Jezioro Rożnowskie - ciekawa atrakcja w Gródku nad Dunajcem ☀️

Lubię to
0
Super
0
Wow
image/svg+xml
0
Lubię to
|
0
Like Super!
Czas czytania: 5 min
Aktualizacja: 2024-10-19
Gródek nad Dunajcem

Jezioro Rożnowskie, to zbiornik wodny, który oprócz funkcji energetycznej pełni też funkcję krajobrazową i retencyjną. Jednak przede wszystkim jest on rewelacyjnym miejscem wypoczynku w letnie dni. Znajdziecie tu sporo ciekawych atrakcji i ofert turystycznych, wypożyczalnie sprzętu wodnego, zamek rycerski, szlaki turystyczne i wiele więcej.

jezioro rożnowskie fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Kąpielisko, zapora i plaża - czyli letni wypoczynek nad jeziorem

Jezioro Rożnowskie, to akwen wodny, którego atrakcyjność turystyczna sprawia, że gdy tylko nadchodzą ciepłe letnie dni, nad jego wody nadciąga spora ilość turystów szukających wytchnienia, odpoczynku, ale przede wszystkim ciekawie spędzonego czasu.

Umożliwia im to rozwinięta linia brzegowa i zróżnicowany krajobraz, w którym każdy odnajdzie idealne dla siebie warunki do wypoczynku.

Ponadto znajdziecie tu kilka turystycznych miejscowości, w których dostępne są dodatkowe atrakcje, takie jak np. przystanie jachtowe, pola namiotowe i biwakowe, ruiny zamków, piaszczyste plaże oraz bezpieczne kąpieliska.

Jednym z kąpielisk nad zalewem Rożnowskim jest Kąpielisko i plaża Rożnów-Zapora.

Maksymalna głębokość zbiornika to 35 m, a jego linia brzegowa ma długość 56 km. Natomiast całkowita powierzchnia lustra wody wynosi w zależności od poziomu wody około 1600 hektarów.

Rejs statkiem po Jeziorze Rożnowskim - sprawdzamy wodne atrakcje

Jeśli zastanawiacie się w jaki sposób zaplanować urlop nad Jeziorem Rożnowskim i co ciekawego można tu robić, z propozycją wychodzą kurorty wodne z rejsami po wodach jeziora. Do dyspozycji są tu 2 statki, które pływające na różnych kierunkach.

Statkiem "Jaskółka" wyruszycie z Rożnowa w kierunku Gródka nad Dunajcem. W tym przypadku jest też możliwość wyczarterowania statku. Szczegółowe informacje uzyskacie w Ośrodku Wypoczynkowym "Barbara" pod numerem tel. 0 691-681-704 lub 18 440 10 14

Statkiem "Alka" popłyniecie z Bratkowej do Rożnowa. (w sezonie od maja do października). Po szczegółowe informacje należy kontaktować się z Domem Wczasowym „Stalownik” pod numerami tel. 18 440 13 03 lub 18 440 10 21

Małpia Wyspa na zbiorniku Rożnowskim

Jezioro Rożnowskie, to sztuczny zbiornik powstały w 1942 roku. Po zalaniu wodami Dunajca przygotowanej doliny, wzgórze na którym znajdują się ruiny zamku z XIV wieku pozostało w dalszym ciągu nad lustrem wody i dziś nazywane jest Małpią Wyspą.

Niestety na jej terenie obowiązuje zakaz wstępu ze względu na rezerwat przyrodniczy ptactwa wodnego znajdujący się w obrębie całej wyspy. Stworzony został w celu ochrony 165 gatunków ptaków gnieżdżących się w okolicach jeziora.

Przy odmiennym zagospodarowaniu wyspy z pewnością byłaby to spora atrakcja. Wystarczy wyobrazić sobie ruiny zamku, do których aby dotrzeć trzeba najpierw przepłynąć jezioro! A później to uczucie zwiedzania tak niedostępnego i tajemniczego zarazem kawałka ziemi. Dodajmy jeszcze świadomość bycia otoczonym przez wodę i znowu, aby wrócić do cywilizacji - kolejna wodna przeprawa. Jednak powinniśmy też dbać o cenne i często rzadkie gatunki zwierząt, gdyż to m.in. one wzbogacają nasz świat!

