KAMIEŃ LESKI

Czas czytania: 5 min
2022-06-01
Glinne
Podoba Ci
się ten artykuł?
0

Kamień Leski to jedna z kilku atrakcji na trasie Rzeszów - Bieszczady, przy której warto się zatrzymać. Budzi podziw, zachwyt i respekt ujawniając potęgę natury. Urokiem tego najbardziej rozpoznawalnego obiektu przyrodniczego zachwycali się malarze, poeci i oczywiście turyści. Mieści się on nieopodal ruin klasztoru w Zagórzu i zamku Sobień.

Kamień Leski

Przyrodnicza atrakcja znajduje się w miejscowości Glinne, obok trasy Lesko - Ustrzyki Dolne, 2,5 km od Leska. Kamień Leski (ok. 420 m n.p.m.), to wyjątkowy pomnik przyrody powstały z piaskowca krośnieńskiego. Swój unikalny kształt zawdzięcza erozyjnemu oddziaływaniu atmosferycznemu oraz lokalnym mieszkańcom, którzy w XIX wieku pozyskiwali kamień u jego podnóża. Pozostałością po dawnym kamieniołomie są tu widoczne dwie głębokie wyrwy. Porośnięte młodym lasem stanowią atrakcyjną kompozycję przyrodniczą i ciekawy zakątek, który przyciąga rzesze turystów z całego regionu.


Zobacz: Góry Słonne i najbardziej znane serpentyny w Bieszczadach


Urokiem i wyjątkowością Kamienia Leskiego zachwycano się od 1772 roku, kiedy w czasach galicyjskich przemierzający przez tę okolicę artyści, poeci i wszelkiego rodzaju twórcy opisywali w swoich relacjach wrażenie jakie zrobił na nich Kamień Leski.

Z pamiętnika Aleksandra Fredry:

"Za liskiem stanęliśmy i oglądali na szczycie pagórka ogromny ułom skalny. Nie widać na nim ręki ludzkiej, a jednak ze swego kształtu zdaje się być cząstką jakiegoś gmachu. Różne o tym kamieniu biegają powiastki. Jedna cudowniejsza od drugiej"

Tenże fragment pamiętnika "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry utrwalono w 1974 roku na tablicy pamiątkowej wmurowanej w Kamień Leski.

kamień leski
Tablica na Kamieniu Leskim. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Jadąc przez Glinne podziwiamy panoramę doliny Sanu, Szybowisko w Bezmiechowej, pasmo gór Słonnych, a z pobliskiego Kostrzynia malowniczą panoramę Czulni, jeziora Myczkowskiego, pasmo Ostrego Działu i Żukowa z Holicą.

Kolejny z opisów (okolicy Leska wraz z popularnym kamieniem) należy do ks. Władysława Luteckiego. Pisał on w swoich artykułach wydawanych w warszawskich "Wiadomościach Turystycznych" w 1938 roku:

"Okolice miasta Leska zdrowe i miłe są jako podgórskie. Z miasta w stronie zachodniej widny skręt Sanu, który prawie pod kątem prostym załamuje się u podnóża skał. (To dzisiejszy pomnik przyrody zwany "Skałą Wolańską"). Po stronie wschodniej, daleko za miastem, widać olbrzymią skałę, która robi wrażenie zamczyska i ma swoją legendę (...)."

Jak dojechać do Kamienia Leskiego?

Z Drogi Krajowej 84 zjeżdżamy na niewielki parking tuż przy drodze. Stąd kierujemy się oznaczoną ścieżką w stronę lasu i po około 10 min. jesteśmy na miejscu.

Inną opcją dotarcia do Kamienia Leskiego jest trasa rowerowa - "Baszta". Prowadzi ona z zamku Kmitów w Lesku przez dolinę Sanu nieopodal letnich basenów, a później w prowadzi w lewo (nieco pod górę) przez dolinę Kisłego Potoku. Ten malowniczy odcinek trasy opisany został przez ks. Luteckiego słowami:

"Spokojny San tuli się prawym brzegiem pod górskie osypiska, pod cień świerków, jodeł i buczyny. Podmywa brzegi, toczy kamienie i rozrzuconym głazem swoje upiększa brzegi. Nieraz zabłyśnie wśród przetrzebionego lasu odkrywka piaskowca, jakby szczątki murów dawnego zamczyska, to znowu wrzyna się w łożysko Sanu kamienista tafla, a dalej świecą w słońcu sine skały brzegów."

Opis ten aktualny jest i dziś. Wędrówka od zamku Kmitów do Kamienia Leskiego, to jedna z ciekawszych tras na dotarcie w to miejsce.

kamień leski ścieżka
Ścieżka leśna do Kamienia Leskiego. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Ciekawostka o Kamieniu Leskim

Niekiedy obiekt ten wykorzystywany jest przez alpinistów jako ścianka wspinaczkowa. Kamień Leski od czasu do czasu służy również do mocowania popularnej tyrolki.

Legenda o Kamieniu Leskim

Według legendy trasę od Sanu do Kamienia Leskiego przemierzała też wyrodna córka, która chorej mamie znajdującej się w Glinnym, niosła dzban wody z Sanu. Idąc z wodą przez las spotkała na swojej drodze chłopaka i zamiast donieść wodę chorej i spragnionej z gorączki mamie, zaczęła z nim rozmawiać, a o mamie zapomniała. Matka nie doczekawszy się wody, pod koniec dnia umierając z pragnienia przeklęła swoją córkę ostatnimi w swoim życiu słowami:

"Ty która nie znasz miłości i masz serce z kamienia, obyś skamieniała

Przekleństwo to dosięgło stojącą w lesie córkę, która w dalszym ciągu rozmawiała z nowopoznanym chłopcem. W jednej chwili zamieniła się na oczach chłopca w ogromny kamień, który kształtem zbliżony jest do ludzkiego serca. Kamień ten stoi na leśnej ścieżce do dziś i zwie się Kamieniem Leskim.

kamień leski
Widok z Kamienia Leskiego. Prawa autorskie należą do Serwisu rzeszowpodkarpackie.com

Kamień Leski na mapie

Komentarze