Atrakcje dla dzieci na Podkarpaciu - podkarpacka top lista 11 atrakcji, które warto zobaczyć z dziećmi
- Atrakcje Podkarpacia dla dzieci: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
- Atrakcje Podkarpacia dla dzieci i dorosłych: Skansen w Sanoku
- Atrakcje Podkarpacia dla wszystkich: Arboretum w Bolestraszycach
- Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej
- Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
- Zamek w Łańcucie
- Karpacka Troja w Trzcinicy
- Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe w Uhercach Mineralnych
- Solina: Kolej Gondolowa, Jezioro Solińskie
- Atrakcje Podkarpacia dla dzieci: Muzeum lalek w Pilźnie
- Gdzie z dziećmi na Podkarpaciu? Podsumowanie
Atrakcje Podkarpacia dla dzieci: Muzeum Dobranocek w Rzeszowie
Jedna z popularniejszych atrakcji dla dzieci na Podkarpaciu znajduje się w Rzeszowie przy ul. Mickiewicza 13 i jest to muzeum, jednak zupełnie inne niż wszystkie. To Muzeum Lalek - miejsce, które zachwyca dzieci, a u dorosłych przywołuje najmilsze wspomnienia sprzed lat. Bo przecież kto z nas nie oglądał pod wieczór ulubionych bajek - "Bolka i Lolka", czy "Jacka i Agatki"?
Zobaczymy tu zbiór ponad 8,5 tys. eksponatów związanych z wieczorynkami polskimi i zagranicznymi. Jednak nie tylko kukiełki i postacie z bajek czekają tu na odwiedzających. Pośród eksponatów odkryjemy też opakowania po dawnych artykułach spożywczych np. po gumach balonowych "Bolek i Lolek" czy opakowania po produktach kosmetycznych z postaciami dawnych bajek.
Atrakcje Podkarpacia dla dzieci i dorosłych: Skansen w Sanoku
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to świetna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Na powierzchni 38 hektarów znajduje się mnóstwo zabytkowych obiektów i drewnianych chatek pogrupowanych na poszczególne osady, odpowiadające grupom etnicznych zamieszkujących dawne tereny Polski południowo-wschodniej. Klimatyczne alejki to okazja do relaksu i odstresowania, a mnóstwo otwartej przestrzeni daje możliwość do rozładowania dziecięcej energii.
Zobacz: Sanok: atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w Sanoku, które warto zobaczyć
Atrakcje Podkarpacia dla wszystkich: Arboretum w Bolestraszycach
Arboretum w Bolestraszycach to kolejna z atrakcji idealna dla najmłodszych. Na powierzchni ponad 300 hektarów znajduje się około 2200 drzew i krzewów, 1200 roślin zielnych oraz 180 szklarniowych. Prócz tego zobaczymy tu również stawy z rybami, pawie, muzeum przyrodnicze z wystawą ornitologiczną, chrząszczy i motyli nocnych. Bogactwo wizualne i możliwość zobaczenia tylu różnorodnych roślin to świetna okazja do pobudzenia dziecięcej ciekawości i możliwość odkrywania przyrodniczego świata.
Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej
Ośrodek Garncarski w Medyni Głogowskiej to największe w Polsce zagłębie garncarskie. Organizowane są tu warsztaty toczenia na kole garncarskim, na których dzieci mogą własnoręcznie jak za dawnych lat stworzyć gliniane naczynia. To okazja do świetnej zabawy i zobaczenia w jaki sposób dawniej tworzono produkty codziennego użytku.
Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
To tutaj narodził się przemysł naftowy, który zrewolucjonizował gospodarkę całego świata. Tu też powstała pierwsza kopalnia ropy naftowej na świecie, której jednym z założycieli był Ignacy Łukasiewicz. Warto przynajmniej raz w życiu pojawić się tu z dziećmi, aby mogły poznać nieco lokalnej historii i zobaczyć jak na żywo wygląda czarne złoto.
Czytaj więcej: Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie to piękna rezydencja z malowniczym ogrodem, gdzie podziwiać można egzotyczne rośliny, zajrzeć do storczykarni i oranżerii oraz podziwiać wspaniałą, barokową architekturę z XVII w. Dzieci natomiast będą miały możliwość posłuchać ciekawych opowieści o dworskim życiu książąt i księżniczek oraz spróbować pysznych lodów sprzedawanych obok zamku.
Karpacka Troja w Trzcinicy
Tuż za Jasłem w podkarpackiej Trzcinicy znajduje się najciekawsze pod względem archeologicznym miejsce na Podkarpaciu. Ma ono przeszło czterotysięczną historię. To skansen archeologiczny "Karpacka Troja", tutaj na warsztatach, pokazach archeologicznych i lekcjach muzealnych poznajemy dawne cywilizacje. Najcenniejsze zabytki z wczesnego średniowiecza i epoki brązu ujrzymy w budynku wystawienniczo-edukacyjnym. Na zewnątrz zwiedzimy grodzisko i zrekonstruowane dawne, słowiańskie chaty, a z wieży widokowej nacieszymy oko szeroką panoramą Beskidu Niskiego i pobliskich terenów.
Bieszczadzka Kolejka Leśna
Bieszczadzka Kolejka Leśna to atrakcja, z której podziwiać można górskie tereny, malownicze widoki i dzikie zwierzęta obserwowane zza okna. Ciekawostką jest, że z okna można nawet wychylić głowę. Tak jedzie się wąskotorową kolejką - jedną z najpopularniejszych atrakcji w Bieszczadach. Które z dzieci nie chciałoby się przejechać w jednym z wagonów? Do wyboru są dwie trasy: dwugodzinna i 1 godzina 20 minut. Dla nieco mniej cierpliwych maluchów polecamy tę krótszą, by jeszcze miały okazję zatęsknić i wrócić tu przy kolejnej wycieczce w Bieszczady.
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe w Uhercach Mineralnych
Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to atrakcja, która zapewnia niecodzienną frajdę. Wsiadając do drezyny napędzamy ją wyłącznie siłą własnych mięśni, a przy okazji podziwiamy krajobraz najbardziej dzikich zakątków Polski. Jest to świetna atrakcja, by porobić coś wspólnie i aktywnie spędzić czas. Konstrukcja drezyny pozwala na bezpieczne zajęcie miejsca przez dziecko, a rodzicom umożliwia napędzanie pojazdu i dobrą zabawę.
Solina: Kolej Gondolowa, Jezioro Solińskie
Otworzona w 2022 roku kolejka gondolowa obok Jeziora Solińskiego to świetna atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Przejazd pozwala na podziwianie z niecodziennej perspektywy największej budowli hydrotechnicznej w Polsce - zapory w Solinie oraz największego sztucznego jeziora. W jednym wagoniku mieści się do 8 osób a nawet pies, dlatego z powodzeniem zmieści się w nim cała rodzinna ekipa.
Atrakcje Podkarpacia dla dzieci: Muzeum lalek w Pilźnie
Muzeum Lalek w Pilźnie to prywatne muzeum założone w 2003 roku na bazie bogatej kolekcji zgromadzonej przez lata w pracowni artystycznej "Kasia".
W tym muzeum można poznać historię lalki i przekonać się jak bardzo tajemniczy jest ich świat. Spora kolekcja przedstawia lalki świata wyprodukowane z naturalnych tkanin i surowców.
Przy muzeum skorzystać też możemy z tutejszych manufaktur - szewskiej, kwiaciarskiej czy hafciarskiej - a także wziąć udział w warsztatach tworzenia lalek i lekcjach muzealnych.
Gdzie z dziećmi na Podkarpaciu? Podsumowanie
Województwo podkarpackie to region, który idealnie nadaje się, aby odpocząć od zgiełku miasta, nasycić oczy różnorodnością natury, bogactwem kulturalnych perełek i spędzić razem niezapomniane chwile. Do topowej piątki, jaką wybralibyśmy spośród powyższych atrakcji z pewnością zaliczamy:
- Arboretum w Bolestraszycach,
- Zamek w Łańcucie,
- Skansen w Sanoku,
- Kolej Gondolową w Solinie,
- Muzeum w Bóbrce.
Będąc w Bóbrce i Bolestraszycach warto odwiedzić też po drodze Krosno i Przemyśl, by spróbować odkryć ich niezliczone atrakcje.