Lodospady w Rudawce Rymanowskiej - podkarpacka kraina bajkowych sopli lodu

Lubię to
4
Super
8
Wow
4
Lubię to
|
16
2
Czas czytania: 5 min
Aktualizacja: 2024-02-24
Rudawka Rymanowska
rudawka rymanowska lodospady fot. rzeszowpodkarpackie.com | materiały własne

W zimowych miesiącach na Podkarpaciu, w niewielkiej Rudawce Rymanowskiej przy ogromnym urwisku nad przełomem Wisłoka królują bajkowe sople lodu zwane lodospadami. Tworzą się podczas dużych mrozów, a ich zaskakująca forma sprawia, że do Rudawki Rymanowskiej przybywają wówczas głodni wspaniałych widoków turyści. Dotarcie do rozciągających się wzdłuż rzeki Wisłok lodospadów nie jest zbyt intuicyjne, dlatego warto wcześniej zapoznać się z mapą i sposobami dotarcia opisanymi poniżej.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Rudawka Rymanowska Lodospady [WIDEO]

 

 

- To prawdziwy cud natury - mówią odwiedzający to miejsce turyści. Trudno się dziwić. Sami byliśmy pod ogromnym wrażeniem.

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej i ściana Olzy

Jest takie miejsce na Podkarpaciu, które zimą zamienia się w baśniową krainę lodu, a urwiste ściany opadające w kierunku koryta rzeki Wisłok, stają się wówczas najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną Beskidu Niskiego. Bez względu na porę roku, w okolicach Rudawki Rymanowskiej Wisłok pokazuje swój prawdziwy urok tworząc liczne zakola i malownicze kaskady, przy których nie trudno wpaść w zachwyt. Jednak to co dzieje się tu zimą przekracza najśmielsze oczekiwania wizualne chyba każdego kto przyjedzie w te rejony. Warunek jest jeden - odpowiednio niska temperatura.

Zobacz też: Wisłoczek

Rudawka Rymanowska lodospady
Rudawka Rymanowska Lodospady

Lodospady, to niezwykle malownicze kreacje, które tworzą się ze spływającej wzdłuż skał wody. Małe strumyczki i cieki wodne pod wpływem ujemnej temperatury zamarzają i tworzą sople, które wraz z napływem wody powiększają się i przybierają duże rozmiary. To piękne zjawisko można obserwować tylko w zimie i tylko przy dużych mrozach (najlepiej poniżej -10°C), dlatego też jest ono tak unikatowe.

Redakcją serwisu Rzeszów Podkarpackie byliśmy w Rudawce Rymanowskiej w takim właśnie czasie. Przez kilka dni temperatura utrzymywała się w okolicach -10°C, a w noc poprzedzającą wyprawą sięgnęła wartości -14°C i był to idealny moment na zwiedzanie tej bajkowej krainy. Wisłok przykrywała gruba warstwa lodu i śniegu, dlatego można było spokojnie przejść przez rzekę i pokonać całą drogę od ściany Olzy - największej odkrywki fliszu karpackiego w Karpatach - aż do ściany lodospadów.


Zobacz także: Zimowe atrakcje Podkarpacia


Zarys historii lodospadów w dolinie Wisłoka

Piękne lodospady na Podkarpaciu, które możemy teraz podziwiać zaczęły swoją historię już kilka tysięcy lat temu, kiedy to rzeka Wisłok przeciągnięta do potoku Czemyślanka zmieniła bieg na północ od Rudawki Rymanowskiej w stronę Beska, a nie tak jak niegdyś w stronę Rymanowa. Wody Wisłoka przez wiele lat podmywały brzegi skały i drążyły ją, w efekcie czego utworzył się skalny klif. Obecna w gruncie woda przebija się przez skały zasilając położoną w dolinie rzekę, która w zimie jest w tym miejscu jednym z elementów zjawiskowej kompozycji.

Zobacz też: Rymanów-Zdrój: atrakcje i ciekawe miejsca w Rymanowie-Zdroju i okolicy

rudawka rymanowska lodospady
Lodospady w Rudawce Rymanowskiej

Jak dojechać do lodospadów? - trasa z Rymanowa

Lodospady można spotkać w Rudawce Rymanowskiej na brzegu Wisłoka. Największe z nich znajdują się w dwóch miejscach, a pomniejsze okazy w różnych miejscach przy brzegu rzeki, otoczone wysokimi ścianami skalnymi.


