Stary Sącz – atrakcje turystyczne, zabytki, ciekawe miejsca, leśne molo i wszystko co warto zobaczyć w miasteczku nad Popradem
Stary Sącz, to jedno z najstarszych miast w Polsce. Spacerując po rynku tego miasta i brukowych uliczkach odnosi się wrażenie, że w pewnym momencie czas zatrzymał się w miejscu. A znamiona czasu i panujący tu klimat sprawia, że wycieczka do Starego Sącza staje się niemalże podróżą w czasie.
- Stary Sącz – początki jednego z najstarszych miast w Polsce
- Rynek - atrakcja Starego Sącza. Co zobaczyć?
- Muzeum Regionalne - Stary Sącz atrakcje
- Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu i św. Kinga
- Brama Seklerska - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Starym Sączu
- Kapliczka i źródełko św. Kingi - w poszukiwaniu najciekawszych miejsc
- Kościół Świętej Elżbiety Węgierskiej - zabytek Starego Sącza
- Stary Sącz – atrakcje: ołtarz papieski i muzeum Jana Pawła II
- Miejska Góra - platforma widokowa i ścieżka w koronach drzew (Leśne Molo)
- Pozostałe atrakcje w Starym Sączu i okolicy, które warto zobaczyć
- Noclegi w Starym Sączu
- Parking w Starym Sączu
Stary Sącz – początki jednego z najstarszych miast w Polsce
Stary Sącz to miasto w województwie małopolskim położone na wysokości 320 m n.pm. w Kotlinie Sądeckiej na bursztynowym szlaku i rozwidleniu rzek Poprad i Dunajec. Jako datę założenia miasta przyjmuje się rok 1257. Wtedy to krakowsko-sandomierski książę Bolesław Wstydliwy zapisał Ziemię Sądecką na terenach między Limanową, Bieczem a Podolincem (obecnie miejscowość na Słowacji) księżniczce węgierskiej Kindze. Były to dobra zapisane jako zastaw za posag, który księżniczka wniosła do Polski.
Zobacz: Piwniczna Zdrój: Top lista atrakcji
W miejscu, w którym obecnie znajduje się Stary Sącz, przy szlaku handlowym prowadzącym do Węgier, księżniczka Kinga zakłada dwa franciszkańskie klasztory męski i żeński o regule świętej Klary. Wydarzenie to sprawia, że Stary Sącz zyskał na znaczeniu pośród nisko zaludnionych terenów ówczesnej Polski, rozwijając się po jurysdykcją założonego klasztoru, przeżywając lepsze i gorsze czasu.
Klasztor Klarysek stracił władze nad miastem w 1770 roku, gdy po przyłączeniu Starego Sącza do Austrii w czasie zaboru austriackiego cesarz Józef II pozbawił Klaryski władzy nie tylko nad miastem ale i okolicznymi wsiami.
Rok 1782 to dla franciszkańskich klasztorów trudny okres, kasacji uległy oba klasztory. Klasztor męski na stałe został zlikwidowany, żeński zaś przetrwał. I pomimo, że później okradany był i napadany do dziś zachowały się w nim prawdziwe skarby historii już od okresu średniowiecza.
Zobacz również: Nowy Sącz: najciekawsze miejsca turystyczne
Rynek - atrakcja Starego Sącza. Co zobaczyć?
Rynek w Starym Sączu wraz z jego zabudowaniami umiejscowiony jest na planie kwadratu, a rozmieszczenie budynków miasta odzwierciedlają jego średniowieczny układ. Dlatego też z każdej części miasta znajdziecie drogę do rynku. Znajdziecie tu m.in. pozostałości dawnych czasów w postaci galicyjskich akcentów architektonicznych, dzięki którym rynek ma swój unikalny klimat. W 1795 roku Stary Sącz trawiony był przez wielki pożar. Znacznemu zniszczeniu uległ budynek ratusza, który do dziś nie został odbudowany. Jego replika została odtworzona w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu, natomiast obiektami które pamiętają czasy kiedy na rynku obecny był ratusz są lipy posadzone w nieopodal dawnego ratusza i zabytkowa studnia na rynku.
