Arboretum Bolestraszyce - Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach [ZDJĘCIA] Publikujemy niesamowite zdjęcia z Arboretum w Bolestraszycach

Lubię to
1
Super
1
Wow
0
Lubię to
|
2
1
Czas czytania: 3 min
Aktualizacja: 2024-02-17
Bolestraszyce
arboretum bolestraszyce fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Arboretum w Bolestraszycach to dostojny ogród z przepiękną kolekcją roślin. Założony został przez prof. Jerzego Pióreckiego 1975 r., dziś stanowi jedną z największych atrakcji okolic Przemyśla. Największy rozwój arboretum przypada na lata 1840–1855, zarządzał nim wówczas Piotr Michałowski - najznakomitszy polski malarz romantyzmu. W miejscu dawnego historycznego założenia dworsko-ogrodowego byliśmy z aparatem, by pokazać jak ile pięknych krzewów i roślin udało się zgromadzić przez lata działalności arboretum.

Arboretum Bolestraszyce

Arboretum to miejsce dawnego, historycznego założenia dworsko-ogrodowego, przypominają o tym m.in. zabytkowe budynki na jego terenie. Sama nazwa Arboretum pochodzi od łacińskiego słowa „arbor”, co oznacza drzewo. Nie dziwi więc fakt, że znajdują się tu ogromne ogrody liczące 2200 drzew i krzewów, 1200 roślin zielnych i 180 roślin szklarniowych.

Na terenie Arboretum stykają się trzy krainy geograficzne i przenikają gatunki górskie, nizinne i stepowe. Wiele z gatunków roślin jest chronionych i nie występuje nigdzie indziej w Polsce. Dodatkową atrakcją są pawie, bażanty oraz wiele gatunków ryb. Powierzchnia Arboretum to ponad 300 ha, (w tym prawie hektar stawów) w miejscowościach Bolestraszyce i Cisowa.

Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach

W arboretum zgromadzono kilka tys. gatunków  roślin z całego świata. Prezentowane są m.in. odmiany barwierskie, wrzosowate, biblijne oraz narodowa kolekcja irysów.

Arboretum w Bolestraszycach - muzeum przyrodnicze

Arboretum pełni funkcję nie tylko turystyczną. To przede wszystkim miejsce kulturowe, dydaktyczne i naukowe.

W dworze na terenie parku mieści się Muzeum Przyrodnicze oraz kościółek (kaplica) z końca XIX w. W Muzeum dostępna jest wystawa o ochronie ptaków z eksponatami ptaków ze starych kolekcji, wystawa owadów i chrząszczy z całego świata.

Ciekawostka:
W bolestraszyckim dworze mieszkał znakomity malarz Piotr Michałowski, a jego dzieła w 1948 r. podziwiał sam Picasso.

Cennik i godziny otwarcia

Arboretum możemy zwiedzać w dni robocze od 9.00 do 18.00 oraz w soboty, niedziele i święta od 10.00 do 18.00.

Ceny biletów do arboretum przedstawiają się następująco:

  • bilet normalny: 20 zł
  • bilet ulgowy 12 zł (obejmuje emerytów studentów i młodzież szkolną)

Dodatkowo można zamówić przewodnika w cenie 100 zł, a także rozpalić ognisko również w cenie 100 zł

Są to ceny na rok 2023 miesiąc maj. W razi gdyby uległy zmianie będzie można to sprawdzić na oficjalnej stronie arboretum https://bolestraszyce.com.pl/

Atrakcje w okolicy Przemyśla

Inne polecane przez nas atrakcje w okolicach Przemyśla to zamek w Krasiczynie wraz z ogrodem oraz miasto Przemyśl, o którego atrakcjach pisaliśmy osobnym w artykule.

Zobacz: Przemyśl atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć w dawnej siedzibie króla Kazimierza?

Komentarze

Urszula B.
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-06-03 12:50
Przepięknie! Byłam wielokrotnie i ciągle nie przestaje mnie zachwycać :)
⤷ Odpowiedz

Dodaj komentarz