Gródek nad Dunajcem - turystyczna miejscowość nad Jeziorem Rożnowskim

Gródek nad Dunajcem, to malownicza miejscowość położona nad Jeziorem Rożnowskim (20 kilometrów od Nowego Sącza). Znana ze swoich turystycznych walorów stanowi rewelacyjną bazę wypadową w tak atrakcyjne miejsca jak Zakopane, Kraków czy Pieniny. Ponadto w okolicach Gródka znajdują się liczne atrakcje. Poza oczywiście Jeziorem Rożnowskim - ruiny zamków, punkty widokowe oraz idealne warunki do uprawiania wędkarstwa, a dla bardziej aktywnych turystów trasy spacerowo-rowerowe. Wszystko to sprawia. że jest to miejsce, które warto odwiedzić, aby pośród przyrody i pięknych krajobrazów spędzić udany urlop.

Atrakcje turystyczne wokół Jeziora Rożnowskiego

Jezioro Rożnowskie, ze względu na niedaleką odległość od Nowego Sącza, daje nam możliwość odwiedzenia nie tylko ciekawych miejsc rozmieszczonych wokół samego jeziora. Możemy też wyskoczyć na południe i zwiedzić ciekawe atrakcje Nowego Sącza. Jednak w tym artykule skupimy się przede wszystkim na turystycznych miejscach w bliskim otoczeniu Jeziora Rożnowskiego i powiemy sobie o często niedocenionych miejscach na turystycznej mapie Polski.

Skałki Rożnowskie w Rożnowie

Na obszarze byłego kamieniołomu w okolicach Jeziora Rożnowskiego znajdują się skałki zbudowane z piaskowca ciężkowickiego. Kształty jakie przyjmują najlepiej opisują ich nazwy: Zjazdowa Turnia, Okręt, Ściana z hokejem itp.

Wysokość skałek dochodzi do 30 metrów i są one obecnie wykorzystywane w głównej mierze przez osoby trenujące wspinaczkę.

Jednak teren, na którym znajdują się skałki jest prywatny i aby móc z nich korzystać np. do wspinaczki konieczna będzie zgoda właściciela. Niektóre źródła zachęcają mimo wszystko do odwiedzin, co pozostawiam już każdemu do własnej oceny.

Ruiny zamku Górnego w Rożnowie

Ruiny średniowiecznego zamku w Rożnowie pochodzą z XIV wieku i wchodzą w skład kompleksu zabytków obronnych nad Dunajcem w miejscowości Rożnów. Cały kompleks składa się jeszcze z renesansowych fortyfikacji z XVI wieku i nazywane są Zamkiem Dolnym.

Zamek Górny należał kiedyś do bohatera bitwy pod Grunwaldem, słynnego rycerza średniowiecznej Europy - Zawiszy Czarnego z Grabowa, stąd też przyjęło się również nazywać go zamkiem Zawiszy Czarnego. W obecnej postaci obiekt przypomina bardziej stertę gruzu niż zamek, jednak trwają starania o dofinansowanie na rekonstrukcję zabytku i zagospodarowanie terenu w przyjazny dla turystów sposób.

Ruiny zamku Jana Amora Tarnowskiego w Rożnowie

Zamek Tarnowskich w Rożnowie, to budowla którą rozpoczął przed 1568 rokiem hetman Jan Amor Tarnowski. Budowla prawdopodobnie nie została skończona do dziś. Dlaczego tak się stało? Właściciel nowobudowanego zamku posiadał już jeden zamek w Rożnowie około 1 km dalej, jednak najprawdopodobniej nie przewidział, że budowa dużej fortyfikacji na tak wąskim wzgórzu na jakim rozpoczął budowę będzie niezwykle trudna.

Powstaje zatem pytanie w jakim celu rozpoczął on budowę kolejnego zamku?

Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie kompleksu obronnego, a niedokończony zamek miał być jednym z elementów kompleksu.

Tarnowski starał się tym sposobem zablokować dolinę Dunajca podczas ataku wroga. Spodziewał się on ataków ze strony Turcji, która w tym czasie rosła w potęgę. Niestety po śmierci Tarnowskiego żaden z jego potomków nie kontynuował dzieła jakie zaczął, nie podjął się tego również żaden z kolejnych właścicieli tych dóbr. Budowle wykorzystywane były m.in. do produkcji piwa czy odlewni dzwonów.

