczną. Jego głębokość wynosi od 15 do 25 metrów, a długość 70 metrów.
Innym ciekawym punktem w Skamieniałym mieście będzie Wodospad Czarownic, który jako osobne miejsce zostało objęte ochroną w formie pomnika przyrody. Do wodospadu można dotrzeć idąc wcześniej wspomnianym wąwozem. Mniej więcej w połowie drogi w kierunku zachodnim z wąwozu wybiega odnoga, która kończy się malowniczym dziesięciometrowym wodospadem, którego woda spada pionowo w dół. W miejscu tym panuje wilgotny i specyficzny mikroklimat, ponieważ ze względu na swoją budowę nie docierają tu nigdy promienie słońca.
Oprócz licznych skał (maczug ambon, piaskowców i zlepieńców), które kiedyś wykorzystywane były do treningów wspinaczki (obecnie jest to zakazane) znajdziecie tu bogactwo chronionych gatunków roślin oraz wiele małych jaskiń.
Zamek w Wiśniczu
Zamek w Wiśniczu położony jest w gminie Nowy Wiśnicz, w miejscowości Stary Wiśnicz w odległości 43 km na północny-zachód od Gródka nad Dunajcem. Położony niedaleko Bochni i autostrady A4 będzie dobrym przystankiem dla wszystkich przyjeżdżających do Gródka od strony Krakowa. Zamek ten pochodzi z 2 połowy XIV wieku i wybudowany został przez Jana Kmitę w stylu wczesnobarokowym łączy w sobie elementy architektury renesansowej.
Ciekawa legenda na temat tego zamku mówi o jeńcach zatrudnionych przy jego budowie, którzy byli w niewoli w związku z bitwa pod Chocimiem. Podobno skonstruowali oni skrzydła, za pośrednictwem których próbowali uciekać z góry zamkowej. "Lotnicy" jednak nie zalecieli daleko, a miejsca w których spadli zaznaczone są do dziś kolumnami. Jedna z kolumn stoi przy Liceum Technik Plastycznych i pochodzi z 1646, kolejna postawiona w 1654 roku znajduje się obok drogi w Kopalinach, trzecia z kolumn stoi w Bochni na Karosku - 1747 rok. Czwarta i ostatnia kolumna postawiona została dopiero w 1747 roku i znajduje się we wsi Łomna obok drogi do Lipnicy Murowanej.