Klimatyczny rynek jest dziś miejsce gdzie nie tylko lokalni mieszkańcy chętnie spędzają w nim czas. Jest to obowiązkowy punkt odwiedzin dla turystów przyjeżdżających do Starego Sącza. Znajdują tu miejsce odpoczynku i relaksu przy dobrej kawie i pysznym ciastku.
Wśród kamienic Starego Sącza są też takie, które pamiętają wybitne osobistości jakie mieszkały w ich wnętrzach przed laty. Należą do nich: ksiądz Leopold Kmietowicz – przywódca powstania chochołowskiego, ksiądz Józef Tischner, czy Ada Sari – słynna śpiewaczka operowa.
Muzeum Regionalne - Stary Sącz atrakcje
Ciekawym budynkiem na rynku w Starym Sączu jest Dom na Dołkach, znajduje się tam siedziba Muzeum Regionalnego. Warto się tu udać jeśli chcielibyście poznać nieco historii tego miasta. Innym miejscem na które warto zwrócić uwagę jest oficyna Raczków. W jego wnętrzu odkryjecie liczne malowidła ścienne, których autorem jest Józef Raczek. Spacerując dalej po rynku z pewnością traficie na miejsce gdzie niegdyś mieścił się żydowski szynk, a obecnie Centrum Kultury.
Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu i św. Kinga
Klasztor Klarysek, to jeden z najcenniejszych zabytków. Ufundowany w 1280 roku przez św. Kingę – żonę Bolesława Wstydliwego. Klasztor otoczony jest murem, a całość stanowi swego rodzaju kompleks, do którego wchodząc przechodzi się przez dziedziniec podziwiając zabytkowy dom kapelana (obecnie muzeum klasztorne), polowy ołtarz i ozdobną furtkę, no i przede wszystkim przepiękny kościół gotycki pw. Świętej Trójcy. Wnętrze świątyni zaaranżowane jest w stylu barokowym. Ciekawym elementem wnętrza jest ambona, która przedstawia drzewo genealogiczne rodu Jezusa – drzewo Jossego. Kolejnym cennym obiektem we wnętrzu świątyni jest kaplica św. Kingi. Znajduje się w niej drewniana rzeźba świętej z XV wieku, a także jej trumna z relikwiami. Na ścianach widnieje polichromia uwidaczniająca poszczególne sceny z życia świętej Kingi. Autorem polichromii jest Feliks Derysarz.
Brama Seklerska - atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Starym Sączu
Przy klasztorze sióstr klarysek znajduje się Brama Seklerska. Ta drewniana brama jest wyjątkową pamiątką ufundowaną przez Seklerów, czyli Węgrów mieszkających w Rumunii. Powstała z okazji pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Starego Sącza oraz kanonizacji św. Kingi w 1999 roku. To obiekt, który przypomina o ważnych wydarzeniach z historii.
Kapliczka i źródełko św. Kingi - w poszukiwaniu najciekawszych miejsc
Podczas wędrówki wzdłuż wysokich murów i baszty klasztoru klarysek w Starym Sączu, nie można pominąć kapliczki św. Kingi. Obok niej znajduje się urokliwe źródełko. Możesz tu poczuć prawdziwe przeniesienie w czasie. Kaplica, zbudowana z cegły w 1779 roku, jest drugą, która stanęła w tym miejscu. Wewnątrz, poprzez kratę, dostrzegamy niewielką figurkę św. Kingi trzymającą w jednej ręce klasztor, a w drugiej aniołki. Nad nią bije cudowne źródełko, które według legend ma moc uzdrawiania.
Kościół Świętej Elżbiety Węgierskiej - zabytek Starego Sącza
Następnym ciekawym zabytkiem Starego Sącza jest kościół św. Elżbiety z przełomu XIV i XV wieku. W początkach swojego istnienia budynek kościoła miał konstrukcję ceglano-kamienną. Pierwsze msze odbywały się w nim od 1470 roku. Natomiast już wcześniej przed wzniesieniem kościoła obecna była w tym miejscu świątynia duchowna. Potwierdzają to najwcześniejsze dostępne zapiski, z których wynika że już w 1299 roku znajdował się tu niewielki drewniany kościół.
