Piwniczna-Zdrój atrakcje turystyczne, szlaki piesze, ciekawe miejsca i wszystko co warto zobaczyć w Piwnicznej Zdroju | Atrakcje Piwniczna-Zdrój

Lubię to
0
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
0
Czas czytania: 6 min
Aktualizacja: 2023-10-03
Piwniczna-Zdrój
Piwniczna-Zdrój atrakcje

Górski klimat, piękne widoki oraz źródła wód mineralnych, to kilka zalet które można wymienić mówiąc o Piwnicznej-Zdroju – niewielkiej, turystycznej miejscowości na południu województwa małopolskiego. Brzmi interesująco? Sprawdźmy co dokładnie zwiedzać w Piwnicznej i okolicach.

Piwniczna Zdrój – miejscowość w dolinie Popradu

Piwniczna-Zdrój, to niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona nad rzeką Poprad. Najwyższe miejsce w Piwnicznej (1140 m n.p.m.) znajduje się w podszczytowych warstwach Wielkiego Rogacza (1182 m n.p.m.). Wyróżniającymi się szczytami pod względem wysokości w Piwnicznej Zdroju są:

  • Eliaszówka – 1024 m n.p.m.
  • Niemcowa – 963 m n.p.m. (często błędnie podawany jako 1001 m n.p.m.)
  • Granica – 715 m n.p.m.
  • Kicarz – 703 m n.p.m.

Zobacz też: Stary Sącz: atrakcje, które warto zobaczyć


Miejscowość słynie przede wszystkim z naturalnych wód mineralnych zwanych „Kwaśnymi wodami„, które charakteryzują się wysoką zawartością jonów wapnia i magnezu. Działają korzystnie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także łagodząco na układ pokarmowy.

Piwnicznej Zdroju funkcjonują ośrodki leczniczo-wypoczynkowe, gdzie stosuje się rozmaite zabiegi na bazie tutejszych wód. Są to m.in. natryski i kąpiele mineralne, gimnastyka, inhalacje, masaże i zabiegi borowinowe. Sprawdźmy co więcej oferuje Piwniczna-Zdrój oraz co zwiedzić będąc tutaj.

Co warto zobaczyć w Piwnicznej-Zdroju

Piwnicznej-Zdroju oprócz uzdrowisk i mineralnych źródeł znajdziecie też kilka ciekawych miejsc i atrakcji, o których dobrze jest wiedzieć będąc w tym mieście. Poznajcie zatem najciekawsze atrakcje w Piwnicznej!

Park Węgielnik i platforma widokowa - atrakcje w Piwnicznej - Zdroju

Park Węgielnik-Skałki, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to park znajdujący się niedaleko centrum miasta. Park zaaranżowany jest w typowo wypoczynkowy sposób. Znajdziecie w nim rekreacyjne ścieżki prowadzące na szczyt wzniesienia, gdzie obecna jest czterometrowa wieża obserwacyjna. Oprócz widoków z wieży zobaczycie też aranżację historyczną z okopami jak w czasie II wojny światowej. Na łące znajduje się miejsce na biwak i grilla, a więc w bezpieczny sposób rozpalicie tu ognisko. Dla aktywnych stworzona została zewnętrzna siłownia, boisko do siatkówki oraz „ścieżka zdrowia”, a dla dzieci plac zabaw.

Ciekawą atrakcją jest na pewno platforma widokowa zbudowana na wychodni skalnej, aby do niej dotrzeć trzeba pokonać łańcuchową ścieżkę o dość dużym stopniu trudności.

Park Węgielnik-Skałki to idealne miejsce na wypoczynek!

Pijalnia artystyczna i park zdrojowy

Jeśli chcesz odwiedzić miejsce, gdzie możesz nie tylko spróbować wyjątkowej lokalnej wody mineralnej o nazwie "Piwniczanka", ale także uczestniczyć w wielu interesujących wydarzeniach kulturalnych, to koniecznie musisz odwiedzić pijalnię znajdującą się przy malowniczej ulicy Zdrojowej 42. Ten uroczy zakątek jest otoczony pięknym parkiem, w którym można podziwiać fontannę i amfiteatr.

Ciekawym aspektem wody, która tutaj występuje, jest jej unikalny smak i właściwości. Charakteryzują się też wysoką zawartością składników mineralnych, takich jak magnez, wapń i wodorowęglany. Dzięki tym właściwościom woda ta jest znana z swoich korzystnych wpływów na zdrowie.

Nie tylko woda jest tu ciekawa - pijalnia oferuje również różnorodne wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy sztuki, koncerty i przedstawienia. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie i miło spędzić czas w otoczeniu pięknej natury i sztuki.

