Leżajsk: atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca i wszystko, co warto zobaczyć

Lubię to
4
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
4
Czas czytania: 6 min
Aktualizacja: 2024-05-05
Leżajsk
fot. rzeszowpodkarpackie.com | materiały własne

Leżajsk to miasto nieoczywiste, jeśli chodzi o zwiedzanie, atrakcje i kierunek typowo turystyczny. Jednak w tym artykule pokażemy Wam, dlaczego warto odwiedzić to miasto oraz na co zwrócić uwagę przy jego zwiedzaniu.

Leżajsk - miasto nad Sanem

Leżajsk to jedno z najstarszych miast południowo-wschodniej Polski. Pierwsza udokumentowana wzmianka o Leżajsku pochodzi z 1354 roku, kiedy to Kazimierz Wielki nadał Janowi Pakosławowi ze Stróżysk "miasto Rzeszów z okolicą po Dąbrowę na północy, Czudec na zachodzie i wieś Leżajsk na wschodzie".

Prawa miejskie Leżajsk otrzymał z rąk Władysława Jagiełły w dniu 28 grudnia 1397 r. Dzięki nadaniu miastu przez króla wielu dodatkowych przywilejów rozwój miasta znacząco przyspieszył, a obecnie stanowi jeden z ciekawych kierunków na jednodniowy wypad połączony ze zwiedzaniem.

Gdzie leży Leżajsk? Mapa

Leżajsk to miasto w północno-wschodniej części województwa Podkarpackiego. Położone nad rzeką San, 47 km od Rzeszowa oraz 48 km od Stalowej Woli.

Jakie atrakcje warto zobaczyć w Leżajsku? Sprawdź listę najlepszych atrakcji

Leżajsk to miasto na Podkarpaciu, pełne ciekawych budowli i wielu atrakcji wartych odwiedzenia. Wędrując po jego ulicach na każdym kroku spotykamy ślady bogatej historii, jak i nowoczesną architekturę miejską sprzyjającą rekreacji. Miasto zasłynęło z cudownej bazyliki, grobu sławnego cadyka oraz produkcji piwa. Oprócz tego posiada też piękną starówkę i wiele możliwości aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Zapraszamy w podróż po atrakcjach Leżajska.

Sanktuarium i Klasztor Ojców Bernardynów

Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku
Sanktuarium i Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku

Będąc w Leżajsku w pierwszej kolejności odwiedziliśmy zabytkowy klasztor bernardynów wraz z Bazyliką Zwiastowania NMP. Pochodzi on z lat 1618-1628 i jest atrakcją na mapie Leżajska, która przyciąga rocznie ponad 250 tysięcy pielgrzymów i turystów. Corocznie do Leżajska organizowanych jest wiele wycieczek i pielgrzymek z podkarpackich parafii jak i tych położonych poza naszym regionem. 
Miejsce uznawane jest za święte w związku z objawieniem jakie miało tu miejsce w 1590 roku oraz przepowiednią, w której Matka Boża wyraziła wolę budowy kościoła w mieście Leżajsk.

Klasztor Bernardynów w Leżajsku
Klasztor Bernardynów w Leżajsku
konfesjonały przed klasztorem bernardynów
Konfesjonały przed klasztorem bernardynów
bazylika Leżajsk
Ołtarz główny w  Bazylice Leżajskiej
Obraz Matki Bożej Pocieszenia Leżajsk
Obraz Matki Bożej Leżajskiej

Wnętrza bazyliki są bogato zdobione. W środku mieści się wiele ołtarzy i obrazów. Wczesnobarokowy wystrój i wyposażenie wnętrz wykonali sami Bernardyni budujący świątynię. Oprócz wielu ołtarzy i wyjątkowych zdobień, w środku mieszczą się także zabytkowe organy zbudowane z trzech niezależnych instrumentów.

zdobienia wewnątrz kościoła
Bogato zdobione wnętrze kościoła

Ogrody przyklasztorne

ogrody przy klasztorze bernardynów w Leżajsku
Ogrody przy klasztorze Bernardynów

Warto również wspomnieć, że obok klasztoru znajdują się piękne ogrody z różnorodną roślinnością i oczkami wodnymi. Poprzecinane wieloma ścieżkami zapewniają możliwość spędzenia czasu w zacisznym otoczeniu przepięknej natury. Po wizycie w sanktuarium polecamy koniecznie zwiedzić to urocze miejsce. Na nas wywarło bardzo pozytywne wrażenie.

oczko wodne w ogrodach przy klasztorze
Oczko wodne w przyklasztornych ogrodach

Cmentarz żydowski w Leżajsku

Kolejną atrakcją, którą odwiedziliśmy, będąc w Leżajsku to cmentarz żydowski. Jest on położony na południowo-zachodnim wzgórzu miasta, ma nieznaną datę założenia, ale wzmiankowany jest w przywilejach Władysława IV i Jana III Sobieskiego. W 1787 roku pochowano na nim Elimelecha, cadyka Leżajska, a w latach I wojny światowej służył jako miejsce pochówku dla żołnierzy. W okresie międzywojennym był otoczony murem z czerwonych cegieł, a w czasie II wojny światowej uległ dewastacji, między innymi poprzez wykorzystanie macew do utwardzenia ulic.

