Nowy Sącz: atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć w Nowym Sączu i okolicach. Poznaj Top listę ciekawych miejsc w Nowym Sączu

Lubię to
0
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
0
Czas czytania: 5 min
Aktualizacja: 2023-10-03
Nowy Sącz
ruiny zamku Nowy Sącz fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Nowy Sącz, to miasto miasto w województwie małopolskim oddalone od Rzeszowa o około 150 km. W połączeniu z atrakcjami pobliskich miejscowości tworzy ciekawą destynacje na (przynajmniej) jednodniowy wypad. Poznajmy wszystko to co najciekawsze w Nowym Sączu.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Nowy Sącz – intrygujące miasto nad Dunajcem

Nowy Sącz, to miasto, w którym z całą pewnością nie ma miejsca na nudę. Położone nad Dunajcem w województwie małopolskim zajmuje centralne części urokliwej Kotliny Sądeckiej u stóp Beskidu Sądeckiego oraz Wyspowego.

Różnorodność zabytków i atrakcji historyczno-kulturalnych przeniesie Was do świata XIX wieku, gdzie w ówczesnej Galicji królowała tradycyjna kultura ludowa ziemi sądeckiej.Zatem dajcie się porwać fascynującej przygodzie w świecie wielokulturowych i niezwykle ciekawych atrakcji Nowego Sącza.


Zobacz również: Stary Sącz: atrakcje i ciekawe miejsca


Top 10 atrakcji Nowego Sącza - wszystko co warto zobaczyć w Nowym Sączu

Nowym Sączu znajdzie coś dla siebie zarówno początkujący jak i wytrawny turysta. Miasto założone w 1292 roku nosi na swoich ziemiach wspaniałe gotyckie kościoły, klimatyczny rynek czy niesamowite ruiny zamku, które wiosną wyglądają wprost cudownie.

Nowy Sącz, to również tematyczne szlaki spacerowe, przy których znajdziecie sporo ciekawych miejsc i atrakcji. Spacerując po mieście spotkacie m.in. symbole sztuki ulicznej (tzw. street-art) oraz będą Was kusić przepyszne lody na niejednym rogu ulicy. Warto sprawdzić jak smakują. A po degustacji przygotujcie się na solidną dawkę atrakcji i wrażeń, jakie czekają na Was w na terenie Nowego Sącza i okolicach.

Poznajcie listę największych atrakcji Nowego Sącza.

Zamek w Nowym Sączu i Baszta Kowalska

ruiny zamku w Nowym Sączu
Ruiny zamku w Nowym Sączu

Średniowieczny zamek w Nowym Sączu, wzniesiony został przez króla Kazimierza Wielkiego w latach 1350-60. W otoczeniu miejskich murów miał za zadanie bronić bram miasta przed wrogiem. Nie znamy dziś niestety pierwotnego kształtu budowli, gdyż żadne dokumenty, które by o tym informowały nie przetrwały próby czasu. Wiemy natomiast, że w murach tego zamku gościły się takie osobistości jak np. Władysław Jagiełło.

W kolejnych wiekach istnienia obiekt ten został zniszczony, a jego odbudowy się nie podjęto. Właściwie na nowo odbudowano jedynie Basztę Kowalską, która tak pięknie przyozdabia miasto i stanowi najznakomitszy element Parku Miejskiego w Nowym Sączu.

Sądecki Park Etnograficzny – czyli skansen w Nowym Sączu

Skansen w Nowym Sączu, to największy skansen w Małopolsce. Znajdziecie tu architekturę drewnianą prezentującą tradycje i kulturę dawnych grup etnograficznych zamieszkujących niegdyś te tereny. Są to m.in. Górale Sądeccy Lachowie oraz Łemkowie. Obiektem, który warto wyróżnić jest na pewno Dwór z Rdzawy. Był on kościołem i jednocześnie domem dla duchownych z Trzciany.

Takich wyjątkowych obiektów jest tu więcej. Tak naprawdę jest ich cała masa. Każdy na swój sposób jest wyjątkowy, bo z każdym wiąże się jedyna i niepowtarzalna historia. Warto tu zajrzeć i zobaczyć na własne oczy te unikalne perełki budownictwa ludowego. Tę pozycję z całą pewnością zaliczamy do najciekawszych atrakcji Nowego Sącza.

Miasteczko Galicyjskie

Miasteczko Galicyjskie mieści się obok skansenu i stanowi unikatowe w skali kraju miejsce. Znajdziecie tu rekonstrukcje historyczne tj. starosądecki ratusz, dwór szlachecki oraz mieszkalne domy wraz z rzemieślniczymi warsztatami i wyposażeniem, a także dawną remizę strażacką.

Atrakcyjność tego miejsca podnosi działająca tu gospoda i kawiarnia. Kto by nie chciał napić się pysznej kawusi wewnątrz klimatycznego miasteczka galicyjskiego z XIX wieku. Tak więc nie zdziwcie się, jeśli podczas zwiedzania poczujecie kuszący zapach świeżo mielonej kawy. 

Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Zabytkowa bazylika w stylu gotyckim to atrakcja, o której wzmianki pochodzą już z początku XIV wieku (1303 rok). Początkowo był to niewielki gotycki kościółek, a z biegiem lat został rozbudowany, a po zniszczeniach z II wojny światowej zrekonstruowany. Dzięki temu świątynia zachwyca dzisiaj swym dawnym blaskiem. Ciekawym elementem wewnętrznej architektury jest polichromia ze sceną ostatniej wieczerzy i opłakiwaniem, która pochodzi z 1360 roku, a więc z czasów średniowiecza.

Zabytkowa synagoga

Kolejnym z zabytków Nowego Sącza z pewnością jest Wielka Synagoga znajdująca się przy ulicy Berka Joselewicza 12. Jest to obiekt, który został wzniesiony około 1780 roku. Dziś zabytek ten stanowi pozostałość po danej dzielnicy żydowskiej mieszczącej się kiedyś w Nowym Sączu. Dzielnica ta mieściła się między dawnym zamkiem a Dunajcem, czyli tam gdzie dziś znajduje się parking oraz tereny zielone. Synagoga jest jednym z zabytków Nowego Sącza na szlaku turystycznym „Śladem nowosądeckich Żydów”. Nie należy ona do największych atrakcji turystycznych tego miasta, gdyż jej budynek jest trochę zaniedbany. Nie ma też możliwości zwiedzania. Jednak osoby interesujące się architekturą i historią Żydów mogą tu dostrzec pewnego rodzaju wyjątkowość.

Dom Gotycki

Dom Gotycki, to zabytek z przełomu XV i XVI wieku, znajduje się przy ulicy Lwowskiej 3 w Nowym Sączu. Obecnie w budynku tym mieści się Muzeum Okręgowe. Dom łączy w sobie różne style architektury, od gotyckich, przez renesansowe po barokowe.

Tego typu domy mieszkalne z XV wieku w Polsce występują tylko w czterech egzemplarzach. W Krakowie, Sandomierzu, Wiślicy i Nowym Sączu.

Kościół św. Heleny

Zabytkowy, drewniany kościół św. Heleny w Nowym Sączu, to obiekt powstały w XVII wieku i znajduje się na trasie Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej. Świątynia została wzniesiona w 1686 roku i zasponsorowana przez Helenę Marchocką. Była ona przełożoną w Klasztorze Sióstr klarysek w Starym Sączu.

Wnętrze kościoła wykonane jest w stylu renesansowo-barokowym. Najciekawszymi obiektami wewnątrz kościoła są: główny ołtarz z obrazami pochodzącymi z II poł. XVII wieku oraz dzieła renesansowe przedstawiające Ukrzyżowanie o Zmartwychwstanie Pańskie. Dzieła te pochodzą z około 1580 roku.

Rynek w Nowym Sączu

Według niektórych opinii rynek w Nowym Sączu należy do najpiękniejszych rynków w Polsce. Okazały ratusz znajdujący się w centralne części placu wzniesiony został w latach od 1895 do 1897 zgodnie z projektem wybitnego architekta Jana Perosia. Obecny ratusz jest już trzecim z kolei ratuszem w mieście. Stanowi przepiękną wizytówkę Nowego Sącza, którą koniecznie musicie zobaczyć będąc tu na wycieczce.

Jezioro Rożnowskie - okolice Nowego Sącza

Położone około 15 km na północ od centrum Nowego Sącza Jezioro Rożnowskie, to największa letnia atrakcja w tym rejonie. Zapora przy zbiorniku spiętrza wody Dunajca i w przepięknym stylu komponuje się z niezwykle malowniczą okolicą.

Dookoła jeziora znajdują się liczne plaże i przystanie, gdzie skorzystamy zarówno ze sprzętu wodnego jak i spróbujemy pysznej lokalnej kuchni, a na deser w promieniach letniego słońca schłodzimy się nieco najlepszymi w okolicy lodami.


Zobacz też: Jezioro Rożnowskie


Nowosądeckie lody

Każdy kto odwiedził Nowy Sącz latem chociaż raz przyzna że lody tutaj są robią naprawdę spora furorę. Kolejki do lokalnych lodziarni potrafią być ekstremalnie długie. Ale to tylko dlatego, że są tak magicznie pyszne.

Jeśli tylko będziecie mieć okazję – spróbujcie, a zobaczycie.

Mapa zabytków i atrakcji w Nowym Sączu i okolicach

Kilka słów na koniec o Nowym Sączu

W naszej opinii Nowy Sącz to miasto, do którego warto wybrać się na jeden dzień. Nie ma tu największych w Polsce atrakcji i oszałamiających wrażeń. Niektórzy mogliby powiedzieć: miasto jak każde inne. Jednak jest kilka ciekawych miejsc w Nowym Sączu, które naprawdę warto odwiedzić:

  • Zamek królewski
  • Miasteczko Galicyjskie
  • Skansen
  • Rynek i całą starówkę
  • Jezioro Rożnowskie (15 km na północ od Nowego Sącza)
  • Jedna z nowosądeckich lodziarni

Komentarze


Dodaj komentarz