Piesze szlaki turystyczne z Piwnicznej-Zdrój

Obecnie Piwniczna-Zdrój to znane uzdrowisko zlokalizowane w dolinie rzeki Poprad, 17 kilometrów na południe od Beskidu Sądeckiego stanowi miejsce gdzie z łatwością można znaleźć kilka ciekawych szlaków turystycznych, do najpopularniejszych z nich nalezą:

Piwniczna-Zdrój – Pisana Hala – Zadnie Góry – Rytro – Piwniczna-Zdrój

Szlak ten rozpoczyna się w centrum miasta. Należy kierować się obok przystanku PKP w kierunku żółtego szlaku. Szlakiem żółtym docieramy do Pisanej Hali. Następnie zmieniamy kolor szlaku na czerwony i wędrujemy przez Zadnie Góry, obok schroniska „Cyrla” do zamku w Rytrze. Po zwiedzeniu zamku wrócić należy do zejścia na szlak niebieski, którym to wzdłuż Popradu docieramy do punktu startowego. Długość trasy to około 25 km i czas przejścia około 8 godz.

Piwniczna-Zdrój – Łomnica-Zdrój – Piwniczna-Zdrój

Tym razem obok przystanku PKP wchodzimy na szlak niebieski, przechodzimy przez Harcerską Polanę podziwiając piękne widoki na Pasmo Radziejowej i Piwniczną. Następnie Kierujemy się na południe do Łomnicy. Powrót tą samą ścieżką. Czas przejścia to około 3 godz. Długość trasy 8 km.

Piwniczna-Zdrój – Piwowarówka – Eliaszówka – Obidza 

Jest to jedna z dłuższych tras w Popradzkim Parku Krajobrazowym, ale za to jakże ciekawa! Wędrówkę rozpoczynamy z ul. Szczawnickiej w Piwnicznej kierując się następnie zielonym szlakiem w stronę Piwowarówki. Szlak ten umożliwia podziwianie przepięknych widoków na Pasmo Jaworzyny Krynickiej i przełom Popradu. Idąc przez Piwowary skręcamy w prawo w kierunku Bucznika, by odwiedzić pierwszą na trasie wieżę widokową. Następnie wracamy na szlak zielony, mijamy Chatę Magury i kierujemy się na szczyt Eliaszówki. Tutaj czeka na nas kolejna wieża widokowa. Następnie schodzimy do Obidzy i zmieniamy szlak na czerwony, którym dotrzemy z powrotem do Piwnicznej.

Wodospad Czercz

Niewielki wodospad na potoku Czercz, to godny uwzględnienia punkt w czasie spacerów po Piwnicznej Zdroju. Znajduje się w Kosarzyskach, a więc centralnej części miasta. Tworzą go kamienne bloki, a ścieżka którą można tu dotrzeć prowadzi przez bulwar spacerowy. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że podczas trwania II wojny światowej prowadził przez te tereny szlak kurierów z Warszawy na Węgry do Budapesztu. Wracając od wodospadu w kierunku Suchej Doliny dotrzecie do pomnika poświęconego kurierom, przewodnikom, łącznikom oraz wszystkim, którzy zapewniali im bezpieczeństwo i schronienie.

Atrakcje turystyczne w okolicy Piwnicznej-Zdroju

Będąc w Piwnicznej warto zwrócić uwagę tez na okoliczne atrakcje w pobliżu tej miejscowości. Znajduje się tu kilka ciekawych miejsc, które cieszą się dość sporą popularnością wśród przybywających do Piwnicznej-Zdrój turystów. Zaliczają się do nich tereny Popradzkiego Parku Krajobrazowego, Muszyna i popularne Ogrody Biblijne, Stary i Pienin i Tatr.

Kicarz (703 m n.p.m.) – szczyt na Słowacji

Szczyt ten mieści się w Beskidzie Sądeckim na Słowacji. Będąc w Piwnicznej warto do niego podejść. Na jego stokach jest też kilka szlaków pieszych i rowerowych. Mieści się tu również park miejski o nazwie Leśny Park Zdrojowy, którego tereny stanowią rekreacyjno-sportową atrakcję przez wszystkie pory roku. Wszystkie ścieżki są tu dobrze oznakowane, dlatego z pewnością będziecie w stanie odnaleźć się pośród górskich szlaków Piwnicznej- Zdroju.

Zamek w Rytrze

Jeśli lubisz historię i piękne widoki, koniecznie musisz odwiedzić zamek w Rytrze - urokliwej wsi oddalonej o około 8 kilometrów od Piwnicznej-Zdroju. To zabytek, który powstał w średniowieczu, prawdopodobnie w czasach XIII i XIV wieku. Warto wspomnieć, że zamek jest obecnie częściowo zrekonstruowany, dzięki czemu można przenieść się w czasie do tamtych lat, jak i zobaczyć wieżę, która przetrwała próbę czasu.

Z zamku roztacza się przepiękny widok na malowniczą Dolinę Popradu. Zamek w Rytrze to nie tylko fascynująca historia, ale również legenda o skarbie, który strzeże pies w postaci koguta.

Komentarze


Dodaj komentarz