Po wojnie stopniowo niszczał, a w 1961 roku został zamknięty. Dopiero w 1988 roku zostało wykonane ogrodzenie i rozbudowano ohel. Obecnie jest miejscem pielgrzymek i odwiedzin, a niedaleko powstał ośrodek chasydzki, który pełni funkcję religijnego centrum.

cmentarz żydowski w Leżajsku
Cmentarz żydowski

Ohel cadyka Elimelecha w Leżajsku zwiedzanie

Na cmentarzu żydowskim w Leżajsku przy ul. Górnej znajduje się grobowiec (ohel) cadyka Elimelecha powstały w XIX wieku. W czasie II wojny światowej został zniszczony i obrabowany przez Niemców, którzy szukali cennych przedmiotów. W latach 60. XX wieku grobowiec został odbudowany. Obecnie składa się z trzech części: głównej, która zawiera oryginalną macewę z roku 1776, oraz dwóch osobnych miejsc przeznaczonych dla kobiet i mężczyzn. Obok grobu znajdują się także dwie macewy: syna Eleazara i wnuka Naftalego. 

Ohel, otoczony legendami o cudach związanych z cadykiem Elimelechem, jest obecnie najczęściej odwiedzanym grobowcem tego rodzaju zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Co roku przyjeżdża tu kilka tysięcy chasydów, aby odmówić modlitwę i zostawić karteczki (kwitłech) z prośbami do swojego duchownego mistrza.

Leżajski browar

Ciekawym miejscem na mapie Leżajska, którego nie sposób pominąć jest Browar Leżajsk. Fabryka powstała tu w latach 70. XX w., ze względu na obecność w okolicy źródeł wód oligoceńskich, które nie wymagały uzdatniania w trakcie produkcji piwa.

Po blisko 50-ciu latach funkcjonowania, 31 sierpnia 2023 roku fabryka została zamknięta. 

Jeśli chodzi o zwiedzanie tego miejsca jest ono możliwe jedynie z zewnątrz. Natomiast wystawę związaną z działalnością fabryki można obejrzeć w Muzeum Ziemi Leżajskiej.

wystawa browaru Leżajsk
Kopuły kadzi filtracyjnych browaru na wystawie Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzeum Ziemi Leżajskiej to miejsce pełne historii, zlokalizowane w samym sercu miasta, niedaleko rynku i kościoła farnego. Zbudowane na wzgórzu, które odgrywało istotną rolę w historii miasta od czasów II lokacji Leżajska w 1524 roku, muzeum mieści się w dawnym kompleksie dworskim. Ten zabytkowy obiekt przeszedł przez wiele zmian, od drewnianej rezydencji obronnej z XVI wieku po murowany kompleks wybudowany w latach 1760–1770.

Muzeum Ziemi Leżajskiej
Muzeum Ziemi Leżajskiej

Po przekształceniu w muzeum regionalne w 2004 roku, obiekt został gruntownie odrestaurowany i otworzył swoje drzwi dla zwiedzających w 2008 roku. Na terenie muzeum znajdują się różnorodne wystawy stałe i czasowe, biblioteka muzealna, sala konferencyjna oraz warsztat wyrobu tradycyjnych zabawek drewnianych, czy bogata wystawa browarnicza. Dodatkowo, na placu muzealnym zobaczymy Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 1940 roku, a także "dąb katyński" posadzony ku czci kpt. Jana Filipa, razem z fontanną, parkiem zabawek leżajskich i innymi elementami ozdobnymi, tworząc kompleksowe centrum kulturowe.

wystawa zabawek drewnianych przed Muzeum Ziemi leżajskiej
Wystawa zabawek drewnianych przy Muzeum Ziemi Leżajskiej

Rynek w Leżajsku

Rynek w Leżajsku
Rynek w Leżajsku

Odwiedzając Leżajsk, koniecznie zajrzyj też na Rynek. To tutaj znajduje się serce miasta, na które składa się prostokątny plac wraz z kolorowymi kamienicami, klimatycznymi restauracjami, fontanną, a także ławeczkami, na których usiądziesz i zaobserwujesz tętniące życiem miasto. 
Na środku Rynku znajdziemy pomnik króla Władysława Jagiełły odsłonięty w 1997 roku. Wśród zabytkowej zabudowy dostrzeżemy ratusz wzniesiony w latach 1869-1870 oraz zespół kościoła farnego, a w północno-wschodnim narożniku wieżę z ok. 1616 roku.

pomnik Władysława Jagiełły na rynku
Pomnik Władysława Jagiełły na Leżajskim Rynku
fontanna na rynku w Leżajsku na tle kamienic
Fontanna na rynku w Leżajsku

Warto się tu na chwilę zatrzymać, gdyż Rynek został zmodernizowany w 2022 roku i obecnie stanowi piękną wizytówkę miasta.

