Zamek w Krasiczynie - majestatyczna rezydencja z ogromnym parkiem

Lubię to
0
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
0
Czas czytania: 7 min
Aktualizacja: 2023-07-29
Krasiczyn
Zamek w Krasiczynie fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Pośród zamków, pałaców i rezydencji znajdujących się na terenie Podkarpacia jest jeden obiekt, który znacząco wyróżnia się kunsztem architektury i wyjątkowym połączeniem z otaczającą go przyrodą - to Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Zamek w Krasiczynie - najcenniejszy zabytek Podkarpacia

Zamek w Krasiczynie, to główna atrakcja Gminy Krasiczyn i całego Pogórza Przemysko-Dynowskiego. Ten XVI wieczny zamek należy do grupy zabytków klasy "0", co oznacza, że stanowi cenny zabytek o najwyższej wartości w skali światowej.  Na uwagę zasługuje fakt, że jest to ważna budowla należąca do renesansowo-manierystycznej architektury. Nic zatem dziwnego, że nazywa się ją "Perłą Renesansu".

zamek w krasiczynie
Widok z dziedzińca

Przez stulecia rezydencja ta była w posiadaniu znanych rodów magnackich. Władali nim m.in Krasiccy, Modrzewscy, Wojakowscy, Tarłowie, Mniszchowie-Potoccy, Pinińscy i Sapiechowie (od 1835 roku).

Obiekt jest obecnie w rękach Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. z Warszawy, a więc spółki należącej do skarbu państwa.

Zobacz: Zamki na Podkarpaciu - zobacz najciekawsze zamki i pałace podkarpackie

Zamek w Krasiczynie - bogata historia

Budowę zamku w Krasiczynie rozpoczął pod koniec XVI wieku Stanisław Krasicki – kasztelan przemyski. Był to potomek szlachty zagrodowej herbu Rogala przybyłej tu wówczas z Mazowsza. Natomiast jego syn Marcin Krasicki, który należał do najwybitniejszych w tamtym czasie polskich mecenasów sztuki, z surowego zamku obronnego stworzył wspaniałą rezydencję.

zamek krasickich

Ciekawostka:

W przepięknym zamku w Krasiczynie 14. 05. 1867 r., na świat przyszedł książę kościoła, kardynał i jeden z najwybitniejszych potomków rodu Sapiechów - Adam Stanisław Bonifacy Józef Sapieha. Wielka postać polskiego kościoła, od której święcenia kapłańskie otrzymał Karol Wojtyła.

Zamek w Krasiczynie - na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania

Wzniesiony w kształcie czworoboku, każdą ze ścian zwrócony został w cztery osobne strony świata. A w jego narożach postawiono cztery cylindryczne baszty odzwierciedlające wyznawaną przez Krasickich hierarchię świata. Były to kolejno baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka / Rycerska. Między dwoma pierwszymi umiejscowiono czworoboczną wieżę zegarową zakończoną na szczycie wysokim hełmem.

front zamku w krasiczynie
Zamek w Krasiczynie

Cennym miejscem w jednej z baszt, do którego warto zajrzeć podczas zwiedzania jest kaplica zamkowa mieszcząca się w Baszcie Boskiej. Utworzono ją w pierwszej poł. XVII w. i porównywana jest Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu.

Zobacz: Zamek Kazimierzowski w Przemyślu

Na uwagę zasługuje także prostokątny, spory dziedziniec. Otaczają go pięknie zakończone ażurową attyką mury kurtynowe od południa i zachodu oraz skrzydła mieszkalne od północy i wschodu. 

W centralnej części skrzydła zachodniego znajdziemy bramę z Wieżą Zegarową, do której prowadzi piękny kamienny most. Niegdyś zamiast kamiennego był tu most zwodzony łączący istniejące wówczas miasto z zamkiem.

most przy zamku w krasiczynie
Most przy zamku w Krasiczynie

Z dziedzińca warto też zwrócić uwagę na tzw. sgraffita - wyjątkowe dekoracje ścienne, których powierzchnia zajmuje około 7000 m kw. Niektóre z nich przedstawiają wizerunki polskich władców w nawiązaniu do orszaków królewskich jakie pamiętają mury tego zamku. Postaci uwiecznione przy pomocy dekoracji sgraffitowej jakich możemy się doszukać z dziedzińca zamkowego to m.in. Zygmunt II Waza, Jan Kazimierz II, Władysław IV, August II.

