Kamień Leski w miejscowości Glinne - pomnik przyrody nieożywionej podszyty diabłem. Poznaj tajemniczy głaz, na którym ćwiczą wspinacze

Lubię to
0
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
0
Czas czytania: 5 min
Aktualizacja: 2023-06-29
Glinne
kamień leski fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Kamień Leski to jedna z kilku atrakcji na trasie Rzeszów - Bieszczady. Będąc w okolicy warto się przy nim na chwilę zatrzymać. Budzi podziw, zachwyt i respekt ujawniając potęgę natury. Na szczycie skały znajduje się żelazny krzyż postawiony w 1978 roku. Urokiem nietypowej formacji skalnej zachwycali się malarze, poeci i oczywiście turyści. Obiekt mieści się w okolicy ruin klasztoru w Zagórzu i zamku Sobień.

Posiadasz obiekt noclegowy na Podkarpaciu?

Dodaj go do bazy serwisu Rzeszów Podkarpackie.

Kamień Leski we wsi Glinne

Kamień Leski to przyrodnicza atrakcja znajdująca się w miejscowości Glinne, obok trasy Lesko - Ustrzyki Dolne, 2,5 km od Leska. Ten wyjątkowy pomnik przyrody powstały z piaskowca krośnieńskiego wznosi się około 20 m ponad kulminację wzgórza, a jego wysokość bezwzględna wynosi 420 m n.p.m.  Swój unikalny kształt zawdzięcza erozyjnemu oddziaływaniu atmosferycznemu oraz działalności człowieka, który w XIX wieku pozyskiwał kamień u jego podnóża. Pozostałością po dawnym kamieniołomie są widoczne dwie głębokie wyrwy. Porośnięte młodym lasem stanowią atrakcyjną kompozycję przyrodniczą i ciekawy zakątek, który przyciąga rzesze turystów z całego regionu.

W Górach Sanocko-Turczańskich nie brakuje ciekawych miejsc, atrakcji czy szlaków turystycznych, na których odkryjecie piękno natury, tajemnicze legendy i sporo ciekawostek historycznych. 


Zobacz: Góry Słonne i najbardziej znane serpentyny w Bieszczadach


Urokiem i wyjątkowością Kamienia Leskiego zachwycano się od 1772 roku, kiedy w czasach galicyjskich przemierzający przez tę okolicę artyści, poeci i wszelkiego rodzaju twórcy opisywali w swoich relacjach wrażenia jakie robił na nich Kamień Leski.

Z pamiętnika Aleksandra Fredry:

"Za liskiem stanęliśmy i oglądali na szczycie pagórka ogromny ułom skalny. Nie widać na nim ręki ludzkiej, a jednak ze swego kształtu zdaje się być cząstką jakiegoś gmachu. Różne o tym kamieniu biegają powiastki. Jedna cudowniejsza od drugiej"

Tenże fragment pamiętnika "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry utrwalono w 1974 roku na tablicy pamiątkowej wmurowanej w Kamień Leski.

kamień leski
Tablica na Kamieniu Leskim

Kolejny z opisów (okolicy Leska wraz z popularnym kamieniem) należy do ks. Władysława Luteckiego. Pisał on w swoich artykułach wydawanych w warszawskich "Wiadomościach Turystycznych" w 1938 roku:

"Okolice miasta Leska zdrowe i miłe są jako podgórskie. Z miasta w stronie zachodniej widny skręt Sanu, który prawie pod kątem prostym załamuje się u podnóża skał. (To dzisiejszy pomnik przyrody zwany "Skałą Wolańską"). Po stronie wschodniej, daleko za miastem, widać olbrzymią skałę, która robi wrażenie zamczyska i ma swoją legendę (...)."

O Kamieniu Leskim Pisali też Oskar Kolberg, Wincenty Pol i Stanisław Staszic.

Jak dojechać do Kamienia Leskiego?

Jadąc przez Glinne podziwiamy panoramę doliny Sanu, Szybowisko w Bezmiechowej, pasmo gór Słonnych, a z pobliskiego Kostrzynia malowniczą panoramę Czulni, Jeziora Myczkowskiego, pasmo Ostrego Działu i Żukowa z Holicą.

Aby dotrzeć do Kamienia Leskiego z Drogi Krajowej 84 zjeżdżamy na niewielki parking tuż przy drodze. Stąd kierujemy się oznaczoną ścieżką w stronę lasu i po około 10 min. jesteśmy na miejscu.

Inną opcją dotarcia jest trasa rowerowa - "Baszta". Prowadzi z zamku Kmitów w Lesku przez dolinę Sanu nieopodal letnich basenów, a później prowadzi w lewo (nieco pod górę) przez dolinę Kisłego Potoku. Ten malowniczy odcinek trasy opisany został przez ks. Luteckiego słowami:

"Spokojny San tuli się prawym brzegiem pod górskie osypiska, pod cień świerków, jodeł i buczyny. Podmywa brzegi, toczy kamienie i rozrzuconym głazem swoje upiększa brzegi. Nieraz zabłyśnie wśród przetrzebionego lasu odkrywka piaskowca, jakby szczątki murów dawnego zamczyska, to znowu wrzyna się w łożysko Sanu kamienista tafla, a dalej świecą w słońcu sine skały brzegów."

Opis ten aktualny jest i dziś. Wędrówka od zamku Kmitów do Kamienia Leskiego, to jedna z ciekawszych tras na dotarcie w to miejsce.

kamień leski ścieżka
Ścieżka leśna do Kamienia Leskiego

Kamień Leski - wspinaczka skalna

Niekiedy obiekt ten wykorzystywany jest przez alpinistów jako ścianka wspinaczkowa. Kamień Leski od czasu do czasu służy również do mocowania popularnej tyrolki.

Legenda o Kamieniu Leskim

Według legendy trasę od Sanu do Kamienia Leskiego przemierzała też wyrodna córka, która chorej mamie znajdującej się w Glinnym, niosła dzban wody z Sanu. Idąc z wodą przez las spotkała na swojej drodze chłopaka i zamiast donieść wodę chorej i spragnionej z gorączki mamie, zaczęła z nim rozmawiać, zapominając o swojej matce, która nie doczekawszy się wody, pod koniec dnia umierając z pragnienia przeklęła swoją córkę ostatnimi w swoim życiu słowami:

"Ty która nie znasz miłości i masz serce z kamienia, obyś skamieniała

Przekleństwo to dosięgło stojącą w lesie córkę, która w dalszym ciągu rozmawiała z nowopoznanym chłopcem. W jednej chwili zamieniła się na oczach chłopca w ogromny kamień, który kształtem zbliżony jest do ludzkiego serca. Kamień ten stoi na leśnej ścieżce do dziś i zwie się Kamieniem Leskim.

kamień leski
Widok z Kamienia Leskiego

Kamień Leski na mapie

 
 
 
 

Komentarze


Dodaj komentarz