Zamek Kazimierzowski w Przemyślu w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Lubię to
0
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
0
Czas czytania: 4 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Przemyśl
Zamek Kazimierzowski w Przemyślu fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu, to miejsce bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić udaną wycieczkę do Przemyśla. W końcu jest to jeden z najważniejszych punktów turystycznych tego miasta. Dlatego też w tym artykule pokazujemy co kryje w sobie Zamek Kazimierzowski w Przemyślu a także omawiamy jego historyczne perypetie. Odkryj razem z nami tajemnice zamku w Przemyślu!

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu - historia zamku

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu - co było zanim powstał?

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu wybudowany został po 1340 roku na wysokim wzgórzu przez króla Kazimierza Wielkiego, w miejscu gdzie dawniej znajdował się stary, drewniany gród z przedromańskimi budowlami.

dziedziniec zamku w przemyślu
Dziedziniec zamku z pozostałościami przedromańskich budowli

Zobacz: Przemyśl: atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Ogólnie mówiąc początek historii, która rozpoczęła się na Wzgórzu Zamkowym w Przemyślu nie został do końca poznany. Pewne jest natomiast, że w pierwszych stuleciach tysiącletniego Przemyśla, najważniejszym miejscem było wzgórze, na którym mieści się dzisiejszy zamek. Tutaj też wewnątrz drewnianego grodu znajdował się zespół rotunda-palatium, charakterystyczny dla monarchii wczesnopiastowskiej.

zamek kazimierzowski w przemyślu
Panorama Przemyśla z baszty zamku

Wiadomo też, że przed przyłączeniem Przemyśla do Polski, był on zajmowany przez Rusinów, którzy wznieśli tu kamienną cerkiew. A dopiero po odzyskaniu Przemyśla w 1340 roku, drewniane zabudowania zostały zastąpione murowaną warownią gotycką.

Pierwszy murowany zamek w Przemyślu

Z pierwszego gotyckiego zamku nie zostało zbyt wiele. Doszczętnie została zniszczona przez Włochów w 1498 roku. Zachowała się (prawdopodobnie) brama wjazdowa tudzież jej fragmenty oraz fundamenty czworobocznej baszty. Dopiero odbudowany w latach 1514-1553 na polecenie Zygmunta Starego zamek zachował się w dużo większym stopniu. Nadzór nad przebiegiem remontu sprawował wówczas starosta przemyski - Piotr Kmita. Tym razem zamek przyjął styl renesansowy.

Później planowano jeszcze modernizacje na wzór zamku w Krasiczynie, jednak udało się ozdobić tylko dwie baszty arkadowymi attykami. Następnie pozostawiony zamek zaczął popadać w ruinę, a na ratunek w XVIII wieku przyszedł Stanisław Antoni Poniatowski, który podjął się kolejnej modernizacji. Zlikwidował południowo-zachodnią kurtynę budując nowy mur, który pomniejszył nieco obszar zamku.

Równie ważnym wydarzeniem w dziejach zamku był rok 1842, gdyż właśnie wtedy na otaczających go terenach utworzono park miejski, a 23 lata później obiekt przejęty został przez miasto.

Zamek Kazimierzowski w Przemyślu kością niezgody

tajemnice zamku kazimierzowskiego
Co kryje w sobie przemyski zamek?

Podobnie jak dawniej zamek stanowił obiekt sporów i walk Polski, Rusi i Węgier, tak dzisiaj przedmiotem niezgodności jest ustalenie faktów dotyczących pierwszego przemyskiego grodu. Z popularnej hipotezy polskich naukowców wynika, że najwcześniejszy gród mógł tu zostać założony w 2 poł. X wieku. Miał należeć do Czechów, którzy władali wówczas ziemiami późniejszej Małopolski. Jednak jest to tylko jedna z hipotez.

Zamek w Przemyślu - co zwiedzać?

Zwiedzając Zamek Kazimierzowski w Przemyślu warto zwrócić uwagę m.in. na relikty rotundy i palatium znajdujące się na dziedzińcu. Była to budowla z czasów panowania Bolesława Chrobrego. Obowiązkowo należy wejść na obie baszty i zobaczyć jak pięknie stąd wygląda Przemyśl. Dostępne są tu również lochy, do których prowadzi dość wąskie zejście. Na dole zobaczymy gilotynę i średniowieczne narzędzie tortur. Nie ma tego wiele, ale zawsze coś.

Kolejne miejsce to dziedziniec i park zamkowy, przez który prowadzi ścieżka do Wzgórza Trzech Krzyży i dalej na Kopiec Tatarski.

zamek kazimierzowski
Dziedziniec zamku
insygnia kazimierza wielkiego
Insygnia królewskie Kazimierza Wielkiego

zamek kazimierzowski lochy
Lochy Zamku Kazimierzowskiego
park zamkowy
Park zamkowy

Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK - siedziba zamku

zamek w przemyślu

Warto też wspomnieć, że dzisiejszy Zamek Kazimierzowski, to kulturalne centrum, w którym regularnie odbywają się ważne w mieście wydarzenia. Mieści się tu Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry i najstarszy amatorski teatr w Polsce.

Przemyśl - miasto Kazimierza Wielkiego

zamek w przemyślu

Przemyśl to miasto silnie kojarzone z Kazimierzem Wielkim. To jemu zawdzięcza się odzyskanie Przemyśla w 1340 roku oraz znajdujący się dziś na wzgórzu zamek, który co prawda jest już mocno odmieniony, jednak nie byłoby go wcale gdyby nie król Kazimierz Wielki. Z tego też względu, pomimo iż nie jest to najbardziej wyposażony w eksponaty zamek, przynajmniej raz w życiu warto go odwiedzić.

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły