Zamek Królewski w Sanoku
Muzeum Historyczne w Sanoku znajduje się w renesansowym zamku z czasów średniowiecza. Obecnie przechowuje twórczość Zdzisława Beksińskiego i jest pierwszą po skansenie w Sanoku atrakcją, która warto odwiedzić.
Zamek Królewski w Sanoku
Pierwszy Zamek w Sanoku wybudowany został przez króla Kazimierza Wielkiego w 1341r. na terenach dawnego ruskiego grodu. Obecną formę zamku zawdzięczamy gruntownej przebudowie w latach 1523-48.
Zobacz również: Zamki na Podkarpaciu
Zamkowe muzeum oprócz artystycznej twórczości Beksińskiego, przechowuje m.in. archeologiczne zbiory z epoki kamienia, brązu i żelaza. Pradziejowe eksponaty pierwszych osadników zamieszkujących Karpaty pochodzą nawet z 2400 roku p.n.e. i są to krzemienne kamienie, siekierki, motyki i narzędzia wielofunkcyjne. Wszystkie z nich pozyskiwane były w trakcie badań wykopaliskowych i penetracji lokalnych terenów.
Informacje praktyczne:
Wstęp: płatny
Aktualne informacje o zwiedzaniu: https://www.muzeum.sanok.pl/pl/
Muzeum Historyczne we wnętrzach zamku w Sanoku
Muzeum na zamku w Sanoku prezentuje:
- Galerię Zdzisława Beksińskiego
- Sztukę Sakralną XV - XIX w.,
- Sztukę Cerkiewną XII - XX w.,
- Zbrojownię i schron obserwacyjny
- Zbiory archeologiczne z 3 epok pradziejowych: kamienia, brązu i żelaza oraz średniowiecza i czasów nowożytnych
Ciekawostka:
W murach sanockiego zamku odbyło się wesele Władysława Jagiełły z jego trzecią żoną Elżbietą Granowską.
Zdzisław Beksiński - artysta, malarz i fotograf
Na zamku mieści się największa na świecie galeria obrazów Beksińskiego. Kolekcja liczy około 600 prac i są to m.in. fotografie z lat 50-tych, wczesne prace realizowane na gruncie abstrakcji oraz unikatowe obrazy tworzone na szkle.
Beksiński tworzył też prace komputerowe główne pod koniec lat 90-tych. Powstawały w ten sposób metafizyczne i odrealnione przestrzenie sztuki.
Jednak najważniejszym dorobkiem Beksińskiego jest jego twórczość malarska, gdyż w ten sposób realizował największe swoje dzieła, a jedno z nich ukończył w dniu swojej śmierci.