Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jana Chrzciciela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przemyślu

Lubię to
1
Super
1
Wow
0
Lubię to
|
2
Czas czytania: 3 min
Aktualizacja: 2024-01-21
Przemyśl
Bazylika Archikatedralna w Przemyślu fot. rzeszowpodkarpackie.com | materiały własne

Bazylika Archikatedralna to dawniej forteca obronna. Dziś jeden z największych zabytków Przemyśla. Kryje w swoich wnętrzach ogrom historycznych pamiątek. A najstarsza z nich pochodzi z 1240 roku.

Bazylika Archikatedralna w Przemyślu

Obecna w Przemyślu archikatedra to najważniejsza świątynia Archidiecezji Przemyskiej. Jej budowę rozpoczęto w 1452 r. i trwała ona przez wiele lat przeplatając się z odbudową po najazdach. Obiekt został nawet ufortyfikowany murem, na którym ustawiane były armaty.

Do zwiedzania dostępne są:

  • piękne wnętrza trzynawowego kościoła
  • oraz krypta archikatedry.

Informacje praktyczne:

Wstęp: bezpłatny
Godziny zwiedzania:
od wtorku do soboty w godzinach 9:00 - 16:00. Obowiązują wejścia w grupach max. 30-osobowych o pełnych godzinach.
Uwaga: obowiązuje zakaz zwiedzania podczas Mszy Świętych i nabożeństw
Aktualne informacje na stronie: https://archikatedra.przemyska.pl/

Zobacz również: Atrakcje Przemyśla - co zobaczyć w dawnej siedzibie króla Kazimierza?

Wnętrza Bazyliki Archikatedralnej

W środku kościoła znajdziemy wiele zabytkowych ołtarzy i tablic nagrobnych. Najstarszą i najskromniejszą tablicę poświęconą matce jednego z księży z roku 1545 znajdziemy tuż przy drzwiach. Pod chórem zaś znajduje się epitafium biskupa Michała Piechowskiego (+ 1723) z XVIII wieku.

W dalszych częściach bazyliki znajdziemy nagrobki Jana i Anny Fredrów z połowy XVII w., renesansowy pomnik z czerwonego marmuru bp Jana Dziaduskiego (+ 1559), kaplicę Fredrów z barokowym ołtarzem z czarnego marmuru, a w środku stary, gotycki słynący łaskami wizerunek Ukrzyżowanego.

A to tylko część zabytków znajdujących się we wnętrzach bazyliki. W środku znajduje się wiele kaplic, rzeźb i wizerunków świętych, a także związanych z tutejszą archidiecezją wspomnień osób duchownych.

Kult świętych Archidiecezji Przemyskiej

W jednej z kolejnych kaplic znajduje się cenna alabastrowa figura Matki Boskiej Jackowej, ukoronowanej w 1776 roku. Statuę przeniesiono tu z klasztoru oo. Dominikanów po jego kasacie w 1786 roku. Według przypuszczeń figurę tę przyniósł w 1240 r. św. Jacek Odrowąż, uchodząc z Kijowa przed Tatarami.

W Archikatedrze Przemyskiej pełnił służbę św. bp Józef Sebastian Pelczar, najpierw jako kapłan w jednej z parafii, a po wielu latach jako biskup Diecezji Przemyskiej. Znany był z pobożności, wielu cnót a także działalności naukowej, w ramach której napisał wiele książek. 

Na kartach Archidiecezji Przemyskiej zapisał się także bł. Jan Wojciech Balicki. Znany ze swej pobożności służył w przemyskim seminarium duchownym, wykładał teologię dogmatyczną, a także pełnił funkcję rektora.

Archikatedralne podziemia

W podziemiach przemyskiej bazyliki obecnie mieści się wystawa pt. Podziemia Archikatedry jako nekropolia biskupów przemyskich i osób świeckich, a przede wszystkim znajdują się tu krypty biskupów przemyskich.

Informacje dla zwiedzających:

  • od wtorku do soboty w godzinach 9:00 - 16:00
  • obowiązują wejścia w grupach max. 30-osobowych o pełnych godzinach.

Będąc w podziemiach zwróćmy też uwagę na fragmenty romańskiej rotundy. Znajdowała się tu jeszcze przed budynkiem obecnej świątyni. Dla wielbicieli zabytków Archikatedra Przemyska będzie prawdziwą gratką.

Bazylika Archikatedralna - gdzie się znajduje?

Bazylika Archikatedralna znajduje się w Przemyślu przy ulicy Zamkowej. 

Komentarze


Dodaj komentarz