Zobacz: Przymiarki w Beskidzie Niskim


Jeśli chodzi o dojazd do Rudawki Rymanowskiej, to położona jest w gminie Rymanów w powiecie krośnieńskim, a trasę do lodospadów można rozpocząć w dwóch miejscach zaznaczonych na mapie poniżej (1 i 2). My, aby zobaczyć najciekawsze lodospady, wyruszyliśmy pierwszą trasą kierując się z drogi w stronę Ściany Olzy, a następnie schodząc ścieżką w prawo w górę rzeki Wisłok. Po dotarciu do Ściany Olzy - największej odkrywki łupków menilitowych w polskich Karpatach - kierowaliśmy się prawym brzegiem Wisłoka, częściowo przez las, a w pewnym miejscu przeszliśmy przez rzekę i idąc dalej drogą leśną (już po drugiej stronie rzeki) doszliśmy do celu - pierwszej ściany lodospadów.

Rudawka Rymanowska lodospady
Rudawka Rymanowska Lodospady

Idąc dalej i docierając do kolejnego zakola Wisłoka, możemy zobaczyć drugą ścianę lodospadów znajdującą się po przeciwnej stronie rzeki.

Na całej trasie widać też pomniejsze sople, które zapowiadają większe atrakcje.

Do lodospadów można udać się też drugą ścieżką prowadzącą z centrum Rudawki Rymanowskiej i dotrzeć zarówno do pierwszej jak i drugiej ściany głównego lodospadu.

lodospady Rudawka Rymanowska mapka
Trasy dotarcia do Lodospadów w Rudawce Rymanowskiej, Źródło - Opracowane przez redakcję serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Lodospady w Rudawce Rymanowskiej - turystyczna atrakcja Podkarpacia

Spektakularne lodospady w Rudawce Rymanowskiej, to jedyne takie miejsce na Podkarpaciu. Zobaczymy tu niespotykanie duże sople rozciągające się na całe ściany skalne i osiągające niespotykane rozmiary. Pamiętajmy jednak o ostrożności podczas przechodzenia przez rzekę, gdyż pod warstwą śniegu nie zawsze jest mocny lód, a także o odłamujących się kawałkach lodu ze skalnej ściany. Trzeba na nie uważać zwłaszcza w dzień, gdy świeci słońce, które podnosi temperaturę i nagrzewa lód.

Rudawka lodospady
Lodospady w Rudawce Rymanowskiej

Okolice Rudawki Rymanowskiej to zdecydowanie tereny, które warto odwiedzić. Osobliwe atrakcje mieszczące się tuż przy korycie rzeki Wisłok w miejscowości Rudawka Rymanowska, to naturalne formy przyrodnicze, które znajdziemy tylko tutaj i należą one do największych zimowych atrakcji jakie znajdziemy w dolinie rzeki Wisłok.

Podziwianie lodospadów to tylko jedna z opcji na jaka możemy się zdecydować odwiedzając okolice Rudawki Rymanowskiej. Aktualnie w Rudawce znajduje się Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki, a w okolicach także spory ośrodek uzdrowiskowy, gdzie otrzymamy nocleg i wyżywienie oraz zorganizujemy wczasy.


Zobacz także: Iwonicz-Zdrój: atrakcje, ciekawe miejsca, sanatoria. Co zwiedzać w Iwoniczu-Zdroju?


Lodospady na mapie

Komentarze

Marta
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-09-08 16:49
Przepiękne, niesamowite zjawisko, którego jeszcze nigdy nie widziałam! Artykuł właśnie zainspirował mnie do wypadu w to miejsce. Chciałabym zobaczyć na żywo te wielkie sople lodu, bo na filmiku powyżej i zdjęciach wyglądają nieziemsko...
⤷ Odpowiedz
Marta KRK
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2024-02-11 14:38
Coś pięknego... Nie wyrobiliśmy się niestety w tym roku, ale planujemy w przyszłym śledzić pilnie pogodę i przyjechać. Pozdrawiam z Małopolski!
⤷ Odpowiedz

Dodaj komentarz
Powiązane artykuły