Mapa lubelskich jezior

Jeziora lubelskie - gdzie w lubelskim pojechać nad jezioro?

Lubelszczyzna pod względem jezior i rekreacyjnych akwenów wodnych zajmuje wysokie miejsce wśród wszystkich regionów Polski. Tutejsze zbiorniki niczym nie ustępują najpopularniejszym akwenom w kraju, zwłaszcza jeśli chodzi o malownicze położenie, czystość i ilość dostępnych atrakcji. Zobaczmy zatem TOP listę największych jezior w województwie lubelskim, które często wybierane są do wypoczynku nad wodą.

Zobacz również: Jeziora na Podkarpaciu

Jezioro Piaseczno

Jezioro Piaseczno to chyba najbardziej znany akwen wodny na lubelszczyźnie. Często nazywany wprost atrakcją tego regionu zlokalizowany jest w Gminie Ludwin stanowi najgłębszy zbiornik wodny w tym województwie. Jego głębokość dochodzi aż do 39 metrów to blisko 1,5 km. Szacuje się że całe lustro wody oscyluje wokół wartości 85 ha w zależności od stanu wody.

Na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim to najgłębszy i najczystszy zalew. Jego woda jest wyjątkowo przejrzysta i posiada pierwszą klasę czystości. Dlatego też stanowi świetne miejsce do nurkowania.

Jezioro posiada świetnie rozwiniętą infrastrukturę wypoczynkową i mnóstwo atrakcji, m.in. plaże, wypożyczalnię sprzętu wodnego, pola namiotowe i duży ośrodek wypoczynkowy.

Ciekawostka:

Na dnie tego jeziora spoczywa Junkers - samolot zestrzelony podczas II wojny światowej. 

Jezioro Firlej

Jezioro Firlej charakteryzuje się zjawiskową przyrodą, błogą ciszą i sporą odległością od aglomeracji miejskich. Dzięki czemu oferuje mnóstwo powierzchni do odpoczynku i wyciszenia. Jego długość to aż 1120 metrów, a szerokość jaką osiąga w największym miejscu to 962 metry. Lustro wody zajmuje powierzchnię około 91 ha.

Średnia głębokość jeziora Firlej to 5 m, a jego największa głębokość dochodzi do 9,6 metra. Wokół jeziora rozciąga się piękna linia brzegowa stanowiąca w ogromnej większości piaszczystą plażę. Na każdy sezon letni organizowane są tu strzeżone kąpieliska, a rozwinięta infrastruktura w połączeniu z wolnym od zgiełku miasta terenem sprawia, że naprawdę warto tu przyjechać. Chociażby po to, aby przejechać rowerem wytyczoną trasę czy zwiedzić np. piękny zespół parkowo-pałacowy z Muzeum Zamoyskich. Jednak lista atrakcji jest tu znacznie dłuższa.

Jezioro Białe Okuninka

Jezioro Białe w miejscowości Okuninka to z pewnością najczęściej odwiedzany akwen wodny na Lubelszczyźnie.  Znajduje się na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim. Długość zbiornika to 1,61 km, a maksymalna szerokość 0,8 km. Powierzchnia w zależności od stanu wody osiąga ok. 106 ha. Woda w tym zbiorniku jest stosunkowo czysta, gdyż została zakwalifikowana do wysokiej II klasy czystości.

Fenomen popularności tego jeziora polega na doskonałej lokalizacji na terenie letniskowej miejscowości i dobrym zagospodarowaniu, które w pełni wykorzystuje jego potencjał. Znajdziemy tu sporo domków letniskowych, ośrodki wczasowe, czy pola namiotowe i kempingowe. Nie brakuje tez barów, dyskotek i małych gastronomii. Z łatwością też wypożyczymy sprzęt pływacki, a nawet rowery i quady. Warto o tym pamiętać, gdyż dookoła rozciągają się lasy Włodawskie i Sobiborskie, a ilość ścieżek pieszych i rowerowych zachęca do aktywności nie mniej niż samo jezioro.

W bliskim otoczeniu Jeziora Białego znajdują się też inne zbiorniki: Jezioro Czarne, Glinki, Rogóźno, Lipiniec i Święte.

Jezioro Krasne

Jezioro Krasne to kolejne ciekawe miejsce na mapie lubelskich jezior. Mieści się na malowniczym terenie Parku Krajobrazowego - Pojezierze Łęczyńskie w Gminie Uścimów. Woda w tym zbiorniku uznawana jest za jedną z najczystszych w województwie lubelskim. Powierzchnia akwenu to ponad 70 ha, a jego głębokość miejscami dochodzi do 33 m.

Na Jezioro Krasne przede wszystkim powinny zwrócić uwagę osoby lubiące odpoczywać w ciszy i spokoju. Panuje tu zakaz pływania łodziami z silnikami motorowymi, a infrastruktura turystyczna nie jest jeszcze silnie rozwinięta. Przez co zamiast sporych tłumów zastaniemy tu bardziej kameralny klimat z dużą ilością miejsca tylko dla siebie.

Do walorów Jeziora Krasnego zaliczymy piękne lasy iglaste, obszerne torfowiska i wyjątkowy krajobraz.

Jezioro Rogóźno

To kolejne jezioro w okolicach Lublina na Pojezierzu Łęczycko-Włodawskim. Posiada około 57 ha powierzchni oraz głębokość maksymalną 24,5 m. Jest to jezioro bezodpływowe o stromych brzegach. Praktycznie brak tu jakiejkolwiek infrastruktury wypoczynkowo-turystycznej, dlatego uwielbiane jest przez wędkarzy.

