Szybowisko w Bezmiechowej, widokowe miejsce do podziwiania zachodów słońca

Lubię to
7
Super
1
Wow
0
Lubię to
|
8
2
Czas czytania: 7 min
Aktualizacja: 2023-06-28
Bezmiechowa Górna
szybowisko bezmiechowa fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Pierwszy ośrodek szybowcowy w Bezmiechowej powstał już w 1929 roku, była to  Polska Akademia Szybownictwa. Teraz mieści się tu Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej z lądowiskiem Bezmiechowa.  Ze względu na widokowy charakter miejsce to atrakcyjne jest nie tylko dla lotników. Poznajmy bliżej to unikalne w skali kraju miejsce.

Gdzie znajduje się Bezmiechowa i jak tam dojechać?

szybowiec w bezmiechowej na szybowisku
Szybowisko

Bezmiechowa Górna, bo tak brzmi pełna nazwa szybowcowej miejscowości, znajduje się w północnej części Bieszczadów, około 8 km od Leska. Szybowisko położone na widokowym szczycie o nazwie Kamionka (631 m n.p.m.) w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych jest jednym z najlepszych miejsc do obserwowania bieszczadzkich panoram. Rozciąga się stąd widok na najważniejsze szczyty górskie Bieszczad i okolic. Dodatkowo jest to jeden z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych docenianym przez turystów, którzy podczas swoich podróży często tu zaglądają obserwować wzbijające się szybowce jak i magiczne zachody słońca. Warto również dodać jako ciekawostkę, że charakterystyczną  cechą tego miejsca jest występowanie korzystnych prądów termicznych dających możliwość latania na tzw. termikę.

Do Bezmiechowej można dojechać z trzech stron:

  • od Załuża przez Manasterzec obok ruin Zamku Sobień
  • od Leska przez Bezmiechową Dolną
  • z Olszanicy obok Klasztoru Sióstr Niepokalanej Oblubienicy Ducha Świętego

szybowisko bezmiechowa mapaDojazd do Szybowiska w Bezmiechowej

Szybowisko w Bezmiechowej - podziwiamy górskie panoramy Bieszczad

Szybowisko w Bezmiechowej, to kolebka polskiego szybownictwa. Wielkie wydarzenie w jego historii miało miejsce dnia 18.05.1938 roku kiedy to szybowiec typu PWS-101 (nr rej. SP-1004) sterowany przez Tadeusza Górę przeleciał odległość 577,8 km lądując w Solecznikach. Wyczyn ten nagrodzony został przez Międzynarodową federację Lotniczą medalem Lilienthala, który stanowi największe wyróżnienie szybowcowe.

Z tego odkrytego i wyjątkowo widokowego wzniesienia można podziwiać takie widoki:

szybowisko bezmiechowaPanorama widziana z szybowiska w Bezmiechowej

Ławeczka na punkcie widokowym w Bezmiechowej

Dodatkowo w pobliskim lesie znajduje się Rezerwat Przyrody Dyrbek, w którym zobaczyć można ciekawe rzeźby wykonane na drzewach:

szybowisko w bezmiechowej ścieżka przyrodniczaRezerwat Dyrbek - rzeźba na drzewie

szybowisko w bezmiechowej rezerwat przyrodyŚcieżka przyrodnicza obok szybowiska w Bezmiechowej

Restauracja Kamionka z tarasem widokowym na góry

Miłośnicy dobrej kawy i wspaniałych widoków mogą skorzystać jedynej w tym miejscu restauracji o nazwie pochodzącej od lokalnego szczytu górskiego "Kamionka". Restauracja mieści się w budynku Akademickiego Ośrodka Szybowcowego (AOS), a jej oszklony front umożliwia podziwianie z jej wnętrza pięknych widoków na bieszczadzkie szczyty gór. Nie prawda, że brzmi kusząco? Kto by nie chciał napić się aromatycznej kawy w takim miejscu.

Bezmiechowa widoki
Akademicki Ośrodek Szybowcowy w Bezmiechowej

Wystrój lokalu nawiązuje do głównej działalności tego budynku, dlatego też zobaczymy tu sporo symboli lotniczych.

Jest też możliwość wynajęcia tu noclegu. Nad restauracją znajdują się pokoje należące do Politechniki Rzeszowskiej. W przypadku zainteresowania należy kontaktować się pod telefonem: 17 743 20 69 lub 603 950 862 albo przez e-mail: k.otta@prz.edu.pl

Będąc w Bezmiechowej warto też odwiedzić punkt widokowy znajdujący się na trzecim piętrze budynku AOS. Zobaczymy stąd Pogórze Przemyskie i Bieszczady w niesamowitej panoramie 360-ciu stopni.

 

Szybowisko Bezmiechowa. Sprawdź co warto zobaczyć w okolicy - atrakcje na trasie Sanok - Lesko

Będąc w Bezmiechowej warto odwiedzić kilka okolicznych atrakcji. Jedną z nich są ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu - to atrakcja położona około 23 km szybowiska. Zabytkowe ruiny z XVIII wieku są dziś jedną z głównych atrakcji tzw. bramy do Bieszczad.

Kolejnym miejscem zasługującym na uwagę to średniowieczne ruiny zamku Sobień. Znajdują się zaledwie 10 km od szybowiska, co sprawia, że jest to absolutny must have jeśli chodzi o zwiedzanie okolic Bezmiechowej.

Wielbiciele skałek i leśnych ścieżek odnajdą w miejscowości Glinne koło Leska niemałą osobliwość o której pisał nawet Aleksander Fredro. Atrakcją o której mowa jest oczywiście Kamień Leski.

Komentarze

Krzysztof STAWIARZ
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-03-05 16:36
PWS-101 to typ szybowca a numer rejestracyjny SP-1004.
⤷ Odpowiedz
M
Czy na pewno chcesz zgłosić komentarz?
';
Tak
';
Nie
Zgłoszono komentarz
Ok
2023-07-17 15:27
@Krzysztof STAWIARZ tak też napisano w artykule

Dodaj komentarz