Ruiny zamku Kamieniec w Odrzykoniu k. Krosna

Lubię to
0
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
0
Czas czytania: 5 min
Aktualizacja: 2024-10-02
Korczyna / Odrzykoń
zamek kamieniec fot. rzeszowpodkarpackie.com ⁄ materiały własne

Na skalnym wzgórzu w Odrzykonie pod Krosnem pośród malowniczego krajobrazu Pogórza Dynowskiego znajdują się ruiny zamku Kamieniec. malownicza okolica i dobrze zachowane ruiny z pewnością są wystarczającymi powodami do wycieczki w to miejsce. Jednak fakt, że spod zamku jest też ścieżka prowadząca do zadziwiających form skalnych w Rezerwacie Prządki stanowi dodatkowy argument, któremu mało kto będzie w stanie się oprzeć.

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu

Wielokrotnie rozbudowywany i zmieniający swój pierwotny kształt zamek zachował do dziś pewne pierwotne elementy. Gotycki zamek Kamieniec przez wiele lat należał do dwóch różnych właścicieli będąc podzielony na zamek górny z przedzamczem zachodnim oraz zamek przedni z przedzamczem wschodnim. Okresem świetności dla zamku Kamieniec był XVI i XVII wiek, w czasie kiedy przebywały w nim takie osobistości jak król węgierski Jan Zapoyla czy przywódca ideowy arian Faust Socyn.

Zobacz w pobliżu: Krosno atrakcje dla zwiedzających

Aktualnie najlepiej zachowaną częścią zamku jest część wschodnia, dlatego od tej strony jest teraz wejście. Będąc na miejscu dostrzegalne są fragmenty zamkowej kaplicy i dawnych budynków. Funkcjonuje tu muzeum militariów i eksponatów historycznych warowni zamku. W górnej części zamku jest XIX-wieczny pomnik Tadeusza Kościuszki postawiony z okazji setnej rocznicy insurekcji. Do zwiedzania dostępna jest tylko część tarasu pod pomnikiem Kościuszki, natomiast druga połowa zamku zamknięta jest dla zwiedzających z powodu obsunięcia się kamieni oraz przeciągających się prac konserwatorskich. Będąc na przedzamczu obserwujemy mury zamku górnego, a także ciekawą okolicę. Idąc wokół obiektu wzdłuż wału dostrzegamy ogromną skałę, na której postawione zostały mury zamku górnego. Latem widok ten jest częściowo przysłonięty przez roślinność.


Czytaj również: Zamki na Podkarpaciu - zobacz najciekawsze zamki i pałace podkarpackie


Początki zamku Kamieniec - historia zamku

Istnieją podejrzenia, że około IX wieku było to miejsce kultu pogańskiego, w późniejszych latach gród, a jeszcze później drewniany zamek, który w XIII wieku zniszczony został przez Tatarów. Gdy stanął już tutaj zamek murowany, był on bez wieży, a wejście do zamku znajdowało się od strony północno-wschodniej. W zachodniej części budowli mieściły się pomieszczenia mieszkalne. Wschodnia zaś część fortecy z czasem po przebudowaniach przeistoczyła się w zamek średni. Ze wzglądu na to, iż zamek górny miał małą powierzchnię, nowe budynki stawiano we wschodniej części.

Tak naprawdę pierwsze wzmianki nt. zamku Kamieniec pochodzą z roku 1348, kiedy to zamek należał do króla Kazimierza Wielkiego. W później latach przekazany został w ręce Klemensa z Moskorzewa, który znacząco rozbudował obiekt.

Zobacz: Zamek w Krasiczynie - obronna fortyfikacja wspaniałą rezydencją

Jednym z późniejszych właścicieli zamku Kamieniec był Aleksander Fredro. W posiadanie zamku wszedł po przez ślub z Zofią Jabłonowską. Podobno wtedy właśnie zrodził się pomysł utworu "Zemsta" (1829 rok). Kapitan armii napoleońskiej, Aleksander Fredro przeglądając dokumenty archiwalne swoich majątków przez przypadek natrafił na akta procesowe, z których wynikało, że właściciele zamku z pierwszej połowy XVII wieku, Piotr Firlej i Jan Skotnicki przez wiele lat procesowali się o zamek Kamieniec. Kres ich sporom nadszedł w 1630 roku, w momencie ślubu kasztelanki Zofii Skotnickiej z Mikołajem Firlejem.

Dojazd do zamku Kamieniec na mapie

Komentarze


Dodaj komentarz
Powiązane artykuły
× Full Image