Planujesz majówkę na Podkarpaciu? 8 pomysłów, co robić i gdzie udać się w długi weekend majowy

Lubię to
2
Super
0
Wow
0
Lubię to
|
2
2
Czas czytania: 4 min
Aktualizacja: 2024-05-05
Podkarpacie
fot. rzeszowpodkarpackie.com | materiały własne

Odkrywamy najlepsze miejsca na majówkę na Podkarpaciu. Zobacz nasze propozycje i wykorzystaj ten wiosenny czas do maksimum. Podpowiadamy, gdzie legalnie rozpalić ognisko, skąd widać najlepsze panoramy i gdzie się udać, by majówkowe wspomnienie pozostały z Wami na długo.

Niebagatelne trio w Beskidzie Niskim na majówkę

Część Beskidu Niskiego położona w okolicach Krosna obfituje w sporo atrakcji idealnych na majówkowy wypad. Wybieramy trzy, z których najłatwiej - w naszej opinii - ułożysz ciekawą wycieczkę, pełną wrażeń. 

Rezerwat Prządki

Rezerwat ten jest położony w gminie Korczyna w Beskidzie Niskim. Jego obszar obejmuje zbiór nietypowych osobliwości skalnych w kształcie maczug wystających z ziemi na wysokość nawet 20-stu metrów. Wokół skał prowadzi wytyczona ścieżka i wiele ciekawych zakamarków skalnych, które uatrakcyjniają przejście. Przechadzając się między ogromnymi kamieniami zwróć uwagę na porowatości powstałe na skutek wietrzenia skał. Nie zapomnij tylko wziąć aparatu - Twoi znajomi mogą nie uwierzyć w to, co będziesz opowiadać!

Zamek Kamieniec

Zamek jest kolejnym punktem wycieczki idealnie łączącym się z poprzednim. Z Rezerwatu Prządki dotrzesz tu ścieżką przyrodniczą przez las. Z Prządków to zaledwie kilkanaście minut przyjemnej drogi, na końcu której czekać będą na Ciebie średniowieczne ruiny zamku w Odrzykoniu. Ciekawostką tego miejsca jest historia o dwóch skłóconych rodach zamieszkujących ten zamek, które były inspiracją do napisania Zemsty Aleksandra Fredry.

Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

To niezwykłe miejsce położone jest zaledwie 15 kilometrów dalej. Tutaj powstało największe dzieło Marii Konopnickiej - Rota. Dworek został przekazany artystce w darze od narodu polskiego w 1903 r. Pisarka spędziła tu ostatnie lata swojego życia, a po jej śmierci zamieszkiwany był przez jej córki. W 1957 r. zdecydowały przekazać obiekt Ministerstwu Kultury i Sztuki, powołując tym samym do życia Muzeum Marii Konopnickiej. 

Miejsce to jest bardzo zadbane i malownicze. Wnętrza odwzorowują czasy, kiedy mieszkała tam artystka. Oprócz zwiedzania dworku przespacerujesz się wieloma ścieżkami parkowymi wokół obiektu i poczujesz zapach kwitnących wczesnym majem magnolii.

Przymiarki - Małe Bieszczady w Beskidzie Niskim

Kolejną propozycją, którą dla Was mamy są malownicze wzgórza między Iwoniczem, a Rymanowem-Zdrojem. Rozciąga się tam pasmo wzniesień, należące do Pogórza Bukowskiego, na które dotrzesz szlakiem zielonym o nazwie - Czy zobaczymy Tatry? - łączącym oba uzdrowiska. 

Przymiarki w połączeniu ze zwiedzaniem Iwonicza-Zdroju doskonale sprawdzą się na majówkowy wypad, w czasie którego nie tylko będziesz mieć okazję pochodzić po niewielkich wzniesieniach, napić się uzdrowiskowej wody, ale też posiedzieć na kocu i zobaczyć najpiękniejsze panoramy Beskidu Niskiego. 

Odkryj skarby Folusza

Folusz to niewielka miejscowość w Beskidzie Niskim, ale kryjąca prawdziwe przyrodnicze skarby. Odkryjesz je przechadzając się ścieżką o tej samej nazwie biegnącą przez jeden z ciekawszych obszarów Magurskiego Parku Narodowego. Główną atrakcją tej ścieżki jest ogromny wodospad, którego wysokość szacowana jest na 7 metrów. Idąc dalej odkryjesz prawdziwy Diabli Kamień, z którym wiąże się niejedna legenda. 