Ciekawym elementem wystroju kościoła (po lewej stronie), na który warto zwrócić uwagę jest ołtarz w stylu wczesnobarokowym. Powstał on w połowie XVII wieku. Przedstawia rzeźby postaci takich świętych jak św. Rozalia, Wacław, Barbara, Wojciech, Stanisław Biskup i Michał Archanioł. Ołtarz przyozdabiają też obrazy: Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanego Poczęcia oraz św. Jana Nepomucena.
Z prawej strony znajduje się drugi boczny ołtarz, tym razem późnobarokowy. Wykonany został w 1790 roku i podobnie jak w tym po lewej stronie zamieszczono tu rzeźby świętych oraz kilka obrazów. Najciekawszy z nich pochodzi z 1700 roku i przedstawia Matkę Bożą Różańcową z Dzieciątkiem.
Stary Sącz – atrakcje: ołtarz papieski i muzeum Jana Pawła II
W 1999 roku Ojciec Święty Jan Paweł II kanonizował błogosławioną Kingę na starosądeckich błoniach, gdzie przygotowany w tym celu specjalny ołtarz. Po uroczystości planowano jego rozebranie, z wyjątkiem małej kapliczki z figurą Pana Jezusa „frasobliwego”. Jednak zainteresowanie pielgrzymów wpłynęło na decyzję, aby cały ołtarz pozostał na miejscu jako niezwykła pamiątka. Ołtarz jest drewnianą konstrukcją, dwukondygnacyjną z podwyższoną częścią środkową, wieńczącą dach z charakterystycznymi wieżyczkami. Ołtarz został zaprojektowany przez Zenona Andrzeja Remiego przy współpracy syna Zenona Bartosza. W latach 1999-2003 poddany on został przeróbkom konstrukcyjnym, które nie zmieniły jego wyglądu, jednak pozwoliły zabezpieczyć budowlę, aby mogła służyć jeszcze wielu pokoleniom.
W dolnej kondygnacji ołtarza mieści się Sala Pamięci Jana Pawła II, zakrystia, sala audiowizualna i sklepik z pamiątkami.
Miejska Góra - platforma widokowa i ścieżka w koronach drzew (Leśne Molo)
Miejska Góra, to znane i od dawna lubiane miejsce w Starym Sączu. Przyciąga zarówno mieszkańców jak i turystów, stąd też zrodził się pomysł aby stworzyć tu ścieżkę spacerową w koronach drzew, zwaną leśnym molem. Ścieżka zakończona jest oszklonym tarasem widokowym z niecodziennymi widokami na miasto i główne jego zabytki i przepiękną okolicę, Góry Grybowskie, a nawet pasma Beskidu Niskiego. Jednak trzeba obiektywnie przyznać, że już sam spacer zapewnia ciekawe wrażenia. Wchodząc na ścieżkę czeka nas spacer pośród szklanych kul, z których dowiemy poznamy cykl życia Kumaka Górskiego, następnie przez 200 metrów idziemy drewnianą ścieżką podziwiając pierwsze widoki przebijające się między koronami drzew. Każdy kto lubi adrenalinę z pewnością ucieszy się z wielkiego hamaka i wzmacniających wrażenia przeszkleń na końcu ścieżki.
Pozostałe atrakcje w Starym Sączu i okolicy, które warto zobaczyć
- Park linowy
- Platforma widokowa „Ślimak”
- Kąpielisko „Stawy”
- Bobrowisko w Starym Sączu
- Zbiorowy grób choleryków
- Dawna synagoga
- Bunkier w Mostkach
Noclegi w Starym Sączu
Popularnym miejscem noclegowym w Starym Sączu jest Dom Pielgrzyma „Opoka”. Znajduje się obok ołtarza papieskiego. Obiekt jest spokojny i bardzo zadbany.
Inną propozycją będą klimatyczne noclegi w Miasteczku Galicyjskim. Jeśli wybieracie się zimą, możecie skorzystać z noclegów w Centrum Sportów Zimowych Ptaszkowa, jednak jest tam kawałek drogi – około 20 km od Starego Sącza.
Parking w Starym Sączu
Stary Sącz (dla samochodów osobowych) oferuje sporo bezpłatnych miejsc parkingowych przy ulicach jednokierunkowych dookoła Rynku. Oczywiście najwygodniej jest zaparkować w samym Rynku jednak tam parking jest już płatny.