Jako ciekawostkę warto tu wspomnieć, że rożnowskie fortyfikacje stanowią jedne z najwcześniej wybudowanych fortyfikacji bastionowych w Polsce. W tamtym czasie był to najnowocześniejszy typ umocnień w kraju. System bastionowych fortyfikacji rozpowszechniony był przez Włochów, a ich największe dzieła tego typu znajdują się w Weronie i pochodzą z 1530 roku. Innym ciekawym zamkiem w okolicy jest zamek w Czchowie z XIII wieku.

Dąbrowska Góra - Punkt widokowy na Pogórze Rożnowskie

Dąbrowska Góra (583 m n.p.m.), to najwyższe wzniesienie Pogórza Rożnowskiego. Przez jej szczyt prowadzi szlak turystyki pieszej. Dlatego jeśli będąc nad zalewem obudzi się w Was chęć chodzenia po górach, tutaj będzie to możliwe. Jeśli natomiast wspinanie się po szczytach nie jest tym co lubicie najbardziej możecie wyjechać tam samochodem. Na sam szczyt biegnie utwardzona droga przez leśne zbocza góry.

Pogórze ma wyjątkowo górski charakter, jego główne masywy to: Pasma Mogiły, Styru, Jamna i Wał. Jego szczyty często osiągają wysokość powyżej 500 m n.p.m.

Na jego najwyższym szczycie znajduje się wspaniały punkt widokowy na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski, Tatry i oczywiście Jezioro Rożnowskie. Będąc nad jeziorem szkoda byłoby nie skorzystać z takiej okazji. Gorąco zachęcamy zwłaszcza o świcie lub chwilę przed zachodem słońca pojawić się w tym miejscu. Wtedy widoki potrafią szczególnie zachwycać.

Most Stacha w Znamirowicach - atrakcja w okolicy

Most Stacha, to niezwykła budowla, której autorem i wykonawcą jest miejscowy gospodarz Jan Stach. Unikalną w skali światowej budowlę wzniósł on własnymi rękami. Budowla jest największym na świecie mostem kamiennym, który zbudowany został od początku do końca przez jednego człowieka. Pan Stach budował go zaledwie 3 lata, od 1968 do 1971 roku, a efekty jego nadludzkiej pracy możemy oglądać w małopolskich Znamirowicach niespełna 14 metrów od brzegu Jeziora Rożnowskiego.

Most, który Stach zbudował ma 13 m wysokości, 7,5 szerokości, a jego długość to aż 20 m.

Co kierowało panem Stachem, że podjął się samodzielnie tak ciężkiego w budowie obiektu? Jak łatwo się domyślić powodem był brak dojazdu do jego gospodarstwa rolnego, do którego zwykle dojeżdżał przez drogę sąsiada. Jednak po pewnym czasie sąsiad zabronił Stachowi przejazdu przez własne pole. Gospodarz w związku z tym zakasał rękawy i wziął się do ciężkiej pracy. Wybudował 0,5 km drogi, na której wzniósł kamienny most nad rzeką Jar.

Dzięki niezwykłej pracowitości i determinacji rolnika z Małopolski do dziś możemy podziwiać jego dzieło, które szeroko opisywane od momentu powstania stanowi dziś lokalną atrakcję przyciągającą turystów.

O dzielnym rolniku i jego budowli powstał również film nakręcony w 1971 roku przez Jerzego Jarczewskiego. Tytuł filmu: "Wznoszę Pomnik".

Noclegi nad Jeziorem Rożnowskim

W celu zatrzymania się na noc warto udać się do takich miejscowości jak Gródek nad Dunajcem oraz Rożnów. Są to najlepiej rozwinięte noclegowo i turystycznie miejscowości w całej okolicy i z pewnością znajdziecie tam hotele, pensjonaty, jak i domki letniskowe do wynajęcia czy osady, w których rozbijecie namiot.

Podsumowanie informacji

Trzeba przyznać, że okolice Jeziora Rożnowskiego w sezonie wypoczynkowym są wyśmienitym miejscem do spędzenia wolnego czasu na wiele sposobów. Nie wspominając już o sporej ilości atrakcji Jeziora Rożnowskiego lokalizacja ta sprawia, że po odwiedzeniu najciekawszych lokalnie miejsc możemy wyruszyć na podbój kolejnych. Na pewno warto również odwiedzić oddalony o 15 km Nowy Sącz oraz Krynicę-Zdrój lub Pieniny.

Komentarze


Dodaj komentarz
× Full Image