Dekoracje sgraffitowe
Dekoracje sgraffitowe

Park przy zamku Krasickich

zamek w krasiczynie jezioro
Jezioro w parku zamkowym

Zamek w Krasiczynie otoczony jest zabytkowym parkiem w stylu angielskim. Jest to jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych w Polsce. Na jego terenie pośród malowniczych alejek znajdziemy tabliczki z wieloma ciekawostkami na temat historii całego założenia. A sięga ona już XVII wieku, gdyż właśnie wtedy od strony wschodniej mieściły się już ogrody nazywane Zwierzyńcem.

jezioro przy zamku w krasiczynie

Dzisiejszy park to malowniczy teren o powierzchni 14,5 ha. Zwiedzanie jego alejek zajmuje ok. 1 - 1,5 godz. Przyjeżdżając do zamku warto przespacerować się po wszystkich jego zakamarkach. Bosko prezentuje się zarówno wiosną kiedy wszystko budzi się do życia, jak i zimą gdy przykrywa go biały puch, a uwidaczniają mury zamku. Z kolei lato to okazja do schronienia przed słońcem w gęstej i zadbanej roślinności oraz rozkoszowania się ich eterycznymi zapachami. Jesień zaś to eksplozja wizualnych wrażeń i mieniących się w blasku słońca kolorów.

zamek krasiczyński

Tradycja sadzenia drzew

Dzisiejszy układ i umiejscowienie roślin nie jest przypadkowe. Wynika z pasji podróżniczej oraz zwyczaju jaki rodzina Sapiehów wprowadziła do zamkowego ogrodu. Z okazji narodzin dzieci sadzono drzewa, lipa dla córki i dąb dla syna.

dąb sapiechy
Dąb Adam - posadzony z okazji narodzin kardynała Sapiehy

Jedno z drzew zasadzono tu z okazji urodzin Adama (1867 - 1951), który został później kardynałem.

W parku zobaczymy prawdziwe bogactwo roślin w tym także chronionych i egzotycznych. Łącznie znajduje się tu 200 różnych gatunków drzew i krzewów przywiezionych z całego świata, m.in. miłorząb dwuklapowy i platan klonolistny. 

Zobacz: Arboretum w Bolestraszycach

Zwiedzanie zamku w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie możemy zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem w grupach min. 5 osobowych.

Trasa obejmuje:

  • dziedziniec zamkowy
  • gabinet myśliwski
  • kryptę w Boskiej Baszty
  • Zamkową Kaplicę
  • lochy z salą tortur
  • Wieżę Zegarową

Podobno podczas nocnego zwiedzania pojawia się wśród turystów wizerunek Białej Damy, dlatego też jeśli ktoś lubi tego typu atrakcje może rozważyć przyjście tu o zmroku.

zamek w krasiczynie zwiedzanie
Schody z dziedzińca

krasiczyn zamek

Hotel weselny na zamku w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie to nie tylko miejsce do wypoczynku i zwiedzania. Bajkowa sceneria majestatycznego zamku to idealne miejsce na wymarzony ślub i wesele. Nic więc dziwnego, że niektóre pary decydują się wypowiedzieć sakramentalne "tak" w Kaplicy Zamkowej p.w. Najświętszej Maryi Panny, a organizację przyjęcia powierzyć obsłudze zamku.

Krasiczyn

Krasiczyn to mała podkarpacka wieś (ok. 600 mieszkańców) położona zaledwie 10 km na zachód od Przemyśla. Umiejscowiona po prawej stronie rzeki San obejmuje swoim obszarem 12478 hektarów z czego większość, bo 70% stanowią lasy i dzika roślinność.

Zaletą tej miejscowości jest wyjątkowo czyste powietrze i znikoma ingerencja człowieka w jej środowisko naturalne.

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły