ZAMEK KAMIENIEC

Czas czytania: 5 min
2022-06-03
Korczyna / Odrzykoń
NA SKALISTYM WZGÓRZU W ODRZYKONIE POD KROSNEM POŚRÓD MALOWNICZEGO KRAJOBRAZU POGÓRZA DYNOWSKIEGO ZNAJDUJĄ SIĘ RUINY ZAMKU KAMIENIEC. MALOWNICZA OKOLICA I DOBRZE ZACHOWANE RUINY Z PEWNOŚCIĄ SĄ WYSTARCZAJĄCYMI POWODAMI DO ODWIEDZIN TEGO MIEJSCA. JEDNAK FAKT, ŻE SPOD ZAMKU JEST RÓWNIEŻ ŚCIEŻKA PROWADZĄCA DO ZADZIWIAJĄCYCH FORM SKALNYCH W REZERWACIE PRZĄDKI, STANOWI DODATKOWY ARGUMENT, KTÓREMU MAŁO KTO BĘDZIE W STANIE SIĘ OPRZEĆ.

Zamek Kamieniec w Korczynie Odrzykoniu

Wielokrotnie rozbudowywany i zmieniający swój pierwotny kształt zamek zachował do dziś pewne pierwotne elementy. Gotycki zamek Kamieniec przez wiele lat należał do dwóch różnych właścicieli będąc podzielony na zamek górny z przedzamczem zachodnim oraz zamek przedni z przedzamczem wschodnim. Okresem świetności dla zamku Kamieniec był XVI i XVII wiek, w czasie kiedy przebywały w nim takie osobistości jak król węgierski Jan Zapoyla czy przywódca ideowy arian Faust Socyn.

Aktualnie najlepiej zachowaną częścią zamku jest część wschodnia, dlatego od tej strony jest teraz wejście. Będąc na miejscu dostrzegalne są fragmenty zamkowej kaplicy i dawnych budynków. Funkcjonuje tu muzeum militariów i eksponatów historycznych warowni zamku. W górnej części zamku jest też XIX-wieczny pomnik Tadeusza Kościuszki postawiony z okazji setnej rocznicy insurekcji. Do zwiedzania dostępna jest tylko część tarasu pod pomnikiem Kościuszki, natomiast druga połowa zamku zamknięta jest dla zwiedzających z powodu obsunięcia się kamieni oraz przeciągających się prac konserwatorskich. Będąc na przedzamczu obserwujemy mury zamku górnego, a także ciekawą okolicę. Idąc wokół obiektu wzdłuż wału dostrzegamy ogromną skałę, na której postawione zostały mury zamku górnego. Latem widok ten jest częściowo przysłonięty przez roślinność.

Początki zamku Kamieniec

Istnieją podejrzenia, że około IX wieku było to miejsce kultu pogańskiego, w późniejszych latach gród, a jeszcze później drewniany zamek, który w XIII wieku zniszczony został przez Tatarów. Gdy stanął już tutaj zamek murowany, był on bez wieży, a wejście do zamku znajdowało się od strony północno-wschodniej. W zachodniej części budowli mieściły się pomieszczenia mieszkalne. Wschodnia zaś część fortecy z czasem po przebudowaniach przeistoczyła się w zamek średni. Ze wzglądu na to, iż zamek górny miał małą powierzchnię, nowe budynki stawiano we wschodniej części.

Tak naprawdę pierwsze wzmianki nt. zamku Kamieniec pochodzą z roku 1348, kiedy to zamek należał do króla Kazimierza Wielkiego. W później latach przekazany został w ręce Klemensa z Moskorzewa, który znacząco rozbudował zamek.

Jednym z późniejszych właścicieli zamku Kamieniec był Aleksander Fredro. W posiadanie zamku wszedł po przez ślub z Zofią Jabłonowską. Podobno wtedy właśnie zrodził się pomysł utworu "Zemsta" (1829 rok). Kapitan armii napoleońskiej, Aleksander Fredro przeglądając dokumenty archiwalne swoich majątków przez przypadek natrafił na akta procesowe, z których wynikało, że właściciele zamku z pierwszej połowy XVII wieku, Piotr Firlej i Jan Skotnicki przez wiele lat procesowali się o zamek Kamieniec. Kres ich sporom nadszedł w 1630 roku, w momencie ślubu kasztelanki Zofii Skotnickiej z Mikołajem Firlejem.

Zamek Kamieniec na mapie

Zobacz również