Obiektem zarządza Koło Polskiego Związku Wędkarskiego, które posiada nad jeziorem swój ośrodek sportów wędkarskich. Tam też można nabyć zezwolenie na połów ryb jak i wypożyczyć łodzie.

Plaża jest tu niewielka, a brzegi mocno zielone.

Jezioro Łukcze

Kolejne jezioro z kąpieliskiem znajduje się 40 km na północny-wschód od Lublina w Gminie Ludwin obok wsi Rogóźno. Ze względu na dobry dojazd w sezonie cieszy się sporą frekwencją. Ma powierzchnię 57 ha i głębokość 10 m. Jego dno jest piaszczyste a woda czysta. Obiekt posiada trzy zadbane plaże, strzeżone kąpieliska i liczne pomosty. 

Łukcze nie jest jednak typowo rekreacyjnym obiektem. Brak tu np. ścieżki wokół jeziora i ogólnego zagospodarowania turystycznego. Jest to z pewnością dobre miejsce dla wędkarzy, którzy przy brzegu jeziora mają wiele stanowisk. Zbiornik jest też regularnie zarybiany. Złowić tu można jazgarze, piskorze, słonecznice, ciernika i kiełbie. Występuje tu także gatunek ryby chronionej - różanka. Jezioro jest dość spore dlatego znajdą tu dla siebie miejsce zarówno osoby pragnące wypocząć jak i wędkarze.

Jezioro Zagłębocze

6 km dalej od poprzedniego jeziora znajduje się znajduje się kolejny ciekawy akwen - Jezioro Zagłębocze. Jego powierzchnia to 59 ha, a średnia głębokość 7,3 m (max.23,3 m). Woda posiada pierwszą klasę czystości (wg. badań UMCS z 2005 roku).

Plaża stanowi około 30% całej linii brzegowej, a dookoła obiektu biegnie ścieżka idealna na rower. Zalew otoczony jest dużą ilością drzew, które dają schronienie przed słońcem w upalne dni. Fani kąpieli słonecznych z pewnością jednak nie będą zawiedzeni, jest tam też sporo dostępnego miejsca wolnego od cienia.

Nad jeziorem znajduje się pole biwakowe dla namiotów i przyczep kempingowych oraz ośrodek wypoczynkowy z domkami letniskowymi i stołówką. Nie brakuje tez punktów gastronomicznych.

Istnieje możliwość wędkowania, jednak konieczne jest wykupienie licencji na to jezioro.

Zalew Zemborzycki

Zalew nazywany "lubelskim morzem" utworzony został na rzece Bystrzycy w Lublinie. Latem stanowi największą atrakcję miasta dając wytchnienie od upałów dla mieszkańców jak i zwiedzających. Atrakcją zalewu Zemborzyckiego jest trasa rowerowa wzdłuż linii brzegowej. Dodatkowo ścieżką rowerowa dojedziemy do zalewu z centrum Lublina, ścieżka ta biegnie wzdłuż rzeki Bystrzycy.

Na terenie zalewu działa miejska wypożyczalnia rowerów. Z myślą o osobach aktywnych stworzono tam trasy na jogging czy nordic walking.

Jednak największą z atrakcji jest sporej wielkości kompleks basenów - Słoneczny Wrotków.

Zalew w Chodlu

Chodelski zalew to miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Położony jest 40 km od Lublina w spokojnej okolicy pod lasem.  Sezon trwa tu najczęściej przez jeden wakacyjny miesiąc.

Chociaż nie znajdziemy tu piaszczystej plaży woda badana jest regularnie, a strzeżone kąpielisko przygotowywane jest na każdy sezon. Do atrakcji zalewu zaliczamy ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą, wieże widokową i drewniane wiaty.

Z obiektu korzystają także wędkarze zwłaszcza poza sezonem wypoczynkowym.

Zalew Janowski

Tym razem coś niedaleko granicy z Podkarpaciem. Zalew Janowski położony jest 90 km na południe od Lublina na granicy lasów janowskich. Powierzchnię wody o wielkości 30 ha przecinają dwie wyspy - Łabędzia i Harcerska. Obie są dostępne w pełni dla turystów.

Do atrakcji tego zalewy zaliczamy park linowy, zewnętrzną siłownię, wieżę widokową, boisko do siatkówki plażowej i piaszczystą plażę. Jest też wypożyczalnia sprzętu wodnego oferująca łódki, kajaki i rowerki wodne. Obok zalewu mieści się hotel z basenem i spa oraz podświetlane fontanny dające wieczorem wyjątkowy pokaz.

Latem wypoczywa tu sporo ludzi, ale mimo tego da się zazwyczaj znaleźć kawałek ustronnego miejsca.

Zalew Nielisz

Zbiornik Nielisz to sztuczny akwen utworzony na rzece Wieprz położony około 20 km na północny-zachód od Zamościa. Utworzony został jako zbiornik retencyjny, jednak szybko dostrzeżono jego walory turystyczne. Dlatego kilka lat po oficjalnym otwarciu na jego wschodnim brzegu utworzono kąpielisko z plażą

Dla wędkarzy jest sporo stanowisk praktycznie dookoła zalewu. Turyści i plażowicze koncentrują się głównie w okolicach plaży Moczydło oraz hotelach.

Przy drodze parking jest płatny.