O czym warto wiedzieć, zwłaszcza w majówkę, to to, że na początku i na końcu ścieżki Folusz dostępne są miejsca na ognisko. Zatem koniecznie zaopatrzcie się w kiełbaski i ulubiony keczup. Szczegóły na stronie https://mpn.gov.pl/ognisko.

Zachwyć się przyrodą Arboretum w Bolestraszycach

Arboretum w Bolestraszycach to założenie zamkowo-ogrodowe, gdzie na prawie 300 hektarach zobaczysz wiele gatunków roślin i drzew z całego świata oraz rzadkie gatunki zwierząt. Przejdziesz wieloma malowniczymi alejkami, na których momentami poczujesz się jak w egzotycznej dżungli, a mnogość roślin i kolorów przyprawi cię o prawdziwy zawrót głowy. 

Piękno kwitnących majem roślin oraz tak spory teren, którego zwiedzanie zajmuje co najmniej 2 godziny to wystarczające powody, aby wybrać się tam właśnie w majówkę. 

Wejście na Tarnicę i podziwianie panoram z najwyższego szczytu w Bieszczadach

Nie od dziś wiadomo, że Tarnica, to królowa bieszczadzkich szczytów. Dlatego nie mogliśmy jej pominąć pisząc o propozycjach na majówkę. Należąca do Korony Polskich Gór oferuje jedne z najlepszych widoków w całych Bieszczadach. Do wyboru mamy całodzienny szlak czerwony z Wołosatego przez Halicz i Rozsypaniec, krótki szlak niebieski - również z Wołosatego, czy szlak z Mucznego przez Bukowe Berdo. My polecamy ten pierwszy, najdłuższy i zarazem oferujący moc widoków na cały dzień. Jednak pamiętaj, by rozpocząć go dostatecznie wcześnie, ponieważ jego przejście szybkim tempem wraz z powrotem zajmuje około 6 godzin. Dlatego proponujemy wyjść z samego rana, by na spokojnie cieszyć się każdą chwilą. 

Odwiedź zamek Sobień i zrób biwak w Polankach

Jadąc w Bieszczady przez Sanok, warto wiedzieć, że w pobliskim Manasterzcu kryją się niesamowite, średniowieczne ruiny zamku Kmitów. Miejsce to jest o tyle ciekawe, że prócz tajemniczych ruin owianych wieloma legendami i lekko mrocznego klimatu pozwala nacieszyć oczy widokiem na zakole Sanu z wybudowanego tu drewnianego tarasu.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że właśnie w tych ruinach w 1417 r. odbyło się wesele Władysława Jagiełły z Elżbietą Granowską. 

Po zakończeniu zwiedzania polecam udać się do pobliskiego rezerwatu, niecałe 6 km stąd, by urządzić prawdziwie majówkowy biwak na przygotowanych stanowiskach przy wejściu do rezerwatu Polanki. 

Zobacz żubry i wejdź na Bukowe Berdo

Żubry w Bieszczadach zwiedzać możesz tylko tutaj - w Pokazowej Zagrodzie Żubrów w Mucznym. Atrakcja udostępniona jest zupełnie za darmo wraz z parkingiem w drodze na szlak do Bukowego Berda. Zatem szkoda byłoby przeoczyć taką okazję i nie zobaczyć tych ogromnych zwierząt na własne oczy w ich naturalnym środowisku. 

Następnie wejdź na szczyt, który w Bieszczadach nie jest jeszcze tak bardzo oblegany. Polecamy go osobom lubiącym ciszę, spokój i prawdziwie dziką naturę. Szlak nie jest wymagający, aczkolwiek oferuje mnóstwo rewelacyjnych widoków. 

Zorganizuj biwak nad Zalewem w Wilczej Woli

Tradycją jest, że w majówkowy czas nad jeziorem Maziarnia gromadzą się prawdziwe tłumy. Miejsce to jest idealne na majówkowy biwak, zwłaszcza że możliwe tu jest urządzenie prawdziwie leśnego ogniska. Wszystko na specjalnie wytyczonych stanowiskach. Dodatkowo spora plaża i mnóstwo wolnego miejsca nad wodą sprawia, że odnajdą się tu zarówno wędkarze, rodziny z dziećmi, jak i zakochane pary. 

 

Komentarze

tymka
2024-05-06 13:27
Do listy dodałabym jeszcze balony w Krośnie. Zawsze w okolicach majówki organizują fajne wydarzenie na kilka dni.
⤷ Odpowiedz
rzeszowpodkarpackie.com
2024-07-14 14:49
@tymka Słuszna tutaj wskazówka. Propozycja na pewno pojawi się przed kolejnym sezonem :)

Dodaj komentarz
× Full Image