Góry Słonne i najdłuższe serpentyny w Polsce. Sprawdź gdzie w Górach Słonnych znajduje się najlepszy taras widokowy
Góry Słonne to atrakcyjne i pełne nieodkrytych miejsc tereny w bramie do Bieszczad. Dziś odkrywamy najciekawsze miejsca w Górach Słonnych, o których turyści nie maja pojęcia! Sprawdź gdzie się udać kiedy w Bieszczadach tłumy.
Góry Słonne
Góry Słonne to pasmo gór, leżące w Górach Sanocko-Turczańskich, we Wschodnich Karpatach. Ciekawostką jest fakt, obszar Gór Słonnych nie został nigdy konkretnie zdefiniowany. Przyjmuje się, że są to góry rozciągające się od południa z Kotliny Zagórskiej i Sanockiej, po Lesko i dolinę Sanu i następnie ciągnące się po masyw Czulni i szeroką przełęcz. Na zachodzie kończą się przełomem Sanu między Mrzygłodem a Trepczą. Natomiast z północy ogranicza je dolina Borsukowca i Tyrawki, a ze wschodu za umowną granicę przyjmuje się przełom Olszanki i Wańkówki.
Ważniejsze szczyty wchodzące w skład Gór Słonnych:
-
Moczarki 572 m n.p.m.
-
Słonny 668 m n.p.m.
-
Słonna 639 m n.p.m.
-
Przysłup 658 m n.p.m.
-
Kamionka 631 m n.p.m.
-
Orli Kamień 518 m n.p.m.
-
Granicka 575 m n.p.m.
-
Paproć 503 m n.p.m.
Kiedyś Góry Słonne nazywane były też Górami Sanockimi, ze względu na bliskie położenie Sanu i Sanoka. Aktualnie Góry Słonne to często pomijany przez turystów obszar na drodze w Bieszczady. Stąd też na ich terenie nie najdziemy tłumnych wycieczek i kolejek na szlaku. Warto ten fakt wykorzystać kiedy w Bieszczadach turystów jest najwięcej.
Znaleźć tu można najdłuższe w Polsce serpentyny, wspaniały taras widokowy oraz sporo ciekawych szlaków i zabytków. Z pewnością poczujemy też górski klimat.
Na terenie Parku krajobrazowego Gór Słonnych znaleźć też można kilka rezerwatów, są to:
-
Dyrbek
-
Buczyna w Wańkowej
-
Polanki
Góry Słonne
Góry Słonne - Cerkiewny szlak ikon
Fani dawnych cerkwi znajdą w Górach Słonnych 9 punktów, do których powinni się udać. Znajdują się one na szlaku ikon doliny Sanu w niedalekich odległościach od siebie, zgodnie z punktami na mapie:
-
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
-
Cerkiew św. Trójcy w Międzybrodzie
-
Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Piotra i Pawła w Tyrawie Solnej
-
Cerkiew greckokatolicka Soboru NMP w Hłomczy
-
Cerkiew św. Mikołaja i cerkiew bramna w Dobrej
-
Cerkiew Narodzenia NMP w Łodzinie
-
Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu
-
Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Siemuszowej
Mówiąc o ikonach nie można pominąć Muzeum Ikon Zdzisława Beksińskiego w Sanoku. Wart zwiedzenia jest tez klasztor Franciszkanów z XVII wieku.
Zobacz: Sanok: atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca
Szlaki turystyczne w Górach Słonnych
Ścieżka przez Rezerwat Polanki
Ścieżka w Rezerwacie Polanki prowadzi przez porośnięte lasem wzgórza. Znajduje się na niej 10 przystanków m.in. punkt widokowy z ławeczką i źródełko, a także na samym początku miejsce biwakowe z wiatą gdzie można rozpalić ognisko.
Szlak z Sanoka na Orli Kamień
Krótki i najbardziej popularny szlak w Górach Słonnych prowadzi z Sanoka i jest to szlak żółty.
Z Sanoka "słonnym" szlakiem
Dla bardziej wytrawnych turystów polecamy szlak czerwony przez Park Krajobrazowy Gór Słonnych. Ścieżka prowadzi przez Orli Kamień, szczyt Słonny, aż na górę Słonną. Szlak ten kończy swój bieg w Przemyślu.
Góry Słonne - bieszczadzkie serpentyny i taras widokowy
Przez rozciągające się z północnego zachodu na południowy wschód pasmo Gór Słonnych przebiegają najdłuższe serpentyny w Polsce. Można je pokonać rowerem jak i samochodem. Znajdują się około 4 km na północ od Załuża, a dotrzeć do nich można ulicą Przemyską.
Z tarasu widokowego rozciągają się rozległe panoramy na Zagórz, Lesko, Bieszczady, Beskid Niski i wiele znanych szczytów wyszczególnionych na tablicy panoramicznej.
Góry Słonne - co zobaczyć w okolicy?
Będąc w Górach Słonnych można też udać się na wycieczkę po okolicach i nieco bardziej wyeksplorować ten teren. Pierwszą z propozycji będzie Sanok i Muzeum Budownictwa Ludowego oraz Muzeum Historyczne na zamku w Sanoku. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić to Ruiny Zamku Sobień w miejscowości Manasterzec, a także ruiny klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu. Fani skałek i przyrodniczych osobliwości, mogą też się wybrać zobaczyć Kamień Leski, który znajduje się tuż przy Bieszczadzkiej Pętli DK 84 we wsi Glinne koło Leska.
Gdyby zwiedzania było mało można też wyruszyć do Bezmiechowej Górnej pooglądać startujące szybowce na tle przepięknej panoramy bieszczadzkich szczytów oraz przejść się ścieżką przyrodniczą w rezerwacie Dyrbek. Zobaczyć tam można niesamowite bieszczadzkie rzeźby wykonane na paniach rosnących drzew.
Zobacz: Szybowisko Bezmiechowa