Grzywacka Góra z wieżą widokową - szlak z Kątów
Góra Grzywacka to malowniczy szczyt położony w Beskidzie Niskim w okolicy Nowego Żmigrodu. Oferuje wiele pięknych panoram, zaciszne szlaki i klimatyczną ławeczkę z widokiem na Desznicę i okoliczne tereny. Zobacz, którą trasę warto wybrać, by tam dotrzeć.
Grzywacka Góra – szczyt w paśmie Beskidu Dukielskiego
Góra Grzywacka to malowniczy szczyt Beskidu Niskiego w paśmie Beskidu Dukielskiego położony nad miejscowością Kąty. Góra wznosi się na wysokość 567 m n.p.m. i oferuje widokową panoramę 360 stopni na sąsiadujące tereny Beskidu Niskiego. Na samym szczycie dostępna jest metalowa wieża z platformą widokową oraz kaplica.
Jak szlakiem turystycznym dojść na Grzywacką Górę w Beskidzie Niskim?
Żeby dotrzeć na szczyt Góry Grzywackiej mamy do wyboru cztery szlaki:
- szlak Drogą Krzyżową z Kątów - trasa liczy 2,5 km
- zielony szlak z Kątów idąc od parkingu przy kościele - trasa ma 3 km
- zielony szlak z Nowego Żmigrodu - ok. 4 km
- czerwony szlak z Chyrowej - najdłuższy, bo liczy 8,6 km, idealny dla miłośników trekkingów i pieszych wędrówek.
Najkrótszy szlak na Grzywacką Górę - mapa
Najszybciej na Górę Grzywacką dostaniemy się szlakiem z Kątów - Śladami św. Wojciecha, rozpoczynającym się obok kościoła i prowadzącym przez stacje Drogi krzyżowej. Następnie możemy wrócić tą samą drogą, jednak my polecamy powrót szlakiem zielonym, a za wiatą turystyczną skręcić w prawo. Cała trasa stanowi pętlę o długości 4,6 km, a jej przejście to około 1 godzina i 40 minut.
Parking w Kątach
Wybierając szlaki z Kątów najlepiej zatrzymać się na parkingu naprzeciwko kościoła. Dostępnych jest tutaj co najmniej kilkadziesiąt miejsc, więc na pewno uda się zaparkować samochód.
Wieża widokowa na Grzywackiej Górze
Ciekawym wzbogaceniem wycieczki na Grzywacką Górę jest znajdująca się na niej wieża widokowa z krzyżem milenijnym. Konstrukcja ta jest wykonana z metalu, a platforma dla zwiedzających zamontowana jest na wysokości 12 m. Powyżej znajduje się krzyż, o wysokości 7m.
Cała konstrukcja jest dość chwiejna, nawet przy niewielkich ruchach powietrza, o czym przekonaliśmy się podczas wizyty w spokojny, słoneczny dzień. Każdy krok powoduje odchylenie jej o kilka - kilkanaście centymetrów. Dlatego należy powstrzymać się przed wychodzeniem na tę platformę podczas wiatrów i burzy.
Panoramy z platformy widokowej na Grzywackiej Górze
Szeroka panorama, jaką zastaniemy na szczycie platformy obejmuje:
- od północy: Pogórze Ciężkowickie, Strzyżowskie, Jasielskie, Dynowskie oraz szczyty Gór Słonnych i Doły Jasielsko-Sanockie,
- od zachodu: Pasmo Magury Wątkowskiej,
- obracając się w stronę południa zobaczymy szczyt Kamień z przekaźnikiem i szczyty Czerszlę i Baranie,
- na wschodzie zaś rozpościera się widok na Cergową.
Dłuższy trekking na Łysą Górę
Jeśli mamy ochotę na dłuższą wędrówkę, po zwiedzeniu Góry Grzywackiej, polecamy przejście Głównym Szlakiem Beskidzkim w kierunku Łysej Góry. Szczyt Łysej Góry nie jest oznaczony, zatem warto wiedzieć, że znajduje się on kilka metrów przed wyjściem z lasu na polanę widokową.
Ten niezalesiony fragment szlaku jest najprzyjemniejszym fragmentem wędrówki. Zastaniemy tam widok na wieś Myscowa i Magurski Park Narodowy. Po nacieszeniu się widokami wracamy na parking w Kątach.