Zamek w Łańcucie
Wnętrza tego zamku należą do najpiękniejszych w Polsce, a najbardziej reprezentacyjne z nich to Sala Balowa i Salon Narożny. Dlatego też to właśnie w zamku w Łańcucie kręcono sceny do filmu "Trędowata" 1980 r., "Hrabina Cosel" 1968 r. i "Pałac" 1980 r.
Zamek w Łańcucie
Zamek w Łańcucie wybudowany został w latach 1629-1642 na polecenie Stanisława Lubomirskiego jako rezydencja typu palazzo in fortezza. Jest to prawdziwa perła polskiego dziedzictwa kulturowego! To miejsce, gdzie możesz poczuć się jak arystokrata, przemierzając piękne wnętrza, wśród których najmocniej wyróżniają się Sala Balowa i Wielka Jadalnia. W zamkowej kolekcji znajdziesz także niezwykłe eksponaty, takie jak pojazdy konne, meble, instrumenty muzyczne, srebra i wiele innych.
Naprzeciwko wejścia do parku przy przy ul. Zamkowej znajduje się synagoga z 1761 roku. Obecnie jest jednym z ważniejszych zabytków architektury Żydowskiej w Polsce.
Ciekawostka
Niektóre przedmioty pochodzą jeszcze z czasów, gdy zamek należał do księżnej Lubomirskiej - z XVIII wieku.
Zamek mieści się w zachodniej części ogrodu w stylu angielskim, na którego terenie znajduje się m.in. Storczykarnia, Oranżeria z ogrodem różanym, Stajnie i Wozownia.
Do zwiedzania:
- Zamek Lubomirskich
- Stajnie i Wozownia
- Storczykarnia
- Dział Sztuki Cerkiewnej
- Park Przyzamkowy i ogrody
Aktualne informacje o zwiedzaniu:
https://www.zamek-lancut.pl/
Od Palmiarni do Storczykarni
W parku na wprost Ujeżdżalni w Łańcucie znajdowała się Palmiarnia, a na jej tyłach szklarnia pełniąca funkcję zaplecza. Nazwa „Storczykarnia” wzięła się od hodowli i uprawy storczyków, które zyskały tam popularność wśród gości królewskich. Po II wojnie światowej obiekt popadł w ruinę, ale dzięki staraniom muzeum udało się przywrócić mu dawny blask.
Obecnie Storczykarnia składa się z:
- Części ekspozycyjnej
- Zaplecza podzielonego na trzy strefy
- Klimatyczne
- Kawiarni letniej
Prezentowane tam są zarówno storczyki naziemne, litofity, jak i nadrzewne, w tym te pochodzące z przedwojennej kolekcji Potockich.
Na co polowali właściciele zamku w Łańcucie?
Tereny obecnego Łańcuta i okolic w XIX i XX w. bogate były w zwierzynę łowną. Właściciele zamku urządzali polowania w stylu angielskim par force na zające, lisy i daniele. Miesiącami, w których organizowali polowania były październik i listopad.
Specjalnie na polowania sprowadzali z Anglii stylowe myśliwskie stroje. Ubrani w czerwone płaszcze, białe kamizelki z mosiężnymi guzikami i białe spodnie wyruszali na coroczne łowy.