Ratusz i wieża obserwacyjna

Odpoczywając na jednej z ławeczek na placu rynkowym, zwróćcie uwagę na budynek Ratusza. Jest on zbudowany w stylu eklektycznym z dwiema wieżyczkami zegarowymi. To tutaj znajduje się Urząd i Rada Miejska. Z drugiej strony budynku ratusza góruje 6-piętrowa wieża z dzwonnicą, pełniąca funkcję obserwacyjną, a od 2022 roku można ją także zwiedzać. Zobaczymy z niej piękną panoramę miasta i okolic. 

Ratusz w Leżajsku
Ratusz i wieża obserwacyjna w Leżajsku

Kościół Farny pw. Świętej Trójcy i Wszystkich Świętych

Będąc na Rynku, nie można pominąć też Kościoła Parafialnego pw. Świętej Trójcy i Wszystkich Świętych. Pochodzi on z 1616 roku, choć dopiero 3 lata później został poświęcony. Otoczony obronnym murem z otworami strzelniczymi, stanowi ważny zabytek w architekturze miasta. Zarówno prezbiterium, jak i nawa główna, tworzą jedną spójną bryłę. Po obu stronach tej bryły, na granicy z prezbiterium, znajdują się dwie niższe od nawy kaplice, które formują tzw. pseudotransept. Ołtarz główny, bogato zdobiony snycerką i rzeźbami, pochodzi z wczesnego baroku, podobnie jak dwa boczne ołtarze. Warto choć na chwilę zajrzeć do środka tej świątyni. 

Niedaleko kościoła znajduje się murowana plebania, zbudowana w 1614 roku, którą przebudowano około 1820 roku, dodając piętro, a następnie rozbudowano w 1925 roku w kierunku północnym.

Kościół pw. Jezusa Miłosiernego – dawna cerkiew

Obecny kościół przy ul. Górnej w Leżajsku to dawna cerkiew parafialna grecko-katolicka pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, zbudowana w latach 1828-1832. Obecny wygląd jest zasługą odnowienia w 1900 roku. Wnętrze zbudowano jednonawowo z węższym prezbiterium, w stylu eklektycznym. Fasada ma pozorny ryzalit środkowy, zakończony murem attykowym z trzema szczytami. W środkowym szczycie znajduje się wnęka z ikoną Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

Zalew w Leżajsku

Zalew Floryda, położony obok akwenów w Ożannie i Brzózie Królewskiej, jest jednym ciekawym miejscem do spędzania czasu na świeżym powietrzu w powiecie leżajskim. Otoczony lasem oferuje wyjątkową atmosferę sprzyjającą rekreacji i relaksowi.

Zbiornik zalewowy Floryda, utworzony na rzeczce Jagódce, zajmuje obszar około 3,5 hektara. Charakteryzuje go maksymalna głębokość wynosząca 3 metry oraz średnia głębokość 1,5 metra. Oprócz możliwości wędkowania, wokół zbiornika rozwijają się liczne ścieżki spacerowe, które zapewniają idealne warunki do obserwacji przyrody. W ciągu dnia można podziwiać ptactwo wodne oraz roślinność bagien, natomiast wieczorem można cieszyć się spokojem i ciszą tego miejsca. Akwen przyciąga zarówno lokalnych mieszkańców, jak i turystów, ciesząc się popularnością jako miejsce wypoczynku na łonie natury.

Zabytkowa biblioteka publiczna

Obecnie mało kto już pamięta, że w dzisiejszym budynku biblioteki mieścił się Dom Społeczno-Kulturalny "Proświta" Stowarzyszenia Ukraińców z 1913 r. Organizowano tu liczne imprezy i wydarzenia. Ten dwukondygnacyjny gmach ma charakterystyczny kształt przypominający literę "L", z zaokrąglonym narożnikiem, a jego fasada prezentuje się efektownie dzięki eklektycznej architekturze z neoromańskimi oknami.

Na południowej elewacji dominuje ryzalit z podwójnym szczytem, zwieńczony dwoma wieżyczkami. Obecnie pełni on funkcję Miejskiej Biblioteki Publicznej, stanowiąc ważne miejsce kultury i edukacji w lokalnej społeczności.

Ogródek Jordanowski

ogródek jordanowski w Leżajsku
Ogródek Jordanowski w Leżajsku

Ogródek Jordanowski to miejsce spotkań leżajskiej młodzieży. Z całą pewnością nie jest to zwykły park. Tutaj oprócz funkcji wypoczynkowej miejsce to ma też funkcję rekreacyjną. Architektura wypoczynkowa, jak ławki, ścieżki wypoczynkowe, place zabaw dla dzieci, boisko przyciąga wiele osób i zachęca do aktywności fizycznej.

Jako ciekawostkę wspomnę także, że w XVII w. znajdował się tu browar, który spłonął doszczętnie w 1906 r.

Atrakcje w okolicach Leżajska

Komentarze


Dodaj komentarz
× Full Image